Varis

BACAĞINIZDA VEYA VÜCUDUNUZUN DİĞER YERLERİNDE VARİS Mİ VAR?

Varis en çok bacakta olur ama vücudun her yerinde de olabilir. Bu konunun ayrıntıları daha ileriki sayfalarımızda görselleri ile beraber anlatılacak zaten.
Şu anda bu sayfayı okuyorsanız büyük ihtimalle bacağınızda ağrı, şişlik, istenmeyen damarlar, kılcal damarlar, damar çatlamaları, varisler mevcuttur veya bilgilenme açısından bakıyorsunuzdur. Bence BACAK SAĞLIĞI açısından en doğru yere bakıyorsunuz çünkü bacağınızda bir mavi, yeşil veya mor renkli damar gördüğünüzde bacağınızdaki bütün sıkıntının nedeni VARİS diye düşünüyorsunuz fakat başka sorunlarında olabileceğini bilemiyorsunuz. Bu durum yalnızca hasta ve hasta yakını için değil, birçok sağlık çalışanı için de aynı. O nedenle KOMPLE BACAK SAĞLIĞI hakkında bilgi ve deneyim bulacağınız neredeyse tek yer burası. O nedenle DOĞRU ADRESTESİNİZ.

Web sitemiz ve tecrübemiz bu konuda çok geniş yani yüzlerce sayfalarımızı okumak, binlerce videomuzu izlemek, yüzlerce gazete haberimizi incelemek... tabiki zaman alır ama ayrıntılar için konuları inceleyin ama size burada bir kısacık bir bilgi verelim bacak ağrınız konusunda. Bacağınızda istenmeyen VARİSLİ DAMARLARINIZ olsa bile, aşağıdaki şikayetlerinizde esas sorununuzun nasıl da farklı bir nedenden olduğunu anlayacaksınız:
Eğer bacağınız veya bacaklarınızın AĞRISI:

- Yürürken ağrıyor, otururken azalıyorsa İLK ŞÜPHELENİLMESİ GEREKEN HASTALIĞINIZ: Atar damar tıkanıklığı veya yetmezliği
- Oturur pozisyondan, ayağa kalkarken artıyorsa: EKLEM HASTALIKLARI (diz, kalça sorunları)
- Hiçbir pozisyonda değişmiyor ve devamlı ise: FİBROMYALJİ
- Bacağa dokunma bile ağrıyı artıyor, veriyorsa: LİPODEM
- Bacak ağrısına kasılmalar da eşlik ediyorsa: VİTAMİN / MİNERAL EKSİKLİKLERİ
- Bacak ağrısına halsizlik de eşlik ediyorsa: ANEMİ
- Bacak ağrısına yaygın kızarıklık da eşlik ediyorsa: MİKROPLU SELÜLİT
- Bacak ağrısına yılan gibi kıvrımlı kızarıklık eşlik ediyorsa: TROMBOFLEBİT veya LENFANJİT
- Bacak ağrısına tırnak mantarı da eşlik ediyorsa: İLERİ DÖNEM LENFÖDEM
- Bacak ağrısı bacağın arkasında hissediliyorsa: SİYATİK veya BEL FITIĞI
- Bacağı düşünmek bile ağrı yapıyorsa: PSİKOSOMATİK
- Hayatındaki tüm olumsuzlukları Bacak Ağrına bağlamak istiyor ve tedavi olmak istemiyorsan: KONVERSİYON

Dikkat edin, TEK BİR BACAK AĞRISININ nedeni olarak daha buraya yazmadığımız ONLARCA neden var. İlginç olarak hastanın bacağında varisli damar var ve daha hastalık olarak VARİS, İÇ VARİS, VENÖZ YETMEZLİK bile yazmadık.

Bu şu demektir: bacağınızda bir varis damarı görününce bütün bacak ağrısını, şişliğini, kramplarını varis hastalığına bağlamak doğru değildir, eksiktir ve hatta yanlıştır.
Bu nedenle tanısı ve teşhisi tam ve ayrıntılı konmamış ve bu hasta ve yakınlarına ayrıntılı anlatılmamış ise hasta bu şikayetlerle varis ameliyatı da olsa varis tedavisi de olsa şikayetlerinin yalnızca “varis hastalığına ait olan kısmı geçer” yani “bir hastalığı iyileşir” ama HASTA iyileşmez! O NEDENLE varis tedavisi sonrası hastanın şikayetleri TAM olarak geçmez.

Dikkat edin Google daki REKLAM veren doktor veya sağlık merkezlerine: Neredeyse hepsinde şu ifade var: VARİSE SON, 5 DAKİKADA AĞRISIZ AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ, VARİSLE YAŞAMAYIN...

Hiç birinde şu yoktur: hastanın gerçek şikayetleri ve bunun esas nedenlerini bulup, önce kendisine hepsini bildirmek sonra tedavi için yol haritası düzenleyip, HASTAYI TEDAVİ ETMEK. Bunun nedeni de YALNIZCA BİR KONU ve BİR HASTALIK ile ilgileniyor olmalarıdır. Diğer sorunlarla ilgili tecrübe sahibi değildirler. Halbuki bir insanda yüzlerce, binlerce mekanizma çalışıyordur ve hiçbir hastalık tek başına gelmez. Bırakın bedensel sorunları, ruhsal sorunlarda bu şikayetleri yapar yani hastanın yalnızca bir hastalığını geçirmek, İYİLEŞME için ŞİFA için yetmez.

Birçok hastada şikayetleri başladığında doktora gidiliyor ve bu durumda doktor “tedavi için erken, ameliyat için daha erken” derler, daha sonra şikayet arttığı zaman tekrar gittiğinde ise “tedavi için çok geç veya ameliyat sınırını geçmişsin” deniliyor.

Ne erken, ne de geç; hasta hangi durumda gelirse gelsin, hangi şikayetler gelirse gelsin NEDENE YÖNELİK tedavi için uğraşıyoruz.

Aşağıdaki başlıklarda her konu ayrıntıyla ve görsel medya ile incelenmektedir. Önce VARİS HAKKINDA ÖNCE BUNLARI BİLMELİYİZ... başlığını tıklayın ve sonra kendi ilgilendiğiniz konu ile ilgili diğer başlıkları inceleyiniz.

Gelen hastamıza geçmiş olsun değil, geçiyor artık diyoruz...

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.