VARİS YARASININ TEDAVİSİNDE DÖRTLÜ BANDAJ

Varis yarasının  tedavisinde YALNIZCA yara bakımı yeterli değildir. Bunu şöyle örnekleyebiliriz:
Evinizin önündeki sokağın asfaltı bozulmuş ise, önce altından geçen kanalizasyon sistemine bakılmalı ve önce altta yatan boruların düzeltilmesi sağlanmalı sonra sokakta bozuk olan asfaltın üzerine yeniden asfalt dökülmelidir. Eğer altta yatan borular düzeltilmez ve o borulardan sızan sıvı asfaltın altında birikirse, ne kadar asfalt dökerseniz dökün yeniden bozulacaktır. O nedenle;
 
Varis yarasının düzeltilmesi 2 yönlü ilerlemelidir.
Hem altta yatan damarların kaçaklarının düzeltilmesi hem de ciltteki yaranın düzeltilmesi gereklidir. İşte bu ciltteki yaranın düzeltilmesi için kullanulan önemli teknikliklerden biri KOMPRESYON BANDAJI yani 4'lü bandaj sistemidir.  Resimde hem bu işlemin şematik anlatımı, VİDEODA DA aktif olarak bu işlemin nasıl yapıldığı gösterilmektedir.
Yara bakımının ilk basamağı yaranın debridmanıdır yani yaranın üzerindeki ve içindeki kötü dokunun temizlenmesidir. Bu işlem yapılırken ÖZEL PANSUMANLAR yapılır. Unutulmamalıdır ki çok nadir de olsa bazı hastalarda bu yaralar ilerleyip KANSER dokusuna dönebilir. O nedenle bu tip yaraların bir an önce temizlenip tedavi edilmesi gereklidir. Yaranın etrafında SELÜLİT yani cilt ve/veya ciltaltı dokuda enfeksiyon veya LENFANJİT yani lenf damarlarının iltihabı varsa hasta ağızdan veya iğne ile antibiyotik almalıdır. Genellikle bu yaralar tedavi edilirken ÇİNKO OKSİT YARA BANDAJI, HİDROKOLLOİD YARA ÖRTÜSÜ, BÜYÜME FAKTÖRÜ içeren ilaç enjeksiyonu veya PRP tedavisi kullanılır.     

4l.jpg


VARİS TEDAVİSİ SONRASI OLUŞAN YARA

İç Varis mi Dış Varis mi?

Varis Oluşmasında Risk Faktörleri Nelerdir?

Baldır Kası mı, Varis Çorabı mı?

Topuklu ayakkabı giymek Varis'i Arttırır mı?

Toplardamar ve kapakçığındaki yetmezliği önlemek için daha önce damar haritalamayla yeri tam belli olan ve çok iyi değerlendirilen kapakçığın etrafına hastanın kendi dokusunun sarılmasıyla kapakçığın desteklenmesi işlemidir. Böylece yabancı doku kullanılmadığı için iltihap, alerji, inflamasyon gözlenmez. Hastanın hem dış varisi hem de iç varisi aynı anda tedavi edilir.

Varis Kozmetik Bir Sorun mu, Hastalık mı?


Varis Kozmetik Bir Sorun mu, Hastalık mı?

 


Üstteki resimde hastanın bacağında hem dış varis hem de iç varis mevcut. Aşağıdaki resimlerde Akgül yöntemi uygulanan hastanın hem dış varisi hem de iç varisi tedavi ediliyor.

Varis Kozmetik Bir Sorun mu, Hastalık mı?Varis Kozmetik Bir Sorun mu, Hastalık mı?

 


SEPS (Subfasiyal Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi)

SEPS tekniği ile ayak bileğindeki ülserli bölgeden uzakta, deriye açılan bir veya iki adet delikten girilerek perforan ven yetmezliği ve venöz ülserler tedavi edilebilmektedir. Son yıllarda açık yapılan ameliyat (Linton Ameliyatı) ile perforan venlerin bağlanması yerine, minimal invazif (endoskopik) olan bu yöntem tercih edilmektedir.

Açık cerrahi yöntemde gözlenen ameliyat sonrasındaki yara iyileşmesindeki güçlükler ve enfeksiyon komplikasyonları nedeniyle perforan ven cerrahisinde SEPS tekniği daha yaygın kullanılan bir girişim haline gelmiştir.

SEPS ve Linton ameliyatlarına klinik çalışmaların meta-analizinde; SEPS grubunda, hastanede kalış süresi ve yara yeri enfeksiyonu anlamlı düşük saptanmıştır. Ayrıca ülser nüks oranları Linton grubuna göre daha düşük oranda gözlenmiştir. SEPS tekniği, venöz ülserin cerrahi tedavisinde ülser iyileşmesini ve daha az oranda nüks oluşumunu sağlamaktadır.

SEPS (Subfasiyal Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi) SEPS (Subfasiyal Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi)

 


Üstteki resimde görüldüğü gibi deride yapılan delikten kamera yerleştirilir ve yetmezlikte olan perforan venler düzeltilir. Alttaki resimlerde de, SEPS öncesi venöz ülser ve SEPS sonrası iyileşme gözlenmektedir.

SEPS (Subfasiyal Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi) SEPS (Subfasiyal Endoskopik Perforan Ven Cerrahisi)

 


MODERN YARA BAKIMI

Son yıllarda yaralarla ilgili tedavi seçenekleri önemli ölçüde gelişmiştir. Bu ürünleri amacı ve ortak yanı daha az ağrılı olması ve yaraları çok daha hızlı iyileştirebilmeleridir.

Her yaranın kendine özgü durumu olduğu için yara bakım ürün ve yöntemleri yara konusunda eğitimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Modern yara bakım ürün ve yöntemleri:

OTOJEN TROMBOSİT JELİ (OTJ)

OTJ'nin kendine ait özel seti mevcuttur. Bu sette bulunan enjektörle hastadan kan alınır. Daha sonra santrifüj cihazına konur ve trombositten zengin plazma oluşturulur. Özel bir uygulamayla bu plazma jele çevirilir ve yaranın üzerine tatbik edilir. Bu jelde yüksek oranda trombosit ve büyüme faktörleri olduğu için yaranın çok hızlı iyileşmesini sağlar.

OTOJEN TROMBOSİT JELİ (OTJ)


Resimde görüldüğü gibi OTJ ile yaranın hızla iyileşmekte olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

DÜŞÜK YOĞUNLUKLU LAZERLE YARA TEDAVİSİ

Lazer enerjisi çok düşük yoğunlukla kullanılır. Böylece lazerin neden olduğu ısıtma etkisinden korunup, ışımanın direk etkisiyle yara iyileştirilir. İyileşmenin nedeni lazer tarafından oluşturulan enerjiyle hücrelerin çoğalmasıdır.

DÜŞÜK YOĞUNLUKLU LAZERLE YARA TEDAVİSİ


Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız 

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.