YEMEK BORUSU (ÖZOFAGUS) VARİS KANAMSI
 
YEMEK BORUSUNDA Varis kanaması aslında yemek borusunun değil de karaciğer in hastalığı sonucu ortaya çıkan bir ciddi sorundur. Bilindiği üzere varis vücudun her yerinde görülebilir çünkü her dokunun her organın kana ihtiyacı vardır ve bu kanı oraya götüren atar damarlardır. Varis ise toplar damarların hastalığıdır yani dokuya veya organa giden içinde bol oksijen olan kan, hücreler tarafından kullanılınca içindeki oksijen biter bu nedenle tekrar akciğere gidip oksijenlenmek zorundadır. İşte oksijeni düşük kanı tekrar oksijenlenmek için önce kalbe taşıyan damarlara TOPLAR DAMARLAR denir. Bu toplar damarlar genişler ve kıvrıntılı hal alır ise içindeki kanı istenilen düzeyde taşıyamaz ve içinde kanı biriktirir. İşte bu duruma varis denir.
 
Özofagusta varis olmasının nedenini için yemek borusundan çıkan toplar damarların nasıl gittiğini bilmek gerekir. Yemek borusundan çıkan toplar damarlar birleşip karaciğer e giden PORTAL TOPLAR DAMARA dökülür. Eğer karaciğerde bir sorun varsa portal damar içindeki kan rahat akamaz ve arkaya doğru kanı biriktirir ve bu durumda yemek borusundaki toplar damarlarda basınç artar ve damarlar içinde kan birikir ve bu durma yemek borusu varisleri denir.
 
Yemek borusu varisleri içinde basınç çok artarsa damarlar yırtılıp kanama yapabilirler ve bu durum ACİL ÇÖZÜLMESİ gereken bir durumdur. Bu durumda hastanın ağzından kan gelebileceği gibi dışkı ile de kan kaybı yaşanabilmektedir. 
 
Özofagus varis kanamasını ve yemek borusu varislerinin tedavisini KALP VE DAMAR CERRAHLARI değil de ENDOSKOPİ yapan gastroenterologlar VEYA GENEL CERRAHLAR YAPMAKTADIRLAR.
 
Kanama nedeniyle acile gelen hastanın önce solunum sistemi kontrol altına alınmalıdır çünkü kan ağızdan çıkabileceği gibi nefes borusuna da geçip akciğerlere dolabilir. Bu durumda hasta kanamadan değil de nefes yetmezliği nedeniyle kaybedilebilir. Solunum yolları kontrol altına alındıktan hemen sonra hastanın kan değerlerine göre kan takviyesi ve gerekirse kan basıncını artırıcı ilaçlar başlanmalıdır. Bu arada antibiyotik tedavileri de başlanır. Hastanin acil durumu biraz rahatlayınca tedavide 
terlipressin, somatostatin, octreotide gibi damarları büzen ilaçlar da verilirki, kanama yapan damarlar kasılsın ve kanam azalsın.
 
Hastanın kanamsı çok ciddi ise hemen endoskopi ile yemek borusuna girilir ve varisler BANTLANIR ve BAĞLANIR, ayrıca YAPIŞTIRICILAR ile kanamalar durdurulur.
 
Özellikle karaciğer yetmezliğinde olan hastalarda, sirozu olan hastalarda bu tip varisler olukça sık rastlanır.
 
 
 
 
 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.