KÖPÜK LAZER İĞNE GİBİ TEDAVİLER EĞER HASTADA İÇ VARİS VARSA YALNIŞ VE EKSİK TEDAVİLERDİR

Sayın okuyucularımız öncelikle şunu bilmelidirler ki, varis bir hastalıktır. Varis bir kozmetik sorun değildir. Tabiki her hastalık cilt ve cilt altını tutunca kozmetik rahatsızlıklar olur ama varisi yalnızca kozmetik olarak değerlendirmek hem tıbbi hem de hukuki bir hatadır. Örneğin cilt kanserleri de deride kozmetik sıkıntı yaratır ama tedavisinde yalnızca makyaj yapılmaz, "derinlerine" inilir ve tedavi edilir, hatta başka dokuları tutup tutmadığına bakılır ve onlar da tedavi edilir. İşte bu nedenle varis hastalığı da "derinlerine" inilip tedavi edilmelidir.

Bırakın bazı hasta ve hasta yakınlarını, bazı tıp doktorları ve bazı cerrahlar bile varis hastalığını küçümser. Hatta bazı sigorta kurumları varisi yalnızca kozmetik rahatsızlık olarak görüp, ödeme kapsamına almaz. Halbuki durum böyle değildir, varis uygun tedavi edilmez ise "hayati risk" taşıyan bir hastalıktır. Nasıl mı?

 

YANLIŞ ve EKSİK YAPILAN VARİS TEDAVİLERİ SONUCU NE OLUR: İZLEYİNİZ

 

 

VARİS TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR: İZLEYİNİZ  

 

VARİS YANLIŞ TEDAVİ EDİLİR, İÇ VARİS HASTASINA KÖPÜK VEYA LAZER YAPILIRSA NE OLUR?

İŞTE BAZI ÖRNEKLER:

bacakta_lazer_tedavisi_komplikasyonu.jpgne_kpk_ile_varis_tedavisi_yan_etkileri.jpgkpk_tedavisi_komplikasyonu.jpg

 


HEM LAZER HEM DE KÖPÜK OLAN BİR İÇ VARİS HASTALARIMIN SORU VE SORUNLARI

1. Soru: Sayın hocam, sol bacağımdan bundan 8 yıl önce varis tedavisi (köpük) gördüm. Geçen yılda yine aynı bacağımda varis tekrarlayarak, iç varis olduğu söylendi. Bu seferde hem lazer hemde köpük uygulaması yapıldı.  Şu anda bacağımda damarlarda şişkinlik yok ancak ayak bileğimde kılcal damarlarda hafif morluk ve de ağrı var hocam, öneriniz nedir?

LAZER VE KÖPÜK TEDAVİSİ OLDUM 

2. Soru: MerHaba hocam. Gaziantepden yazıyorum, sol bacagımda varis var. Daha önce lazer ve köpük tedavisi oldum, tekrarladı. Sol büyük safen terminal kapakdan itibaren 5 cm segmentte duvar kalınlaşması septasyonlar ve fibrotik bantlar içermektedir. Bu segmentte uzun süreli reflü izlendi bu segmentin distalinde safen venin uygulana lazer tedavisine baglı fibrotik oldugu gözlendi.
 
Safen venin proksimalinden gelişen neovasküler variköz venlerin uyluk mediali boyunca baldır medialine doğru uzandıgı, yer yer 5  6 mm çapa ulaştığı gözlendi. Dopler sonucum bu. Size sormak istedigim soru, nasıl bir tedavi öneririsiniz? Ameliyatda bacagın ömür boyu hissiz kalabilecegini söylediler. Bir de bu sonuca göre tedavi ücretini ögrenmek istiyorum, cevabınıza göre rendevü alıp haftaya gelmeyi düşünüyorum. Şimdiden vereceginiz bilgiler için. Teşekkür ederim hocam.

KAÇAK DEVAM EDİYORMUŞ 

Merhaba hocam ben 33 yaşındayım bundan 3 yıl önce lazerle ameliyat oldum derin venöz yetmezlik ten 8 ml di galiba damar ameliyattan sonra sikayetlerim iyice artınca aradan 6 ay sonra iki bacağından tekrar lazer ameliyat oldum fakat kasıktan 5cm damar bırakılmış burdan kaçak hala devam ediyormuş size sorum hocam dünden beri özellikle bugün bu yakılan dizden kaşığa kadar olan damar çok ağrıyor bacagimin hiç mecali yok acaba nedendir nolur yardım edin yine yaz geliyor artık bıktım 

Saygılar 

Cevabımız:

Aşağıda 2 adet resim var:

Hastaya LAZER veya YAPIŞTIRICI (ZAMK) veya BUHAR veya KÖPÜK veya RADYOFREKANS ile varis tedavisi yapılırken bacağın cilt altındaki Yüzeyel Toplar Damarı YOK ediliyor. Bu durumda YALNIZCA o damardaki zaten az olan YETMEZLİK ve KAÇAK "düzeltilmiş" oluyor. Aslında bu bir "düzeltme" değil, kapakçığı bozulan ve REFLU yani KAÇAK olan kısmı tamir edilmiyor da, koskoca, ileride lazım olacak, vücudun YEDEK DAMARI olan damar YOK EDİLİYOR. Esas kaçağı ve yetmezliği olan ve esas kan taşıma işini yapan DERİN damar olduğu gibi bırakılıyor. Bu nedenle hastanın VARİS ŞİKAYETLERİ bitmiyor. Ayrıca Kasıkta kalan damar GÜDÜĞÜ (2. resimde gösteriliyor) büyüyüp tekrar varis oluşturup özellikle LAZER tedavilerinden sonra KASIK AĞRILARI gelişiyor. Diğer bir durum da KALAN DAMAR PARÇASI (2. resimde gösteriliyor) artık kör bir kuyu gibi olduğundan içinden geçmesi gereken kan artık akamıyor ve KENDİNE YENİ bir yol buluyor, (yani düşünün: bir akarsuyun önüne set çektiniz, ne olacak, su biraz çoğaldıktan sonra ya seti yıkacak, ya da yeni bir yoldan akmaya devam edecek), işte bu yeni yol demek YENİ VARİSLER demektir.

Bacaktaki varisli damara girme yeri 1

Bacaktaki varisli damara giris yeri

 
DERİ ALTINA İLAÇ VERİLDİ 

Merhaba hocam. Ben 40 yaşındayım, yıllardır bacaklarımda varis var. Yaklaşık 3 yıldır görüntü olarak çok kötü bir halde ve şikayetlerim de arttı. Ağrılarım, şişmeler, kaşıntı ve gece kramplarım oluyor. Birkaç ay önce bir kalp damar cerrahına gittim dobbler çekildi damarlarda bir kaçak olmadığı tedavinin ancak lazer ya da köpük ile yapılabileceği söylendi. Ben ilaç ve malzemeleri  temin ettikten sonra 3 gün önce tedavi için gittim. Deri altına iğne ile ilaç verildi belki ilk seansta mucize beklememem gerekirdi ama ağrım ve bacağımdaki şişmeler daha çoğaldı. Daha önce internetten bir çok tedaviyi araştırdım köpük tedavisinde örümcek ağı şeklindeki varislerin o anda yok olduğunu görmüştüm ama doktorum bunun ancak lazer tedavisi ile mümkün olabileceğini söyledi. Bildiğim kadarı ile bu tedaviler yok. Ben tedavi için ne yapabilirim ne yapmam gerekir lütfen bana yardımcı olun.

CEVABIMIZ: 

kask.png


Her zaman söylediğimiz bir olgu var, "damarlar, ağaç dalları gibidir, birinde sorun olursa diğer dalları ve gövde olan kalbi de etkiler". Hepimiz olmasa da internet kullanabilip bu yazıyı okuyan bir çoğumuz fen derslerinden "kapalı kaplar kanunu" nu hatırlar veya duymuştur. Özetlersek bu kanunda yalnızca birbirine bağlı olan borular var ve bir borunun içinde basınç yükselirse bu diğer borulara yansır, dışarıya yani kapalı ortamın dışına yansıması için tüm borular da azami sıkıntı olması gerekir. Yalnızca bir borunun içindeki sorun dışarıya yansımaz, ona bağlı olan diğer boruya yansır.

İşte damarlarımızda kapalı borular sistemine uyar. Merkezi kalptir ve buradan çıkan borucuklar (atardamarlar) vücuda dağılır ve içindeki temiz kanı (oksijen seviyesi yüksek, açık kırmızı renkli kan) önce organlara sonra dokulara ve en sonunda hücrelere götürür. Hücrede kullanılan bu kanın içindeki oksijen azalır ve bu sefer de diğer borucuklara (toplardamarlar) geçen kan artık "temiz" değil de "kirli kan" adını alır. Borucuklar birleşip kalbe gider. Yani kalpten çıkan borucuklar tekrar kalbe gelirler ve dış ortama açılmazlar.

Şimdi düşünün ki varis olmuş, yani bacak toplar damarlarında genişleme ve kıvrılmalar olmuş ve zamanla içinde pıhtı oluşmuş. 2 sıkıntı var,

1-   O damarda kan ilerleyemeyeceği için basınç artışı var. Bu da kapalı kaplar kanununca diğer damarları bozacak, hatta sonunda kalbi etkileyecek

2-   Pıhtı olduğu yerden hareket ederse, kanın akım yönü istikametinde borucukların hatta kalbin içine gidebilecek. Eğer pıhtı giden bu borucuklar akciğeri besleyen damarsa Akciğer Embolisi oluşturacak. Eğer hastamızın kalbinde doğuştan bir delik var ise bu sefer tüm organlarımıza gidebilecek, yani beyin damarı tıkanıklığı, karaciğer damarı tıkanıklığı, barsak damar tıkanıklıkları... olacak.

Sonuç: Hayati risk taşıyan bir hastalık.

Şimdi gelelim varis hastalığımızın teşhisine. Yine unutulmaması gereken bir olgu da, en iyi doktorun insanın kendisi, olduğudur. Çünkü bazen sorun olan hastalığı doktora siz söylersiniz ve tedavi bazen yalnızca hastanın şikayetine göre belirlenir. Bu nedenle önce kendi doktorunuz olun ve bir varis hastalığınızın olup olmadığına önce siz karar verin:

Bacaklarımızda 3 ayrı durum olursa varis hastalığından bahsedebiliriz.

1-   1- Bacaklarımızın derisinde görünen hiçbir değişiklik yok, deride görünen kılcal damar, şişlik, renk değişikliği, yara, damar genişliği yok. Ama;

akşamları yatarken huzursuzlanan bacak yani bacağı koyacak yer bulamama,

özellikle ayakta uzun süre durunca veya oturunca bacak kaslarında ağrı,

bacaklarda kramp,

bacaklarda veya ayak sırtında kaşıntı,

gece yatarken bacaklarda sıcak basması hissi,

çömelince bacak kaslarında gerilme,

bacaklarda içerden gelen basınç hissi,

namaz kılarken dizlerin üstünde oturunca bacaklarda kramp

bağdaş kurunca ayak ve bacaklarda şiddetli rahatsızlık... gibi şikayetler var ise, ayrıca:

ayak tırnaklarında renk değişikliği, mantar, enfeksiyon varsa, ayrıca kişide kabızlık, hemoroid veya basur veya vajinal varis veya varikosel varsa,  bacaklarda varis ve özellikle iç varis yani gizli veya derin varis riski vardır

2- Birinci maddedeki rahatsızlıklar var veya yok ama;

Özellikle ayak bileğindeki iç topuğun etrafında ve/veya altında kılcal damarlanma

Bacakta deride damar çatlamaları

Bacakta mavi, yeşil, mor, kırmızı renkli damarcıklar

Örümcek ağı gibi küçük damarcıklar görünüyorsa

Bacakta renk değişikliği

Ayağa kalkınca bacakta artan kırmızılık ve morarma

Kalem büyüklüğünde ele gelen damarlar ve varisler

İçi sert damar çıkıntıları

Varsa ve ayrıca kişinin anne veya babasında veya sülalesinde varisi olan akrabası varsa bacakta varis ve özellikle Dış Varis riski vardır 

3-   Yukarıda sayılan her iki maddedeki rahatsızlıklar var veya yok ama;

Bacak veya ayakta yara var ise ve özellikle tedavilere rağmen iyileşmiyorsa,

Daha önce toplar damar tıkanıklığı yani Derin Ven Trombozu yani DVT geçirmiş ise, ister aynı bacak ister karşı bacak olsun bacak varisi ve özellikle İç Varis riski vardır.

Varis yalnızca bir bacağın hastalığı değildir, hiç şikayet yoksa ve ayrıca yukarıdaki maddelerden hiçbiri de yoksa bile  bir bacağınızda varis varsa diğer bacakta olma riski de fazladır. Bu nedenle doktorunuz her iki bacağa bakmak zorundadır.

Önce hasta muayene edilir ve sonra Dopler yapılır. Muayene edilmeden hastanın bacağına bakmadan ve şikayet edilen bölgeyi ve diğer bacak muayene edilmeden hasta Doplere gönderilmez. Dopler yalnızca bir tetkiktir, önemli olan doktorun muayenesi ve tecrübesi ve hastanın şikayetidir. Eğer doktor muayene ile tetkik kararı verirse Dopler yapılır. Dopler yapılması da ayrı bir özen ve tecrübe gerektirir. Dopler, kesinlikle ayakta olmalıdır, çünkü varis ayakta duran insanların hastalığıdır. Doplerin renkli veya renksiz olmasının hiçbir önemi yoktur, önemli olan dış varis, iç varis, bağlantı varislerini ayrıntıyla gösterebilmeli, özellikle varislerin kasık bölgesine uyan yerdeki kapakçıklarını ayrıntıyla tespit etmelidir. Kapakçıkların sayısı ve çalışma şekli, santimetre olarak uzaklıkları tek tek not edilmelidir. Yani DAMAR HARİTALAMA yapılmalıdır.

İşte konumuz olan "yanlış yapılan varis tedavileri" nin en büyük nedeni burasıdır. Doğru bir muayene ve en doğru Dopler ultrason ile Damar Haritalama gerekir. Çünkü uygun ve net bir tanı en iyi ve en kesin tedaviye götürür.

Uygun Dopler ve muayene sonrası çok nadiren ileri tetkikler gerekir. Bunlardan biri Venografi yöntemidir. Eğer Klippel Sendromu, Mac turney sendromu, Derin Ven Trombozu, doğuştan damar bozuklukları gibi bir neden yoksa bu tetkike gerek olmaz. Bu tetkikte yani Venografi de ayak sırtından toplar damara iğne ile girilir ve damarın içine opak madde içeren ilaç verilir. Bu ilaç kan yoluyla yukarı doğru giderken anjiografi makinasında bacak damarlarının filmi çekilir. Bu tetkik de çok önemli bilgiler verir ama hastanın canını acıtır, iğnenin girdiği yerde mikrop bulaştırma riski vardır. Ayrıca radyasyon içerdiğinden hastaya radyasyon bulaşır, gebelere yapılmaz. Bu sorunların hiçbirisi Dopler Ultrason da yoktur. Bu nedenle varis tanısı mümkün olduğu kadar Dopler ile koymaya ve ileri tetkikler istememeye çalışırız.

Dopler sonucuna, damar cerrahının tecrübesi ve hastanın şikayeti ile varisin tedavisine karar verilir.

Doktor uygulayacağı yöntemi hastasına açıklar ve hastanın da onayıyla tedavi şekline karar verilir. Varis hastalığı nadir şartlarda ACİL tedavi gerektirir, bu nedenle hasta doktordan aldığı bilgiler ışığında ya işleme orada karar verir yada başka bir doktora gider.

Hastalar internet ve sosyal medyanın da etkisiyle varis tedavileri hakkında yanlış da olsa bir öngörüye sahip olurlar. Reklamlarda en çok görülen

lazerle varis tedavisi,

acısız varis tedavisi,

narkozsuz varis tedavisi,

varise ameliyatsız son,

iğne ile varislere sok,

yapıştırıcı ile varis tedavisi,

estetik varis tedavisi,

kozmetik varis tedavisi,

izsiz varis tedavisi,

15 dakikada varislere veda edin

Varislere bitkisel tedavi

Kremle varislere son

Varis çorabı ile bacaklarınız varis den kurtuluyor

gibi İddialarla karşılaşan hasta ve yakını doğal olarak bu yöntemleri seçmek ister. Kimse bu yöntemler GERÇEKTEN varisi tedavi ediyorsa ameliyat olmak istemez. Ama bu yöntemlerin ne olduğunu tam olarak bilemez. Bunu tam olarak anlatmak doktorun sorumluluğundadır. Aslında bu işlemler doktor için de daha kolaydır çünkü işlem kısa sürer, daha estetiktir, enfeksiyon riski daha düşüktür, ameliyat kesisi olmaz, hasta hastaneye yatma ihtiyacı duymaz, daha ucuzdur. Ayrıca hasta tekrar tekrar kontrole gelmez.

Buraya kadar bu işlemlerle herşey çok güzel görünüyor, hasta mutlu hekim mutlu. Ama bunlar TEDAVİ DEĞİL. Yalnızca GEÇİCİ ve TEDAVİYİ GEÇİKTİRİCİ işlemler,  buzdağının görünen yüzünü TRAŞLAMAK. Keşke yalnızca GEÇİCİ ÇÖZÜM olsa, çözüm değil. Hastanın bacağındaki 2 ana toplardamardan biri yok oluyor, geriye dönüşü olmayan bir durum. Bir damar ya lazerle, ya köpükle, ya yapıştırıcı ile yok oluyor ve hasta kendini TEDAVİ görmüş zannedip uzunca bir süre oyalıyor. İçten gelen damar kaçağı ilerleyip her yeri daha da bozuyor. Sonra tekrar aynı doktora veya bir başkasına gittiğinizde YAPACAK BİRŞEY YOK, ÖMÜR BOYU BUNUNLA YAŞAYACAKSIN  deniyor.

Yazının başında kapalı kaplar kanunundan bahsetmiştik. İşte bu sayfada gördüğünüz şematik varis çizimine baktığınızda, kasık bölgesindeki iç ve yüzeyel damarları ve varisleri görüyorsunuz. Ana damar olan iç veya derin toplardamardaki sorun çözülmedikçe o bacağın damarlarına yapacağınız her işlem bacağı daha da kötü yapar, çünkü biliyoruz ki kapalı bir sistem olan damarlardaki bozukluk düzelmedikçe yavaş yavaş tüm sistemi bozacaktır. O nedenle klasik olarak VARİS AMELİYATI olan yani yüzeyel damarı çıkarılan veya yukarıda sayılan ve reklam edilen diğer işlemlerle yüzeyel damar içten yok edilirse ve aynı bacakta İÇ VARİS de varsa hasta varis hastalığından kurtulamaz ve BENİM BACAĞIM VARİSTEN TEDAVİ OLMUŞTU AMA YİNE ÇIKTI  der. Halbuki bacağındaki sorun hiç düzelmemişti ki. İç varisi olmayıp yalnızca yüzeyel varisi olanlar için bu işlemler kullanılabilir ama yalnızca yüzeyel varisi bulunanların sayısı çok azdır. Ama eksik ve yanlış yapılan Doplerler sayesinde bu oran artmış gibi durur.

Peki niye bu kadar varis tedavi yöntemi var?

Bu bir endüstriyel pazardır. Yani üretilen cihazların tüketilip endüstrinin para kazanması için yapılmıştır. Biliyor musunuz ki, dünyada en çok satılan TIBBİ CİHAZ hangisidir, diye sorsam ne dersiniz?

Şimdi dikkat, cevap:

VARİS ÇORABI

Peki yine soruyorum, yalnızca VARİS ÇORABI giyinip de varisleri geçen kimse var mı?

Cevap:

YOK

İlaç kullanıp varisleri geçen var mı?

YOK

Bitki özlü madde veya krem kullanıp varisleri geçen var mı?

YOK

Herhangi bir Profesörün veya Şifacının önerdiği KÜRLERLE varisi geçen var mı?

YOK

İşte biz bu YOKlar dan yola çıkarak geliştirdik AKGÜL TEKNİĞİNİ.  Hastalarımızda varise neden olan KAPAKÇIK KAÇAKLARINI  damar haritalama tekniklerinde bulup, onları onardık. Örnek mi, Amerika ve İtalya'da yaptığımız seminerlerdeki binlerce hasta. Toplam hasta sayımız 30 000'in üzerinde.

Aşağıda iki tane varis için yapılan tetkiki değerlendirmenize açıyorum:

img_4498.jpg


Tarihi eski olan tetkikte hastada iç varis, dış varis, bağlantı damar varisleri yani bir bacakta olabilecek bütün varisler var, yani hastada tam bir venöz yetmezlik var.

Tarihi daha yeni olan tetkikte ise, hasta AKGÜL AMELİYATI  olduktan sonra KONTROL amaçlı çekilmiş. Sonuç, hastada patolojik yani varisle ilgili hiçbir durum yok.

Peki hastanın bacağında her 2 toplar damar da duruyor mu?

Evet, anneden nasıl doğduysa öyle.

img_4497.jpg


Biz bir ekip olarak çalışıyoruz ve inanılmaz sayıda hasta randevusu alıyoruz ve randevular hep dolu. Yani daha fazla hasta gelsin diye bu yazılar ve sitelerdeki paylaşımlar yapılmıyor. Daha fazla hasta nerede olursa olsun DOĞRU VE TAM TEDAVİYİ  arasın ve hekiminden istesin diye yapılıyor. Bunun diğer bir kanıtı da, lütfen web sitemizi inceleyin, özellikle ahmetakgulTV bölümünü. Bakın orada benim konum olmasa da, yani kalp ve damar cerrahisi konusu, birçok hekim ve uzmanla TV programları  yaptım, nedeni o şikayette olan hastalar doğru olanı bilsin diye. Sizler adına uzman için zor olabilecek soruları sordum hem de canlı yayında. Hiçbir uzman, programdan önce soruları bilmedi hatta ben bile. (Diğer sağlık programların çoğunda programdan önce uzman doktora hangi soruların sorulacağı söylenir, biliyorum çünkü yüzlerce programa konuk oldum). Gayet doğal olarak o anda bizi izleyen ne öğrenmek ister, o nu sordum. Yani o konudaki hasta zaten bana gelmeyecek ama doğrusunu bilsin ve gerekirse hekiminden onu da sorsun diye.

Çünkü inanıyoruz ki, hastanın en iyi doktoru önce kendisidir.  

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.