KUMADİN / COUMADIN (KAN SULANDIRICI İLAÇ)

Bitkiler çok eski dönemlerden beri hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkisel ürünlerin bilinçsiz kullanımına bağlı olarak sağlık sorunlarının ortaya çıkma riski de gün geçtikçe artmaktadır. Bitkisel ürünler ile ilaçların eş zamanlı kullanılması çok ciddi yan etkilerin meydana gelmesine yol açabilir.

Kalp ritminde bozulma (Atriyal fibrilasyon), toplar damar tıkanması (derin ven trombozu, DVT), akciğer damar tıkanması (pulmoner emboli), kalp kapakçık değişimi (protez kalp kapakçığı) ve kalp krizini tedavi etmek veya önlemek için hastaların çoğunda KUMADİN (İçeriğinde VARFARİN var) kullanılır.

Kumadin, insan vücudunda vitamin K üzerine etkilidir ve K vitamininin pıhtılaştırıcı etkisini önleyip, kanın sulanmasını sağlar yani kanda pıhtılaşmayı önler.
Kumadin ağızdan hap olarak alınır ve barsaklardan hemen emilir. Yani ağızdan alındıktan yaklaşık olarak 90 dakika içinde kanda en üst doza ulaşır ve bu düzey yaklaşık 36-42 saat içinde yarı dozuna düşer. Bu çok iyi bir emilimdir çünkü etkisi hızla başlar.

Bu kadar iyi olan ve yıllardır kullanımda olan bu ilacın da bazı sakıncaları var. Örneğin devamlı bir şekilde dozunun ayarlanması gerekir ve ayrıca kumadin dışında kullanılan diğer ilaç ve bitkilerden etkilenmektedir.
Komadin ilacının kan düzeyini etkileyen en önemli durum yediğimiz bitkilerdir. Aslında bitkiler çok eski dönemlerden beri hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun nedeni insanların bitkilere daha çok güvenmesi ve bitkileri tamamen “doğal” görüp kullanılmalarında sakınca görmemeleridir. Ayrıca basında çıkan haberlerle bitkilerin aşırı kullanımı devamlı pompalanmaktadır. Şu an için batı ülkelerinde hastalıkların tedavisinde ilaç yerine bitki kullanımı %50, Çin’de %60-70 oranlarındadır. Yani gelişmiş batı ülkelerinde her iki hastanın biri ilaç kullanırken diğeri bitki kullanmaktadır.

Bitkiler birçok hastalıklarda kullanılır olmuştur. Bu hastalıklar arasında şu anda gündemde olan COVID-19 hastalığı, grip ve nezle, soğuk algınlığı gibi akut hastalıklar dışında, kanser, tansiyon yüksekliği, kanda yağ ve kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, psikolojik hastalıklar olan kaygı bozukluğu, stres hastalığı… gibi sayısız bedensel, ruhsal ve metabolizma hastalıklarında kullanılmaktadır.

Bitkiler ve bitkisel ürünler her ne kadar ZARARSIZ gibi algı olsa da gerçek farklıdır. Bu ürünlerin de zararlı ve allerjik etkileri, yan etkileri, başka ilaçların dozunu bozma gibi istenmeyen etkileri ve toksik dozları vardır.
Bitki ve bitkisel ürün kullanılırken en sık görülen sorunlardan biri KUMADİN kullanan hastalardaki sorunlardır. Bilindiği üzere kumadin kullanan hastalar için önemli olan ilacın etkili olduğu kandaki düzeyidir. Bu amaçla hasta belirli aralıklarla kan testi yaptırır. Bu yaptırılan kan testinde International Normalized Ratio (INR) değerine bakılır. INR değerinin, kalpte mekanik mitral kapak bulunması 2,5-3,5 arasında, mekanik protez aort kapak replasmanı bulunması durumunda 2,0-3,0 arasında, kalp ritm bozukluğunda (atriyal fibrilasyonlu, AF), kalp içinde pıhtı olan veya akciğer damarı pıhtısı geçirmiş hastalarda ise 2,0-3,0 arasında tutulmalıdır.

KUMADİN VÜCUTTA NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Kumadin, karaciğer tarafından aktif olmayan formlarında sentezlenen pıhtılaşma faktörleri II, VII, IX ve X ‘ün aktifleşmesini önler. Bu etkiyi de, bu faktörlerin aktif olasını sağlayan K vitamininin etkisini ortadan kaldırarak yapar. Bu nedenle aşırı doz koumadin kullanımlarında veya INR değerinin istenmeyen artışlarında hastaya 2 işlem uygulanır:
1. Hastaya, pıhtılaşma faktörleri II, VII, IX ve X içeren PLAZMA verilir
2. Hastaya K vitamini verilir.

BİTKİLER KUMADİN DOZUNU ETKİLER Mİ?

Üzgünüz ama cevabı evet. Hatta belki de bitkilerin en fazla etkilediği ilaç KUMADİN’dir.

HANGİ BİTKİLER İLE EN ÇOK ETKİLEŞİR?

Sarımsak, Melekotu, Çay, Mabet ağacı, Greyfurt, Soya, Meyan kökü, Sarı kantaron, Keten, Kurt üzümü, Tıbbi papatya, Nane, Ginseng, Çemen, Nar, Çin adaçayı, Cüce palmiye, Turna yemişi, Yaban mersini, Zencefil

SARIMSAK 

Sarımsak çok değerli bir bitkidir, sayısız faydaları vardır. Sarımsak tüketimi olan Kumadin kullanan hastalarda INR değeri istenmeden yükselir. INR değeri yükselince istenmeyen kanamalar oluşur. Yani sarımsak kendi başına kan sulandırıcı etli göstermektedir yani sarımsak Kumadin’in etkisini artırır.

ÇAY 

Çayın üretim şekillerine göre yeşil, siyah, beyaz çay ve oolong çayı gibi farklı tipleri vardır ve fitokimyasal bileşimi üretim yöntemine bağlı olarak değişmektedir.
Fermente edilmeyen yeşil çayda kafein, teofilin, teobromin, kateşinler, fenolik asitler (klorojenik asit, gallik asit), aminoasitler (teanin), vitaminler, proantosiyanidinler gibi bileşikler bulunmaktadır. Fermentasyon işlemi ile kateşinler, teaflavinler ve tearubiginlere dönüşmekte ve çayın rengi koyulaşmaktadır. Çayın biyolojik aktivitesinden sorumlu temel bileşeni polifenollerdir. Yeşil çayın polifenol içeriğinin, siyah çaydan daha yüksektir. Çayın yaprakları K vitamini içerir ve sarımsağın aksine çay, Kumadin’in etkisini azaltır.

MABET AĞACI 

Özellikle beyin ile ilgili durumlarda kullanılan bir bitkidir. Baş dönmesi, kulak çınlaması, bacak damar tıkanıklıkları, kladikasyo ve Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç olarak satılmaktadır.
Kanda sulanmaya yol açar ve Kumadin ile birlikte verildiğinde kanama riski artar.

CİNSENK

Afrodizyak etkileri nedeniyle bağışıklık sistemin uyarılmasında, şeker hastalığında, kanserde, bilişsel yetilerin arttırılmasında kullanılmaktadır. Vücuttaki Kumadin dozunu değiştirir, bazı hastalarda kanamaya bazı hastalarda ise Kumadin’in etkileri azaltmaya yol açar.

MEYAN KÖKÜ

Yorgunluk, zayıflama, öksürükle birlikte astım için ve balgam söktürücü amaçla kullanılmaktadır. Aspirin gibi etki gösterir ve kanın sulanmasını artırır ve kanamaya yol açar.

SARI KANTARON 

İdrar söktürücü ve antibiyotik amacıyla kullanılır. Kumadinin etkisini azaltır ve INR değerini düşürür.

NAR SUYU

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser, bilinç problemi ve bulaşıcı hastalıklar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kumadinin etkisini artırır ve kanamaya yol açar.

TURNA YEMİŞİ SUYU

İdrar yolları iltihaplarının tedavisinde etkilidir. Kumadinin etkisini artırır ve kanamaya yol açar.

ZENCEFİL

Soğuk algınlığı, sindirim hastalıkları, ateş, bulantı ve kusma tedavisi, hamilelik, kemoterapi ve vertigoya bağlı bulantı ve kusma tedavisinde kullanılır. Kumadin’in etkisini artırır ve kanamaya yol açar.

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.