Derin Ven Trombozu (DVT)

DERİN VEN TROMBOZU YANİ İÇ VARİS PIHTISI ve TROMBOFLEBİT YANİ DIŞ VARİS PIHTISI

Prof Dr Ahmet Akgul DVT Doktoru

derin.jpgTürkiye'nin, yazılı/görsel olarak en kapsamlı sağlık web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Sorunuza burada ayrıntılı cevap vereceğiz. Cevabımızı okurken renkli ve bold yazılan kelimelerin üzerine de tıklarsanız o konuda hem video hem de yazılara ulaşırsınız. O sayfayı okuduktan sonra zaten sayfanın altında GERİ DÖN tuşuna tıklarsanız cevabımızda kaldığınız yerden okumaya devam edersiniz. Böylece hastalığınız ve tedavisi hakkında hem görsel hem de yazılı bilgi sahibi olursunuz:

Derin Ven Trombozu yani DVT yani İç Toplardamarlarda Pıhtı oluşması yani İç Varis Pıhtısı.... Peki, ne demek bu? Biz öncelikle hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın hastalık konusunda en ince ayrıntısına kadar bilgilendirmek isteriz. Çünkü biliyoruz ki, hasta doktorla işbirliği içinde olur ve doktorun ne yaptığını anlarsa tam bir tedavi gerçekleşir. Ayrıca tedavi orada kalmaz, hasta bildikleriyle ömür boyu bir daha o hastalığa yakalanmamak için hayatını düzenler. Sonuç. Hasta mutlu, doktor mutlu....

Bu hastalığın isminde hep "derin" ve/veya "iç" kelimesi geçiyor. Niye?

Biliyoruz ki bacak ve koldaki toplardamarlar 2'ye ayrılır:

-     Yüzeyel

-     Derin

Hemen elinizin sırtına veya ayağınızın sırtına bakın. Orada yeşil küçük borucuklar yani damarlar göreceksiniz. İşte onlar kol veya bacağın yüzeyel toplardamarlarıdır. Yani yüzeyel toplardamar veya venler cildin altında seyreden, zayıf veya açık tenli bireylerde gözlerimizle rahatlıkla görülebilen damarlardır. Bu yüzeyel toplardamarlardan bacakta 2 tane vardır:

-          Safen damarı: Bacakta iç topuk bölgesinden başlayıp, kasıkta derin toplardamara kan taşıyan, yüseyel bacak toplardamarıdır.

-          Parva damarı: Bacakta dış topuktan başlayıp dizin arkasında derin toplardamara kan taşıyan yüzeyel bacak toplardamarıdır.

Bu yüzeyel damarlar cildin hemen altında seyreder ve zayıf kişilerde gözle görülebilirler. Bu damarların içinde pıhtı olmasına ve iltihaplanmasına TROMBOFLEBİT  denir. Fakat bacaktaki veya koldaki  kasların içinde seyreden derin veya iç toplardamarın içinde pıhtı oluşmasına DERİN VEN TROMBOZU veya DVT veya İÇVARİS PIHTISI denir.

Tehlikeli olan hangisi mi?

İkiside tehlikeli, her hastalık tehlikelidir. Ama DVT deki pıhtı akciğerlere gidip hayati tehlike oluşturabilen AKCİĞER EMBOLİSİ  yapabilir veya pıhtı olduğu yerde yapışıp kalır ve POST TROMBOTİK SENDROM  geliştirir ki hasta uzun bir süre bacakta varis yaraları, akıntılar, renk değişiklikleri, enfeksiyonlar... ile uğraşır durur.

Niye mi olur bu pıhtı?

Öncelikle şu bilinmelidir ki, kanın damar içinde pıhtılaşması için normal akımının bozulması lazım. Yani damar içinde düz bir şekilde akan kanın, damar içinde hızının yavaşlaması ve birikmesi lazım. Bunun için en önemli risk faktörü İÇ VARİS  sorunudur. Kişi dışardan görünmediği için kendisinde İÇ VARİS  olduğunu hissetmez ama zaman zaman bacağında ağrılar, dolgunluk hissi, akşam yatakta huzursuz bir bacak ve ağırlık hissi, kaşıntılar veya bacakta elektrik çarpması gibi rahatsızlıkları olur. Hasta bacağına bakar ama hiç varis yoktur! Bu nedenle varis hastalığından şüphelenmez ama iç varisi vardır. İşte bu iç varis, derin toplardamarda kanın düz olan akımını bozar ve bacakta damar içinde kanın birikmesine yani düz olan akımın göllenmesine neden olur. Artık DVT oluşması için tüm ortam hazırlanmıştır. Ateşi başlatacak bir kıvılcım gerekir. Peki nedir o kıvılcım?

Hasta, ki kendisini hasta olarak bilmiyor, yaz geldiği için yolculuğa çıkar. Yolculuk birkaç saat sürer. Kişi oturarak durduğu için kanın yukarıya yani kalbe dönüşü iyice zayıflar ve pıhtı gelişir. DVT oluşur ve bacak birden şişerçok şiddetli bıçak saplanır gibi ağrı  olur. Artık hasta DVT hastasıdır.

Veya hastamız (iç varisi olan kişi) hamile kalır, özellikle hamileliğin son aylarında karındaki büyüklük arttıkça bacaktaki kanın kalbe dönüşü zorlanır ve derin toplardamarlarda pıhtı oluşur.

Veya iç varisi olan kadın hasta hamile kalır ve hamilelik sonlanmadan düşük yapar. Kanda pıhtılaşma faktörleri artar. Zaten iç varisten dolayı kanın göllenmesi de artmış olduğundan pıhtı gelişir. Zaten düşük nedeniyle psikolojisi bozuk olan kadın hastamızda bir de DVT eklenir.

Bunlar gibi daha nice hastalarımız oldu, ama altta yatan esas neden hastanın bilmediği İÇ VARİS hastalığı vardı. Biz işte bu durumlara gelmeden yani DVT olmadan veya olduktan sonra özel olarak hastamızın damarlarını inceleyerek DAMAR HARİTALAMA  yapıyoruz. DVT nin üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin kasıktan kateterle girerek pıhtıyı çıkarıp , damarları eski haline gelmesine yardımcı oluyoruz. Ayrıca DVT nin nedeni olan İÇ VARİS yani TOPLARDAMAR KAPAKÇIĞINDA REFLÜ yani KAÇAK  sorununu MİKROCERRAHİ ile çözüp, hastanın bir daha DVT olmasını engelliyoruz.

Eğer hastamızın genetiğinde DVT geni varsa onu da araştırıyoruz ve tekrar pıhtı riski varsa DAMARA SÜZGEÇ yani FİLTRE  koyuyoruz, böylece hastada pıhtı olsa bile AKCİĞER EMBOLİSİ yani pıhtının akciğere gidip hayati risk oluşmasını engelliyoruz. Yani YALNIZCA KAN SULANDIRICI İLAÇLAR  ve VARİS ÇORABI  verip göndermiyoruz!

 

Yani DVT için "bu hastalıkla yaşamaya alış" "bunun tedavisi yok"  veya "çok geç kalmışsın, ilk bir iki ayda gelsen hallederdik"  demiyoruz, "geçmiş olsun" da demiyoruz, "artık geçti " diyoruz.

DVT Hastalığının tedavisi yapılmış hastaların yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Varis Hastalığı ve Varis Tedavisi ile ilgili ayrıntıları okumak için lütfen tıklayınız

Tedavi olmuş Varis ve İç Varis hastalarının yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişime geçmek için lütfen tıklayınız  

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.