VARİS ÇORABI ALMADAN ÖNCE OKUYUN

Varis çorabı için şimdiye kadar duyduğum hasta sorularından bazıları:

Varis çorabı nedir?

Varis çorabı nasıl giyilir?

Varis çorabı varisi tedavi eder mi?

Varis çorabı ne zaman giyilir?

Varis çorabı yıkanır mı?

Varis çorabı çamaşır makinasında yıkanır mı?

Varis çorabı kurutucuda kurutulur mu?

Varis çorabı diz altı mı kullanılır?

Kaç çeşit varis çorabı vardır?

Varis çoraplarında basınç farkları var mı?

Kaç çeşit varis çorabı vardır?

Farklı renklerde varis çorabı var mı?

Farklı renklerdeki varis çoraplarıda tedavi ediyor mu?

Dinlerdirici varis çorapları ne işe yarar ?

Ayakta durulan mesleklerde (kuaför , berber , aşçı , öğretmen) varis olmasa bile varis çorabı takmalı mıyız?

Külotlu varis çorabı ile diz üstü varis çorabı arasında fark var mı?

Diz altı orta basınçlı varis çorabı ne demek?

Varis çorabı ile lenfödem çorabı arasında fark var mı?

Lenfödem ve lipodem çorabı nedir?

Lenfödem ve lipodem çorabı nasıl giyilir?

Lenfödem ve lipodem çorabı varisi tedavi eder mi?

Lenfödem ve lipodem çorabı ne zaman giyilir?

Lenfödem ve lipodem çorabı yıkanır mı?

Lenfödem ve lipodem çorabı çamaşır makinasında yıkanır mı?

Lenfödem ve lipodem çorabı kurutucuda kurutulur mu?

Lenfödem ve lipodem çorabı diz altı mı kullanılır?

Kaç çeşit Lenfödem ve lipodem çorabı vardır?

Lenfödem ve lipodem çoraplarında basınç farkları var mı?

Kaç çeşit Lenfödem ve lipodem çorabı vardır?

Farklı renklerde varis çorabı var mı?

Farklı renklerdeki Lenfödem ve lipodem çoraplarıda tedavi ediyor mu?

Dinlerdirici  Lenfödem ve lipodem çorapları ne işe yarar?

Ayakta durulan mesleklerde (kuaför , berber , aşçı , öğretmen) varis olmasa bile Lenfödem ve lipodem çorabı takmalı mıyız?

Külotlu varis çorabı ile diz üstü Lenfödem ve lipodem çorabı arasında fark var mı?

Diz altı orta basınçlı Lenfödem ve lipodem çorabı ne demek?

Varis çorabı ile lenfödem çorabı arasında fark var mı?

Varis çorapları dairesel , lenfödem çorapları düz örgülüdür 

"Dünyada en çok satılan ve kullanılan tıbbi cihaz nedir?" diye sorsanız cevabımız VARİS ÇORABI olur. Gerçekten dünyada en çok kullanılan tıbbi cihazdır. "Tıbbi" diyoruz çünkü bir hastalığın tedavisinde kullanılır.

Bizde öyle mi?

Hasta, doktora gider, bacağında şişlik, ağrı, kaşınma gibi şikayetleri vardır. Bazı doktorlar daha bacağa bırakın dokunup muayene etmeyi, açıp bakmaz bile. Bazıları da bacak açılınca uzaktan bir bakar.

Doktor "kendince" haklıdır çünkü "varis" hastalığı olarak düşünmüştür, "muayene edecek bir şey yok" der ve yalnızca o bacağın dopler ultrason sonucuna bakar. Ama o dopler nasıl çekilmiş, o bacak ya başka neler olabilir diye düşünmez. Doplere bakar ve ya lazer ya Radyofrekans ya ameliyat ya da köpük tedavisi der ama illaki varis ilaçları ve varis çorabı der.

Hastalar da buna alışmıştır, sosyal medyadan veya internetten kendilerinin veya hastalarının yalnızca doplerlerini gönderirler ve doktordan tedaviyi isterler. Yani hastalar bile muayene olmanın "gereksiz" olduğunu düşünürler ve öyle alıştırılmışlardır. Hatta muayene etmeden karar verilemeyeceğini ve/veya doplerin yetersiz ve yanlış çekim olduğunu söyleyen benim gibi hekimlere de kızarlar.

Gelelim varis çorabı konusuna:

Dedik ya "varis" ismi duyulunca veya bacakta şişlik olunca, tedavinin olmazsa olmazıdır varis çorabı. Tamamıyla eksik ve/veya yanlış bir tedavidir.

Bilinmelidir ki "varis çorabı" tedavi amaçlı kullanılmaz. Tedavi amaçlı kullanımı neredeyse 100 hastanın birinde olur. O nu da yanlış kullanır.

Yanlış kullanır çünkü bacağa uygun verilmez, basınçlarına bakılmaz, diz üstü mü altı mı parmaklar açık mı, örgülü mü düz mü, yerli mi yabancı mı, yıkanabilir mi... bilinmez.

Doktor veya daha önce hasta olan biri, hastaya varis çorabı kullan der ve hasta bunu marketten bulaşık süngeri alır gibi medikal firmalardan alır. Sonra ne olur, hiçbir şey.

Boşa giden para, boşa giden zaman, boşa giden moral ve umutlar.

Hastanın bırakın doktora, tıp sektörüne bile inancı kalmaz. Çünkü bacağında hiç düzelme olmaz.

Bazen de doktor hastaya bakıp, "bu bacağın tedavisi yok, şu ilaçları ve varis çorabını kullan, bununla yaşamaya alış" der. Yani doktorun inanmadığı tedaviye hasta zaten inanmaz.

Varis çorabı niye mi verildi, "bir şey yapıldı" olsun diye.

Gelelim, gerçek tedaviye:

Varis çorabı ne zaman verilir?

Önce şunu bilmelisiniz ki tedavi olamayan bacak Varisi ve bacak şişliği yoktur. Yalnızca en iyi muayene ve en uygun damar görüntüleme yapılmalıdır.

En iyi varis muayenesi nasıl yapılır?

Öncelikle varis muayenesi için gelen hasta ile ayrıntılı olarak konuşulur. Unutmayın ki varis bir damardır ve damarlar birbirleri ile bir ağacın dalları gibi birbiri ile bağlantılıdır. Bu nedenle varis veya bacak şişlikleri yalnızca bacağa ait bir hastalık değildir. Bu nedenle hastanın anlatacakları çok önemlidir.

Varisler veya bacak şişliği ne zaman başlamış?

Şu ana kadar bu konuyla ilgili doktora gitmiş mi?

Gitmiş ise ne tedavi uygulanmış?

Tedavi uygulanmış ise sorun geçmiş mi yoksa artmış mı veya aynen devam mı ediyor?

 

Hastanın rahatsızlığı kılcal damar artışı mı, ağrı mı, kramp mı, kaşıntı mı, bacakta basınç hissi mi yoksa yalnızca estetik ve kozmetik mi?

Hasta ne iş yapıyor, masa başında oturarak mı çalışıyor yoksa devamlı dolaşıyor mu ya da ayakta öğretmen gibi düz mü duruyor?

Giyim konusunda alışkanlıkları nedir, topuklu mu giyiniyor, dar kotlar veya çok sıkı kemerler mi kullanıyor?

Gebelik durumu var mı, tekrar gebelik düşünüyor mu, daha önce kaç kez hamilelik yaşadı ve düşük var mı?

Düşük var ise neden olduğunu biliyor mu?

Doğumlar ve hamilelik sırasında kanama veya pıhtılaşma sorunları olmuş mu?

Ailesinde bacak damarları ile ilgili sorun var mı?

Kabızlığı var mı?

Tabii ki daha birçok sorular var.

Peki daha sonra ne yapılmalıdır?

Bacaklardaki damarların haritalanması.

Nasıl mı?

En uygun damar görüntüleme nedir?

Hasta ayakta olmalıdır. Yatarken yapılan dopler uygun değildir çünkü bacak ödemi, bacak şişliği, lenfödem, lipodem, selülit ve tabiiki bacak Varisi ve venöz yetmezliği AYAKTA DURAN İNSAN ın hastalığıdır. Yatakta yatan insanlarda bacak Varisi olmaz, zaten düşünün ki bacağınızda şişlik ve varis var ve gece yatınca sabah bacak şişliği azalır. Yani yatarken olmaz dopler.

Doplerin renkli olup olmaması önemli değildir. Birçok hasta doplerin renkli olmasını ister ama bu yalnızca ticari bir reklamdır.

Dopler Ayakta duran bir hastada yapılır. Bunu yapan bir damar radyoloğu olmalıdır ve bir damar cerrahı gibi dopler İstemi yapan cerrahın ne istediğini bilmelidir. Yani cerrahın gözü olmalıdır.

Doplerde yalnızca varis tanısı değil bacaktaki tüm damar yapılarının tanısı konmalıdır. Bu nedenle tecrübeli bir cerrah her gelen dopler sonucunu beğenmez.

Bizim yaptığımız damar haritalama dopler sonucunda hastanın bacağındaki tüm damarların, toplar damar, lenf damarı ve atar damarların yapısı ve içinden geçen kanın durumu, toplar damar kapakçıklarının sayısı ve yapısı, damar içinde pıhtı olup olmadığı, bacak şişliğine yol açan dolaşım bozukluğunun ödem mi, lenf ödem mi, yağ ödemi mi yani lipodem mi, yoksa böbrek veya karaciğer veya kalp veya tiroid hastalığına bağlı ödemler mi olduğu ortaya çıkar. Damar ve özellikle varis kaçağı, kapak reflüleri değerlendirilir ve resimleri çekilir. Yani hastanın muayenesi ve doplerini bitirdiğimizde aslında tedavimizde kafamızda şekillenmiş olur ve bu yol haritasını hasta ve yakınlarına madde madde anlatırız.

Yani tedaviyi yalnızca biz yapmayız, hasta ile birlikte BİZ yaparız.

Niye ayakta dopler yapıp, hastalarımızın damarlarını biz haritalıyoruz?

Bunun nedenini görmek için aşağıda olan venöz dopler raporlarını BÜYÜTEREK incelemeniz yeterli. Bu hastamız bana geldiğinde elinde daha önce çektirdiği dopler vardı ve o doplerde toplar damarlar NORMAL deniyordu. Halbuki yaptığım muayene ile hastanın bacağında bırakın varis olmamasını, ileri derece dış varis, iç varis yani venöz yetmezlik ve lipodem vardı. İşte bu nedenle DOĞRU tedavi için EN DOĞRU Doplerin çekilmesi gerekmektedir. 

Altta en soldaki dopler raporu hastanın elinde getirdiği rapor, gördüğünüz gibi yeni yapılmış ve NORMAL, deniyor, bizim yaptığımız ise hemen sağındaki dopler. Hastayı ayakta dopler yapıyotuz ve yalnızca varislere değil, lenf ödem veya lipodem veya selülit veya lenfanjit leri de belirliyoruz. Hatta hastanın ayak parmaklarındaki mantarları bile inceliyoruz.

EN ALTTAKİ resimde ise DAMAR HARİTALAMA işlemini görüyorsunuz. Gördüğünüz bu damar haritalamada, hastanın toplar damarlardaki kapakçıkların refülü gösteriliyor ve KAPAK ONARIMI için her iki kasıktaki varislerin içindeki kapakçıkların sayısı ve yeri belirtiliyor ki MİKRO AMELİYATTA nokta atışı ile hastanın derisini minimal açarak işlemi estetik olarak bitiriyoruz. Damar haritalama resmine dikkat edin el yazısı ile VALVUL yazar. Valvul kapakçık demektir, ve bu bilgi başka hiçbir doplerde yazmaz. Çünkü BAŞKA VARİS KAPAKÇIĞI İLE İLGİLENEN YOKTUR.  

lipodem_ic_varis_venoz_yetmezlik_lenfodem_ayakta_dopler_ile_damar_haritalamasi.jpgyatarak_degil_ayakta_yaplan_dopler_ile_varis_lenfodem_lipodem_damar_haritalamasi.jpg

 

varis_lipodem_ve_lenfodem_ayakta_yapilan_dopler_ultrasonu.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Varis Çorabını ne zaman kullandırıyoruz?

Uygun muayene ve doplerden sonra, hasta eğer ameliyat olacak ise hastanede 45 dakikalık Mikro Cerrahi ile ameliyat olur. 1 akşam yatar ve sabah kendi hayatına döner ve geldiği şehre veya ülkeye ister otobüs ister araba isterse de uçak ile geri döner. Geri dönme de hiçbir sorun olmaz. Yalnızca 10 günlük bir ilaç kullanımı ve YALNIZCA 10 GÜNLÜK varis çorabı kullanımı olur. Eğer hastamız ameliyat sonrası hemen başlamak üzere günde yalnızca 45 dakika düz yolda tempolu yürür ve bunu alışkanlık haline getirirse, artık varis çorabı kullanmaz çünkü ihtiyacı olmaz, artık ne dış ne iç, ne yüzeyel ne derin, ne aşikar ne gizli varisleri kalmamış, damarları ve kapakçıkları düzelmiştir.

Yani varis çorabı yalnızca tedaviden sonra bir miktar kullanılan yardımcı bir tıbbi cihazdır, tek başına tedavide yeterli değildir. Tedavi etmek amacı ile verilmesi yetersizdir.

Sayın hocam merhaba.

Annem varis ve ağrı şikayeti ile doktora gitti. Doppler sonucuna göre ameliyat dedi (CFV'de grade II, SFV'de ve popliteal vende grade III-IV, VSP'de grade III-IV venöz yetmezlik mevcut. VSP çapı 7 mm).  Ameliyat olmayacaksa HAFİF BASINÇLI çorap kullansın dedi. Doppler sonucuna göre gerçekten ameliyat şart mı? Ameliyattan hem korkuyor hem de imkanımız yok. (56 yaş. 20 yıldır diabet hastası). Ameliyat olmazsa ne olur? Önerdiği varis çorabı sizce doğru mu? Çünkü anladığım kadarıyla ileri derecede venöz yetmezlik var ama hafif basınçlı önerdi. Sizce nasıl BASINÇ ta ve nasıl uzunlukta bir çorap kullanmalı? Çok ağrısı var. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

CEVABIMIZ:

Bu hasta yakınımızın sorusunda olduğu gibi, varis çorabı tedavide yetersizdir. Ayrıca varis çoraplarının basınçlara göre farklılıkları vardır:

Varis çorabındaki basınçlar ne işe yara, niye basınç farkları vardır?

Varis çorabı aslında bacağımızdaki kasları taklit eden bir tıbbi giysidir. Basınçlar, çorabın dokuma özelliğine göre ortaya çıkar. Dizimizin arkasından topuğumuza uzanan kasa BALDIR KASI denir. Bu kas önemlidir çünkü varis çorabı bu kası taklit eden işlemdir. Yani hasta günde 45 dakika yürüyor veya bisiklet sürüyorsa yani baldır kasını çalıştırabiliyorsa varis çorabına ihtiyaç duymaz.

Varis çorabındaki basınç özellikle 2 noktaya etki eder. Birincisi ayak bileğine, ikincisi baldır kasına. Varisler ve toplar damarlar açısından vücuttaki en zayıf bölge ayak bileğidir çünkü ayak bileğini elinizle yoklarsanız derinin altında kas yoktur yalnızca tendonlar mevcuttur. Yani damardaki basınç artışı direkt olarak orada kendini belli eder. El bileği daha incedir belki ama unutmayın insan ayakta dolaşır yani vücudun basıncı ayaklara vurur ellere değil. Bu nedenle varislere bağlı toplar damardaki basınç artışına bağlı varis yaraları hemen daima ayak bileklerinde olur. Bu nedenle varis çorabında basınç en çok bu bölgede hissedilmelidir.

3 tip basınç çorabı farkı vardır:

Hafif basınçlı varis çorabı, özellikle varis gelişme riski olan mesleklerde çalışan kişilerde, örneğin kuaför, berber, öğretmen, döner ustası, cerrah yani ayakta düz duran kişilere verilen bir çoraptır. Amacı varisi tedavi etmek değil, varis olmasını engellemektir. Hasta yakınımızın sorusunda olduğu gibi hastaya ameliyat önerilmiş ve ameliyat olamıyorsa, tedavinin alternatifi hafif basınçlı çorap olamaz. Ayrıca uzun süreli yolculuklarda örneğin 2-3 saati geçeceği belli olan yolculuklarda veya uzun süre yatmak zorunda kaldığımız durumlarda mesela ameliyat sonrası gibi, o zaman hafif basınçlı çorap giyilir ki bacakta varis veya DVT yani varis pıhtısı gelişmesin.

Orta basınçlı varis çorabı ise özellikle varis ameliyatı veya varis tedavilerinden sonra yalnızca belirli bir süre, örneğin varis ameliyatından sonra 10 gün, varislere lazer tedavisinden sonra 1-2 gün, varislere yapıştırıcı veya köpük uygulandıktan sonra 2 gün kullanılır. Yani orta basınçlı varis çorabı bacaklarda toplardamar tedavisinden sonra kullanılır. Ayrıca tedavi yapılamayan ileri düzey varis ve DVT hastalarında kullanılır. Bu kullanımdaki amaç ise tedavi değil, hastalığın ilerlemesini durdurmaktır.

Yüksek basınçlı varis çorabı ise, ayak bileğini ve baldır kasını iyiyce sıkıştıran çoraplardır. İleri düzeydeki varisler için kullanılır.

Dikkat edin ki, hiçbir varis çorabı LENFÖDEM ve LİPODEM tedavisinde kullanılmaz.

Lenfödem çorapları ve giysileri FARKLIDIR.

Lipodem de ise çorap zaten KULLANILMAZ.

Varis çoraplarının boyları arasında bir fark var mı? Kaç çeşit varis çorap uzunluğu var?

Varis çorapları, külotlu, diz üstü, diz altı olacak şekilde kabaca 3 grupta incelenir:

En çok kullanılanı ve yaygın olanı diz altı varis çorabıdır. Eğer diz üstü varis ameliyatı yapılmış ise veya kasıklardan kesi ile varis ameliyatı yapılmış ise külotlu varis çorabı yalnızca geçici bir süre kullanılır. Eğer diz altı varis çorabı bacaktan kayıyor ise diz üstü varis çorabı kullanılabilir.

Varis çorabı giyerken ayak parmakları açık mı olmalı, kapalı mı?

Eğer ayak parmaklarında veya tırnaklarda enfeksiyon yani mikrop veya mantar varsa, varis çorabının parmakları açık olmalıdır. Başka durumlarda ayak parmağının açık veya kapalı olması fark etmez.

Lenfödem için çorap veya giysi kullanılacak ise MUTLAKA parmaklar KAPALI olmalıdır.

VARİS ÇORABI İLE İLGİLİ GAZETEYE YAZDIĞIM MAKALEYİ LÜTFEN OKUYUNUZ:

 

Tıp dünyasında neredeyse en çok kullanılan ürünleri VARİS ÇORABIDIR.

Bacakta en ufak bir şişlik, ağrı olduğunda, yeşil-mavi renkli Bacakta damar göründüğünde hadi bakalım varis çorabı al, kullan.

"Ne kadar süreyle kullanılacak?"

"İşte, birkaç ay kullan, sonra tekrar gel."

Tedavi bitti. Bir iki de hap yazıyorsunuz, "Sıradaki hasta." diyorsunuz.

Bu kadar kolay mı?

Olmamalı tabii ki.

 Mevsim kış, "İş yerinde üşüyorum." diye varis çorabı giyenler var.  Hele de külotlu olursa bir taş ile iki kuş...

Varis çorabı kadar kolay önerilen başka bir tıbbi ürün var mı, bilemiyorum. Hastanın bacağına bakmadan bile verildiğini duyuyorum hastalardan.

 "Bacağınızı açmanıza gerek yok, varis çorabı yazıyorum size."

 Ne güzel tedavi! Hem hasta mutlu hem doktor!

İşe yaramadığında da "Yanlış kullanıldı." veya "Eksik kullanıldı." deyip işin içinden sıyrılma da "kolay"!

 Artık renklileri de var, motiflileri de...

Yakında varis çorabı modası da gelir. Ünlü firmalardan Paris, Milano defileleri, çanta ile uyumlu varis çorapları, parmak uçları açık veya parmak arası...

Şimdi sıkı durun;

Varis çorabı şiş/ödemli bacağa verilmez, en azından şişliği/ödemi azalsın diye verilmez!

İtirazlar başladı ama okumaya devam:

Şiş olan bacak önce medikal masajla eski hâline, yani ödemsiz hâline getirilir, çapı azaltılır. Normal seviyeye indikten sonra, "bacak ve/veya ayak bileği tekrar ödemli hâle gelmesin" amacıyla verilmelidir.

Yani hasta geldi, bacağı şiş ve varis tanısı mevcut.

"Orta basınçta varis çorabı kullan." ve "Şu ilaçları da al." demek, "yetersiz" bir varis tedavisidir. Zaten hastalar size "Bacağım iyileşmedi." diye dönerler veya başka doktora giderler. Yani, size tekrar gelmediği için hastanın tedavi olduğunu zannetmeyin. Büyük olasılıkla, size olan güvenini kaybettiğinden yeni bir doktor bulmuştur veya internette "varis tedavisi" adı ile tedavi aramaktadır veya o hafta sizin polikliniğiniz yoktur.

Hastanın bacağı şiş/ödemli iken varis çorabı verdiniz, birkaç ilaç ile de toplardamar tonusunu ve/veya kanın hareketliliğini artırdınız. Hastaya açıklamalarda bulundunuz, akşamları bacaklarını kaldırmasını, duş aldıktan sonra bacaklarına soğuk su tutmasını önerdiniz.

Peki.

Bacaklarının ölçüsü de alındı varis çorabı uysun diye, peki tamam. Hasta eve gitti, varis çorabını giydi, ayak bileği ve baldırlarına basınç uyguladı. Önerilerinize de uydu, 15 gün geçti ve bacaklarındaki ödem bir miktar azaldı.

O da ne!

Varis çorabı artık eskisi kadar sıkmaz oldu. Aslında etkisini yitirdi, ama doktor "Altı ay kullan." dedi ya, son 5,5 ay "etkisiz" bir tedaviye devam etti. Daha da vahimi, tedavi olduğunu düşündü.

Evet, bu tedavi de bir miktar bacak çapını azaltır ama bu "gerçek tedavi" düzeyi değildir, "ideali" hiç değildir. 

 İdeali tabii ki zor. Bacak önce düzenli bir masaj ve kompresyon tedavisine alınır, çap normal seviyeye getirilir, sonra ayak bileği ve baldır düzeyinden ölçü alınıp "o bacağa özel" varis çorabı düzenlenir.

Aksi hâlde varis çorabı yalnızca bir "tıbbi" aksesuar olarak kalır.

Hatta hasta "varis çorabı" yerine "yün çorap" kullansa daha bile iyi olur, en azından kış günlerinde bacakları üşümez...    

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.