VARİS NEDİR, VEN NEDİR, TOPLAR DAMAR NEDİR? 

Varis veya toplardamar yetmezliği veya venöz yetmezlik , toplardamarların genişlemesi ve kıvrıntılı hal almasıyla ortaya çıkan hem estetik hem psikolojik hem de tıbbi olumsuz sonuçları olan hastalıktır . Dünyanın en yaygın hastalığıdır. Kadınlarda daha çok görüleceği düşünülse de erkeklerdede sıklığı kadınlardakiyle neredeyse aynıdır .  Varis bir yerçekimi hastalığıdır. Yani ayakta duran insanların hastalığıdır. Her dokuda oluşabilir ama en sık toplardamarlardaki kirli kanın kalbe dönememesi sonucu bacaklarda birikmesi olarak kendini gösterir.

Varis veya Venöz Yetmezlik en çok bacaklarımızda görülür.  Varisler görüntü dışında hiçbir rahatsızlığa neden olmadan yani hastada hiçbir şikayet yaratmadan olabileceği gibi bacakta iyileşmeyen yaralara  ve damar pıhtılarına (derin ven tromcozu, DVT)  ve hatta akciğer embolilerine  kadar şiddeti gittikçe artan sorunlara yol açmaktadır. Kişilerin yaşam kalitesini bozarak, günlük aktiviteleri sürdürmelerine engel olur, iş ve zaman kaybına yol açar. Varisler sıklıkla bacaktaki kasların içinde olan DERİN TOPLARDAMAR  lar olan femoral ven veya derinin hemen altında olan, topuktan kasıklara kadar giden BÜYÜK YÜZEYEL TOPLARDAMAR  olan Vena Saphena Magna'da görülmekle birlikte daha az oranda, topuktan başlayıp dizin arkasına dökülen yine derinin altında bulunan KÜÇÜK YÜZEYEL TOPLARDAMAR  olan Vena Saphena ParvaBAĞLANTI TOPLARDAMARLARI  olan perforan venler, CİNSEL ORGANLARA giden VAJİNAL  veya ERKEKLİK ORGANI  etrafındaki yani cinsel organlar toplardamarlarında görülür. Hastaların büyük çoğunluğu çeşitli nedenlerle hiçbir tedavi almadan günlük işlerine devam etmektedir bu nedenle hastalığın ilerlemesi, klinik şiddetinin artması kaçınılmaz olmaktadır.  

Vücuttaki milyarlarca hücre hem besin hem de oksijen almak için damarlara ihtiyaçları vardır. Hücrenin ilişkide bulunduğu 3 ayrı damar sistemi vardır:

  1. Atardamar (Arter): Kalpten çıkan, temiz (oksijenden zengin) kanı hücrelere ulaştıran "kanal"lardır
  2. Toplardamar (Venler): Hücre atardamarla gelen temiz yani oksijeni bol olan kanı kullanır ve oksijeni kendi alır. Sonra oksijeni düşük kan tekrar akciğerlere gidip oksijenlenmek için ayrı bir "kanal" sistemine dökülür. İşte bu kanallar toplardamar sistemini oluştururlar.
  3. Lenf Damarları: İçerisinde hücrelerin ihtiyaç olduğu besin ve artık maddeleri ve kana göre akışkanlığı düşük lenf sıvısını taşıyan "kanalcık"lardır.

Varis Nerede Oluşur?

Vücutta kan ihtiyacı olan her dokuda görülebilir. Yani her organ veya dokuda varis oluşabilir. Ama en çok bacaklarda gözlenir.

Hareketsizlik Varisi artırır mı?

Ayakta düz duran bir insanda kanın yukarı çıkıp kalbe dönmesi için yerçekimini engelleyen bazı yapılar olmalıdır. Bunlardan en önemlisi toplardamarlar içindeki kapakçıklar ve baldır kaslarıdır. Baldır kaslarının etkisiyle yukarı çıkan kan, toplardamarlardaki tek yönlü kapakçıklarla aşağı düşmekten kurtulur. Eğer bu kapakçıklar bozulursa toplardamardaki kan yukarı çıktıktan sonra aşağı düşer ve bacak damarlarında birikir. Bu durum varisi oluşturur.

Varis Olma Riskim Ne Kadar?

Varis en sıklıkla anne ve/veya babasında varis olanlarda görülür. Yani 1. Derece akrabalarında varis varsa, varis olma riski çok fazladır. Genetik geçişli bir hastalıktır yani aile mirasıdır. Tüm varislerde genetik yatkınlık bulunmayabilir, bu hastalarda başka nedenler vardır. Bu nedenlerden en önemlisi gebeliktir. Gebelikte 2 nedenle varis oluşumu gözlenir. Birincisi hormonal faktörlerdir, salınan hormonlarla damarlar genişler ve zaten genişlemeye meyili olan toplardamarlarda varis gelişir. İkinci olarak, karında büyüyen bebek nedeniyle bacaklara artan basınç olur. Bacaklardan kalbe dönen kanın akışına bası olur ve kan toplardamar içinde bacaklarda göllenir ve varis oluşur.

Hamilelerde Varis Neden Daha Sık Görülür?

İlaç kullanımına bağlı olarak da varis gelişebilir ki en önemlisi doğum kontrol haplarıdır.

Doğum kontrol hapları Varisli damarı tıkar mı?

Obez ve şişman kişilerde vücudun bacağa yaptığı ağırlık ve basınç arttığından, toplardamarlardaki kapakçıklar bozulur ve varis oluşur. Ayakta çok durularak yapılan mesleklerde, baldır kasları güçsüz olduğu için kanın yukarıya doğru ilerleyip kalbe dönecek gücü azalmıştır. Kan daha çok bacakta toplanır, bu nedenle uzun süre ayakta düz duran kuaför, berber, öğretmen, cerrah gibi meslek sahiplerde varis sıklığı artmıştır. Sıcak yerde çalışanlarda, sıcak hava damarları genişlettiğinden kan bacaktaki toplardamarda birikiri böylece hamamda çalışanlar, fırıncılar, dönerciler, sıklıkla kaplıcaya gidenler, çok sıcak su ile yıkananlar risk altındadır. Topuklu giymek bacağın baldır kasının çalışmasını bozduğundan kanın yukarı kalbe dönüşü bozulur ve kan bacakta birikir. Bu nedenle topuklu giymeyi rutin hale getiren bayanlarda risk daha fazladır.

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.