Lipodem (Lipoödem)

Lipodem nedir, ne değildir?

Lipodem aslında tam olarak bu hasta yakınımızın tecrübesidir:

BACAK ŞİŞLİĞİ VARSA HERKES KAFANIZI KARIŞTIRIR

Hocam merhabalar. Annemin bacakları şiş ve sürekli ağrıdığını soyluyor 100 m zor yürütüyorum.  Annem ile vücut yapım birbirine çok benziyor. Üst bölgeden kolay kilo verip zor kilo alıyoruz, alt bölgelerden ise kolay kilo alıp zor kilo veriyoruz. Selülit benzeri görüntü ve şişlik bacaklarda mevcut. Kireçlenme ve bel fıtığı ile beraber ağrıları dayanılmaz hale geldi. Sizin lipödem ile ilgili yazınızı okuyunca lipödem olduğu çok açık. Çünkü tüm tanımlamalara uyuyordu. Su ana kadar fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi, dahiliye, romatoloji, ağrı bölümü, ortopedi bölümlerinin hepsine gittik. Çünkü 25 yıldır bu kadın bu ağrıları çekiyor. Gittiğimiz her doktor farklı şekillerde şeyler söyledi. Ortopedi "kireçlenme", romatoloji "romatizma", dahiliye "fil hastalığ"ı, fizik tedavi "lenf ödem", kalp damar "damar tıkanıklığı" dedi. Yıllarca farklı farklı ilaçlar kullanıldı. Ama ağrısı hiç kesilmedi gittikçe artmaya başladı. Sizin yazınızı okuyunca plastik cerraha gittim. "Lipodem degil mi" diye sordum

"hayır" dedi. "Kesinlikle lenfodem" dedi. Fizik tedaviye yönlendirdi. Fizik tedaviye sordum "lipodem olabilir mi" diye, o da "hayır lenfodemdir" dedi. Tansiyon için kalp damara gittik, orda ilk defa bir hoca ben sormadan bu "kesinlikle lipodem" dedi. Fizik tedaviye tekrar sordum "lenfodem" yine dedi. Bizim bu konuda çok kafamız karıştı. Sadece ilaç tedavisi verdi ancak verdiği ilaçları aile hekiminde bir doktor önermiş, daha önce annem kullanmış fayda etmemiş. Bildiğim kadarıyla da tam tedavisi yokmuş. Hocam biz ne yapabiliriz? Sizin bu konuda öneriniz nedir? Ve size nereden ulaşabiliriz? Yer olarak Aydın'dayız. Gerekirse sizin yanınıza geliriz. 

Lipodem bir kilo alma hastalığı değildir. Bir obezite ve şişmanlık bulgusu değildir. Lipodem bir kılcal damar hastalığıdır. Ciltaltı kılcal damarların bozulmasına bağlı olarak cilt altında yağ birikmesi olayıdır. Bu yağlı bölge normal kilo alınmasına bağlı yağlanma değildir. Normal kilo alınınca veya normal şişmanlıkta, kişi diyet ve spor ile yağları eritebilir ama lipodem de kişi diyet de yapsa, spor da yapsa yağları eritemez. Ayrıca şişmanlıkta yağlı olan bölgeye elle bastırınca ağrı olmaz ama lipodem hastalığında, yağlı bölgeye elle bastırınca ağrı olur çünkü olay yağlanma değil, kılcal damar hastalığıdır. Bozuk kılcal damarına yapılan baskı acı yapar.

Lipodem daha çok bacaklarda olur ve bacakta şişlik ve ödem yapar. Adı üstünde LİPO ÖDEM yani yağa bağlı ödem oluşmasıdır. Bacakta ödem yapan birçok hastalık vardır. Bunların başında VARİS, venöz yetmezlik, iç VARİS, lenfödem, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, allerji... gibi birçok neden vardır. Bacakta bu ödem çeşitlerini tam olarak bilinmemesi nedeniyle genelde sağlık kurumları bacakta ödem görünce hastaya VARİS ÇORABI vermektedirler. Oysa LİPODEM, bacakta ödem yapar ama KESİNLİKLE VARİS ÇORABI kullanılmamalıdır, faydasından çok zararı vardır. Zaten hasta giydikçe, VARİS çorabı bacağındaki acıları artırır. Yani LİPODEM hastasında VARİS ÇORABI KULLANILMAZ.

Lipodem hastasında çokça yapılan diğer bir yanlış da hastanın yağlı bölgesine yapılan LİPO SAKŞIN (LIPOSUCTION) ameliyatlarıdır. Liposuction ameliyatında hastanın derisinde küçük bir kesi ile girilir ve içeriye gönderilen aspiratörlerle cilt altı yağlar alınır. Ama daha önce söylediğimiz gibi lipodem yalnızca bir yağ birikimi değildir. Liposuction da YALNIZCA yağlar alınır ve kılcal damarlar İYİCE BOZULUR.

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LİPODEM ve SELÜLİT HASTALIĞI ve LİPODEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LİPODEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.