Robotik Cerrahi

ROBOT İLE KALP VEYA DAMAR AMELİYATI MI OLACAKSINIZ?

Kalp ameliyatı, bir insanın hayatı boyunca kendi üzerinde yapılacak en önemli girişimlerden biridir. Bu kararı duyduğunuz an önce İNANMAK İSTEMEZSİNİZ. Hemen başka bir doktora, daha MEŞHUR bir kalp cerrahına randevu alırsınız. İkinci bir görüşe ihtiyacınız vardır, hatta üçüncü bir görüşe de...

Aslında haklısınız, çok önemli bir deneyim bu. Başka hiçbir hastalığınız olmasa da (ki genelde vardır), yaşınız genç olsa da (65 yaşının altında) ciddi bir hayati risk önünüzdedir. Dünyanın en iyi kalp cerrahlarında ve hatta dünyanın en iyi kalp damar merkezlerinde bile ameliyatta ölüm riski %1-2’dir. Dünyanın en iyi kalp cerrahı, benim de son asistanlarından biri olduğum Prof. Dr. Michael E. DeBakey idi. Beraber Amerika’nın Houston Kentinde Methodist Hastanesinde çalıştık. Orada bile hastalarda ameliyatta ölüm riski daha fazlaydı. Bu arada Avrupa’da da birçok meşhur kalp cerrahları ve merkezlerinde çalıştım ve sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: dünyanın en iyi kalp cerrahisi doktorlarının ve merkezlerinin Türkiye’de bulunmaktadır. Araştırma ve bilimsel gelişmelerimiz bu ülkelerden daha düşük ama kişisel cerrahi yeteneklerimiz dünya standartlarının üzerindedir. Bu nedenle hiçbir vatandaşımızın kalp ameliyatı için, eskeiden yapılıyordu, yurtdışına çıkması gereksizdir, hatta yurtdışının hastaları şu an bizzat bizlere ve ülkemize ameliyat olmak için gelmektedir.

Kalp ameliyatı çok iyi geçse de, hiçbir sorun çıkmasa da hasta için ameliyat sonrası sıkıntılı geçmektedir. Göğüs önünde kocaman bir ameliyat yarası, oturup kalkması, yatması ayrı bir sıkıntı, nefes darlığı, ağrılar, estetik olarak kötü görünüm...

İşte bu sıkıntıları da yok etmek için kalp ameliyatlarını çok daha küçük, minicik ameliyat kesileri ile yapmak, böylece hastanın hem ameliyat sonrası oluşabilecek sıkıntıları en aza indirmek hem de estetik açıdan hastayı rahatsız etmeyecek işlemler yapmaktır. Bu nedenle robotik kalp ve damar ameliyatlarını yapmaktayız, hatta Türkiye’de devlet ve üniversite hastanelerinde İLK robot ile by pass ameliyatını hem de İLK robot ile HİBRİD koroner by pass ameliyatlarını yaptık ve yüzlercesi daha yapıldı.

Çok çeşitli robotlar kullanılıyor bu ameliyatlar için ama bizim de kullandığımız, dünyada en popüler olan ve en son teknoloji ürünü olan DaVinci Robotu:

Mantığı ve çalışma prensibi hakkında kısaca bilgi verelim:

Düşünün ki hastanın göğüs kafesi içinde ELLERİNİZ ve GÖZLERİNİZ var, ama bunları hastanın içine koymak için KOCAMAN ameliyat kesisi (yarası) yapmıyoruz, hastanın göğüs kafesinden KEMİK kesmiyoruz, KOSTA (KABURGA) kesmiyoruz, STERNUM KEMİĞİ (göğüs önündeki İMAN TAHTASI adı verilen kemik) kesmiyoruz.

Klasik kalp ameliyatından göğüs orta kemiği (STERNUM) özel TESTERE cihazı ile kesiyoruz ve kalp ameliyatını bitirince kesilen kemiği ÖZEL TELLER ile tekrar dikiyoruz. Bu işlemi daha ayrıntılı anlamak için önce aşağıdaki videolara bakınız. Böylece robotla yaptığımız ameliyatların diğer ameliyatlardan farkını anlayacaksınız:
Hangi ameliyatlar robotla yapılabilir, her kalp ameliyatı robotik yapılabilir mi?

Aslında amacımız her kalp ameliyatını robotla yapmak ve bunun için her ameliyatımızda yeni bir şeyler keşfediyoruz. Şimdilik ise:

- Koroner by pass
- Mitral kapak onarımı ve değişimi
- Kalpte delik kapatılması (ASD kaptılması)
- Kalp zarından sıvı boşaltılması (perikardiyal efüzyon drenajı)
- Kalpte kitle ve tümör çıkarılması
- Aort kapak onarımı ve değişimi
- Perikard (kalp zarı) iltihabı ve perikardit ameliyatı

Yalnızca kalp hastalığını düzeltmek değil, KALP DAMAR HASTALIĞINI ESTETİK OLARAK DÜZELTMEK için GEÇMİŞ OLSUN değil, GEÇİYOR diyoruz...

Konu hakkında ayrıntılar için aşağıda maddeler halinde verilen başlıkları tıklayınız....

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.