BACAKTA KALICI VARİS TEDAVİSİNDE EN ÖNEMLİ SORU?

BACAKTAKİ VARİS TEDAVİSİ İÇİN HANGİSİ UYGUN, KÖPÜK MÜ, LAZER Mİ, RADYOFREKANS MI, BUHAR MI, YAPIŞTIRICI MI, YOKSA AMELİYAT MI?

bakrkyde_en_iyi_estetik_varis_tedavisi.jpg


EĞER KARAR AMELİYAT İSE HANGİ TİP AMELİYAT: KLASİK AMELİYAT MI, YOKSA DAMAR KORUYUCU AMELİYAT YANİ AKGÜL TEKNİĞİ Mİ?

Venöz yetersizlik ve dolayısıyla varis; çok sık görülmesi, tanı ve tedavi maliyeti, belirgin işgücü kaybı, pisikolojik, kozmetik kaygılar ve hastanın yaşam kalitesi üzerinde yaptığı olumsuz etkilerle, önemli bir sağlık sorunudur. Yetişkin kadınlarda %25-33, erkeklerde %10-20 oranında görülmektedir. Yıllık artış oranı ise kadınlarda %2.6 ve erkeklerde %1.9'dur.

Venöz yetmezlik ve yaygın ismiyle varisin nedeni bacaktaki toplardamarlarda artan kan ve venöz tansiyondur. Ayakta duran insanların yani yerçekiminin hastalığıdır. 

Cerrahi yani ameliyatlı tedavilerde amaç venöz yani toplardamardaki basıncın  nedenleriyle birlikte ortadan kaldırmaktır. Bu amaçla yetmezlikteki olan tüm varis damarları ortadan kaldırılır, veya damarlar çıkarılmaz, korunur ve yetmezlikte olan kapakçıklar düzeltilir (Akgül Tekniği). Çok küçük kesilerle yapıldığı için estetik ve kozmetik korunur.

image.png Varis hastalığının, tek bir tedavi metodu yoktur. Her çıkan metod değerlendirilir ve hastaya göre tedavilerden biri seçilir. Peki, klasik varis ameliyatı mı yaptırılmalı yoksa köpük skleroterapi, endovenöz lazer ve radyofrekans, yapıştırıcı tedavisi mi yapılmalıdır?

Şimdi gelin her bir tekniğin avantaj ve dezavantajlarını tartışalım: 

VARİS İÇİ LAZER TEDAVİSİ 

Venöz yetersizlikte kullanımı ilk olarak 1999 yılındadır. Amaç, yetmezlikte olan dış varisi yani safen damarını içerden lazer ışınları vererek kurutmak ve olduğu yerde bırakmaktır.  Lazer ışınları termal hasar yapar yani damarın iç yüzündeki hücreleri yakar. Termal reaksiyonun direkt ve dolaylı etkileri ile skar oluşumu ve damar içinde tıkanıklık sağlanır yani damar kurutulmuş olur.  

 

Hangi hastalara uygulanabilir?

Yüzeyel venöz yetmezlik yani dış varis var ise,

İç ven sağlam olduğu durumlarda yani dış varis var, iç varis yok,

Doppler incelenmesinde 0.5 saniyeden fazla reflü, varsa uygulanabilir.

Hangi hastalara uygulanmaz? 

Hastada arteriyovenöz malformasyon, kısıtlanmış hareketlilik ve derin venöz tıkanıklık varsa kesinlikle lazer tedavisi yapılmamalıdır. Hastada venöz yetmezlik yani iç varis varsa bu yöntem uygulanmaz.

Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Lazer tedavisi genellikle lokal anestezi altında ve ultrasonograf eşliğinde, iğne ile dizin hemen iç tarafından varisli damar içine girilerek yapılır. En yaygın uygulama olarak, yetmezlik bulunan küçük toplar damara yani safen vene; çapının daha büyük olması, düzgün seyri ve düşük sinir hasarı riski nedeniyle diz seviyesinden girilir. ayak bileğinden girilmez çünkü diz ile ayak bileği arasındaki varisli küçük toplar damarın hemen yanında sinir seyreder ve lazer o sinire dokunursa hastada işlemden sonra çok uzun süren bacağ ağrıları, kramplar ve his bozuklukları ortaya çıkar.

lazer_ile_varis_ameliyat_2.jpg


Dizin hemen iç tarafından toplar damara sokulan iğnenin içinden lazer enerjisini iletecek kateter geçirilir ve kasığa kadar iletilir. Kasıkta, küçük toplar damarın ana toplar damara dökülmeye başladığı yerden 1-2 cm geri çekilerek lazer ile kurutma işlemi başlatılır. (Lütfen resmi inceleyiniz). Yaklaşık birkaç dakika içinde kateter lazer ışını verilerek geri çekilir ve küçük toplar damar bacağın içinde kurutulmuş olur. Lazer işleminde en çok kullanılan dalga boyları 810, 940 ve 980 nm dir. Lazer gücü genelde 10-15 watt arasında ayarlanır ve cm başına verilen ortalama enerji 65-100 joule düzeyindedir. İşlem sonrası rutin olarak hastalara elastik bandaj veya 30-40 mmHg basınçta kompresyon çorapları önerilmektedir.

Lazer Ablasyonda İstenmeyen Sonuçlar Nelerdir? 

İyi ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldıkça lazer ile tedavisi güvenilir bir yöntemdir. Hasta, hastanede kalmaz ve birkaç saat sonra aktif yaşamına geri döner. Tabii ki bu işlemi en iyi varis doktorları yaparsa olur. Bu işlemi yapacak doktorlar, bacağın her türlü damar hastalığı konusuna hakim, aktif kalp ve damar cerrahisi yapan kalp ve damar cerrahları olmalıdır. Diğer branştaki doktorlar bacağın damar sistemlerine ideal ölçüde hakim olamayabilir. Örneğin bir bacaktaki şişliğin ve ödemin venöz yetmezlikten mi, lenfödem den mi, lipodem den mi yoksa kalp veya böbrek yetmezliğinden mi olduğunu bilemeyebilir. Bu nedenle yaptığı işlemin yan etkilerini, çözemez veya yalnış işlem yapar. Bu nedenle varis için gittiğiniz doktor, bacağın tüm damar sistemine hakim olmalı ayrıca damarın bağlandığı kalp ameliyatlarını da aktif olarak yapıyor olmalıdır. Yalnızca varis ile uğraşan bir doktor, bacağın diğer sistemine hakim olamaz. Halbuki sağlık da vücut ta bir bütündür, tedavisi de bir bütünlük içinde olmalıdır. "Ben yalnızca varis biliyorum ama lenf damarın bozuk, ben anlamam" dememelidir. Ayrıca varis tedavilerinde damar içi pıhtılar oluşma riski çok fazladır ve bu pıhtılar direkt olarak kalp ve akciğere gider. O zaman "ben kalpten anlama" diyen bir doktor bu işi hakkıyla yapamaz.

İşte bu tip işten anlamayan sağlıkçılara lazer tedavisi yaptırırsanız, görülebilecek yan etkiler:

Bacak sinir hasarına bağlı sorunlar

Bacakta kızarıklık, morarma, yanma, his kaybı

Deride yanıklar

Bacak damarı iltihabı ve tromboflebit

Bacak damar pıhtısı ve DVT

Pıhtının akciğere gitmesi ile ölümcül akciğer embolisi görülebilir. 

DAMAR İÇİ RADYOFREKANS TEDAVİSİ 

Varisli damarın bacak içinde kurutulmasıdır. aynen damar içi lazer uygulaması gibidir. Farkı, lazer yerine ses dalagalarının enerjilerinden yararlanılır. Ses dalgaları ile ortaya çıkan enerjiden yararlanılarak yapılan minimal invaziv bir işlemdir. Ses dalgalarının etki mekanizması, radyofrekans kateteri ile temas eden damar içi dokusunun ısı etkisi ile kasılıp, damarı içten travmaya uğratması ve kurutması şeklindedir. 

Radyofrekans Ablasyon Nasıl Yapılır? 

Uygulama metodu lazer tedavisine benzemektedir (Lütfen üstteki bacak resmini inceleyiniz). Varis damarına girişim genellikle lokal anestezi altında doppler USG eşliğinde iğne batırma tekniği ile yapılır. En yaygın olarak yetmezlik bulunan safen vene yani bacağın küçük toplar damarına diz seviyesinden girilir.  Radyofrekans ile yakma işlemi öncesi deriden girilerek diz ile kasık arasında lokal aneztezi uygulanır.  İşlem sonrası kompresyon tedavisi yani bacağa bandaj veya varis çorabı uygulanır.

Radyofrekans Ablasyonda İstenmeyen Sonuçlar Nelerdir? 

Derin ven trombozu, sinir hasarı, pıhtılaşmada yayılma, hematom, flebit, ciltte yanık ve enfeksiyondur.

DAMAR İÇİ YAPIŞTIRICI TEDAVİSİ

Varisli küçük toplar damarı yine bacak içinde kurutmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi diz seviyesinden ultrason ile küçük toplar damar bulunur ve iğne ile girilir. Daha sonra bu iğnenin içine ince uzun kateter yani çok küçük borucuk sokulur. Kasık bölgesindeki damara kadar uzatılır. Ultrason altında kasıktaki damara ve dize kadar olan varisli damar içine yapıştırıcı yani bildiğimiz zamk boşaltılır. Belirli bir süre bacağa bastırılır ki damar içindeki zamk damarın duvarlarını yapıştırsın ve damarı kurutsun. Yani bir bakıma lazer ve radyofrekans ile aynı mantık ve teknikle yapılan işlemdir.   

DAMAR İÇİ KÖPÜK TEDAVİSİ

Varisli küçük toplar damarı yine bacak içinde kurutmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi diz seviyesinden ultrason ile küçük toplar damar bulunur ve iğne ile girilir. Daha sonra bu iğnenin içine ince uzun kateter yani çok küçük borucuk sokulur. Kasık bölgesindeki damara kadar uzatılır. Ultrason altında kasıktaki damara ve dize kadar olan varisli damar içine KÖPÜK sıkılır. Sonra damar içindeki bu köpük damarın içini bozar ve damar bacağın içinde kurutulmuş olur.  Yani bir bakıma YAPIŞTIRICI ile aynı mantık ve teknikle yapılan işlemdir.   

VARİSLERİN AMELİYAT İLE TEDAVİSİ, AMA HANGİ AMELİYAT? 

Varis ameliyatı denilince haklı olarak tüm okuyucu ve hastalar, kasıktan kesi yapılacak ve oradan da küçük toplar damarın çekilip çıkarılması düşünülüyor. Hastalar ve hasta yakınları haklıdır çünkü yıllardır varis ameliyatı böyle yapılıyordu. Hastanın iç varisi var mı yok mu olduğuna bakmadan ve yatarak dopler yapılarak eksik ve yetersiz olarak kasık açılıyor hastanın damarı çıkarılıyor du. Hasta ameliyattan sonra bacak ağrıları, şişlik, ödem, kızarıklık, morarma, hematom, kanama, bacak sinir hasarı gibi istenmeyen yan etkiler görülüyordu. Çünkü o zamanlar ve birçok doktor hala yalnızca bu tekniği biliyor ve uyguluyordu. O zamanlar ve hala damar çıkarmanın varisi tedavi edebileceği zannediliyordu. Varisin nedeninin damar genişlemesi ve bozukluğu olduğu düşünülüyordu. O zaman ne yapılıyordu, madem damar geniş ve varisli, "çıkaralım gitsin" deniyordu. O zamanlar ve halen birçok varis doktoru varis hastalığının o anki durumunu düzeltmeye çalışmakta ve "nedenine yönelik" tedavi yapmamaktadır. Bu nedenle varis ameliyatları sonrası varisler tekrarlamakta ve halkımız da yanlış olarak "ameliyat sonrası varisler tekrarlar" düşüncesinde.

Halbuki 2000'li yılların başında Prof. Dr. Ahmet AKGÜL varis tedavisi ile ilgili, bugünkü meşhur olan tüm tedavileri yapmaktaydı. Fakat varis tedavisi olan hastaların tekrar varis oluştuklarını gördü. 2009 yılında Prof. Dr. Ahmet AKGÜL, varisin bir KAPAK YETMEZLİĞİ sonucu oluştuğunu, hastanın varis tedavisi sonrası varisinin kalıcı olarak yok olması ve bir daha tekrarlamaması için dünya tıp literatüründe AKGÜL TEKNİĞİ olarak bilinen DAMAR KORUYUCU VARİS VE İÇVARİS AMELİYATLARINI ortaya çıkardı. Bu ameliyatları 2012 yılında İtalya'da sonra 2014 yılında Amerika'da dünyanın en iyi varis doktor ve varis cerrahlarının olduğu toplantılarda sundu. Yaklaşık 40 bin cicarında varisli bacak gören ve yaklaşık 10 000 civarında varisli bacak ameliyat eden Prof. Dr Akgül, varis tedavisinde, ameliyat sırasında  varisli damarın çıkarılmasına veya lazer, köpük, radyofrekans, yapıştırıcı ile estetik veya tıbbi amaçlı damarların kurutulmasının vücuda zarar verdiğini ve varislerin tekrarlamasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca İÇ VARİS hastası olan birisinin, damar kurutulması veya ameliyatta damar çıkarılması yanlış ve etkisiz bir tedavi olduğunu belirtti. Hastaya eğer lazer veya yapıştırıcı veya köpük yapılacaksa bile hastanın iç varisi olmamalı ve yalnızca dış varisi yani küçük toplar damarda varis olması gerekmektedir. Hastanın iç veya dış varisi olduğunu da, hastanın veya doktorun gözleri değil, uygun olarak yapılan DOPLER ULTRASON ile tespit edilmelidir. Dopler de kesinlikle AYAKTA yapılmalı, YATARAK yapılan Dopler yetersiz ve yanlış sonuçlara yol açmaktadır.

Ayrıca hastaların küçük toplar damarların ameliyatla veya Lazer ve Köpük ile kurutulması, hastanın daha sonra bu damarı kullanma şansını yok eder. Örneğin genç bir yaşında bu damarı yok edilen veya kurutulan hasta, ileride kalp ameliyatı olacak ise, kullanılması gereken damarı ortadan kalkmış olmaktadır.

Damar kurutulunca neden tekrar varisler oluşur?

Bunun cevabı için yukarıdaki resme bakınız. Lazer tedavisi öncesi bacak ve lazer tedavisi sonrası bacak ve damarların durumu görülmekte.

Diz seviyesinden girip kasıkta sonlanan kurutma işlemi sonucu hastada kasıkta DAMAR GÜDÜĞÜ kalmakta. Bu damar güdüğü zamanla basınç altında kalarak büyür ve kasıkta damarlanma ve varis gelişir. Ayrıca siz bir damarı yok ederseniz, vücut BÜYÜME ENZİMLERİ salgılar ve tekrar o bölgede AYNI DAMARI yapmaya çalışır. Tabiki aynısı olmaz ama şekilsiz ve işe yaramayan damarlar ortaya çıkar. İşte bunlar da tekrarlayan varislerdir.

Klasik varis ameliyatı sonrası neden varisler tekrarlar?

Çünkü hastanın damarını çekip çıkarırsanız hastanın vücudu BÜYÜME HORMONLARI salgılar ve aynı yerde daha biçimsiz varisli damarları oluşturur.

KALICI VARİS TEDAVİSİ İÇİN NE YAPILMALI?

Öncelikle varise neden olan sorun çözülmeli. Bu sorun hastayı varis yapan kasık bölgesindeki damarların içindeki KAPAKÇIKLAR dır. Hastanın kapakçıkları onarılmalıdır ve kesinlikle damarları kurutulmamalıdır. Eğer hastada bir de İÇ VARİS yani genel venöz yetmezlik varsa 30 dakika süren AKGÜL TEKNİĞİ ile varisli damar kapakçık onarımları yapılmalı ve tüm damarlar korunmalıdır.


DAHA ÖNCE VARİSLİ DAMARLAR KURUTULMUŞ VEYA AMELİYATLA ALINMIŞSA VE VARİSLER TEKRARLANMIŞ İSE NE YAPILIR?

Önce neden tekrarladığı AYAKTA DOPLER ile DAMAR HARİTALAMA yapılır. Genellikle bu sorun kalan DAMAR GÜDÜĞÜ ve gözden kaçmış olan İÇ VARİS KAPAKÇIK YETMEZLİĞİ dir. Bu nedenle kasıktan 2-3 cm kesi ile 30 dakikada iç varisli kapak onarılmalı ve daha önce bırakılan güdük temizlenmelidir.

 
 
 
 
 
 

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.