Kalp Hastalıkları

KALP HASTALIĞINIZ MI VAR?

Prof Dr Ahmet Akgul Kalp Cerrahi


Ailenizde hatta sülalenizde kalp hastalığı var mı? Yani, anne baba dayı teyze amca veya onların babası veya annesinde kalplerine ait şikayet veya tedaviler oldu mu? Kalp krizi geçirdiler mi, kalplerine balon veya stent kondu mu, kalp ameliyatı oldular mı, kalp yetmezliği tedavisi gördüler mi, kalp nakli oldular mı veya bu kişilerden birisini daha yaşı genç iken (65 yaşın altında) kaybettiniz mi?

İşte bu sorulara cevabınız "evet" ise, kalp şikayetiniz olmasa bile doğru yere bakıyorsunuz. Kalp şikayetiniz varsa zaten doğru yerdesiniz.

Kendinizde ne tür şikayetler varsa kalp hastalığından şüphelenmeliyiz?

Öncelikle şunu bilelim ki hiçbir şikayetimiz olmasa da ailemizde ve/veya sülalemizde yukarıdaki bulgular varsa bilin ki kalp hastalığı riskindesiniz, ayrıca erkeklerde eğer yaş 40 ve üstü ise, bayanlarda ise menapoz sonrasında ise yine kalp hastalığı riskindesiniz demektir. Ayrıca aşağıdaki şikayetlerden BİRİ bile varsa en iyi kalp doktorunu bulmanızı öneririz:

-          Yürüme ve/veya merdiven çıkarken göğüste ağrı

-          Yürüme ve/veya merdiven çıkarken yorgunluk hissi

-          Yürüme ve/veya merdiven çıkarken nefes darlığı

-          Yürüme ve/veya merdiven çıkarken çarpıntı

-          Mide bulantısının eşlik ettiği göğüs ağrısı

-          Terlemenin eşlik ettiği göğüs ağrısı

-          Yatakta düz yatarken oluşan nefes darlığı

-          Yatakta düz yatarken oluşan çarpıntı

-          Yatakta düz yatarken oluşan ama oturup öne eğilince geçen göğüs ağrısı

-          Tek yastıktan fazla yastık sayısı gerektiren uyku

           Uykuda horlama ve uyku apnesi

           Bacak ve kolların ve özellikle parmakların sürekli üşümesi

           Bacak veya karın bölgesinin şişmesi ve ödem artışı Ouml;zellikle dudaklar, burun veya parmakların morarması

Kalpteki hastalıklar çok çeşitlidir:

-          Koroner damar yetmezliği

-          Kalp kapakçık hastalıkları

-          Kalpten çıkan ana damarların hastalıkları

-          Kalbin etrafını saran zarın hastalıkları

-          Kalp yetmezliği

-          Doğuştan kalp hastalıkları

-          Kalp delikleri

-          Kalbin delici cisimlerle hasarı

Kalp hastalıkları tedavisi ve ameliyatları bir ekip işidir. Kimler var ekibimizde?

Kalpteki hastalıklar çok çeşitlidir ama kalbinde hastalık olan hastanın yalnızca kalbi hasta değildir, tüm vücutta çeşitli hastalıkları vardır. Bu nedenle yalnızca hastalığı değil, hastanın tüm rahatsızlıklarını aynı anda tedavi edilmelidir. Bu nedenle TÜM KALP HASTALARINDA, BÜTÜNCÜL TEDAVİ uygulanmalıdır. Örnek olarak aşağıda bir kalp hastasının yazdığı şikayetleri ve çözüm önerilerimizi okuyunuz: 

HASTALIĞINIZIN NE OLDUĞU FARK ETMEZ, TEDAVİNİZ BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMLA YAPILMALIDIR

kalp.jpg

 

 

 

Merhaba Ahmet Bey,

Ben 42 yaşındayım ve İzmir'de yaşıyorum. 1.50 boyunda, 60 kiloyum. Size bazı sağlık sorunlarımdan bahsetmek istiyorum. Okuyup araştırdığım kadarıyla hastalıklara bütüncül bir yaklaşım sergiliyorsunuz ki olması gereken de bu. Ancak tıp dünyası maalesef bundan uzak. Sizin gibi sayılı doktorlarımız var bunu önemseyen. Bunları söylememin nedeni birazdan bahsedeceğim hastalıklar ile ilgili pek çok doktora gittim, hepsi diğerinden bağımsız değerlendirilip tedaviler uygulandı. Yani birbiriyle ilgisi olmayan hastalıklar dendi. Doğru da olabilir elbette. Ancak birbirinin sebebi, sonucu veya tetikleyeni olması olasılığı da değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Hastalıklarıma gelince;

1.) Asendan Aort Dilatasyonu

     Mitral Yetmezlik Hafif

     Aort Yetmezlik 2

     Triküspid Yetmezliği Hafif

     Çıkan asendan aort 45 mm

     2003 yılında teşhis kondu.

     Hiç ilaç kullanmadım.

     Temmuz 2017 itibariyle Delix 2,5 mg, Beloc 25 mg kullanıyorum.

     6 ayda bir kontrole gidiyorum.

Gittiğim Kardiyolog ve Kalp-Damar Uzmanı eninde sonunda ameliyat olursun derlerken bir başka doktor belli olmaz hayatın boyunca olmayabilirsin de dedi. Bu konuda kesin bir şeyler söylemek mümkün mü?

2.) Sağ Sapheno-Femoral Yetmezlik

     Reflü süresi 0.5 sn den uzundur.

     Gittiğim Kalp-Damar uzmanı ameliyat derken başka bir doktor gerek yok dedi. Ne yapmalıyım?

     Lipodem. Beraberinde lenfödem olabilir.

3.) Genel sağlık kontrolü sonucunda;

     BT Toraks sonucu üst batın organlarında paraçöliak alanda kısa aksı 1 cm yi geçmeyen birkaç adet lenf nodu izlenmiştir.

     Tiroid sol lob boyutu artmıştır. (AP boyut 21 mm)

     Karaciğer boyutu ılımlı artmıştır. (158 mm)

     Safra kesesi duvarında 4.5 mm polip ile uyumlu görünüm izlendi.

     Kolestrol yüksek çıktı.

     İlaçsız takip önerildi.

     Nisan ayında kontrole gideceğim.

4.) Bel ağrısı, sabah sertliği, gece sağa sola dönerken ağrılar var. Dinlenme süresi uzadıkça ağrılar artıyor.

5.) Anksiyete Bozukluğu.

     Aort Anevrizma ile ilgili gelişmeleri öğrendikten sonra panik ataklar başladı.

     Temmuz 2017 itibariyle Cipralex 10 mg kullanıyorum.

     Kontrollerim devam ediyor.

6.) 22 Aralık 2017 itibariyle adet görememe.

     İlaç tedavisiyle 11.03.2018 tarihinde adet gördüm. Şimdi beklemedeyim.

     Hormon sonuçları normal.

7.) Diğer şikayetlerim;

     İştah ve kilo artışı

     Sabahları uyanamama

     Bazı geceler uykuya geçmede zorluk ya da uyku sırasında birden uyanma.

     Bazı geceler ayakları hareket ettirme isteği (huzursuz bacak sendromu olabilir mi?)

     Vücudun genelinde ağrı. Herhangi bir noktası olabilir.

     Cilt ağrısı, yanma, batma (fibromiyalji olabilir mi?)

     Gergin uyuma.

Ahmet bey yukarıda saydığım rahatsızlıklar (aort anevrizma hariç) yaklaşık 1.5 sene içinde ortaya çıktı. Bu süre içerisinde 3 FTR uzmanı, 3 Kardiyolog, 2 Kalp-Damar, 1 Kadın Doğum, 1 Göğüs Hastalıkları, 1 Dahiliye, 1 Psikiyatr uzmanına gittim. Tedavisi devam edenler için de gitmeye devam ediyorum. Şu an için bunlar çok çok ciddi şeyler olmasa da bu süre içerisinde hem çok yoruldum hem psikolojim de olumsuz etkilendi ki sonuçlarını yaşıyorum şu an. Şu an iyiyim çok şükür. Size soruma gelince;

Tüm bu saydıklarımı değerlendirdiğimiz zaman hastalıklarımın tedavisi ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim? Sizi izledikten ve yazdıklarınızı okuduktan sonra yanlış ya da eksik şeyler yapıldığını düşünüyorum. Örneğin tırnak kontrolü, fiziki muayene, ayakta dobler çekilmedi. Yatarak çekildi hep. Kapakçık ve aort anevrizması ile venöz yetmezlik ilgisi yok biri atar damar biri toplar damar hastalığı dendi. Siz de Kalp problemi olanlarda bacaklarda şişmeler olabilir dediniz mesela. Bir kişi de çıkıp bacaklarıma bastırıp ne tür bir şişlik var bakmadı. Bastırınca çukurlaşmıyor mesela bende. Sabah uyandığımda incelen bacaklar akşama kadar kalınlaşmış oluyor bende örneğin.

Çok uzattığımın farkındayım ama Ahmet bey, farklı bir yolu olmalı tedavilerin. Neler yapılabilir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Sizin düşünceleriniz benim için çok önemli. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim. Sevgiler...

CEVABIMIZ:

Şimdiye kadar binlerce hasta bize tedavi olmak için kendi şikayetlerini bildiren yazı gönderdi. Bunlar mail yoluyla veya sosyal medya yoluyla oldu. Ama şimdiye kadar kendi hastalıklarının ayrıntılarını ve takibini, bu hastamız kadar güzel bir sırayla anlatan hastamız olmadı. O nedenle hastamızın yazısını ana sayfamıza aldık. Çünkü hastamızın bu iletişimi ve bizim de yazacağımız cevaplar artık KİŞİYE ÖZEL olmamalı, tüm halkımız tarafından örnek alınmalıdır. Ayrıca hastamızın kimliği tabii ki hasta hekim ilişkisi içerisinde gizli kalmaktadır.

Şimdi sırayla hastanın durumunu ve tedavi çözümlemesini yapalım, böylece BÜTÜNCÜL TANI ve TEDAVİ yaklaşımına örnek vermiş oluruz:

Hastamız kadın bir hasta. Yani kalp ve damar sağlığı açısından erkeklere göre daha "şanslı". Bu ne demek?

Tabiat "doğurganlık döneminde bulunan kadınlara" ekstra bir şans vermiştir. Yani ergenlikten menopoza kadar olan kadınların kalp ve damar hastalıkları riski aynı yaş grubundaki erkeklere göre çok daha azdır. Nedeni kadınların hormonları özellikle ÖSTROJEN hormonudur. Çünkü tabiat, "türün devamını sağlamak" için çalışır. Yani "doğurganlık olsun ki, insan türü devam etsin" der. Doğum işini de yapan kadınlardır. Bu nedenle genç bir kadının kalp krizi geçirdiğini çok nadiren duymanıza karşın, genç bir erkeğin spor yaparken veya halı saha maçında kalp krizi geçirdiğini çok duymuşsunuzdur. Yani doğurganlık dönemindeki kadın tabiat için en değerli varlık iken, menopozdan sonra bu pozitif ayrımcılık azalmaya hatta aynı yaştaki erkek ile benzer hale gelmektedir. Yani hastamız menopozda değil ise, 42 yaşındaki bir erkeğe göre kalp ve damar açısından "korunuyor" demektir. Eğer menopozda ise bu koruma kalkanı kalkmıştır.

Hastamız bu bilgiyi yazmamış ama kadınlarda menopoz yaşı, eğer yaşam koşullarında çok da büyük fark yoksa, kendi annesine benzemektedir. 

Hastamız 1.50 m boyunda ve 60 kg ağırlığında yani yandaki tablodan da hesaplayacağınız üzere, hastamızın vücut kitle oranı (body mass index) AŞIRI KİLOLU aralığında. Yani hastamızın tedavi ve takibini yaparken bu durumu da göz önüne almalı ve uygun beslenme ve yürüyüş ve/veya pedal egzersizleri ayarlanmalıdır.Hastamız kendi hastalığını çok güzel ifade edip, güvendiği bir hekimi bulduğunu düşündüğünden, hastamızın doktorun öneri ve tedavisine uyacağı anlaşılmaktadır. Yani hasta hekim ilişkisinde başarılı bir etkileşim olacaktır.Hastamızın 1. belirttiği hastalık, Asendan Aort Anevrizması yani kalpten çıkan ana atar damar olan aort damarının normalden daha geniş olması. Kendi yaş ve cinsine göre çıkan aort çapının ortalama 30 mm olmasına rağmen, hastamızda 45 mm, yani geniş. Bu genişlik atar damarın duvarının bozulmasına bağlı. Duvarı bozan hastanın AŞIRI KİLOLU yapan beslenme ve yaşam biçimi riski olduğu kadar, aaort içindeki kanın aort duvarına yaptığı basınç yani bir anlamda hastanın tansiyonu. Bu durumda hastanın tansiyonu kontrol altında tutulmalıdır. Yani hastanin kan basıncı mümkün olduğu kadar düşük tutulmalıdır ama çok düşük kan basıncı da hastanın bırakın iş yapmasını, ayağa kalkmasını bile engeller. Bu nedenle her hasta için kan basınç ayarı, o hastaya özeldir ama klasik olarak daha önce hipertansiyonu ve/veya hipotansiyonu olmayan kişide büyük tansiyon en fazla 14'lerde yani 140 mmHg duzeyinde, küçük tansiyonu ise en fazla 8 lerde yani 80 mmHg düzeyinde tutulmalıdır.

Asendan anevrizmalı bu hastamızda günlük tansiyon ölçümleri yapılıp (ilacları almadan önce, 15 dakika oturup dinlendikten sonra, mümkünse aynı cihaz ve aynı kişi tarafından, hastanın aynı kolundan, dirseğin üzerinden manşon bağlanan tansiyon aleti ile), tansiyon düzenleyici ilaçlar ve diyet uygulanacaktır.

Bu durumda hastanın 6 ayda bir, ekokardiyografi ile aort çapları ölçülecek ve bir önceki sonuçlarla karşılaştırılacatır. Eğer 6 ay içinde 0.5 santimin üzerinde çap artisi var ise veya çap 5 santimi geçmiş ise hasta ameliyata alınıp, aort damarındaki geniş yani anevrizma olan yer çıkarılıp yerine yapay damar konulması gündeme gelecektir.

Hastamızda aynı zamanda 2. derece aort kapak yetmezliği var. Yani aort kapak, aortaya giden kanın bir kısmını geri kaçırıyor. Bu önemli bir durum. Eğer tedavi edilmez ise yakında kalbin sol tarafını büyütecek ve ileriki dönemde sol kalp yetmezliği bulgularını ortaya çıkartacaktır. Bu nedenle kalp ameliyatı sırasında aort kapak onarımı veya aort kapak değişimi (replasmanı) yapılmalıdır.

Hastanın sağ bacağında da sorun olduğu belirtilmiş. Sağ bacaktaki toplardamarda kaçak olduğu belirtilmiş. Kalp baypas ameliyatlarında kullandiğımız yedek damar olan SAFEN damarında, yapılan Dopler sonucunda kaçak yani reflu olduğu belirtilmiş. REFLU demek, toplar damar kapakçıklarında kaçak demektir. Yani kapakçık kapanınca kan kaçağı olmaması gerekirken, bu hastamızın bacak damarında böyle bir kaçak var. Bu kaçak zamanla bacak toplardamarlarında kan birikmesine ve ileriki zamanda bacakta varisler ve venoz yetmezliklere yol açacaktır. Bu nedenle bu hastamızın kasığından çok küçük bir kesi yapılarak SAFEN damarın kapakçığına ulaşılmalı ve KAPAKÇIK TAMİRİ ile safen damar çıkarılmadan, yapıştırıcı kullanılmadan veya lazer ile yok edilmeden DAMAR KORUYUCU CERRAHI ile düzeltilmelidir. Bu hastamızın SAFEN damarı yok edilmemeli çünkü ileride yaşaması muttemel kap ameliyatı için hazır bekletilmelidir.

Dikkat ediyor musunuz, bir kalp veya damar hastası yalnızca TEK BİR HASTALIĞA sahip değildir. Vücudun bir çok bölgesinde sorunlar olduğu gibi hastaların ruhsal durumu da sıkıntıya girmektedir. Hastalar ya depresyona girmekte ya da anksiyete yani kaygı bozukluğu yaşamaktadır. Bazen her ikisini de birden yaşamaktadır.

Sigara bırakılmadan damar tedavisi eksik kalır. Tüm hastalar da bunun bilincinde ama SİGARAYI BIRAKAMIYORLAR. Bu nedenle damar tedavisi sırasında hastalarımıza TEK SEANSLIK (yaklaşık 1 saat) GERONTOLOJİK BİYOREZONANS yapıyoruz ve hasta hem sigarayı bırakıyor, hem de damar tıkanıklığı tedavisi veya ameliyatı sonrası TEKRAR TIKANMA riski en aza iniyor. Yani damar tıkanıklığını bir kez AÇMAK YETMEZ, TEKRAR TIKANMASINI DA ÖNLÜYORUZ.

Sonuç olarak, kalp hastalığının tedavisi ister ameliyatla olsun ister ameliyatsız olsun yalnızca tek boyutlu bir işlem değildir. Yalnizca bir organa yönelik tedavi yapılmamaktadır. Hastayı bir bütün olarak değerlendirilmeli, hem bedenen hem de psikolojik olarak tüm sorunlara yönelik işlemler yapılmalıdır. 

Kalp Hastalıkları ve Tedavileriyle ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız  

Robotik Kalp Ameliyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız  

Robotik kalp ameliyatı olan hastaların yorumlarını okumak için tıklayınız

Kalp Hastalıkları nedeniyle tedavi veya ameliyat olan hastaların yorumlarını okumak için tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim kurmak veya Randevu almak için lütfen tıklayınız  

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.