VARİKOSEL

Varikosel, erkeklik torbalarında varis oluşması demektir. Yani erkeklik torbalarının birinde veya her ikisinde toplar damar yetmezliğine bağlı kanın uzaklaşamaması sonucu kanın birikmesi olayıdır. Bu durumda sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki:

Erkeklik torbaları erkeklerde vücudun dışında yerleşmiştir yani karın içinde bulunmamakta, hemen penisin oradaki kıvrımlar sonucu vücudun dışında yerleşmektedir. Bunun nedeni içinde bulundurdukları testis denen erkeklik hormonları ve spermlerini üreten yumurtalıkların vücut ısısından etkilenmesidir. Bu nedenle vücut ısısının 1 derece daha düşük ısıda bulunmasıdır. Yoksa spermlerin kalitesi bozulmaktadır ve hem hareketlilikleri hem de canlılıkları kaybolabilmektedir. Eğer bu durum oluşursa erkekte kısırlık görülebilmektedir.

Vücudun ısısını ayarlayan en önemli sistem de kan akışıdır. Eğer bir yerde kan birikirse o bölgede sıcaklık artmaktadır. Örnek olarak bacaklarında varis olan hastalarda bacaklarda aşırı kan biriktiği için hastalar devamlı ayak tabanları ve ayaklarının ve de bacaklarının ateş gibi yandıklarından bahsederler. İşte aynı mekanizma ile eğer erkeklik torbalarında yani SKROTUM da varis oluşursa orada kan birikir ve sıcaklık artar ve sonunda spermler ölmeye başlar. O nedenle özellikle bacaklarda varisi olan erkeklerde torbalarda da varis olma riski yüksektir ve bacak varisleri dopler ile incelenirken torbalardaki varislere de bakılır. Eğer torbalardaki damarlarda yetmezlik 3. veya 4. derece ise ameliyat edilmesi gereken varikosel vardır demektir. Yoksa erkeklerde kısırlık riski çok artar.

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.