ROBOTLA KALP VE AMELİYATLARI (ROBOTİK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ)

Amacımız, daha büyük ameliyatları çok daha küçük, minicik ameliyat kesileri ile yapmak, böylece hastanın hem ameliyat sonrası oluşabilecek sıkıntıları en aza indirmek hem de estetik açıdan hastayı rahatsız etmeyecek işlemler yapmaktır. Bu nedenle robotik kalp ve damar ameliyatlarını yapmaktayız, hatta Türkiye’de devlet ve üniversite hastanelerinde İLK robot ile by pass ameliyatını hem de İLK robot ile HİBRİD koroner by pass ameliyatlarını yaptık ve yüzlercesi daha yapıldı.

Çok çeşitli robotlar kullanılıyor bu ameliyatlar için ama bizim de kullandığımız, dünyada en popüler olan ve en son teknoloji ürünü olan DaVinci Robotu:

Prof Dr Ahmet Akgul Kalp Cerrahi

img_1100.jpgROBOTLA KALP AMELİYATI NEDİR?

Mantığı ve çalışma prensibi hakkında kısaca bilgi verelim:
Düşünün ki hastanın göğüs kafesi içinde ELLERİNİZ ve GÖZLERİNİZ var, ama bunları hastanın içine koymak için KOCAMAN ameliyat kesisi (yarası) yapmıyoruz, hastanın göğüs kafesinden KEMİK kesmiyoruz, KOSTA (KABURGA) kesmiyoruz, STERNUM KEMİĞİ (göğüs önündeki İMAN TAHTASI adı verilen kemik) kesmiyoruz.

Klasik kalp ameliyatından göğüs orta kemiği (STERNUM) özel TESTERE cihazı ile kesiyoruz ve kalp ameliyatını bitirince kesilen kemiği ÖZEL TELLER ile tekrar dikiyoruz. Bu işlemi daha ayrıntılı anlamak için önce aşağıdaki videolara bakınız. Böylece robotla yaptığımız ameliyatların diğer ameliyatlardan farkını anlayacaksınız:

Göğüs kafesinin açılması için Sternum Kemiğinin kesilmesi:

 Kesilen Sternum kemiğinin, ameliyat sonrasında özel tellerle tekrar dikilmesi: 

ROBOT İLE KORONER BY PASS AMELİYATI 

img_1121_1.png

 

 Yukarıdaki gazete haberinin tamamını okumak için aşağıdaki renkli yazıyı okuyun veya orijinal haberi görmek için TIKLAYINIZ.


Robotik sistemler, kalp kapakçığının değiştirilmesi ve tamiri, kalpteki deliklerin tamiri, tek damara by-pass ve kalp tümörlerinin çıkarılmasında başarılı.

Teknolojinin cerrahiye en fazla yansıdığı alan olan robotik cerrahiyle, artık kalp ameliyatları da başarıyla yapılıyor. Yıllar önce beyinden biyopsi almak için en basit haliyle ameliyathanede ilk kez kullanılan robot, bugün "uzay teknolojisinin ameliyathaneye girmiş hali" olarak tarif edilen gelişmiş durumuyla kalpte, kalp kapakçığının değiştirilmesi ve tamiri, deliklerin tamiri, by-pass, kalp tümörlerinin çıkarılmasında uygulanıyor.

KABURGALAR KESİLMİYOR

Kamu hastanelerinde ilk robotik kalp ameliyatını gerçekleştiren Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül, kalp ameliyatlarının robot kullanılarak yapılmasının, ameliyatın başarısı ve hastanın iyileşme süreci açısından önem taşıdığını vurguluyor. Robotik kalp ameliyatında, açık kalp ameliyatına kıyasla hastaya en az zararın verildiğini belirten Prof. Akgül, "Bu da hem ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek problemleri önlüyor hem de hastanın çok daha kısa sürede günlük hayatına dönmesine yardımcı oluyor" dedi.

Prof. Dr. Akgül, "Robot kullanarak gerçekleştirdiğimiz kalp ameliyatında göğsün altından, kaburgaların arasından 2 delik açıyoruz ve kameranın girebilmesi içinde 4-5 santimlik kesi yapıyoruz. Kaburgaları kesmiyoruz. Açık kalp ameliyatında göğüs kafesi yukarıdan aşağı kesiliyor, ayrılarak iki tarafa doğru açılıyor. Açılırken o bölgedeki kemiklerin elastikiyeti yetmezse bazen bir iki kaburga kırılabiliyor. Kaburgaların kaynaması ve yaptığımız büyük kesinin kapanması zaman alıyor. Robot ameliyatında bunların hiçbirini yapmadığımız için hasta çok daha çabuk işine gücüne dönebiliyor" dedi.

Robotik cerrahi, kalp ameliyatlarının yanı sıra prostat ameliyatları, bazı obezite ameliyatları, kadın hastalıkları, kulak burun boğaz ameliyatlarının bazılarında açık cerrahiye üstünlük sağlıyor. Açık cerrahinin riskli olduğu hastalarda robot cerrahisinin tercih edildiğini belirten Prof. Dr. Akgül, "Akciğerde solunum problemi olan kişilerde, şeker hastalarında ve şişmanlarda robot hastaya verilen riski azaltıyor" diye konuştu. Robotik ameliyatların her yaşta yapılabileceğini, by-pass için damar sayısının önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgül, "Tek damar tıkanıklıklarını yapabiliyoruz. Ancak kalbin arka tarafına stent konulacaksa 3-4 damar da yapılabiliyor. Şu anda aort kapağına çok fazla müdahale edemiyoruz ama diğer kapaklara müdahale edilebiliyor" şeklinde konuştu.

KALBİ SU TOPLAYAN AVUKAT BU YÖNTEMLE KURTULDU

7 ayda 57 kilo veren 40 yaşındaki avukat Ferhan Saner'in kalp kapakçıkları, hızlı kilo verme yüzünden bozuldu. Acil olarak ameliyata alınan Saner'in kapakçıkları değiştirildi. Ancak kullanmak zorunda olduğu kan sulandırıcı yüzünden 3 ay sonra kalbi su topladı. Saner'in kalp zarına pencere açılarak suyun boşaltıldığı ameliyat, dünyada ilk defa robot kullanılarak Prof. Dr. Ahmet Akgül tarafından gerçekleştirildi.

KALP AMELİYATI SIRASINDA KEMİK KESİLMESİNİN HASTAYA OLAN ETKİSİ NEDİR? 

 

“Peki, Robot ile kalp ameliyatı sırasında göğüs boşluğuna nasıl giriyorsunuz” diye sorulacak olursa, kaburgalar arasından 3-4 adet 1 LİRA büyüklüğünde delikler açıyoruz ve bu deliklerden ortadakinden cihazın kamerası yani bizim “gözümüz”, sağ delikten robotun sağ kolu (yani bizim sağ kolumuz), sol delikten cihazın sol kolu (yani bizim sol kolumuz) hastanın göğüs duvarından içeriye girmiş oluyor. aşağıdaki resimde robotun kollarının hastanın göğüs boşluğuna nasıl girdiğini görüyorsunuz:

Robot 11

 

 

 KUMANDA KONSOLU na oturuyoruz ve 3 boyutlu monitörlere bakarak ve sağ ve sol kollarımızı kullanarak AMELİYATI YİNE BİZ YAPIYORUZ. Robot ameliyatı yapmıyor yine CERRAH yapıyor yani. Hastanın göğüs boşluğunun içinde olan robot kollarının ucunda KESME, TUTMA, DÜĞÜM ATMA, YAKMA, SOĞUTMA, DİKİŞ ATMA... gibi cerrahın kendi parmak ve elleriyle yaptığı işlemlerin hepsini sağlayan cihazlar vardır. Aşağıdaki resimlerde hastanın göğüs boşluğunun içinde olan robot kollarının ucundaki cihazları görüyorsunuz:

Robot 12

Robot 13


Robotla kalp ameliyatı yapmak bir cerrah için ayrı bir eğitim gerektirir. Bizlerde bu eğitimleri önce yurtdışında (Fransa) aldık ve sertifika sahibi olduk. Sertifikası olmayan cerrahlar robotla kalp ameliyatı yapamazlar. Zaten yapmasınlar da çünkü gerçekten tecrübe isteyen ve en iyi ellerde yapılması gereken işlemlerdir. Sırf “reklam” olsun veya daha “prestijli” göründüğü için yapılmaması gerekmektedir. Çünkü işlem gerçekten bir sanat eseri gibi “ince” çalışılması gereken ve ayrı bir sabır gerektiren işlemlerdir. Örnek olarak normal bir koroner by pass ameliyatı (açık kalp ameliyatı, sternum kesilerek yapılan kalp ameliyatı) iyi kalp cerrahlarında yaklaşık 1-3 saatlik işlemdir ama aynı ameliyatın robotla yapılmasında ameliyat süresi 1-2 saat daha artar. Ayrıca robotla başlanan her kalp ameliyatının ameliyat sırasında açık ameliyata dönme riski vardır. Bu durum hasta ve yakınlarına ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Büyük bir beklenti ile yani küçücük estetik bir kesi ile ameliyat bitmesi beklenirken ve hatta bu nedenle maddi ve manevi yatırım yapan hasta ve hasta yakınları ameliyat sonunda hasta çıkarken büyük bir ameliyat kesisi (yarası) ile karşılaşabilir. Bu durum ameliyat öncesi anlatılmalıdır. Çünkü kalp ve damar ameliyatlarında bizim işimiz ilk olarak hastanın hayatta kalmasını ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktır, estetik kaygımız daha sonraki önceliğimizdir.


Hangi ameliyatlar robotla yapılabilir, her kalp ameliyatı robotik yapılabilir mi?

Aslında amacımız her kalp ameliyatını robotla yapmak ve bunun için her ameliyatımızda yeni bir şeyler keşfediyoruz. Şimdilik ise:

- Koroner by pass
- Mitral kapak onarımı ve değişimi
- Kalpte delik kapatılması (ASD kaptılması)
- Kalp zarından sıvı boşaltılması (perikardiyal efüzyon drenajı)
- Kalpte kitle ve tümör çıkarılması
- Aort kapak onarımı ve değişimi
- Perikard (kalp zarı) iltihabı ve perikardit ameliyatı

ROBOT AMELİYATLARI İÇİN YAZDIĞIMIZ VE EDİTÖRÜ OLDUĞUM KİTAP:

 

robotik.jpg

 


ROBOTİK KALP AMELİYATI İLE KALPTE BİRİKEN SIVI BOŞALTILMASI HABERİ:


Robotla kalp ameliyati ile kalpten sivi alinmasi

 

 
Yukarıdaki gazete haberinin tam metni için aşağıdaki yazıyı okuyunuz veya TIKLAYINIZ.

"Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi, kullandığı ilaçlar sebebiyle kalbinin etrafı kan toplayan ve yüksek ölüm riski olan hastayı robotla ameliyat ederek, sağlığına kavuşturdu.

Akgül, yaptığı yazılı açıklamada, kalp kapağı değişen hastanın, kullandığı kan sulandırıcıların kalbinin etrafında sıvı birikmesine neden olduğunu ve kalbin çalışmasını bozduğunu belirterek, kilo sorunu olan ve daha önce acil şartlarda açık kalp ameliyatına alınan hastanın iki kalp kapakçığına müdahale edildiğini kaydetti.

Kalp kapakçıklarından birinin mekanik kapakçıkla değiştirildiğini diğerinin ise tamir edildiğini anlatan Akgül, şu bilgileri verdi:

"Mekanik kalp kapakçığı takılan kişilere kapakçık tıkanmasın ve damar tıkanıklıkları olmasın diye doktor kontrolünde kan sulandırıcılar verilir, bu kan sulandırıcılar nadir de olsa kanamaya yol açabilir. Hastamızda da böyle bir yan etki meydana gelmiş ve kan sıvısı kalbin etrafındaki zarın içinde toplanmış. Bu sıvının toplanması kalbin rahat çalışmasını engellemekte ve hastada bitkinlik, yorgunluk, çarpıntı ve nefes darlıkları oluşturmaktadır. Kilo sorunu da olan ve yakın zamanda açık kalp ameliyatı geçiren hastaya, bir de bu tip bir sıvı toplanması günlük aktivitelerini yapmakta çok ciddi sınırlamalar getirmiştir."

Şikayetler üzerine kendilerine gelen hastanın muayenesinde, kalp etrafında aşırı derecede sıvı toplandığını tespit ettiklerini belirten Akgül, şunları kaydetti:

"Daha önce acil şartlarda açık kalp ameliyatı geçirdiğinden kalp sıvısının klasik ameliyatla alınması yapışıklıklar nedeniyle son derece riskliydi. Hastamızda operasyon için riskli bir kilo da olması, ayrıca kalbin etrafında önceki ameliyata bağlı yapışıklıklar bulunması nedeniyle müdahaleyi robotla yapma kararı aldık. Hastamız estetiğine de düşkün bir bayan olduğu için ameliyat izleri de istememekteydi. Literatürde robot ile benzer bir durumda olup bu tip bir müdahale yapılan hastaya rastlamadık. Birkaç saat süren bir operasyonla hastanın sol göğsünün hemen yanından çok ufak bir izle göğüs kafesi içine girip, sıvının biriktiği kalp zarını temizledik. Hastamız sağlıklı bir şekilde ameliyattan çıktı ve taburcu oldu. Kontrollerinde kalbinin etrafında sorun kalmadığı gözlendi. 44 yaşındaki hastanın günlük işlerini yaparken şikayeti de kalmadı."

Hastaneden yapılan açıklamada, Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibinin, kalp robotu kullanarak yaptıkları bu ameliyatla dünyada bir ilki gerçekleştirdiği belirtildi."

 

Yukarıdaki gazete haberi dünyada ilk defa yapılan bir ameliyat idi ve bu ameliyat serimiz tıp literatürüne de girdi:

rbt1.png

 

rbt2.png

 

 

rbt3.png

 

 

rbt4.png

 

 

 ROBOT İLE KALP AMELİYATI OLAN HASTANIN AMELİYAT SONRASI GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

robo2.png

 
ROBOTLA KALP AMELİYATI OLAN HASTA NE ZAMAN TABURCU OLUR?

Normal, klasik kalp ameliyatlarında hasta ameliyat sonrası 1-2 gün YOĞUN BAKIMDA ve daha sonra 5-6 gün SERVİSTE yatar ve sonra taburcu olur. Robotla kalp ameliyatı yaptığımız hasta ise 3 gün içinde taburcu olur (AŞAĞIDAKİ GAZETE HABERİNİ İNCELEYİNİZ):

img_1120.png

 

 


Kalp Hastalıkları ve Tedavileriyle ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız  

Robotik Kalp Ameliyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız  

Robotik kalp ameliyatı olan hastaların yorumlarını okumak için tıklayınız

Kalp Hastalıkları nedeniyle tedavi veya ameliyat olan hastaların yorumlarını okumak için tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim kurmak veya Randevu almak için lütfen tıklayınız  

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.