MİTRAL KAPAK HASTALIKLARI VE ROBOTİK CERRAHİ İLE DÜZELTME AMELİYATLARI

Mitral kapak hastalığı yani mitral darlığı ve yetmezliği, önemli bir kalp hastalığı nedenidir. Tek başına MİTRAL KAPAK DARLIĞI veya tek başına MİTRAL YETMEZLİK veya her ikisi birden MİTRAL KAPAK DARLIĞI VE YETMEZLİĞİ olabilir. 

Konuyu tam anlayabilmek için, siz değerli okuyuculara KALBİN KAPAKÇIKLARI ve biraz da YAPISINI anlatmamız gerekir. Önce bu sorulara vereceğimiz cevaplarla konuya giriş yapalım:

 

Kalpte ODACIKLAR var, bunlar nedir, KAPAKLAR var, ne işe yararlar? Kalpte hem KİRLİ KAN, hem de TEMİZ KAN mı var, bunlar birbirlerine karışmıyor mu?

Gelelim şimdi bu soruların cevabına.

Öncelikle söyleyelim, kalpte hem temiz kan (oksijen içeriği fazla kan) hem de kirli kan (oksijen içeriği düşük kan) bulunuyor ve bu kanlar birbirine karışmıyor. Eğer bunlar birbirine karışsa kalpte bir bozukluk yani bir DELİK olduğu düşünülmektedir.

Bu kanlar birbirine karışmıyor çünkü kalp ODACIKLARA ayrılmış ve odacıklardan birbirine geçişler belirli bir kurallar altında olur. Kalpte 4 tane odacık mevcuttur:

Resimlerden de anlaşılacağı üzere,

r2.jpg

 

1-  

Sağ Atrium ( Sağ Kulakçık ):

    Atriyum veya atrium zaten ODACIK demektir. Yani içinde kan olan bir odacık anlamındadır. Sağ denmesinin nedeni kalbin sağında olması, kulakçık denmesinin nedeni de kalbin ortasından daha yukarda bulunmasındandır. Sağ atrium içinde YALNIZCA KİRLİ KAN bulunur. Yani vücudumuzun üst kısmından yani baş, boyun ve kollardan gelen KİRLİ KAN, VENA KAVA SUPERİOR denen damarla (toplardamar, ven), vücudumuzun altından gelen kirli kan ise VENA KAVA İNFERİOR ile sağ atriumda toplanır. Vücudumuzun üstü demek, ayağa kalktığımızda kalp seviyesinin üstündeki organ ve dokular, vücudumuzun altı ise kalp seviyesinin altındaki doku ve organları tanımlamaktadır.

     Sağ atriumda toplanan bu kirli kan devamlı orada birikirse sağ atrium genişler ve belirli bir seviyeye gelince içindeki kirli kanı bir yere aktarması gerekir. İşte bu durumda sağ atrium odacığından kirli kan, TRİKÜSPİT KAPAKÇIĞI veya kapısı ile hemen altındaki odacığa geçer. Yani sağ atriumdaki kan artınca kapı açılır ve ayakta duran bir kişi düşünürsek hemen o odanın altındaki odaya geçer. Geçtikten sonra kapı kapanır. Bu kapı TİRKÜSPİT KAPAK tır ve yalnızca tek yönlü geçişe izin verir. O da sağ atrium'dan, diğer odaya yani SAĞ VENTRİKÜL'e. Sağ ventrikül de adı üzerinde kalbin sağ tarafındadır ama sağ atrium'un hemen aşağısındadır. Bu nedenle ona SAĞ KARINCIK da denir.

kalpkapak.jpg

 

 

 

 

 Sağ Ventrikül (Sağ Karıncık):
 
Sağ ventrikül de aslında atrium gibi bir odadır. Peki o zaman niye ismi atrium değilde ventrikül? Bunun nedeni, odacıkların duvarlarında gizlidir. Atriumların duvarı sade döşenmiştir, yalnızca bir hazne bir havuz görevi yapsın diye duvarları sadedir, ama ventriküllerin duvarı KASILSIN diye KAS YAPISIYLA döşenmiştir. Yani kalbin kasılıp içindeki kanı daha uzağa atabilen kısmı ventriküllerdir. Karınncık isminin nedeni de kalbin orta hattından daha aşağıda olmasındandır. Yukarılar kulakçık, aşağılar karıncık. Kulakçıklar yukarda bulunur çünkü vücutta kulak yukarda, karın aşağıdadır.  İşte bu kadar basit. Sağ ventriküle, sağ atriumdan gelen kan, aradaki kapıdan yani triküspit kapaktan geçer. Sağ ventrikülde biriken kan tamamen kirli kandır. Zaten kanın hepsi sağ atriyumdan gelmektedir. Belirli seviyede kan birikince, sağ ventrikülün kaslarla örülü duvarı kasılır ve kanı akciğerlere gönderir. Kanı akciğere gönderirken bu kan yine bir kapıdan yani bir kapakçıktan geçer. İşte o kapakçığın adı da PULMONER KAPAK tır. 
 
 

kalpkapak1.jpg

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
Pulmoner kapakçıktan geçen kirli kan (yani oksijen düzeyi düşük olan kan), akciğerin içindeki damarlara geçerler. Bu damarlar kılcal damarlara ayrılır ve akciğerde bulunan hava kesecikleri içindeki oksijen ile buluşmak için iyice kılcal hale gelir. Akciğerde nefes alınması ile biriken oksijenden yüksek hava, akciğerde bulunan binlerce ALVEOL denen hava keseciklerine dolar. Bu keseciklerin duvarlarının hemen arkasında ise biraz önce söylediğimiz kılcal damarlar vardır. Yani oksijeni yüksek hava ile oksijeni düşük kan arasında tek bir MEMNRAN vardır ve bu yapı sayesinde oksijeni yüksek yerden düşük yere yani havadan kana oksijen geçişi olur. Artık kanın oksijen düzeyi artmış hale gelir ve TEMİZ KAN adını alır.

Temiz kan, akciğerlerden PULMONER VEN yani AKCİĞER TOPLARDAMARI ile kalbin sol odasına yani SOL ATRİUM yani SOL KULAKÇIK a geçer. Burada da aynen SAĞ ATRIUMdaki gibi belirli bir şekilde toplanır ve yeterli basınca gelince, odanın kapısı yani MİTRAL KAPAK açılır ve temiz kan SOL VENTRİKÜLE yani SOL KARINCIĞA dolar.

SOL KARINCIK ise tüm diğer odacıklardan farklıdır. Odanın duvarı kalın kaslarla döşelidir. Bu adanın duvarında bu kadar kas olmasının nedeni, kasıldığı zaman vücudun her yerindeki hücrelere kan göndermesidir. Bu odacığın yani sol ventrikülün içinde oluşan basınç ile temiz kan AORT KAPAĞI açılarak önce AORT DAMARINA sonra bir ağaç dalları gibi dağılarak tüm hücrelere ulaşır.

Yukarıda anlattığımız yazılı ifadenin VİDEO olarak anlatımı için de aşağıdaki videoya tıklayınız:

KALP KAPAK HASTALIKLARI ve MİTRAL KAPAK HASTALIĞI OLAN KİŞİDE ŞİKAYET VE BULGULAR NELERDİR?

romatizma.jpg

 

 
 

 

MİTRAL KAPAK HASTALIĞI İLE BİRLİKTE TRİKÜSPİD KAPAK YETMEZLİĞİ

Mitral kapak darlık ve/veya yetmezliklerinde hastada genellikle triküspid kapak yetmezlikleri de bulunur. Bu nedenle ameliyat veya işlem öncesi ekokardiyografi sırasında hastanın mitra kapağı ayrıntılı incelenirken triküspid kapak da ayrıntılı incelenmelidir. Kalp ameliyatına girerken ister robot ile yapalım, ister KAPALI ister ise klasik AÇIK KALP ameliyatıyla yapalım, hastanın kalbiyle ilgili TÜM sorunlarını TEK bir ameliyatla çözmemiz gerekir. Ciddi bir ameliyat olduğu için, EKSİK bırakılacak bir sorunu, tekrar tekra kalbi açıp düzeltme imkanı yoktur. Bu nedenle hastanın ameliyat öncesi tüm kalp yapısı ve sorunları bilinmelidir. Bu durumda hasta 35-40 yaşının üzerindeyse KORONER DAMAR YETMEZLİĞİNE ait şikayet ve bulbuları yok ise bile KORONER ANJİO yapılmalıdır. Bu durumda hastanın mitral kapak düzeltilmesi yapılırken gerekire koroner by pass veya triquspid kapakta yetmezlik var ise aynı seansta triquspid kapak onarımı da yapılmalıdır.

Eğer mitral kapak düzeltme işlemi yapıldı ama triquspid kapakta sorun varken bile düzeltilme işlemi yapılmaz ise hastanın nefes darlığı, çarpıntısı, kol ve bacaklarda şişme ve ödemi, karında sıvı toplanması gibi şikayetleri geçmez veya ileride böyle şikayetleri olur. Bu sefer 2. bir ameliyat gerekir triquspid kapak için, ama o ameliyatta ilk ameliyata oranla çok daha cddi riskleri vardır. 

DEJENERATİF MİTRAL KAPAK HASTALIĞI

Dejeneratif mitral kapak hastalıkları dediğimizde, doğuştan gelen kapak yapı bozukluğu anlaşılır. Yani ROMATİZMAL KALP HASTALIĞI veya YAŞLILIĞA BAĞLI KAPAK HASTALIKLARI gibi sonradan değil de doğuştan itibaren kalp kapakçıklarının YAPISI bozuktur. Bunlar daha çok anne-baba da olan ve çocuğa genetik olarak geçen hastalıklardır. Bu hastalıklar:

 

Barlow hastalığı ve fibroelastik displazidir.

 

Turner Sendromu gibi genetik hastalıklar Barlow tip mitral kapak hastalığı ile birlikte olabilir. Dejeneratif mitral kapak hastalığı için uygulanan mitral kapak onarımı son günlerde en sık uygulanan kapak onarım işlemidir. 

 

ROMATİZMAL MİTRAL KAPAK ONARIMI

 

Kalp Hastalıkları ve Tedavileriyle ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız  

Robotik Kalp Ameliyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız  

Robotik kalp ameliyatı olan hastaların yorumlarını okumak için tıklayınız

Kalp Hastalıkları nedeniyle tedavi veya ameliyat olan hastaların yorumlarını okumak için tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim kurmak veya Randevu almak için lütfen tıklayınız  

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.