Yaşlıda su ve sodyum metabolizmasında meydana gelen değişiklikler:

 

Hücrenin dışında bulunan sıvı miktarı ve kanın akışkanlığını belirleyen sodyum  ve su dengesi yaslanmayla bozulur. Su dengesini antidiüretik (idrar tutucu hormon) hormon  ve susama kontrol eder. Yaşlıda susama hissi genç yaştaki kişilere göre daha azdır. Ayrıca yaşlı vücudu kan akışkanlığı azalsa bile, özellikle kronik karaciğer, böbrek ve kardiyak hastalıklarda antidiretik hormon salgılamaya eğilimlidir. Bu da yaşlıda yoğun sıvı alımının  arttığı durumlarda kandaki sodyum miktarının düşmesi riskini artırır.

 

 Sodyum dengesini etkileyen diğer faktörler kalbin pompaladığı kan miktarı, kan basıncı, böbrek kan akımı, böbreğin kanı süzme  hızı ve böbreğin sempatik sinir aktivitesidir. Bu fonksiyonların çoğu yaşlanmayla değişir. Kardiyovasküler ve böbrek hastalığı olan yaşlılarda bu değişiklikler daha ciddidir.

 

Yasla vücut kompozisyonunda meydana gelen değişiklikler sonunda toplam vücut suyu ve kas dokusu azalır, yağ dokusu ise artar. Bu nedenle yaşlıların akut hastalıklar sırasında meydana gelen sıvı kayıplarını dengelemeleri zordur.

 

İdrarı konsantre etme yeteneği kısmen yaşla azalır. Birçok yaslıda antidiüretik hormonun renal etkilerine direnç vardır. Böbreğin sodyum atılımını azaltma kabiliyeti yaşla bozulur. Bu yaşa bağlı nefron kaybı, renin-aldosteron seviyelerinde azalma ve kısmen de akut uyarılara cevabın azalmasından kaynaklanmaktadır. Yaslıda atrial natriüretik peptidin  bazal seviyesi artar. ANP aldosteron sekresyonunu inhibe eder ve aldosteron seviyeleri azalır.

 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.