HİÇ GİTMEYEN AĞRILARIN TEDAVİSİ

Tanımlayıcı ve Alternatif Tedaviler (TAT) genel olarak tıbbi uygulamaların bir parçası olarak kabul edilmeyen çeşitli tıbbi bakım, pratik uygulama ve ürünlerin sağlık alanında kullanılmasına denir. TAT uygulaması genellikle doğal ürünler, zihin-vücut tedavisi gibi ana kategorilere ayrılır.

Dünyanın her tarafında çeşitli sebeplerden kaynaklanan ağrıların tedavisinde TAT yaygın olarak kullanılmaktadır. Kronik (süreğen) ağrı yaygınlığı yaş ilerledikçe artmaktadır ve depresyon, anksiyete (kaygı, gerilim hali), fiziksel engellilik, uyku bozukluklara sebep olmaktadır. Kronik ağrıların en önemli sebebi kas iskelet sistemi hastalıklarıdır. Ağrının nedenine göre seçilen TAT yöntemleri farklılık göstermektedir. Akupunktur, bitkisel tedavi, masaj, hipnoz ağrı ile baş etmede kullanılan en yaygın alternatif uygulamalardır.

 

Akupunktur (vücudun belirli noktalarına altın iğne batırma işlemi)

-Karpal tünel sendromu (el bileğinde bulunan sinirlerin baskıya uğraması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendisini gösterir.)

-Fibromiyalji (yaygın vücut ağrılarıyla kendini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır.)

-Nöropatik ağrı (sinir hücrelerinin kendi hasarından kaynaklanan ağrılara denir.)

-Diz osteoartriti (kireçlenme)

-Servikal diskopati (beyin ve boyun fıtığı)

ağrılarda önerilmektedir. Ciddi kanama problemleri, osteomiyelit (kemik hastalığı) olanlarda uygulanmamalıdır. Ayrıca kıkırdak hastalarına kulak akupunkturu, kalp pili olanlara da elektroakupunkturu yapılmamalıdır.

Bitkisel Tedavi

Ağrı tedavisinde bitkisel kaynaklı ilaçlar daha çok çay ve damar yoluyla verme şeklinde hazırlanarak kullanılmaktadır. Avakado, soya fasülyesi, çörek otu, nane yağı ve karanfil ağrı tedavisinde kullanılan başlıca bitkilerdir. Bir araştırmaya göre; sarımsak, kılıç otu, lavanta ve zeytinyağı içeren kulak damlasının çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Yine halk arasında papatya çiçeği, nane yaprağı, haşhaş başı ve karanfil esansı diş ağrısı için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre akupunkturun bitkisel ilaçlarla kombine edilmesi halinde ağrı tedavisi başarı etkinliği %62 düzeyinde tespit edilmiş olup, ağrı tedavisinde en etkili metodlardan biri olarak kabul edilen iğne enjeksiyonu tedavisinin sağladığı başarıya (%66) yaklaşmaktadır.

 TAT kullanan kişilerin bazı konularda bilgilendirilmeleri önemlidir. Bunlar:

1-   Hastalara kullanmakta olduğu TAT yöntemlerini hekimleriyle paylaşmaları ve gizlememeleri gerektiği
2-   Hastaların kendi kendilerine uygulayabilecekleri TAT tedavileri hakkında bilgilendirilmeleri
3-   Tehlikeli ilaç etkileşiminde neden olabilecek TAT hakkında bilgi verilmesi.

 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.