VARİS TEDAVİSİ SONRASI TEKRAR VARİS OLUŞMAMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Aşağıdaki gazete haberinin tamamı için okumaya devam ediniz veya TIKLAYINIZ.


Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül, varis tedavisi olan birçok hastanın tedavi sonrası tekrar varis çıkması korkusu yaşadığını söyledi.
Prof. Dr. Ahmet Akgül; lazer, ameliyat, radyofrekans, köpük, ilaç, varis çorabı, skleroterapi gibi işlemlerle varis tedavisi olan birçok hastanın tedavi sonrası tekrar varislerin çıkmasının korkulu rüyası olduğunu anlatarak, tedavi sonrası tekrar varis oluşması için önerilerde bulundu.

varis_olmamas.jpg

 
Varis tedavisi ile ilgili ameliyat tekniği olan, 30 bin üzerinde varis hastası tedavi eden, dünyanın en ünlü varis kongrelerinde konuşmacı olarak davet edilen, İstanbul Üniversitesi Sağlık Yönetimi ve Gerontoloji Bölümleri Başkanı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“İnsan vücudunun bir özelliği var: Eğer vücudun herhangi bir yerinde bir işlem yapılırsa, vücudun dikkati hemen orada toplanır” diyen Prof. Dr. Ahmet Akgül, “Bu bilinçli yapılan bir şey değildir, refleks ve otomatik olarak yapılır ve vücudun savunma mekanizması çalışır. Nasıl elimiz kesilince, iyileşse bile orada renk değişikliği, sertlik ve kaşınma gibi reaksiyonlar oluyorsa işte bu, vücudun istemsiz yaptığı yani düşünmeden yaptığı otomatik savunma sistemidir. Bu gerçeklik ışığında eğer siz vücudumuzdan bir doku- hele de bu doku vücudun işine yarıyorsa -yok ederseniz, yani ameliyatla alır ve/veya lazerle yakar ve/veya yapıştırıcılarla o dokunun işlevini yok ederseniz, ve bu yok edilen doku vücudun işine yarıyorsa, vücut bunu tekrar yapmak için harekete geçer. Örneğin derinizin bir kısmı bir kazada veya ameliyatta veya yanıkta veya bir yarada yok olursa, organizmamız o deriyi tekrar oluşturmak için harekete geçer ve bu harekete geçiş için sizden izin almaz. Aslında bu zaten istenen bir şeydir, bu cevap olmasa açılan yaralar hiç kapanmaz. Fakat bilinmelidir ki tekrar oluşan doku ilk dokunun yerini tutmaz, daha biçimsiz, daha işlevsiz, daha estetikten yoksun ve daha istenmeyendir” diye konuştu.

Varisin tekrarlamaması için yeni yöntem

Tekrar varis olmaması için yeni bir yöntem geliştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Ahmet Akgül, “Mikro Avulsiyon yöntemi; Her zaman belirttiğim gibi önce hastanın bacağındaki damar sistemi incelenmeli, iç damarlar dış damarlar, kasların içindeki toplardamarlar, cildin altındaki toplardamarlar incelenmeli. Yani yalnızca görünen kılcal damarlara göre karar verilmemeli. Bu kılcal damarlar niye ortaya çıkmış, iç taraflarda bir sorun mu var, bakılmalı. Yani altyapısı bozuk olan bir caddeye, asfaltta çatlaklar var diye ne kadar asfalt döküp düzenleme yaparsanız yapın, tekrar oluşur o çatlaklar çünkü altyapı bozuk. Kanalizasyon yani drenaj sistemi bozuk, su sızıyor ve asfaltı bozup çatlaklar oluşturuyor. İşte bacaktaki toplardamar yani varis sistemi de böyle. Kaçak var ise bacakta kan birikiyor, ve ciltte kılcal damarlar oluşuyor. işte önce ehil ellerde ayakta dopler ile bacakta damar haritalaması yapılmalı. kaçak ve bozuk bir nokta varsa kapak onarımı (Akgül yöntemi) ile ameliyat edilmeli, eğer kaçak yok, iç damarlar temiz ama kılcal damarlar var ise hemen, içvaris kapak ameliyatından sonra ise 10. günde hastanın artık ciltteki kılcal damarları tedavi edilmeli. Önce bu damarların vücut tarafından kullanıp kullanılmadığına bakılmalı ve sonra yalnızca kullanılmayan kılcal damar özel bir kesici cihaz ile cilt üzerinden iz yapmadan içine kan veren yerden ayrılıyor böylece içine gereksiz kan gidip o damarı ciltten görünür hale getiremiyor ve cilt kılcal damarı kayboluyor. Bu şekilde yalnızca vücudun işine yaramayan damarlar yok edildiği için vücut yeni damar oluşturmak için sinyal göndermiyor ve varis tekrarlamıyor” diye konuştu.

Varis oluşmaması için öneriler

Prof. Dr. Ahmet Akgül, 30 bin üzerinde varis hastası tecrübesi, kendi isminde varis ameliyatı, dünyanın en iyi varis doktorlarının kabul edildiği kongrelere konuşmacı olarak davet edilmesi ve varis ve iç varis konusunda onlarca makale ve kitap yazan biri olarak tedavi sonrası tekrar varis oluşmaması için şu önerilerde bulundu:
“Doppler yapılmadan Skleroterapi yani İğne Köpük tedavisi yapılmamalı; Doppler yatarak değil, ayakta yapılmalı; Doppler yapılırken Kapakçıklar belirtilmeli, kaçakların miktarı yazılmalı; Doppler yapılırken İç Varis, Dış Varis, Bağlantı Damarlar Haritalanmalı; Hastada İç Varis varken yalnızca Dış Varis Tedavisi/Ameliyatı yapılmamalı; hastada İç Varis var ise Kapak Onarımı veya Akgül Ameliyatı yapılmalı; İç damarlar düzeltilmeden ciltteki kılcal damarlara müdahale yapılmamalı; Skleroterapi Lazer ve radyofrekans yöntemleri İç Varis varsa kullanılmamalı; Ciltteki Kılcal Damar ve Varislerin estetik tedavileri için Mikro Avulsiyon yöntemi kullanılmalı.”

VARİS AMELİYATI:  DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Öncelikle varis/içvaris/venöz yetmezlik ile ilgili size uygun en ideal tedaviyi aldığınızı bildiririz.

20 yılın üzerindeki deneyim sonucu oluşturulan bu öneriler hem sizin tüm sorularınızı yanıtlayacak hem de aldığınız ideal tedavinin bir ömür boyu mutluluğunu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Aşağıda ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken bilgiler verilmiştir.

İLAÇLAR

Size, ameliyattan 1 gün sonra başlamanız amacıyla ilaçlar reçete edilmiştir. 10 ila 15 günler arasında  kontrole gelene kadar aşağıdaki ilaç kullanım kurallarına uyunuz:

İlaçları aşağıdaki düzene göre kullanınız:

1.Lansor (Mide koruyucu) (Sabah 1 tane) (AÇ): Kontrole gelene kadar kullanınız.

2.Augmentin 1000mg (Antibiyotik) (Sabah 1 tane, Akşam 1 tane) (TOK): Kontrole gelene kadar kullanınız.

3.Biteral 500mg (Antibiyotik) (Sabah 1 tane, Akşam 1 tane) (TOK): Kontrole gelene kadar kullanınız.

4.Surgam (Ağrı kesici, yangı giderici) (Sabah 1 tane, Akşam 1 tane) (TOK): Kontrole gelene kadar kullanınız.

5.Clexane (Kan sulandırıcı iğne) (Günde 1 tane saat 18.00 civarında) Cilt altına yapılacak, insülin iğnesi gibi. Nasıl yapılacağı size hastanede yatarken akşam ve sabah iğneyi yaparken hemşire gösterecek. Bu iğneyi size, kendiniz veya yakınınız kolaylıkla yapabilir. Bu iğne size 3 kutu olarak reçete edilecek. Her kutunun içerisinde iki tane iğne bulunmaktadır. 6 gün boyunca koldan ya da göbek çevresinden günde 1 kere olacak şekilde yapılmaya devam edilecek. Genellikle her gün aynı saatlerde düzenli olarak yapmaya çalışın. Bu iğnenin yapıldığı yerde morluklar oluşur, endişelenmeyin, geçicidir. Mümkün olduğunca bir önce yaptığınız aynı yerlere yapmayınız.

6.Hirudoid Pomad (Morluklar ve Şişlikler için krem) (Sabah Akşam sürülecek): Kasık bölgesinde ve dikiş yerlerinde şişlikler ve morluklar olması normaldir. Dikişlerin üzerine gelmeyecek şekilde morluklar ve şişlikler üzerine sık sık kremden sürebilirsiniz. Kontrol gününe kadar krem biterse tekrar alabilirsiniz.

7.Ecopirin (Kan sulandırıcı) (Günde 1 tane Akşam) (TOK): Kontrole gelene kadar kullanınız.

NOT: Bazı hastalarımıza durumuna göre FAZLA veya EKSİK ilaç yazabiliriz. Endişelenmeyin!!!

PANSUMANLAR

Pansumanı aşağıdaki kurallara uygun olarak yapınız. Pansumanın nasıl yapılacağı ameliyat sonrası günün sabahı ekibimiz tarafından yapılacak olan ilk pansumanda size gösterilecektir.

1.Ameliyat kesi yerlerini batikon ile temizleyiniz.

2.Biraz kuruduktan sonra gazlı bez ve bant ile kapatınız.

3.Kasık bölgesinde kesiniz var ise sabah akşam olmak üzere günde 2 kez pansuman yapınız.

4.Bacaklarda yer alan dikişler için günde 1 kez pansuman yapmanız yeterlidir.

5.Kasık bölgesindeki dikişler genellikle alınmaya gerek olmaksızın kendiliğinden kaybolacak, bacaktaki dikişler ise 10. Günde yapılan kontrol esnasında alınacaktır.

DUŞ ALMA VE YIKANMA

Kontrole gelene kadar mümkünse ameliyat yerlerini ıslatmayınız. Kontrolden sonra aksi bir durum yok ise duş alabilirsiniz. Duş almak gerekirse ameliyat yerlerini eczaneden alınan su geçirmez pedler ile kapatarak yıkanınız.

BACAK BANDAJI ve VARİS ÇORABI

Ameliyatınızdan, bacağınız bandaja sarılı olarak çıkacaksınız. Bu bandaj, ameliyat sonrası günün sabahında ekibimiz tarafından açılacak ve ilk pansuman sonrası varis çorabı ile değiştirilecektir. Varis çorabınız yok ise, anlaşmalı olan bir firma, ameliyat sonrası sabah gelip bacağınızın ölçüsünü alacak ve ideal olan çorabı size verecektir. Çorabın ücreti size aittir.

Varis çorabınızı aşağıda yer alan şekilde kullanınız:

1.Varis çorabınız sabah yataktan kalkmadan giyin, akşam yatmadan önce çıkartın.

2.Varis çorabınızı en fazla 2 günde bir mutlaka yıkayın. (Çamaşır makinesinde değil, elde yıkanacak. Çorabınızı ılık suda deterjansız olarak sabun ile yıkayınız.)

3.Çorabınız asarak değil, havlu vb. üzerine sererek kurutunuz.

4.Varis çorabınızı giyerken tırnaklarınız ile çorabı kaçırmamaya dikkat ediniz. Çorap kaçtığı an basıncı kaybolacağı için kullanılamaz duruma gelecektir.

5.Varis çorabınızı kontrole gelene kadar düzenli olarak kullanınız.

6. en kaliteli varis çorabının ömrü 6 aydır, gerekirse değiştiriniz.

7. Ameliyat sonrası gün içinde başlamak üzere günde 45 dakika yürür iseniz ve bacak kasları güçlenirse varis çorabını 1 ay içinde bırakacak hale geleceksiniz.

GENEL ÖNERİLER

1. İşlemin yapıldığı bölgelerde ve bacaklarda hissizlik, uyuşukluk vb. olması normaldir ve geçicidir. Vücudun yapılan işleme uyum sağlama sürecinin bir sonucudur. Endişe etmeyiniz. Yürüyüşlerinize devam ediniz. Kasıklardaki ameliyat kesisi altında şişlik, bacaklarda şişlik ve morluklar olması normaldir ve hepsi kendiliğinden geçer.

2. Mümkün olduğunca düzenli beslenerek kabız olmamaya dikkat ediniz.

3. Günlük 45 dakika yürüyüşlerinizi mutlaka düzenli olarak yapınız. (Yürüyüşlerinizi tempolu, terleyecek şiddette yapmaya dikkat ediniz.)

4. İşlemden 10-15 gün sonra kontrole geliniz. Gelmeden önce arayıp mutlaka kontrol için randevu alınız. Zaten size bilgilendirici mesaj gelecektir.

5. Kontrole gelmeden önce lütfen aklınıza takılan bütün soruları not edin ve kontrol esnasında hocamız ile paylaşın.

6. Tüm sorularınız için 0 532 4884474 veya 0 553 0969712 numaralı telefonları arayabilir, mesaj atabilir ya da iletişim bölümümüze mail atıp, fotoğraf gönderebilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır. 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL Sağlık Ekibi size "geçmiş olsun" değil, "geçti artık" diler...

Saygılarımızla

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.