DOĞUM KONTROL İLAÇLARI

Doğum kontrol ilaçları hem korunma amacıyla hem de kadınlarda hormonal kontrol amacıyla verilen ilaçlardır. Yani aşırı kanamsı olan, polikistik over hastalığı olan, kıllanma problemi olan veya her türlü kadınsal hormon gereksinimlerinde hemen kullanılmaya başlayan ilaçlardır. Çok yararlı etkileri olmasına rağmen tabiki her ilaç gibi zararlı etkileri yani istenmeyen yan etkileri de vardır. Bu yan etkiler arasında kalp ve damar hastalıklarını en çok ilgilendiren yan etkileri damar tıkanmalarıdır.
Bu damar tıkanmaları atar damar da değil, kirli kanı kalbe döndüren borucuklar olan TOPLAR DAMAR lardadır. Eğer kadınlarda varis var ise ve/veya ailede veya kendisinde genetik olarak pıhtılaşma sorunları var ise toplar damaralar içinde pıhtılara yol açmaktadırlar.

Bu nedenle eğer varisleriniz var ise veya ailede damar tıkanması öyküleri var ise özellikle korunma amaçlı doğum kontrol ilaçları kullanmayınız ve diğer korunma yöntemlerini deneyiniz. Hormon bozukluğu nedeniyle bu ilaçları kullanmak zorunda iseniz de o zaman bir kalp ve damar cerrahının gözetiminde kullanınız. Kullanmadan önce mutlaka varis ve özellikle İÇ VARİS lerinizin onarımını ve gerekirse KAPAK ONARIMI ameliyatı olunuz. Varisle ilgili sorun bitince bu tip ilaçları kullanınız.

doum_kontrol.jpg

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.