VENA KAVA FİLTRELERİ

Filtre demek içinden sıvı geçiren ama katı parçaları geçirmeyen süzgeçlerdir. İnsan vücudunda filtre kullanılan en önemli yer VENA KAVA İNFERİOR denen, bacaklardan gelen kirli kanı(oksijenden düşük kan) taşıyan toplar damarların birleşmesiyle oluşan ANA TOPLAR damardır. Vücudun kalbinin altında kalan yarısının kirli kanını taşır ve taşıdığı kanı kalbin sağ tarafına boşaldır. Kalbin sağ tarafına gelen kirli kan da, oksijenlenmek için akciğer atar damarı ile AKCİĞER e gider. Yani vücudun altındaki kan akciğere gitmektedir ve gidiş yolu VENA KAVA İNFERİOR damarıdır.

İşte bu damarın içine FİLTRE takılır. Bu filtrenin takılmasının nedeni hastada TEKRARLAYAN bacak damar tıkanıklıkları yani bacak toplar damar pıhtılarının oluşmasıdır. Filtre takılarak bacaktaki DVT (derin ven trombozu) den kopacak pıhtı parçalarının akciğere gidip AKCİĞER EMBOLİSİ oluşturmasın diyedir. Çünkü akciğer embolisi yani bacaktan gelen pıhtı ile akciğer damarlarının tıkanması, hastanın hayatını riske atan bir durumdur ve ACİLEN tedavi edilmek zorundadır.

Vena kava filtreleri kasık damarından kateter ile konulur ve KALICI veya GEÇİCİ olarak uygulanabilir.

Hangi durumda konulmalıdır?

Sıklıkla derin ven trombozu geçirenlerde, kan sulandırıcı kullanılamayan hastalarda  kullanılır.  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Derin Ven Trombozu (DVT) hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen tıklayınız

DVT tedavisi gören diğer hasta yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İletişime geçmek veya randevu almak için lütfen tıklayınız  

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.