VARİSLER BİTKİ İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

 

Modern çağın hastalığıdır varis. Hareketsiz yaşamlar, masa başı işler, stres, ayakta uzun süre düz durma yani bir nevi meslek hastalığıdır. Her gün basında ve sosyal medyada bir sürü tedavileri ortaya çıkmakta. Üç dakikada, 5 dakikada "kesin" çözümler, ameliyatsız tedaviler, öğlen arası uygulamalar. Peki, bu kadar yaygın bitkisel tedaviler içinde varis oluşumunu önleyecek ürünler yok mu?

 

 

bitkisel.jpg
Varis sorunu, özellikle uzun süre ayakta kalanları ya da uzun süre oturarak çalışanları tehdit eder. Kilo artışı ve hareketsiz yaşam biçimi de varis oluşumunda önemli rol oynar. Bacaklarda ağrı, yorgunluk ve şişkinlikle seyreden varis bir yandan da kozmetik açıdan hem kadınları hem de erkekleri rahatsız eder. Bazı kurallara dikkat edilmediğinde şikayetlerin artmasının yanında, normal olan damarlarda yeni varislerin oluşması, kılcaldamar görüntülerinde artma yaşanabilir.

Varisli damarlar kendimize güvenimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu doğal tedaviler kan dolaşımını artırarak, hem varis oluşumunu önlemeye hem de var olan varisleri azaltmaya yardımcı olur. Bitkilerle varis hastalığı tam olarak geçmez ama ilerlemesi azalır, şikayetler hafifler.

Hazırlanan karşımlar varisli damarları azaltmada, yeni oluşan damarların önlenmesinde ve varise bağlı ağrı, kramp ve şişlik gibi şikayetlerin azalmasında size yardımcı olacaktır. Bu bitkilerin bazıları çay olarak tüketilir kimisi de takviye yapılarak varis problemi ile savaşır.

 

Ekinezya

Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda varisli damarlar için de iyi bir çözümdür. İltihabı azaltmak ve varisli damarların neden olduğu ağrıları geçirmek için kullanılabilir.

Guggul

Geleneksel olarak tıp biliminde kullanılan bir bitkidir. Kan damarlarındaki iltihabı gidererek varisli damarların kötü görünümünü azaltır. Aynı zamanda, kan dolaşımını artırır ve cildi güzelleştirir.

Maydanoz suyu

Maydanoz çayı sıvı tutulması ve iltihaplanmayla ilişkili problemler için iyi bilinen bir tedavidir. Vücudunuzun detoks işlemlerini destekleyen vitamin ve mineraller içerirken, dolaşım sisteminize müdahalede bulunan herhangi bir atığın ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Bir yemek kaşığı taze maydanozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe göre öğleden sonra bir bardak daha için.

At kuyruğu çayı

Ulak otu, iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahip doğal bir bileşendir. Varisli damarların ortadan kaldırılması için bu özellikler zaten gereklidi. Bu çayı, damarlarınız aracılığıyla sağlanan dolaşımı artıracak ve ayrıca iltihaplanmayı önlemek adına kılcal damarlarınızı güçlendirecektir. Bir su bardağı suya bir çorba kaşığı at kuyruğu koyarak 10 dakika kadar demlensin ve sonrasında servis yapın. Haftada en az 3 kez, günde 2 ya da 3 bardak bu çaydan için.

At kestanesi

At kestanesinin de iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Varisli damarların oluşmasına neden olan dolaşım sorunları için tedavi olarak kullanılır. Bu çayı içmek ya da etkilenen bölgeye harici kompres yapmak damar sağlığınızı iyileştirirken aynı zamanda iltihap ve ağrıları da azaltır. Bir bardak suyu kaynatın ve atkestanesi kabuğunu ekleyin. Servis yapmadan önce 10 dakika demlenmeye bırakın. İki hafta boyunca aralıksız günde bir kere bu çaydan için. At kestanesinin hapları ve kremleri de bulunmaktadır.

Hamamelis

Doğal hamamelis çayı, tutulan sıvının uzaklaştırılmasını teşvik eden ve dolaşımı destekleyen idrar atıcı özelliklere sahiptir. Damarları büzen etkisi kılcal damarlarınızı güçlendirir ve kanın geri dönüş akışını kolaylaştıran kapakçıkların işlevini yeniler. Bir çay kaşığı hamamelisi bir bardak kaynar suyun içine koyun ve 10 ila 15 dakika boyunca demlenmesi için bırakın. Bu çayı 3 hafta boyunca günde 2 kez için.

Adaçayı

“Kadınların bitkisi” olarak bilinen adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir. Bu bitki, fazla sıvının yok edilmesini destekler ve ayrıca iltihaplanma süreçini düzenler. Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 dakika daha kaynatın ve servis etmeden önce ruygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 kere 2 bardak için.

Çoban püskülü

Bu bitki, ruskogenin denilen etkin madde içerir, damarlardaki şişkinliği ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, kan damarlarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak için de çok faydalıdır. Etkisinden yararlanmak için günde en az 100 mg tğüketilebilir.

Varisin bitkisel tedavisinde en önemli içerik flavonoidlerdir. Yani flavonoid içeren besinler tüketildiğinde toplardamarlar güçlenlenir, etrafındaki dokuda oluşacak yangı ve inflamasyonlar azalır böylece varisi olan kişide varise bağlı kötü gidiş büyük ölçüde azalır.

Hangi besinlerde var bu flavonoidler?

Meyvelerde, özellikle küçük taneli meyvelerde örneğin turunçgillerde mevcuttur. At kestanesi, kırmızı üzüm, falavonoid kaynağıdır. Sebzelerden özellikle kırmızı lahana, içeceklerden yeşil çay.

Çobanpüskülü, yaban mersini, kekik, kivi, koyun otu, at kuyruğu otu, bal, asma yaprağı, fındık yaprağı, rezene gibi.

Bu besinleri bazıları kaynatılıp suyu içilir bazısı da merhem olarak bacağa sürülür. Örneğin:

Kırmızı lahana yaprakları kaynatılır, suyu soğuduktan sonra varis olan bacağa sürülür; Kekik veya at kestanesi kabukları kaynatılıp demlenir ve günde birkaç bardak içilebilir.

Son zamanlarda internet ortamında da sıkça reklam yapılan VARİS KREMLERİ ile karşılaşıyoruz. En masum olanı yukarıda saydığım bitkilerin karışımlarından yapılanlardır ve bunlar söylediğimiz gibi esas tedavi değil, tedaviye yardımcı ürünlerdir. Fakat yalnızca bunlardan medet ummak, gereksiz yere hastanın vakit geçirmesini ve esas tedavinin de geç kalmasını sağlayacaktır. Kremlerin en masum olanları böyledir, bir de içinde kimyasal olan ve hatta içinde ne olduğunu bilmediklerimiz de vardır. Bu ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.

Krem olarak tek önerebileceğimiz at kestanesi içeren kremlerdir ki, bu da esas tedavi değildir.

 

Bu tip besinler damarları güçlendirir ve varise bağlı şikayetleri azaltır ama varisin tedavisi yalnızca bitkilerle olmaz. Bunlar yalnızca tedaviye "yardımcı" olur. Varisin tanısı ve tedavisi bu konuda uzmanlaşmış bir kalp ve damar cerrahı tarafından yapılmalıdır. Yoksa yapılacak "eksik" tedavi, hastalığı, daha sonra düzeltilmesi çok daha zor hale sokacaktır. 

 

 

habertrkvaris.png

 

Yukarıdaki gazete haberinin tamamını aşağıdaki renkli metinde bulabilirsiniz veya orijinal haberi okumak için lütfen tıklayınız.Türk doktorun geliştirdiği yöntemle variste etkili çözüm

Türk doktor Ahmet Akgül, kendi geliştirdiği yöntemle varis tedavisinde dünyada bir ilke imza attı.

Türk doktor Ahmet Akgül, kendi geliştirdiği yöntemle varis tedavisinde dünyada bir ilke imza attı. Uygulamayla hem cerrahisi çok zor olan iç toplardamar onarımı kolaylaştı hem de riskler ortadan kalktı.

Varis denince pek çoğumuzun aklına, bacaklarda gözle de görülen mavi-yeşil renkte damar genişlemeleri geliyor. Halbuki varisin, geceleri bacakların huzursuzluğundan derin yaralara kadar giden bir hastalıklar bütünü olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Söz konusu yaralar, kendini önce bacağın iç kısmındaki topuğun hemen üstünde gösteriyor. Tedavi edilmemesi halinde ise bacağın kaybına kadar gidebilen derin yaralara dönüşüyor. Bazen hastada bacak damarında pıhtı oluşumu ve bu pıhtının akciğerlere ulaşımı nedeniyle ölüme neden olabilecek sonuçlar da doğabiliyor.

Kramplara dikkat!

Bacaklarda ağırlık hissi, şişkinlik, kaşıntı, geceleri artan kramplar, hastaların şikâyetleri arasında bulunuyor. Varis, vücudun yani bacakların alt kısmında toplanan kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların genişleyip, kıvrımlı bir hal alması olarak tanımlanıyor. Bu kanı kalbe taşıyan her bir bacakta 2 ayrı toplardamar sistemi bulunuyor. Bunların hemderinin hemen altındaki toplardamar hemde kirli kanı taşıyan, kasların içinde yerleşmiş ana toplardamarlar olduğu belirtiliyor. Derinin hemen altında, gözle de görülebilen ve kozmetik ya da ağrı, şişkinlik şikâyeti yapan damar, “dış varis” olarak tanımlanırken, asıl önemli olan ve kanın çoğunu taşımakla görevli içte bulunan toplardamarın genişlemesi veya kapaklarının görevini yapamaması, “iç varis” olarak adlandırılıyor.

Şikâyet tekrarlıyor

İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitimve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül, varis tedavisinin damar cerrahisiyle ilgilenen tümdoktorlar tarafından uygulanabildiğini söylüyor. Kozmetik ve tedavi amaçlı lazer, radyofrekans ve damar içine madde enjeksiyonu gibi yöntemler sadece dış varisi tedavi ediyor ve hastada iç varis bulunması durumunda (bu yapılan Doppler incelemede ortaya çıkıyor) çoğu kez tedaviden beklenen sonuç alınamayabiliyor. Hastada esas toplardamar olan iç toplardamarda sorun olması halinde, bu yöntemlere ek olarak iç damarın da onarımı gerekiyor. Aksi halde hastanın şikâyetlerinin çok kısa süre içinde tekrar oluşacağı belirtiliyor.

Yöntem nasıl çalışıyor?

Web of Science’da “Akgül’ün doğal kelepçe tekniği” olarak geçen bu operasyon öncesinde, yapılan Doppler ile hastanın çalışmayan kapağının yeri tespit ediliyor ve çok küçük bir kesi ile hem işlevsiz dış varis hem de iç varis düzeltiliyor. Dünyada ilk ve tek olarak, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanan bu cerrahide vücuda zararlı hiçbir sentetik ürün kullanılmıyor. Doç. Dr. Ahmet Akgül, bu yöntem sayesinde hem iç hem de dış varis sorunlarından kurtulan hastaların sonuçtan memnun olduğunu söylüyor.

Variste Akgül tekniği

DOÇ. Dr. Ahmet Akgül, iç toplardamar cerrahisinin dünyada bazı merkezlerde yapıldığını ve özellikle iç damarın kapaklarının onarımına çalışıldığını söylüyor. Buna karşın yanlış bir uygulama iç damarda pıhtı oluşumuna yol açabiliyor ve bu da akciğere gidebildiği için hastanın yaşamının riske girmesine neden oluyor. Bacakta toplardamar tıkanıklığı oluşması, uzun sürecek sıkıntılı günler anlamına geldiği için iç varis ameliyatlarının tehlikeli ve zor olduğu belirtiliyor. Dünyada iç damar kapak onarımları için birçok teknik geliştirildiğini belirten Doç. Dr. Akgül, bu yöntemler arasında en sık kullanılanın, vücuda yabancı olan sentetik maddelerle gerçekleştirileni olduğunu söylüyor. Bu yöntem zamanla hastada reaksiyon, iltihap oluşumu ve alerjilere neden oluyor. Kendilerinin geliştirdiği ve şu ana kadar onlarca hastada uyguladıkları yöntemde, bu riskin ortadan kaldırıldığını söyleyen Akgül, hastaların iç toplardamar kapaklarını kendi dokularıyla onardıklarına dikkat çekiyor.

 

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.