GEBELİKTE OLUŞAN VEYA ARTAN BACAK VARİSLERİ NE ZAMAN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

hami2.jpg
Aşağıdaki soruyla konuya başlayalım:

Merhaba Ahmet Bey. 32 yaşındayım, 22 yaşından beri varisim var. Sağ ve sol bacakta diz alti ve diz üstünde,  tedavi olmak istiyorum.  Şu an 7 aylık ikizlere hamileyim.  Doğumdan ne kadar süre sonra tedaviye başlayabilirim? Tedavi ne kadar sürebilir, ilk muayene ile tedaviye başlama süresi ne kadar zaman alır? Ben Danimarka'dan gelip 15 20 gün içinde tedavi olup dönmek istiyorum. Bu mümkün mü?  Bu yoğun temponuzda mesajımı dikkate alıp cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Saygılar iyi günler.

hami3.jpg


Hastamıza geçmiş olsun diyerek sorunun cevabına geçelim:

Hamilelikte bacaklara oluşan basınç ve hormonların damarları genişletme etkisinden dolayı, gebenin genlerinde yani ailesinde (anne, baba, dedeler, büyükanneler) varis var ise, bacaklarında varis oluşur veya daha önce varis varsa bu varisler artar.

Eğer gebe olan kişide bacaklardaki varislerde kanama olmuyor, enfeksiyon olmuyor, yara olmuyor veya hastayı çok rahatsız eden bir sorun olmuyor ise varislerin tedavisi doğumdan sonraya bırakılır. Doğumdan 1 ay sonra hasta değerlendirilir, zaten bu dönemde varisler bir miktar azalır.

Önce varisler AYAKTA RENKİ DOPLER ile ÖZEL DAMAR HARİTALAMA yapılır. Her yapılan Dopler uygun değildir. Çünkü bu dönemde yalnızca varisler oluşmaz, Lipodem, Selülit ve Lenfödem de oluşabilir. İşte dopler yapılırken bunları bilen ve ayırımını yapabilen ekip tarafından yapılmalıdır.

Muayene ve Dopler işlemleri aynı gün biter ve hastada ameliyat kararı çıkarsa 1 gün sonra işlemler yapılır, ve hasta hastanede yalnızca 1 gün kalır ve ertesi gün uçak ile istediği yere geri dönebilir.

Yani toplam 2 gün yeterlidir.

Gebelikte varis oluşumu ve özellikle iç varis oluşumu çok risklidir. Riskin en büyük neden iç varisin içinde pıhtı oluşup, derin venöz tromboz yani DVT oluşmasıdır. Bu risk hakkında bilgiler için yazının tamamını okuyunuz: 
 
Gebelikte vücudun bütün sistemelrinde değişiklikler oluşur özellikle  metabolik, bağışıklık ve hormonal farklılıkların yaşanır. Gebelikte hormonların etkisiyle kan hacmi artar, damarlanma artar ve damarda kan birikimi artar. Böylece bacak derisinde kılcal damarlar genişler, görünürlükleri artar ve çoğalır.  Gebeliğe özgü bu değişimler hipofiz, tiroid, böbrek üstü bezlerinden ve plasental yapı tarafından salgılanan protein ve hormonlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Vasküler yani damar sisteminin bu  belirtileri her kadında farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Gebelikte derideki kan damarlarının  farklılaşması sonucu deri ve/veya mukozalarda avuç içlerinde kızarıklık, bacaklarda mavi yeşil kırmızı örümcek ağı şeklinde damarlaşma, anjiyom, varis, ödem,  piyojenik granülom, hemanjiyom ve telenjiyektazi görülebilir. Bunların %75'i doğum sonrası dönemde gerileyebilir veya tamamen düzelebilir.

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.