VARİS TEDAVİSİNDE YAPIŞTIRICI VEYA ZAMK KULLANILMASI

yapstrc.jpg

 Hastaya LAZER veya YAPIŞTIRICI (ZAMK) veya BUHAR veya KÖPÜK veya RADYOFREKANS ile varis tedavisi yapılırken bacağın cilt altındaki Yüzeyel Toplar Damarı YOK ediliyor. Bu durumda YALNIZCA o damardaki zaten az olan YETMEZLİK ve KAÇAK "düzeltilmiş" oluyor. Aslında bu bir "düzeltme" değil, kapakçığı bozulan ve REFLU yani KAÇAK olan kısmı tamir edilmiyor da, koskoca, ileride lazım olacak, vücudun YEDEK DAMARI olan damar YOK EDİLİYOR. Esas kaçağı ve yetmezliği olan ve esas kan taşıma işini yapan DERİN damar olduğu gibi bırakılıyor. Bu nedenle hastanın VARİS ŞİKAYETLERİ bitmiyor. Ayrıca Kasıkta kalan damar GÜDÜĞÜ (2. resimde gösteriliyor) büyüyüp tekrar varis oluşturup özellikle LAZER tedavilerinden sonra KASIK AĞRILARI gelişiyor. Diğer bir durum da KALAN DAMAR PARÇASI (2. resimde gösteriliyor) artık kör bir kuyu gibi olduğundan içinden geçmesi gereken kan artık akamıyor ve KENDİNE YENİ bir yol buluyor, (yani düşünün: bir akarsuyun önüne set çektiniz, ne olacak, su biraz çoğaldıktan sonra ya seti yıkacak, ya da yeni bir yoldan akmaya devam edecek), işte bu yeni yol demek YENİ VARİSLER demektir. TEK TEDAVİSİ: DAMAR KORUNARAK MİKRO CERRAHİ AMELİYATI İLE KASIKTAN ÇOK KÜÇÜK BİR KESİ İLE 45 DAKİKA SÜREN KAPAK ONARIMIDIR.

Bacaktaki varisli damara girme yeri 1

Bacaktaki varisli damara giris yeriVaris bir damar hastalığıdır. Hiçbir damar kendi başına değil, bir ağacın dalları gibi birbirine bağımlı bir şekilde oluşmuştur. Bu nedenle bir damarda oluşan sorun, diğer damarı da etkileyecektir.

Varis tedavisinde yapılan en büyük yanlış, işte yukarıdaki cümleye uygun hareket etmemektir. Yani, yıllardır yapılan yanlış, bacak varisinin yalnızca ayak bileği ile kasık arasında bulunan toplar damarı yani SAFEN damarının bozukluğuna bağlı olduğu düşünülmüş ve bazen lezer ile, bazen ameliyat ile çekip çıkararak bazen buhar tedavisi ile bazen iğne ve köpük tedavisi ile bazen skleroterapi ile bazen radyofrekans ile ve en son olarak da YAPIŞTIRICI ZAMKLAR ile bu damar yok edilmiştir.

Halbuki yok edilen bu damar bacaktaki kanın yalnızca %9 unu taşır, esas damar kasların içinden geçen ANA TOPLAR DAMAR dır ve bacaktaki kanın %90'ını taşır. Yani bir varis hastasında yalnızca yüzeyel damar olan SAFEN toplardamarında yetmezlik olmaz, onunla bağlantılı olan İÇ ANA TOPLAR DAMARDA da YETMEZLİK OLUR. Çünkü KAPALI KAPLAR KANUNU denen fizik kuralına göre, birbirlerine açılan borucuklarda yani damarlarda oluşan basınç değişiklikleri diğer damarı da aynı oranda etkiler. 

 Varisi olan bir hastada yalnızca safen damarı yok ederseniz ne olur?

-         

yapistirici_veya_zamk_sonrasi_varis_hastasnn_durumu.jpg

 
Hastanın varisinin tedavisi eksik kalır ve yakında TEKRARLAR, aynen yukarıdaki resimde olduğu gibi.

-     Hastanın ileriki yaşamında kullanabileceği ve özellikle kalp ameliyatlarında kullanılan yedek damar olan SAFEN damarı kaybolmuş olur

-     Hastadan bir organ yani damar çıkardığınız için vücut tekrar damar yapmaya çalışır ve kargacık burgacık küçük damarlar gelişir ve eskisinden daha fazla varisiniz olur.

YANİ, BİZİM SLOGANIMIZ: VARİSİNİZDEN KURTULUN DAMARINIZDAN DEĞİL!

Biz bu SAFEN damarını ameliyatta bile çıkarmayız ki hastaya zararımız olmasın ve varisler KALICI olarak tedavi olsun. Hasta daha sonra bu damara ihtiyacı olursa (örneğin kalp ameliyatları veya başka ana damar kopmaları  gibi) rahatlıkla bu damarlar kullanılsın.

UNUTMAYIN ORGANLARIN YEDEKLERİ YOKTUR, GEREKSİZ DAMARLARINIZI YOK ETMEYİN!

ALLAH HİÇBİR ZAMAN GEREKSİZ BİR ORGAN VE DAMAR YARATMAZ, O ZAMAN NİYE YOK EDİYORSUNUZ?

PEKİ, YAPIŞTIRICI ZAMK İLE VARİS TEDAVİSİ OLMAZ MI?

Olur ama...

Önce varisin YALNIZCA safen damarında olması lazım ve ayrıca SAFEN DAMARIN çok kötü halde olması lazım.

Çok kötü olmalı ki, artık safen damar onarılamayacak kadar bozuk olsun ve o damar yok edilince hastaya zararı olmasın. Yani damarın çapı en az 14 mm olmalı, içinde pıhtılar olmalı. Yoksa o damar YOK EDİLMEMELİDİR. 

Peki, damarın çapı ne demek?

Safen damarının normal çapı erkeklerde 5mm ve kadınlarda 4mm nin altındadır, yani 4-14 mm arasındaki çapta bulunan safen damarı yok edilmemeli, yalnızca kasıktan girilerek kapakçığı onarılmalıdır.

Peki, yapıştırıcı zamk ne zaman kullanılır?

Eğer hastaya UYGUN dopler yapılıp DAMAR HARİTALANIR ise, yani hastaya AYAKTA DOPLER yapılıp damar haritalama yapılırsa, ki bunun içinde en iyi Dopler yapan merkezler vardır, ve bu merkezlerde cerrah ve radyolog beraber çalışır. Örneğin bizim merkezimizde radyoloji doktoru bile varis tedavilerini ve ameliyatları izler ki, benim ameliyatta neye dikkat ettiğimi bilir ve ona göre dopler yapar. Ayrıca yaptırdığınız doplerde MUTLAKA varisli damardaki KAPAKÇIKLARIN yeri, sayısı ve şekli olmalıdır. Eğer bunlar yoksa uygun ve yeterli dopler yapılmamıştır.

İşte UYGUN ve YETERLİ DOPLER YAPTIRDIKTAN SONRA EĞER VARİS YALNIZCA dış damar YANİ SAFEN DAMARDA ise, ve safen damar en az 15 mm çapa ulaşmış ise o zaman SAFEN DAMARI ortadan kaldırabilir veya içini YAPIŞTIRICI ile doldurarak olduğu yerde yok edebiliriz. Bunun dışındaki tüm işlemler YETERSİZ TEDAVİ hatta YANLIŞ TEDAVİDİR.

Yapıştırıcı ile varis tedavisi üstteki videomuzda görülmektedir. Yapıştırıcı ile varis tedavisinin, diğer varis tedavilerden farkı, mantığı ve uygulaması şu şekildedir:

Safen damarını yok eden ameliyat, lazer ve radyofrekans gibi tedavilerinin hepsi belirli ölçüde anestezi ve hastane yatışı gerektiren ve işlem sonrasında değişen ağrı ve morluk oluşumuna yol açabilen tedavi şekilleridir. Ameliyatta narkoz, lazer ve radyofrekansta ise bacağın boydan boya iğnelerle uyuşturulmasının gerekmesi hastalar için çok da kolay değildir.  Anesteziye ihtiyaç duymadan ameliyatsız, morluk ve ağrı oluşturmayan ve işlem sonrası  varis çorabına ihtiyaç duymadan hastanın kalkıp yürüyebildiği bir tedavidir. İşte bu tedavi artık kullanıma girmiş olan yapıştırıcı ile varis kapama tedavisidir. Yapıştırıcı ile varis kapama yöntemi özel bir tıbbı yapıştırıcının varise neden olan damara verilecek damarın kendi kendine yapıştırılarak kapatılması işlemidir. Bu yöntem ameliyatsız ve narkozsuz  bir tedavidir. Uygulanan yapıştırıcı yıllardır cerrahide ve radyolojide kullanılan güvenilirliği kanıtlanmış bir maddedir. Bu yöntemle anestezi gerekmeden ve ek ilaçlar uygulamadan ağrısız ve kalıcı varis tedavisi sağlanabilmektedir.

Peki bu işlem ne kadar başarılı?

Bu soruya da hastamızdan gelen bir soru ile cevap verelim:

Sevgili doktor Ahmet Akgül.

Ankara'dan yazıyorum size. 25.02.2017 de varis tedavisi oldum. Yüzeyel toplardamarım kasık ve diz arası yapıştırma yöntemiyle kapatıldı. 7 mini kesiyle pakelerim çıkarıldı. 3 gün bandaj sonra varis çorabına geçtim. Bir hafta antibiotik kullandım. Ağrılarımda bir azalma olmayınca 20. Gün doktorumu gittim dopler çektirdi. Ve dizle bilek arasındaki yüzeyel damar (yukarıdan kapattığının devamı) işlem yapılmadığı halde kapanmış. Çevresinde oluşan inflamasyon ağrı yapıyormuş. Agumentin 1000 ve diclomec sr 75 verdi. Hiçbir şey değişmeyince 6. Gün aradım ağrıdan duramıyorum dedim. Clexane 120mg/0.8ml başlamamı söyledi. Bugün üçüncü iğnemi oldum. Aynı ağrıyı çekiyorum. Böyle kalmaktan korkuyorum. 15 yıldır varis hastasıyım  böyle ağrı çekmedim. Ne olur bana yardımcı olun. Yanlış uygulamamı yapıldı bacağıma(sağ). Çok korkuyorum. Oturamıyorum yatamıyorum. Çocuklarım var eşim, onların daha bana ihtiyacı var. Benim de iyi olmaya. Tetkik ve bilgilerimi yollayabilirim. Lütfen bana yardımcı olun.

CEVABIMIZ:

Önce her işi ehline yaptırmak gerekli. Yapıştırıcı ile varis tedavisi yapmaz, yukarıdaki videoda da var, zor değil, eğer uygun hasta ise 5 dakikalık işlem. Fakat tecrübesiz ellerde ise yapıştırıcı maddeyi iç toplardamara kaçırma riski ve akciğer embolisi riski var. Ayrıca hasta acaba işlem öncesi yeterli ve uygun bir dopler yapıldı mı, iç varisi var mıydı?. Var ise yapıştırıcı tedavisi uygun bir tedaci değil, çünkü hasta birkaç ay sonra daha büyük sıkıntılarla gelir.

Ayrıca diyelim ki hasta uygun ama işlem nasıl yapıldı. Eğer yapıştırıcı ile safen damar tam kapanmaz ise, o zaman hastada TROMBOFLEBİT gelişir ve şiddetli ağrı, kızarıklık oluşur. Uzun süreli antibiyotik ve kan sulandırıcı alır aynen bu hasta gibi. Normalde 5 dakikalık işlem ve hasta hemen taburcu olur ve hayatına kaldığı yerden devam eder.

Yanlış ve eksik yapılan varis tedavileri için lütfen tıklayınız.

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.