VARİS TEDAVİSİ, YAZ AYLARINDA YAPILIR MI?


Varis, tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişen teknikler, teknoloji ve bilgi birikimi  ile çok daha iyi bir konuma gelmiştir. Sıcak yaz aylarının başlamasıyla şikayetlerin iyice arttığını düşünerek varisle ilgili olarak ünlü kalp, damar ve varis doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül'e danıştık:

" Eskiden klasik yöntemler ile gerçekleştirilen ameliyatlar yerini günümüzde modern ameliyatlar ve tekniklere bırakmıştır. Ameliyat dışında, ciltte kesi yapmadan, anestezi vermeden 15 dakika içinde varislerden kurtulmak mümkün. Bu teknikler varislerin yapıştırıcı ile, lazer ile veya radyofrekans ile tedavi edilmesi gibi yöntemlerdir. Tüm bunlara rağmen hala varis tedavisinde ameliyat çok değerlidir. Özellikle iç varis olan hastaların tedavisi ameliyattır. İç varisi olup da bu gibi tedavileri olanlar daha sonra sıkıntı yaşarlar. İç varisin tedavisi ameliyattır.

Varis hastalığının tanısı için de kesinlikle ayakta Doppler çekilmesi gerekir. Yatarak yapılan Doppler'leri biz yeterli bulmuyoruz.

yaz_aylar_varis.jpg
Varis hastalığın tedavisi hem hastaya hem de varis hekimine bağlıdır. Varis ileri ise ve kapakçık olmuş yani iç varisde eklenmişse, ameliyat öncelikli tedavidir. Ama yalnızca yüzeyel varisler var ve uygun yapılmış Doppler'de iç damarlar normalse, lazer, radyofrekans, skleroterapi, yapıştırıcı, köpük tedavileri yapılabilir.

Hastalıkta çok geç kalmadan doktor'a göründü iseniz; sizin için en uygun tedavi yöntemine karar verilerek, uygulanacaktır. Hekim ayrıca tüm yöntemleri size ayrıntısıyla anlatmakla yükümlüdür.

Varis var ve sıcaklarda çok zaman geçirirseniz şikayetleriniz artar. Nedir bu şikayetler: Bacakta şiddetli ağrılar, gece krampları, renk değişiklikleri, bacakta ve ayakta şişmeler, iyileşmeyen yaraların ortaya çıkması gibi...

En çok sorulan sorulardan biri ise:

"Yazın varis tedavi edilir mi?"

Edilir, kimse hastalığını ertelemesin. Yazın yalnızca lazer tedavileri uygulamayız çünkü güneşin etkisiyle deride açık renkli lekeler oluşabilir. Ameliyat da dahil tüm diğer tedavi seçenekleri yaz aylarında da rahatlıkla yapılabilir.

"Varis çorabı kullanımı gerekli midir, yazın kullanılabilir mi ? "

Sanılanın aksine varis çorabı, varis hastalığını ve oluş nedenini tedavi eden bir yöntem değildir. Yalnızca varisin ilerlemesini önleyen ve şikayetleri azaltan bir yöntemdir. Varis çorabı, bacaktaki bağ dokusuna destek sağlar, ödemi azaltır, kapak yetersizliğini önler, lenf dolaşımını destekler, diz altı kas gücünü artırır, damarlardaki kan akışını hızlandırır.

 Varis çorabı, hastaya direkt olarak verilmemeli, önce varis masajı ile bacak şişliği azaltılır ve ölçüsüne göre çok çeşitli varis çoraplarından biri verilir. Varis çorabının hangisinin seçileceği, bizzat tedaviyi yapan doktor tarafından belirlenmeli ve kontrol edilmelidir. Boyutlarına gelince, özellikle diz altı varis çorapları kullanılmalıdır. Diz üstü ve külotlu çoraplar hastanın tedaviye uyumu açısından tercih edilmemelidir.

"Skleroterapi nedir ve yaz aylarında uygulanır mı?"       

Skleroterapi, damar içine kurutucu madde ilave edilerek, yüzeysel venlerin ve kılcal damarların kurutulması işlemidir. Yaz aylarında kolaylıkla uygulanabilir. Tecrübeli ellerde kolay bir yöntemdir. Ağrısız bir yöntemdir. 15-20 dakikalık uygulama sonrasında gündelik yaşama rahatlıkla dönülebilir. 

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.