DİZ ARKASINDA OLUŞAN KİST 

baker_kisti_en_iyi_tedavisi.png


Baker kisti, bacakta ağrı ve şişlik ile giden bir toplardamar hastalığıdır. Baker kisti hastalarında mevcut klinik durum nedeniyle yanlış olarak derin ven trombozu (DVT) tanısı ile kan sulandırıcı tedavisine başlanabilir. Uygun tıbbi tedavi ile klinik bulgular tamamen düzelmiştir.  Baldırda ağrı, şişme, sıcaklık gelişimi ile ilgili şikayet durumlarda tromboflebit, derin ven trombozu dışında baldıra yırtılmış  Baker kisti olabileceği düşünülmelidir.

Baker kisti olan hastalarda şikayetler

- Dizin hemen arkasında ağrı

- Hassasiyet

- Kitle hissi

- Bacakta şişlik

 

- Baldırda hassasiyet

Bu şikayetlerle sağlık merkezine başvuran hastalarda, görüntü toplar damar iltihabı olan tromboflebit veya derin ven trombozu ( DVT ) na benzediği için bazen yanlışlıkla bu tedaviler verilir. 

Zaten toplumda varis şikayeti ile başvuran hastaların %2,7'sinde Baker kistine rastlanmaktadır.


Baker kisti olan hastalarda tanı yöntemleri

- Doppler Ultrason

- Emar

- Bilgisayarlı tomografi

Baker kisti tedavi edilmezse ne olur

- Etraf dokulara bası yapar

- Yırtılabilir

- Sinir hasarı

- Tromboflebit

- Derin ven trombozu " DVT "

Baker kisti  tedavisi

- Kan sulandırıcıların kesilmesi

- İnflamatuar giderici

- Ağrı kesici

- Ameliyat

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.