POLİFARMASİ ve Gereksiz Yere Fazla İlaç Kullanmanın Zararları

ilac.png

 

 

 


İlaçlar yaşlı hastalarda önemli yararlar sağlamaktadır. Bununla birlikte oluşturdukları zararlı etkilerin ciddi boyutlarda olduğu da bilinen bir gerçektir. Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan gerek fizyolojik değişiklikler gerekse organ fonksiyon bozuklukları ilaçların iyi yönlü özelliklerini değiştirebilmektedir.

Yaşlı, özellikle de düşkün hastaların tedavi hedeflerine yönelik ilaçlar ile, kişisel gereksinimlerini karşılayan dozlarda, yeterli süre boyunca, kendilerine ve topluma en az maliyette olacak şekilde tedavi edilmeleri, ortaya çıkması olası zararlı etkileri azaltacaktır. Akılcı ilaç kullanımı olarak tanımlanan bu süreç ayrıca hastanın veya yakınının tedavi karar sürecine ortak edilmesini, ilaçların kullanımı ve ters reaksiyonları konusunda bilgilendirilmesini ve tedavi sürecinde hastanın düzenli olarak izlenmesini de kapsamaktadır. Yaşlıların tedavisi düzenlenirken akılcı ilaç kullanım ilkelerine özen gösterilmesi, polifarmasiden ve hasta uyumunu azaltabilecek çoklu doz uygulamalarından olabildiğince kaçınılması etkili ve güvenli bir tedavinin gereğidir.

 

 

 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.