MAGGOT (LARVA) TEDAVİSİ

Tedavisi zor ve iyileşmeyen siyah renkli dokusu bulunan yani ölü hücreleri olan (nekrotik) bulunan ve özellikle antibiyotiklerle geçmeyen iltihaplı yaralarda son yıllarda Lucilla Sericata sinek türlerinin larvaları yaradaki ölü dokuyu temizleme işlemi (debridman) için kullanılmaya başlanmıştır. Sağlam cildi koruyarak yapılan bu yaradaki ölü doku ve hücrelerin temizlenmesi işlemine maggot debridman tedavisi (MDT) ismi verilmiştir.

Tarihte ilk olarak maggotların yerleştiği savaş yaralarının daha kolay iyileştiği gözlemleri 16 yüzyılda yapılmıştır. Modern tıpta kullanımı 1917 yılında Prof. Baer tarafından savaş yarası olan iki askerde gözlemlenmiş ve tekrar hızla popüler hale gelmişlerdir. Antibiotiklerin özellikle penisilinin bulunuşu ile maggot kullanımı hızla gerileyip kaybolmuştur.

Kronik yaralarda dirençli bakterilerin görülmesi ile birlikte Sherman tarafından 1990’larda tekrar kullanımları gündeme gelmiş ve bilimsel bir şekilde larvalar üretilip kullanılmaya başlanmıştır.

Tetanoz veya anaerobic bakteri enfeksiyonlarına yol açabileceği için larvaların bakterilerden santimetrekareye 10 larva gelecek şekilde ekim yapılır ve üstü hidrokolloid bir film ile örtülür. Larvalar 4 günde pupa formuna girdiklerinden sağlıklı granülasyon dokusu elde edilene kadar iki-üç günde bir uygulama tekrarlanır. Aşağıdaki resimde larvaların yaraya nasıl ekildiğini görüyorsunuz:

Yara tedavisinde kurtcuk larva tedavisiLarvaların nekrotik dokuları sivri çeneleri ile kesmeleri ve nekrotik materyali sindirmeleri sırasında karboxipeptidaz A ve B, lösin aminopeptidaz, kollajenaz ve serin proteaz enzimleri salgıladıkları gösterilmiştir.
Larva ekstrelerinin sulfidril radikalleri, kalsiyum, allantoin, glutatyon ve büyüme faktörleri içerdiğini ve bu büyüme faktörlerinin bağ dokusu için uyarıcı olduğu bilinmektedir. Buna ilaveten fenilasetik asit ve fenilasetaldehit üretimlerinin ise mikrop öldürücü etkiye neden olduğunu gösterilmiştir. Larvaların stafilokoklara, proteuslara ve klostridiumlara karşı öldürücü etkileri bilinmektedir.
2004 yılında FDA tarafından onaylanan MDT sonuç olarak debridman sürelerini kısaltması, pahalı yara bakım ürünlerinin kullanılmasını azaltması ve uygulama kolaylığı nedeniyle, sosyal güvenlik sistemleri tarafından kabul görecek ve gelecek vadeden bir tedavi şekli olarak dikkat çekmektedir.

Diyabetik hastalıklarda yara tedavisi ayrıntıları için lütfen tıklayınız

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.