https://www.ahmetakgul.com.tr/ Prof. Dr. Ahmet Akgül - Ayak, Ayak Bileği Bacak şişliği neden olur ?

Ev hanımı olarak evde çalıştınız veya dışarda bir işiniz var ve tüm gün çalıştınız artık dinlenme vakti. Zaten ayakkabılarınız artık sıkmaya başladı, sanki sabah evden çıkarken giydiğiniz o rahat ayakkabı sizin değil. Ayakkabı sıkmaya başladı. Acaba ayakkabı mı küçüldü?

Tabiki hayır, ayakkabı yine aynı ama ayak aynı değil.

Ayakta durdukça yerçekiminin etkisiyle bacağımızdaki hücreler arasında bununan sıvı aşağıya doğru iner ve ayakkabı içindeki ayağımıza dolar. Aynı şekilde ayak bileğimizde bundan nasibini alır ve o da şişer. Zaten çorabınızı çıkarırken çorap lastik izlerinizi ayak bileği derinizde görürsünüz.

Aslında bu durum çok da hastalık belirtisi değildir. Ayakta çok duran insanlarda görülebilir. Peki ne zaman hastalık sayıp doktora gitmeliyiz?

Biraz dinlenip bacakları şöyle bir uzattığınız zaman yerçekimi etkisi kaybolduğu için ayak ve ayak bileğindeki şişlik gider. İşte bu normaldir. Hele hele sabah yataktan kalkarken ayak ve ayak bileklerinizde hiç şişlik kalmaz. İşte en önemli bulgu budur.

Yani bacakları uzattık ve dinlendik ama hala şişlik geçmiyor, hele hele sabah da aynı şişlik duruyorsa işte doktorunuza baş vurma vakti geldi.

Bacakta oluşan şişlikleri nedeni çok çeşitlidir ama birkaç istisna hariç şişlikler hep ayak bileğinden başlar ve yukarı doğru ilerler.

Bazen ayak bilekleri dışında da ayak sırtında şişlik görülebilir. İşte bunların nedenleri hep farklı farklıdır:

Burada okuyuculara tıp eğitimi yaptırılmamaktadır yani nedenlerin çok ayrıntısına girmeye gerek yoktur, yalnızca toplumda sık olan bazı şişlik nedenlerinden bahsedilecektir. Şunu da biliniz ki en doğru teşhis sizi muayene eden doktorunuz tarafından konulacaktır:

Yalnızca ayak sırtında olan şişlik niye olur?

Eğer tek ayağınızda ise bu şişlik muhtemelen ayak travmasına, burkulmasına, spor yaparken zorlanmasına veya ayak tabanı çatlağından veya tırnaklardan bulaşan mikroplara bağlıdır. Lenfödem de ayak sırtında şişlikle kendini gösterebilmektedir. Böcek veya sivrisinek gibi haşere sokması veya allerji de aynı şişlikleri yapabilir.

 

 

ilik.jpgDVT Hastalığı ve DERİN VEN TROMBOZU Tedavisiyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

DVT Hastalığının tedavisi yapılmış hastaların yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Varis Hastalığı ve Varis Tedavisi ile ilgili ayrıntıları okumak için lütfen tıklayınız

Tedavi olmuş Varis ve İç Varis hastalarının yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişime geçmek için lütfen tıklayınız  

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.