FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji, kişinin tüm kaslarının ağrımasıdır. Bu ağrı GERÇEK bir ağrıdır. yani hasta ağrıyı bizzat hissediyordur. Ağrı bazen kol, bacak, bel, sırt gibi kasları tutar, bazen birkaçını bazen ise tek birini tutar. yani ağrı gezicidir. Hastaya neyin var diye sorsanız, "her yerim ağrıyor" der. Gerçekten de her yeri ağrıyordur. Nedeni ruhumuzun uzun zamandır biriktirdiği stres, kaygı ve takıntıların artık dışa vurum zamanının gelmesidir. Aslında fibromiyalji, ruhun YARDIM ÇIĞLIĞIDIR. Lütfen yazıyı okumadan önce aşağıdaki videoları izleyiniz:

FİBROMİYALJİ'NİN TOPLUMDAKİ SIKLIĞI NEDİR?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, algoloji ve romatoloji polikliniklerinde en sık rastlanan hastalıklardan birisidir. Dünya popülasyonunun %3-6'sında olduğu tahmin edilmektedir. Çocukluk dönemi de dahil her yaşta görülebilmekle birlikte hastalar genellikle 20-50 yaş aralığındadır. Kadınlarda erkeklere oranla 10 kat fazla görülür.

FİBROMİYALJİ'NİN NEDENİ NEDİR?

Fibromyalji sendromunun tanısı ve tedavi seçeneklerine ilişkin öneriler son yıllarda gittikçe artmasına rağmen oluşum nedeni halen gizemini korumaktadır. Santral ve periferik mekanizmalar, nosiseptif sistem anormallikleri, uyku bozuklukları, nöropeptit ve nöroendokrin bozukluklar, santral sinir sisteminin fonksiyonel aktivitesindeki bozukluklar, otonomik disfonksiyon, posttravmatik stres, psikososyal bozukluklar ve fiziksel travmanın rolü üzerine farklı görüşler öne sürülmektedir.

FİBROMYALJİ'DE ŞİKAYET VE BULGULAR NELERDİR?

Klinik tabloyu oluşturan esas şikayetler farklı yerlerde olan ağrı, yorgunluk hissi ve uykusuzluktur. Ağrı karakteri yanıcı, kemirici yada acıma terimleri ile ifade edilebilir. Hastalar sıklıkla sabahları olan ve gün içinde düzelen katılıktan, günlük yaşam aktiviteleri, hayat kalitesi ve verimliliklerinin azaldığından şikayetçidirler.

Kimi hastalar uyku sorunlarını öncelikle dile getirmezler. Eğer sorgulanırsa sık sık uyandıklarını, uykuya dalmakta zorlandıklarını, dinlenmiş bir şekilde uyanmadıklarını, bunun için yardımcı bazı ilaçlar kullandıklarını ifade ederler.

UYKU BOZUKLUĞU

PSİKİYATRİK PROBLEMLER

BAŞ AĞRISI

BARSAK SENDROMU ve KARIN AĞRILARI

CİLT HASTALIKLARI

FİBROMİYALJİ OLUŞMA RİSKİ OLAN KRONİK HASTALIKLAR NELERDİR?

Sjögren sendromu, romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit, kronik bel/boyun ağrısı, HIV enfeksiyonu, Behçet hastalığı, psöriatikartrit, HCV enfeksiyonu, sistemik lupus eritematozus, skleroderma.

FİBROMYALJİ HANGİ HASTALIKLARLA KARIŞIR?

Yorgunluk ve ağrıya neden olan hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Myofasial ağrı sendromu, kronik yorgunluk sendromu ve hipotiroidizm sıklıkla karışan hastalıklardır. Myofasial ağrı sendromunda tetik noktalar aranmalıdır. Kronik yorgunluk sendromunda subklinik inflamasyon, hafif ateş ve lenfadenopati tespit edilebilir. Hipotiroidizm ise tiroid disfonksiyonuna ait klinik bulgular ve fonksiyon testleri ile FMS'den ayrılabilir.

Metabolik ve inflamatuar myopatiler (özellikle statin kullanan hastalar), multipl miyeloma, multipl skleroz, polinöropati, adrenal disfonksiyon, renal osteodistrofi, osteomalazi, anemi, vitamin ve mineral eksiklikleri, polimyaljia romatika, sistemik lupus eritematozus ve diğer romatizmal durumlar, ayrıcı tanıda düşünülmelidir.

FİBROMYALJİ HASTALIĞININ KAÇ TİPİ VARDIR?

FMS'yi psikopatolojik açıdan ve birlikte olduğu komorbit duruma göre 4 gruba ayırmak mümkündür. Tip 1: İdiyopatik, herhangibir hastalıkla birlikteliği yoktur.

Tip 2: Romatizmal/otoimmün kronik hastalıklarla birliktedir.

Tip 3: Ciddi psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülür.

Tip 4: FMS'i taklit eden hastalıklardır.

FİBROMİYALJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

OKSİPLAZMA ve OKSİPRP

VACUMED TEDAVİSİ

BİYOREZONANS TEDAVİSİ

EĞİTİM

DEPRESYON İLAÇLARI

KAS GEVŞETİCİ İLAÇLAR

İSTEMSİZ KASILMALARI ÖNLEYEN İLAÇLAR

AĞRI KESİCİ İLAÇLAR

EGZERSİZ

FİZİK TEDAVİ UYGULAMALARI

BİLİŞSEL-DAVRANIŞSAL TEDAVİ

İŞTE FİBROMİYALJİ'NİN CANLI ÖRNEKLERİ:

Ahmet Bey merhabalar, sizi internetten yaşadığım rahatsızlığı araştırırken Prof. Dr. Ahmet Akgül olarak buldum. Ben 17 yıldır çok şiddetli baş ağrıları yaşayan bir hastayım. Kıbrıs'ta yaşıyorum. Birçok sayısız diyebileceğim Beyin Cerrahına ve Nöroloji uzmanına gittim. Yeşil reçete ile verilen ağır ağrı kesiciler ve uyku hapları verdiler ve gönderdiler. Ağrılarım hiçbir zaman dinmedi tam tersi gittikçe sizin dilinizce kronikleşti ve her geçen gün daha kötüye gidiyor. Kıbrıs'ta rahatsızlığım için gittiğim 1 beyin cerrahı sayesinde bu rahatsızlığın adını öğrenmiştim fakat diğer doktorlar hiç bu konu üzerinde durmadığından yaşadığım ağrılara hiçbir çözüm bulamadılar.

Bende teşhisi konulan en ağır migren de ayrıyeten mevcut. Fakat fibromiyaljiyi detaylı araştırdığımda tüm bulgulara sahibim. Yaşam fonksiyonlarım çok kısıtlanmış durumda, yaşadığım ağrılar 3 gün boyunca devam ediyor işe gidemez durumdayım.

Ağrılar ayağımda bacağım ön kısmında sertleşme, ayak bileğimde şiddetli ağrı, ağrının başladığı tarafta sırt bölgemde özellikle küreğimin altında aşırı bir ağrı, boyun bölgemde, ağrı sol tarafta başlarsa sol kolumun bilek ile dirsek arasında çok ağır bir ağrı, yine ağrılı tarafımın kasık bölgesinde ve bel bölgemde ağrılar atağa geçiyor. Göğsümde sıkışma ve ağır ağrı baş gösteriyor. Gittikçe artan ağrılarım çok şiddetli baş ağrısını tetikliyor, damaklarım şişerek ağrılar arttık sonra damaklarda kanama meydana geliyor. O kadar çok ağrı komasına giriyorum ki mide bulantılarım başlıyor, konuşamıyorum, hareket edemiyorum, nefes alsam başım ağrıyor, karanlık ortamda kalmam gerekiyor. Yıllar önce saatlik olan ağrılarım 24 saati aşarak 3 güne çıkmış durumda. Barsaklarım bozuluyor, başım dönüyor, kelimeler yer değiştiriyor. Düşündüklerimi ifade edemiyorum, sinirlerim bozuluyor, sıcaklığım çıkıyor yüzüm ateş gibi yanıyor. O kadar çok ağrılarım oluyor ki, hastaneden mide bulantısını giderici iğne ile voltaren iğne yapıyorlardı fakat artık iğnelerde etki etmiyor. Ağrılar sol tarafımda başlarsa en az 24 saat üzerimde kalıyor ve ağrı koması sonrası sağ tarafıma geçerek en az 24 saatte o tarafta kalıyor. Ağrılar geçtikten sonra ağrılı olan bölgemde felçliymişim gibi hareketlerim sınırlı hareket edebiliyorum. Vücudumun tamamen rahatlayabilmesi için de en az 1 güne daha ihtiyaç duyuyorum. Çok acil yardıma ihtiyacım var Ahmet Bey. Yiyecekler de beni inanılmaz etkiliyor. Dikkatli beslenmeye çalışıyorum ama çok zor bir durum içerisindeyim. 

"ASLINDA ÇOK ŞEY YAPMAK İSTİYORUM AMA YAPAMIYORUM"

Gençlik yıllarımda kiloluydum fakat obez kilolu değil, lise döneminde tartıda yanlışlık yoktuysa eğer 90 kg görmüştüm fakat yine öyle laçka bir bedenim olmadı. Sonraki yıllarda iş temposu derken  26-27 yaşlarında 50-52 kg a kadar düşmüştüm. Yaptığım bir diyet yoktu yoğun çalışmadan kaynaklı ve uykusuzluk. Nitekim ortalamam 30'lu yaşlarımda 55-60 kg arasında seyretti. Bel ve boyun fıtığı teşhisi konulduğunda 63 kg üzerinde ağrıların nüksettiğini deneyimledim ve hep dengede kalmaya çalıştım. Ta ki 2014 senesinde boyun ve belden kirlenmenin sebebi ile doktorun verdiği 2 adet kortizonlu kullanana kadar. Sonrasında çok az bir kilo alımı ve yine 60 sınırında oldum. 2015 senesinde kolunun altından gelen bir ağrı vardı, zamanla iki göğüs arasında sol göğsümün bitim kısmında çıban misali yara oluştu ve birkaç gün içinde delinerek iltihap akmaya (göğüs kafesime dokunamıyordum) başladı. Ve fark ettim ki kolunun altındaki ağrı kayboldu. O sene itibari ile kabızlık olayım dikkatimi çekti. Sabahları tuvalete gittiğimde karın, kasık bölgemden bacaklarıma kadar uzanan sancılar, kasılma ve ağrılar oluşuyordu, uyuşmalar vücudumda sürekli şişlikler oluşuyor. Selülit var yok değil. 2017 senesinde bir gün çarşıyı gezeyim derken bacaklarını taşıyamadığımı, baldırları mal yük bindiğiniz, nefesinin tıkandığı o ve soluk borumun dar olup nefesini boşaltmakta zorlandığımı hissettim. Kalp doktoruna gittim, beni göğüs cerrahisi ne yönlendirdi. Göğüs ultrason çekti ve toplardamar açıklık venöz var dedi. İlaç yazdı ve "ameliyat şart" dedi. 

Kilom o dönem 88 civarı idi. Ameliyata karar verdiğim anlarda sürpriz bir evlilik yaptım ve kış ayına ertelendi. Sonra stres, sıkıntı memlekete yolculuk, ameliyatı iptal ettim. Fakat sorundan emin olmak için ... üniversitesinden randevu aldım. İstanbul'da durumu anlattım, birçok farklı doktora da gittim, ne kalpte problem, ne açıklık ne ameliyatlık durum var dediler. Hatta 42 yaşında olduğumdan ilk monografimi de yaptılar ve ayrıca  bir ultrason çektiler. Sonuç "hafif iltihaplanma görünüyor" dediler, antibiyotik verdiler. Şubat ayında hamile kaldım kilom 67 idi ,hamile olduğumu öğrendiğimde tartı 70 gösterdi. 16 haftama kadar 3 kilo almıştım. Fakat doktorum bacaklarımda kalınlaşma görüyordu ve bende hareketlerimin kısıtlandığını fark ediyor, çabuk yoruluyor, uzansam geriliyor sertleşip kasılıyor oluyordum. Nitekim kromozom bozukluğu sebebi ile hamilelik sonlandı ve ben aylar süren yoğun koşuşturmaca da bile kilo almaya devam ettim. Gün geçen hafta bahçe işlerini yaptığım günün akşamı aşırı bacak yorgunluğu ve kasılma ile  batmalar ve ağrılardan  erken yatmak üzere  pijamalarımı giydiğim sırada bacaklarımın kasık diz arası iç ön yan  komple selülit bağladığını, genişlediğini, şiştiğini gördüm. Derhal yatağa uzandım ve sabaha kadar normal bacak şekline döndüm.  Çözüm bulamıyorum, sürekli boğazların şişiyor, diş etlerim açıyor hemen başıma vuruyor, çabuk yoruluyor ve aslında çok şey yapmak isteyip hiç bir şey yapamıyorum. Evden çıkasım gelmiyor, sürekli yorgun ve halsiz hastayım. Eşim doktoru yasakladı çünkü nereye gittiysem sonuçlar iyi çıkıyor, "kafanda problem var" diyor.   

Fibromiyalji yaygın ağrı, uyku bozukluğu, yorgunluk, bacak, ayak, baldır, kol, sırt ağrıları ve çeşitli şikayetlerle görülen sık görülen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni ve nasıl oluştuğu  tamamen anlaşılmış değildir. Tedavinin amacı ağrı ve uykunun iyileştirilmesi ve kasların rahatlamsını sağlamaktır. Standart bir tedavi rejimi yoktur. Fibromiyalji tedavisinde bir çok seçenek kullanılmaktadır. Başarılı bir tedavi; hasta eğitimi ve ilaç tedavisine ek olarak egzersiz, psikolojik tedavi, fizik tedavi gibi ilaç dışı yöntemleri de içermektedir. 

Yazının devamında Fibromiyalji ile ilgili bilgiler bulacaksınız ama ondan önce  7 senedir fibromiyalji hastalığı ile yaşamış ve sonra Prof. Dr. Ahmet Akgül'ün tedavisi ile hastalıktan kurtulan hastamızın sözlerine kulak verelim:

"AĞRILARDAN VE FİBROMİYALJİ HASTALIĞINDAN KURTULDUM"

fibromiyalji_hastasnn_biorezonans_ile_tedavi_sonras_en_iyi_doktor_prof._dr._ahmet_akgul_e_tesekkuru.png


7 yıldır fibromiyaljim varmış. 1 yıldan fazladır boyun, sırt, göğüs, özellikle kol ağrısı çekiyordum. Fibromiyalji olduğumu öğreneli 6 ay oldu. 

Fizik doktoru psikiyatrist' ye yolladı. Depresyon ilaçları, dozajları yüksek çaresi bu dediler. Ama yok, ağrılar geçmedi. Aktardan aldığım ilaçlarında faydası olmadı.

Fatma ablamı ameliyat eden Ahmet Akgül hocama sormuş. Bu biyorezenans tedavisini önermiş, geldim istanbul'a. Günlük seans, ilaçsız, şu an iyiyim. 

Umarım bu ağrıları artık hiç hissetmiyeceğim. 

Ahmet hocam size minnatarlarımı sunarım...

NEJLA EVCİ    

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

FİBROMİYALJİ Hastalığı ve Tedavisi için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

FİBROMİYALJİ Hastalığı için tedavi olan hastaların yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.