Kalp Hastalıkları

MİYOKARDİYAL BRIDGE


Koroner arterler yani kalbi besleyen damarlar, kalbin üzerinde seyretmektedirler. Bu damarlar 3 tane ana damar ve yan dallarından oluşur. Kalpte kan damarlarının yol aldığı bu yüzeyel yere kalbin epikardı denir. Epikardın hemen altında MİYOKARD denen, kalbin kası bulunur. Kalp kasının da altında kalbin ENDOKARD bölümü bulunur ki kalbin içinden geçen kanın içinde bulunduğu odacıklar bu yapıdan oluşur.
Kalp kası MİYOKARD dır ve kalbin pompalama gücü kalp kasının kasılmasıyla olmaktadır. Bu kasın kasılması için de kasa oksijen ve besin gelmelidir, işte bu işi de kalbin yüzeyinde bulunan koroner damarlar yapar. İçinden geçen kan ile kalp kası beslenir ve iyi bir şekilde çalışır.


Bazen ve genelde doğumsal olarak kalbin yüzeyinde bulunması gereken koroner damarlar daha aşağıdan geçerek kalp kasının içinden geçer. İşte kalp damarlarının yüzeyden değilde, bir kısmının veya tamamının kalp kası içinden geçmesine KALP KASI BANDI HASTALIĞI veya MİYOKARDİAL BRIDGE veya KALP KASI KÖPRÜSÜ denir. Yani bu durumda kalp kasılırken içinden geçen damar büzüşür ve kalp kasına gerekli kanı götüremez ve hastada KORONER DAMAR TIKANIKLIĞI gibi şikayet ve bulgular oluşur. Bu sorun insanlarda %0.7 ile %4.5 arasında görülmektedir. Çoğu zaman şikayet vermese de bazen göğüs ağrıları, kalp krizi ve hatta nadir de olsa ölüme kadar giden sorunlar yaratabilir. Bu hastalık genellikle kalbin en büyük damarı olan ÖN İNEN ATAR DAMAR yani LAD damarın ortasında görülmektedir.

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ VİDEOYU İZLEYİNİZ:

Kalp Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Kalp hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.