Kişinin bilinçli ve kasıtlı olarak yaşamına son vermesine intihar denir. Kişinin kendine yönelik bir şiddetinin sonucudur.

İnsanlığın varoluşundan bu yana hemen hemen her tür toplumda görülen bu davranış günümüzde ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Doğu'dan Batı'ya Kuzey'den Güney'e dünyanın her yerinde, her noktasında karşılanan bu durum hakkında önemli araştırmalar yapılmıştır. İntihar eyleminde intihardan sadece intiharı gerçekleştiren kişinin, yakın çevresinden etkilendiğini araştırmalardan öğreniyoruz. 

Yapılan araştırmalarda son 45 yılda tün dünyada intihar oranlarının %65 arttığını, erkeklerde ise 3-4 kat daha fazla olduğu saptanmıştır. Yaşam dönemleri açısından incelendiğinde intiharın yoğunlaştığı evrelerden birisi de yaşlılık dönemidir. Kişinin vasiyetini hazırlama, intihar notu bırakma, yakınları ile vedalaşma gibi intihara yönelik hazırlıklar yapması anlamla yüksek risk göstergesidir. İntihar, bütün yaşlılar için ilk sırada gelen ölüm nedenleri arasındadır. İntiharlar ile ilgili çalışmalarda genel olarak her toplumda intiharların yaşla birlikte arttığını ve en büyük artışında yaşlılık döneminde olduğunu saptıyoruz. İntihar oranlarının artışının 65 yaşından sonra hızlı bir şekilde arttığını gözlemliyoruz. 85-90 yaş aralığında ise oran zirveye ulaşıyor.

Yaşlılarda gençlere oranla intihar girişimleri oranı daha düşük fakat intihar girişiminin ölümle sonuçlanma oranı gençlere göre daha yüksek. Yaşlı intiharları ciddi ölme niyetiyle yapılan intiharlardır. Yaşlılarda intihar için başlıca risk faktörleri arasında yalnız yaşama, dini ve aile bağlarının zayıf olması, erkek olması, eş ve yakınlarını kaybetme... Tüm yaşlarda intihar hızları erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Ve siyahi insanların beyaz insanlara göre intihar oranları 2-3 kat daha düşüktür. İntihar vakalarında boşanmış, dul ve yalnız yaşayan insanlarda daha fazla rastlanmış ve burada evliliğin sosyal hayata olumlu etkisi gözler önüne serilmiştir. Emeklilik süreciyle; ekonomik ve sosyal statü kaybı, kısıtlı sosyal ilişkiler gibi etkenler yaşlılarda intihar vakasının sık gözlenmesinde oldukça etkilidir. Kişinin hayatta karşılaştığı sorunlarla baş edebilmesinde eğitim önemli bir etkendir. Yapılan araştırmalarda okuryazarlık oranı ile intihar oranlarının ters orantılı olduğu saptanmıştır. Fiziksel rahatsızlıklar ve fonksiyon kayıpları ile yaşlıları ise yaşlıları intihar eğilimine sürüklemektedir. Dini inançların ise intiharı önlemede önemli bir etkiye sahip olduğundan söz edilebilir. İntiharların önlenmesinde biz bireylere toplumsal roller düşmektedir. Bunlar; intihar riskinin uyarı işaretlerinin fark edilmesi, intihar eğilimli hastalarının güvenliğinin hemen sağlanması olabilir.

 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.