EN İYİ VARİS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR, VARİS HAKKINDA NELER BİLMELİYİM

Prof Dr Ahmet Akgul Varis Doktoru
Türkiye'nin, yazılı/görsel olarak en kapsamlı sağlık web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Merak ettiğiniz konulara burada ayrıntılı cevap vereceğiz. Ayrıca soru sormak isterseniz veya iletişime geçmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ. Paylaşımlarımızı okurken RENKLİ + BOLD yazılan kelimelerin üzerine de tıklarsanız o konuda hem video hem de yazılara ulaşırsınız. Böylece hastalığınız ve tedavisi hakkında hem görsel hem de yazılı bilgi sahibi olursunuz:

varis3.png

img_1104.jpg
Varis bir damardır. Yani kalp ile bağlantılıdır.

Kalp ağacın gövdesi ise damar dallarıdır. O zaman varis tedavi edebilecek cerrah  her türlü kalp ve damar ameliyat ve tedavilerini "aktif" olarak -kağıt üstünde değil- yapan cerrah olmalıdır. Tedavinizi planlayan kişi yalnızca varis tedavisi mi yapıyor? Yani ağacın dalını düzeltirken diğer dalda veya gövdede sorun olursa "Ben anlamam, başka birine git" mi diyor. Varis yani damar tedavisi için gittiğinizde kalbinize de bakılıyor mu?Damarlarınızın yaşına  bakılıyor mu? Varisinizin tedavisini en iyihangi branştaki doktor yapar,  biliyor musunuz?
 

  

Varis, her ne kadar halk tarafından genellikle basit ve estetik bir hastalıkmış  gibi nitelendirilse de esasen tekrarlamayacak şekilde tedavi edilmesi gerekli olan ciddi bir hastalıktır.

img_1150_1.jpg

 

Ciddidir; çünkü vücuda can veren kanı taşıyan yolların -damarların- bozuk olduğunu göstermektedir. Bu nedenle varis tedavisi için tüm kalp ve damar ameliyatlarını yapabilen cerrah gereklidir, yalnızca varis yapan cerrah değil. Yine varis ile ilgili bir başka yanlış algı da varisin yalnızca bacak damarlarında oluşmasıdır. Oysa ki varis, kolda, yüzde, anal bölgede, erkeklik organında, vajinada olabileceği gibi iç organlarda da olabilmekte, bir başka deyişle damarın olduğu her yerde varis  görülebilmektedir. Ancak konu genel olarak hep en sık görülen bacak üzerinden değerlendirilmektedir. 

Aslında bacağında varisi olanın diğer yerlerinde de varis olma riski vardır ama bu riski hastaları bırakın tedavi edenler bile görmezden geldiler. Önlem almadılar. Mevcut tedavi yöntemlerine baktığımızda varis hastalığının tedavi edilmesine rağmen tekrarladığını gördük. Oysa amaç geçici tedavi olmamalıydı. Hastalarımızın kalıcı bir tedavi yöntemine ihtiyacı vardı. Akgül tekniği de işte tam bu sebeple ortaya çıktı. Akgül tekniği, yalnızca bir ameliyat tekniği değildir, doğru ekip ile yapılan kalıcı bir tedavi yöntemidir; bu ekipte kalp ve damar cerrahları, anestezi uzmanları, radyoloji uzmanları, fizyoterapist ve psikologlar bir arada çalışmaktadır.
 
İlk olarak radyoloji uzmanı ile birlikte "damar haritalama " işlemini yapan Prof. Dr. Ahmet Akgül , hastanın vücudundaki yalnızca varis olarak görünen damarları değil bağlantılı tüm damarları görüntülüleyip kayıt altına almaktadır. Çünkü bacakta olan ağrının kaynağı karındaki görünmeyen bir damar olabilmektedir. Problemin kaynağının tespitinden sonra o nedene yönelik işlemler başlamaktadır. Varisin yalnızca görüntüsü değil aynı zamanda kaynağı da tedavi edilmektedir. Ve bu düzeltme işlemi direkt kaynak üzerinde noktasal yaklaşımla yapılır yani bozuk olan damar varsa tüm damar çıkarılmaz, bozuk yer onarılır. Bu yeri de "damar haritalama" ile tespit edilir, yatarak yapılan Doppler  ile değil.
 
Eğer varise neden olan kaynak, bozulmuş bir kapakçık ise hastaya yapılacak tüm işlemler tek tek ders anlatılır gibi tahtaya çizilerek anlatılır. Yani hasta işlem sırasında neler yapılacağını ve sonucun nasıl olacağını işlemlerden çok daha önce görecek ve anlayacaktır.
 
Varisli damarları olan bir kişiye yalnızca varis tedavisi yapılması yeterli olmayabilir, çünkü varisli bir bacakta selülit  ve/veya tromboflebit  ve/veya lenfödem  ve/veya lenfanjit eklenmiş olabilir. Ayrıca Türkiye'nin ilk ve tek hem kalp ve damar cerrahı hem de gerontoloji profesörü olan Prof. dr. Ahmet Akgül'ün  damar yaşlanmasını önleme projeleri ile bu hastalarda cilt altı kılcal damarların da gençleşmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte varis tedavisi yaptıracağınız hekimin hem damar yaşlanması hem varis hem lenfödem hem de bacak yaralarını tedavi edici yetileri bulunmalıdır. Çünkü vücut bir sistemdir ve bu sistemde bir yapının bozulması diğer yapıları da bozacaktır. İşte yandaki resimde hem selülit hem de damar antiageing yapılan bir hastamızı görüyorsunuz.Gittiğiniz birçok doktor, "ben bunu düzeltirim, diğeri için başka birine git" demiştir, halbuki damar sistemi tüm doku ve organlarla içiçe geçmiştir, yani "ben bacağın varisli damarına köpük tedavisi yapacağım ama bacağındaki lenfödemden anlamam" diyen bir yerde tedaviyi düşünemezsiniz. 
 

Ameliyat kararı çıkarsa Akgül Tekniği  kullanılmakta yani hastanın varise sebep olan bozuk kapakçığı dışardan konulacak sentetik bir yama ile değil, kendi dokusuyla onarılır. Böylece ameliyat sonrası enfeksiyon, allerji, damar yıpranması oluşmaz. Hastanın kalbe kadar bakıyoruz zira problemin kaynağı sadece bacak değildir bu hastalık kalp ile doğrudan bağlantılıdır. Bu sebeple bu hastalığın tedavisinin kalp ve damar cerrahları tarafından yapılmasının gerekliliğini de ortaya koymaktadır. Yaşanacak en küçük bir aksaklık sonucu damara müdahale edilmesi gerekmektedir.
 
Cevabı siz verdiniz! Dünyanın EN BÜYÜK varis hastalıkları tedavisi sersine sahip olan (30 000'in üzerinde)  Prof. Dr. Ahmet Akgül, yalnızca varis değil aktif olarak her türlü kalp ve damar ameliyat ve tedavilerini yapmaktadır.

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.