YAŞLANMAYLA KAS-İSKELET SİSTEMİ DEĞİŞİKLİKLERİ

 

Kemiklerdeki değişiklikler:

Elli yaşından itibaren her iki cinste de kemik yoğunluğu hızlanarak azalır, fakat kadında daha hızlıdır. Hem seks hormonlarında azalma, hem de yaşlanmanın kendisi kemik kaybına katkıda bulunur. Yaşlanmaya bağlı kemik kaybı hem kemiğin uzunlamasına, hem de çapındaki kemikleşmeyi etkiler. Bunun sonucu olarak boy kısalması ve kamburluk yani kifoz gelişir. Kemiğin kalınlığı azalır ve yıkım artar. Kadınlarda korteksin incelmesi yani kemik yoğunluğunun kaybı daha belirgindir.

 

,

Kıkırdaktaki değişiklikler:

Eklem dışı kıkırdak [burun, kulak] ömür boyu büyümeye devam eder. Kıkırdakta yaşa bağlı oluşan kireçlenmeler artar.

Eklem kıkırdağında kondrositlerdeki transglutaminaz aktivitesindeki artış; perisellüler alanda protein çapraz bağlarında artış ile ve kondrositler etrafında Ca pirofosfat dihidrat kristallerinin birikmesi ile ilişkilidir.

Bağ dokusundaki değişiklikler:

Yaşla fibroblastların sentez aktivitesi ve proliferatif kapasitesi azalır. Bu değişiklikler yaşlanmayla iyileşme kapasitesindeki azalmayı kısmen açıklar; gerilme direnci azalır ve bağ dokusunun sertliği artar. Bağ dokusundan oluşan tendon ve ligamanların dayanıklılığı belirgin şekilde azalır.

Kas dokusundaki değişiklikler 30-75 yaşları arasında yağsız vücut kitlesindeki azalma; iskelet kasındaki azalma ve kas lillerinin sayı ve boyutundaki progresif azalmaya bağlıdır. Bu olaya sarkopeni denir. Sağlıklı gençlerde vücut ağırlığının %30'unu kas, %20'sini yağ dokusu ve %10'unu kemikler oluşturur. 75 yaşında ise vücut ağırlığının %15'ini kas, %40'ını yağ dokusu ve %8'ini kemikler oluşturur.

Hızlı kasılan kas liflerin azalması, yavaş kasılan tip liflerin azalmasından daha fazladır. Kas liflerinde yaşa bağlı azalma, maksimum izometrik kontraksiyon gücünün kaybı ile korelasyon gösterir. Maksimum izometrik kontraksiyon gücü 60 yaşında %20, 80 yaşında %50 azalır. Vücut kompozisyonundaki ve izometrik kontraksiyon gücündeki değişikliklerin sebebi tamamen bilinmemekle birlikte anabolik hormonların [büyüme hormonları, insülin like growth faktör, testosteron ve dehidroepiandrosteron] eksikliği de rol oynar.

 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.