HALSİZLİK İÇİN BİYOREZONANS FAYDALI OLUR MU?

Merhaba ben, 38 yaşında Leiden hastasıyım. Yaklaşık iki sene önce sağ bacağımda ki damar tıkanıklığı ve pıhtı atması sonucu akciğere giden damar tıkandı. 3 gün yoğun bakımda kaldım . Ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmam gerek . Ama benim asıl derdim kendimi bildim bileli halsizlik güçsüzlük, gerginlik. Pek çok yöntem denedim ama tam olarak iyi olamadım sizce biorezonans bana faydalı olur mu? Ücret ne kadar bilgi verir misiniz?

KOL VE BACAKLARIM AĞRIYOR

Merhabalar hocam ben 34 yaşında bir ev hanımıyım. Vücudumun her yeri ağrı içinde daha çok ta sırt ağrılarım var nefes alıp verirken batma hissi duyuyorum. Kol ve bacaklarım da ağrıyor az iş yapsam vücudumun ağrısı artıyor. Sabahları çok yorgun ve ağrılı uyanıyorum. Doktora gittim ve bana fibromiyalji tanısı kondu. Ben artık bu ağrılardan kurtulmak istiyorum. Daha çok yeni bu hastalığım internette sizi gördüm ve gelmeye karar verdim. Yeriniz nerde tam olarak acaba teşekkürler.

BÜTÜN BELİRTİLERİ TAŞIYORUM

2 yıldır geçmeyen ağrılarım var. İlaç tedavisi fizik tedavi aldım. Kaplıca, egzersiz gibi yöntemler denedim. En son fibromiyalji olabilirsin denildi şikayetlerime göre fiziki muayene yapılmadan teşhis kondu. Araştırdım ve bütün belirtileri taşıyorum özellikle mesane problemleri cinsel problem yorgunluk sabah tutukluğu ve uyku problemi. Size gelmek istiyorum Balıkesir’de yaşıyorum. Ne gibi tedavi uygulanmalı en önemlisi de maddi süreç kısa bir bilgi verirseniz sevinirim. Sevgiler.

DAHA YENİ TEŞHİS KONDU

Hocam senelerdir sırt ağrılarıyla başlayan, son 3 senedir de kollarımda devam eden ve hayatımı cehenneme çeviren kas ağrılarım var ve daha yeni fibromiyalji teşhisi kondu. Bununla yaşamak zorundasınız, çözümü yok dediler. İnternette araştırma yaparken sizin sayfanıza ulaştım. Yardımınıza ihtiyacım var. Ne olur yardım edin!

GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMADI

En ince ayrıntısına kadar okudum ve de dinledim sizi. Bütün bulgular bende mevcut daha dün öğrendim rahatsızlığımı ve doktorum bu teşhisi koydu. Bazı ilaçlar verdi ve akabinde iyice araştırmamı bazı doktorlarla iletişime geçip bilgi almamı istedi. İsteme sebebi ben 3 senedir gitmediğim doktor kalmadı ve kimse bu şekilde beni aydınlatmadı sanırım rahatsızlığımı sadece doktorumun dediğiyle değil de biraz araştırıp “evet, bende gerçekten bu rahatsızlık var” demem için başka hastalıklara bağlamamam için araştırmamı istedi ve gerçekten beni çok mükemmel aydınlattınız. Aklımda bir sürü hastalıklar vardı meğerse tek bir soruna bağlıymış daha 37 yaşındayım ve bu sorunlardan kurtulmak istiyorum evde eşime ve çocuklarıma çok yansıtıyorum sinirleniyorum kimseyle konuşmak istemiyorum. Eşimin ilgisi bile beni aşırı rahatsız ediyor, bazen ne yapacağımı bilemiyorum ama iyi olmak istiyorum. Cevabınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim.

GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMADI

Sayın hocam şikayetim 2 ay önce sol iç uylukta şişme ve ağrı ile başladı. Zamanla ağrı tüm sol bacağıma yayıldı ve sağ bacağıma da geçti. 2 ayda 10 kilo vermeme rağmen bacaklarımda hiç değişiklik olmadı. Bartın ilinde yaşıyorum gitmediğim doktor kalmadı, hiç birisi teşhis koyamadı. Uzun zamandır sağ kol, sağ çene ve sağ sırtta da şişlik var ama oralarda ağrı yok. Bacaklarımdaki ağrılar dayanılmaz duruma geldi. 1 ay önce sizden randevu talep ettim ekim ayına gün verebiliriz dediler. Hocam tek umudun siz kaldınız ne olursunuz erkene randevu verin. Ağrılardan yaşama umudumu kaybetmek üzereyim.

BACAĞIMI HAREKET ETTİREMİYORUM

36 yaşındayım. 3 gündür hiç bir darbe ters bir hareket yapmamakla beraber çok şiddetli sağ bacağımın üst kısmında ağrı oluştu. Dün sabah hiçbir şeyim yokken tansiyonum 3-4 seviyesine kadar inip bir nevi havale geçirdim terleme ve vücudumun kasılması ve akabinde istiğfar ettim ambulansla hastaneye kaldırıldım. Yapılan tetkikler sonucu bir şey olmadığını söyleyip ve taburcu edildim ama internetten baktım sağ bacağımdaki dış iliak denilen bölgede ağrılarım halen devam etmekte.
Şu an yürüyemiyor ve hareket ettiremiyorum bacağımı. Acaba ciddi bir sorun teşkil eder mi? İyi geceler diliyorum.

HİÇBİR TEDAVİ BANA İYİ GELMEDİ

Doktorum on beş yıldır fibromiyalji hastasıyım. Hiç bir tedavi yöntemi iyi gelmedi. Beni tedavi edebilir misiniz? Allah rızası için maddi durumum çok zayıf, yıllarca üzüntü sıkıntı çektim. Çocukluğum, genç kızlık dönemlerim ağır travmalarla geçti. İki çocuk annesiyim bana yardımcı olursanız ömür boyu size dua ederim.

OTURUNCA BACAĞIMI DEVAMLI TİTRETMEK İSTİYORUM

Ben 61 yaşındayım. Şikayetim 35-40 sene öncesinden var. Özelikle baldır ve bacağım beni 10’larca yıldır beni çok ama çok ızdırap çekiyorum. Özellikle otobüs koltuklarında, sandalye gibi yerlerde oturmak mecburiyeti olduğu zaman benim iflahım kesiliyor ya bacağımı durmadan titretmem ya da her bir tanesinin üzerinde oturmam lazım. Ne olursunuz benim için yapabileceğiniz ne varsa yardımınıza muhtacım.

ALDIĞIM İLAÇLAR KİLO YAPIYOR

Lütfen bu hastalığımın çözümü yada tedavisi için yardım istiyorum. Artık günlük yaşamım daha da zorlaşmaya başladı. Aldığım ilaçlar ancak kilo ve duygu durum bozukluğu olarak (tabi diğer yan etkiler de var) olarak geri dönüyor. Artık ne kullanacağımı ve ne yapacağımı şaşırdım. Eskiden daha aktif hareketli bir insanken günlük işlerimi bile yapmakta zorlanıyorum. Gecelerim daha bir kabus. Normal bir insan gibi yastığa başımı koyamıyorum. Bacaklarım, yüzüm, karnım hep şişiyor. Çok yorgunum. Yardımcı olursanız sevinirim. SAYGILARIMLA.

DİZ ARKASINDAKI AĞRILARIM SEBEBİYLE UYKU PROBLEMİ ÇEKİYORUM

Hocam iyi akşamlar. Benim sorunumun adını yeni öğreniyorum. Maalesef benim de diz arkasında çok ağrım var, ayaklarımı gerdirmeden yatamıyorum. Uyku problemi çekiyorum bu yüzden. Son bir kaç aydır aşırı derece de rahatsızlık veriyor. Ben bu rahatsızlığı 27 senedir çekiyorum kimse çare olamadı. Bunun tedavi yöntemi nedir? Bir de bende top şeklinde değil sanırım, aşırı derecede ağrı çekiyorum. Kamfolin sürüyordum o da artık çare olamıyor ağrılarıma. Bir doktor arkadaşım kan bağışı yapmamı söyledi. Vücut kanı dışarı atsın, rahatlar dedi. Yapmadım, bir faydası olur mu? Cevap verirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

HAYATIM ALT ÜST OLDU

Ben Hollanda’da yaşıyorum. 42 yaşındayım, çok şiddetli ağrı çekiyorum boynum, omuzum, kolum ve kalçamın üstü sadece sağ
tarafım ağrıyor. Bu ağrılar yüzünden çok rahatsızım.
Derin uykulara uyuyamıyorum bütün hayatim alt üst oldu. Sizden ricam bana yardımcı olabilir misiniz?

KALBİ DURACAKMIŞ GİBİ GELİYOR

Benim annem kalbinden rahatsız, kalbi günde bir tekliyor duracakmış gibi oluyor. Doktorlara gittik bir sürü tahlil istediler sonuçlarını gösterdik lakin hiç bir şeyi yok deyip yolladılar. Bir doktor “kalp kapakçığında erime var” dedi, başka bir doktor “aort damarın da genişleme var “dedi, başka doktor “bilmem ne” dedi. Anlayacağınız bir çözüm sunmadılar ilaçtan başka ve işe yaramıyor siz bize yardımcı olur musunuz? Gerekirse ameliyatsa ameliyat yani annemi bu durumdan kurtarın Ahmet abi.

BOYUN DÜZLEŞMESİ VAR

Merhaba Sn. Hocam, bende tam 2 yıl önce sağ kol dirseğimde bir yanma başladı. Doktora gittim MR çektim boyun düzleşmesi var dedi doktor. İlaç kullandım geçmedi. Daha sonra bu ağrı koldan yukarı doğru çıktı boynumun her iki tarafında ağrılar oluştu. Sağ kürek kemiği üstü bide hemen aşağıda ağrılar oldu. Bir çok doktora gittim. Fizik tedavi akupunktur, fizyoterapist, nörolojiye gittim beyin cerrahi, ortopedi, akciğer bilgisayarlı tomografi çektim, algolojiden iğne yaptım. Ama hiçbir şekilde ne bir sonuç aldım ne de ağrılar azaldı. En son antidepresan ilaç kullanıyorum ama hala ağrılar var. Ne yapacağım bilmiyorum, tek bildiğim şey halı saha da maç oynarken rövanştaya kalktım o günden sonra başladı. Lütfen yardımcı olun. Umarım en kısa sürede yanıt verirsiniz.

HAYAT KALİTEM DÜŞTÜ

Merhaba iyi günler. 2 - 3 yıldır bacaklarımda halsizlik sol kolda uyuşma boyunda ve sırtta ağrı ve tutulma zaman zaman vücudun çeşitli yerlerinde yanma karıncalanma sıcaklık hissi seğirmeler bilinen bir kalp-damar rahatsızlık olmamasına rağmen göğüs bölgesinde batma sızı şeklinde semptomlar yaşamaktayım. Bu süre boyunca gitmediğim branş doktor kalmadı ama hep psikolojik olduğu söyleniyor. Hayat kalitem çok düştü. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.

EMG BİLE ÇEKTİRDİM

Yaklaşık 3 aydır ayak ve ellerim çok spesifik olmak üzere tüm vücutta ağrım var. Emg çektirdim, ayak röntgeni çektirdim, beyin mrı çektirdim, romatizma testi yaptırdım, kan testleri yaptırdım hiç birinde sorun çıkmadı ama özellikle ayaklarım çok ağrıyor ve uyuşuyor. Başka nereye görünebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. 34 yaşındayım.

TETKİKLERDE HERHANGİ BİR SORUN GÖZÜKMÜYOR

Merhabalar, annem 7 ay önce kadın hastalıklarından ameliyat oldu ancak ameliyattan sonra kasıktan bacağa yayılan geçmeyen bir ağrı başladı. Gitmediğimiz bölüm kalmadı, en son emg çekildi, onda da bir şey bulunamadı ve “ameliyata bağlı sinir hasarı olmuş olabilir” dendi. Lyrica denilen ilaca başladı, 1 buçuk aydır bu ilacı içiyor ama şu an bacağının üzerine basamıyor bile. Nereye gittiysek sana her şey yapılmış, ultrason, tomografi emg. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok, herhangi bir şey gözükmüyor dendi. Bu konuda siz yardımcı olabilir misiniz? Randevu alıp şehir dışından geleceğiz.

FELÇ İÇİN BİYOREZONANS TEDAVİSİ FAYDALI OLUR MU?

Hocam ben 10 sene önce beyin kanaması geçirdim. Vücudumun sol tarafı felç oldu. Bu zamana kadar birçok tedavi yöntemi uyguladım. Kısa bir süre öncede biorezonansı gördüm orada tesadüfen sizi gördüm ve makalenizi okudum ve denemeye karar verdim. Bunun bana faydasından çok zararı olur diye çekiniyorum bu tedavi yöntemini tavsiye edermişsiniz. Saygılarımla iyi çalışmalar diliyorum.

KANSERİN BİLE TEDAVİSİ VARKEN BU HASTALIĞIN NİYE YOK

Annem için araştırma yapıyordum sizi gördüm. Uzun yıllar vücudunda olan fibromiyaljiyi sayısız doktora gittikten sonra ancak bulunabildi. Teşhisi 1 yıldır kondu. Annem 47 yaşında oturduğu yerden kalkamıyor, emekleyerek anca kalkabiliyor, sandalyeye oturamıyor çünkü kalkamıyor, merdivenlerden teker teker çoğu zaman biz arkadan destek yaparak ittirerek yardımcı oluyoruz. İlaçlar uyuşturdu başka hiçbir etkisi yok bir şey sorduğumuzda cevap veremeyecek, anlamayacak duruma geldi ve ilaçları bıraktı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, annem çok kötü durumda ve bize söylenen böyle yaşayacaksın bir tedavisi yok. Kanserin bile tedavisi varken bu hastalığın mı tedavisi olmayacak. Size yapılan yorumları gördüm, annem için çok sevindim. Umarım bize ulaşırsınız umutla bekliyorum.

FİBROMİYALJİ TEŞHİSİ KONDU

Merhaba, yaklaşık 10 yıl önce fibromiyalji teşhisi konuldu ve fizik tedavi ve ilaç tedavisinden sonuç alamayıp internette yaptığım araştırma sonucu sizi buldum. Hasta yorumları benim için büyük umut oldu. Muayene ve tedavi süreciyle ilgili sizinle görüşmek isterim. Teşekkürler.

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİNDE EN ETKİLİ YÖNTEMLERDEN BİRİ HİPNOTERAPİLERDİR. BÖYLECE BİLİNÇALTI KODLAR DEĞİŞİR VE PSİKOLOJİDEN KAYNAKLANAN KAS AĞRILARI TETİKLENMEZ. HİPNOZ KONUSUNDAKİ AMELİYAT TECRÜBELERİMİZİ EKİP OLARAK FİBROMİYALJİ TEDAVİLERİNDE DE KULLANDIK. AŞAĞIDAKİ HABERİ VE RENKLİ YAZILAN TAM METNİ OKUYUNUZ VEYA HABER İÇİN TIKLAYINIZ: 

Hipnoz ile fibromiyalji tedavisi


"Türkiye'de kalp cerrahlarının geliştirdiği, ameliyat öncesinde "hipnoz" uygulaması, hastalarda ağrı kesici ve solunum cihazına duyulan ihtiyacı azaltıyor. Yöntem, Avrupa Hipnoz Kongresi'nde kabul edildi.

Türk bilim insanlarınca uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilerek bir çalışmaya dönüştürülen kalp cerrahisi öncesinde "hipnoz" uygulaması ile hastalarda kaygı, stres, endişe ve depresif bulguların azaldığı, ameliyat sonrası ağrı kesici ilaç dozunun düştüğü ve solunum destek cihazına daha az ihtiyaç duyulduğu saptandı.

Yabancı bilim insanları tarafından da ilgi gören çalışma, Ağustos 2011'de İstanbul'da gerçekleştirilen "Avrupa Hipnoz Kongresi"nde kabul edildi.

İstanbul Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül, kalp cerrahisi öncesinde hastalarda şiddetli kaygı, stres ve depresyon şikayetleri geliştiğini söyledi.

İlaç kullanımını azaltıyor

Ameliyat sonrasında da hastaların ameliyat kesilerine bağlı şiddetli ağrı hissettiğini ifade eden Akgül, ağrının azaltılabilmesi için ilaç kullanıldığını belirtti. Akgül, ilaçların da çeşitli yan etkileri olabildiğini dile getirerek, mümkün olduğu kadar ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Ameliyat öncesi ve sonrasında hastadaki kaygı ve stresin azaltılabilmesinin hem hasta hem de hekim açısından operasyonun başarısında çok önemli olduğunu dile getiren Akgül, yıllardır birçok alanda kullanılan "hipnoz" tekniğinin de kalp cerrahisi öncesinde uygulanmaya başlandığını söyledi.

Hipnoz insanın kendi gücünün farkına varmasını sağlıyor

Akgül, hipnozun uyku ile uyanıklık arası bilinçli bir yoğunlaşma süreci olarak tanımlandığını belirterek, hipnozun bilinçaltını etkileyerek insanın kendi gücünün farkına varması olarak da değerlendirilebileceğini ifade etti. Hipnoterapi'nin ise hipnoz kullanılarak insanların sağlık ve gelişimleri için uygulanan bir terapi dalı olduğunu anlatan Akgül, kendilerinin de kliniklerinde kalp ameliyatı öncesinde hastalara hipnoterapist tarafından bu tekniğin uygulandığını söyledi.

Hastaların korku ve ağrıdan uzaklaşmalarını sağlıyor

Akgül, hipnoz tekniklerinin "insanların kendi bilinç altları ile uyumu yitirdikleri için hasta oldukları, dış programlamanın fazla olmasına bağlı olarak kendi benlikleriyle bağlantılarının koptuğu" tezi ile gelişmeye başladığını belirterek, "Biz de hastaları bir cisim veya hatıraları üzerine yoğunlaştırıp, korku ve ağrıdan uzaklaşmalarını sağlıyoruz. Kliniğimizde kalp ameliyatına girecek olan hastalardaki stres, kaygı, endişe, depresyon ve ameliyat sonra oluşabilecek olan ağrıyı en aza indirmek için dünya tıp literatürlerinde de kabul görmüş olan hipnoz tekniğini ameliyat öncesi hastanın hazırlığı sürecinde uyguluyoruz" diye konuştu.

Hipnoz uygulamasının her hasta için yaklaşık yarım saat sürdüğünü ve anestezist hekim tarafından yapıldığını anlatan Akgül, hipnoz tekniği uygulandıktan sonra gerçekleştirilen kalp cerrahisi ameliyatlarından çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

Hipnoz uygulanan hastalar solunum cihazına daha az ihtiyaç duyuyor

Hipnoz tekniğinin uygulandığı ameliyatların aynı kalp cerrahı tarafından yapıldığını anlatan Akgül, bu uygulamaları bir çalışma haline getirdiklerini söyledi. Akgül, çalışma için hastanenin etik kurulundan yazılı izin alarak tüm hastaları bu konuda bilgilendirdiklerini ve onamlarını aldıklarını belirterek, çalışma kapsamında kalp ameliyatı olacak 44 hastayı iki gruba ayırdıklarını ve tüm hastaları ameliyat öncesi bilimsel olarak kabul edilen kaygı testleri (STAI-1, Beck, RSS)'nden geçirdiklerini ifade etti.

Hastaların yarısına (22) ameliyat öncesinde hipnoz uygulandığını, diğer yarısına ise böyle bir uygulama yapılmadığını ancak tüm hastalara ameliyat ve sonrası hakkında genel bilgilendirme verildiğini anlatan Akgül, her iki grubun sonuçlarının ameliyat sonrasında kıyaslandığını söyledi.

Akgül, uygulama öncesinde hipnoz yapılan kalp ameliyatlarının tümünün başarıyla sonuçlandığını, ameliyat sırasında hastaların normal protokollere uygun anestezi aldıklarını belirterek, "Çalışma sonucunda, hipnoz uygulanan hastalara bir kez daha yapılan endişe ve kaygı testlerinde, hastalarda kaygı, stres, endişe ve depresif bulguların azaldığı saptandı. Hipnoz uygulanan hastalarda kullanılan ağrı kesiciler ile sakinleştiricilerin dozunun, hipnoz uygulanmayanlara oranla anlamlı olarak düştüğü tespit edildi. Hipnoz uygulanan hastalarda solunum cihazına bağlı kalma riski de anlamlı olarak azaldı. Böylece hastalar, daha kolay hareket edebilme, bu sayede iyileşmede sürecinde hızlanma ve enfeksiyon riskinden uzaklaşma imkanı buldu" diye konuştu.

Uygulama Avrupa Hipnoz Kongresi'nde de kabul edildi

Akgül, çalışmanın 16-20 Ağustos 2011'de İstanbul'da gerçekleştirilen Avrupa Hipnoz Kongresi'nde (12. Congress of Esh İstanbul; www.hypnosis2011.com) kabul edildiğini bir saat süren bir sunumla bilim insanlarıyla paylaşıldığını anlattı.

Çalışmanın özellikle yurt dışından gelen Alman bilim adamlarınca çok beğenildiğini vurgulayan Akgül, çalışmanın teknikleri hakkında kapsamlı bilgi istediklerini belirtti. Akgül, uygulamaların dünyada çok nadir yapılabildiğine dikkati çekerek özellikle kalp cerrahisi olması gereken, ancak çok endişelenerek stres yaşayan hastalar için umut verici olduğunu söyledi."

OZON TEDAVİSİ OLDUM

bana geçen sene fibromiyalji teşhisi konuldu. Ozon tedavisi oldum sırtımdaki ağrılardan bayağı rahatladım sol küreğimde hafif ağrı var. Boyun fıtığı da var bu arada. Ben de symra hapını kullanıyorum sigarayı ve yürüyüşü bıraktım sonra başladı her şey yalnız ramazanda oruçken mide bağlantısıyla çok şiddetli bir ağrı başladı. Acile gittim tahlil yapıldı film çekildi birşey çıkmadı ama bu 2-3 ayda bir atak şeklinde oluyor midede başlayıp karina iniyor sol kasığımda da bir sislik meydana geliyor ağrı geçerken o şişlikte kayboluyor dikkat ediyorum hocam. Yaz aylarında tekrar ediyor. Bu ataklarım fibromiyalji den kaynaklanıyor olabilir mi hocam lütfen yardım edin.

FİBROMİYALJİ VE LİPODEM BİRLİKTELİĞİ

35 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır başta sersemlik, tüm vücutta özellikle ellerde titreme, bacaklarda tutukluk mu desem, yanma mı, güçsüzlük mü bilemediğim sorunlarım var. Son zamanlarda kollarda ve bacaklarda yanma ağırlık ağrı oluştu. Öyle ki ayakta durmakta zorlanıyorum. Pek çok bölüme gittim. Her zaman basen problemi olan bir insandım. Diyet ve egzersizle kilo versem dahi asla yok olmayan basenlerim de 1 yıldır ağrı dokunmada hassasiyet ve şişlik var. Diz etrafımda da ağrıyla birlikte genişleme başladı. Nasıl muayene olabilirim?

BACAK AĞRISI ÇEKİYORUM AMA BİRŞEYİN YOK DİYORLAR

Ben 28 yaşındayım. 3 senedir bacak ağrısı çekiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. Biri bel fıtığı diyor bir başkası bel fıtığının bası yok diyor, bir diğeri huzursuz bacak sendromu diyor. En son gittiğim doktora artık fizik tedavi diyor gittim diyorum hem bel hem bacak, bacağa iğne yapacağız diyor yaptırdım diyorum. Her şeyi denedim. O zaman yapacak bir şey yok dedi, beni gönderdi. 3 sene evliyim artık çocuk sahibi olmak istiyorum ama 3 sene boyunca düzenli olarak ağrı kesici içtiğim için çocuk da yapamıyorum. Bacağımdaki sorun şu: bacağımın sağ üst köşesinde bir kısmı sertleşiyor, şişmiş gibi oluyor ve hani göz seyiriyor ya öyle seyiriyor bacağım. Bu özellikle geceleri oluyor. Sertleşen kısma bastırınca da ağrı oluyor sanki bir yere çarpmış gibi bacağımı. Emar çektirdik beli ayrı, bacağı ayrı doktorların hepsi bacak da bel de temiz diyor. Hiç bir şeyin yok deyip beni gönderiyorlar. Lütfen bana yardım edin.

BACAKLARIMDA KASILMALAR OLUYOR

Benim fibromiyalji rahatsızlığım olduğunu düşünüyorum. Bir dönem yaşadım ama geçmişti tekrar başladı. Bu sefer şiddetli bacaklarım da kasılmalar oluyor, yürüyemiyorum. Sırtta kollarda ağrı başta ağrı karnımda midemde kasılmalar, stres hali baş dönmesi mide bulantısı iştahsızlık. Tedavi için randevu almak istiyorum.

HER TARAFIM AĞIRIYOR

Sizleri medyadan izledim. Her tarafım ağrıyor. Ailede de bu hastalık bulunmaktadır.
Ablama Amerika’da Amitriptylin 10 mg vermişler. Acaba sizin ile nasıl görüşebiliriz.

AKUPUNKTUR, FİZİK TEDAVİ, HACAMAT DENEDİK AMA BOŞUNA

Bu mesajı annem için yazıyorum. Annem 10 senedir fibromiyalji hastası zaman zaman atakları oluyordu ama son bir kaç aydır kendisinde ayakta durmakta bile güç bulamıyor bu ağrılarla yaşamak istemediğini bile söylüyor, gittiğimiz her doktor bu ağrılara alış bunun çözümü yok dedi. Akupunktur, fizik tedavi, hacamat gibi alternatif her şeyi denedik. İnternetten araştırırken sizin sayfanıza rastladım numaralarınızı da aradım ama ulaşamadım. Bana dönüş sağlarsanız çok mutlu olurum annem çok kötü durumda.

BİRÇOK TETKİK YAPTILAR BİRŞEY BULAMADILAR, FİBROMİYALJİ TEŞHİSİ KOYDULAR

Merhaba hocam. Ben yıllardır fibromiyalji ağrıları çekiyorum gerek devlet gerekse üniversite hastanesine gittim. Bir sürü kan tetkikleri yapıldı ve fibromiyalji teşhisi konuldu. Bunun tedavisinin olmadığını söyleyerek sadece antidepresan ilaç verip yolladılar. Ben şiddetli ağrım olduğunu ve sıcağın iyi geldiğini söyleyince 10 gün fizik tedavi verdiler fakat hiçbir değişiklik olmadı. Hocam ben yıllarca ağır işlerde çalıştım şimdi de ev temizliğine gidiyorum ama son iki yıldır yapamaz oldum sadece haftanın iki günü çalışabiliyorum, o da çok zorluyor. Sürekli sırt, omuz, boyun, baş ağrısı çekiyorum. Yaşam kalitem çok düştü sanki mecburi yaşıyorum. Hocam size rastladım internette. Muayene olmak isterim ama tedavi ne kadara mal olur benim maddi gücüm yeterli olur mu bilemiyorum, lütfen bana yardımcı olun gerekirse borç bulup tedavimi olacağım. Artık bu şekilde yaşamak istemiyorum, hiçbir şeyden zevk alamaz oldum. En kötüsü de bunu kimsenin anlamaması.

YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI

Annemin vücudunda her yeri ağrıyor ve “bu ağrılar dayanamıyorum” diyor. Buna çok üzülüyorum. Bu gün sağlık ocağına gitti bu ağrılardan dolayı. Sağlık ocağı hekimi “yumuşak doku romatizması” olabilir deyince ben de nette bir araştırdım ve gördüm ki bahsetti ağrılar, yorum yapan hastaların şikayetlerine çok yakın. Bize bir yol gösterirseniz size minnettar kalırım.

ANNEMİN BACAKLARI ÇOK ŞİŞ

Salam Aleykum Doktor. Ben sizi Azerbeycan'dan rahatsız ediyorum. Benim annemin ayakları çok şiş, yürüyemez hale geldi. Sizden rica ediyorum bize yardım edin. Sizinle görüşebilir miyiz?

MEME KANSERİ AMELİYATI OLDUM AMA BACAKLARDA ŞİŞLİK VAR

Merhaba hocam, yıllardır bacaklarımda ağrı ve varis şikayetim var. Ama maalesef 2015 yılında meme kanserine yakalandım, yaşım şu an 41. ... üniversitesinde değerli hocalarımın gerçekleştirdiği ameliyat ve tedavilerle sağlığıma kavuştum. Değerli hocamız Hikmet beyinde babanız olduğunu duyunca hemen size ulaşmak istedim. Ben Ankara'dayım hocam, varis tedavisi için size nasıl ulaşabilirim?
Saygılar

VÜCUTTA YAYGIM AĞRI VE FİBROMİYALJİ

FIBROMIYALJI HASTASIYIM. BİOREZONANAS TEDAVISI IYI GELIR MI? SEANSLAR HAKKINDA BILGI YAZAR MISINIZ? FIYAT VE HAFTADA KAÇ DEFA GELMEM GEREK?

MUAYENE OLMAK İSTİYORUM

Merhaba, muayene için randevu almak istiyorum. Bir de muayenehane ücretini öğrenmem mümkün mü? Ona göre tedarikli geleceğim. İyi günler.

SICAK HAVALARDA BACAKLARIMDAKİ AĞRI VE MORARMA ARTIYOR

26 yaşındayım. Genetik olarak var olan varislerim özellikle sıcak aylarda dayanılmaz ağrı yapıyor. Estetik olarak düşündüğümde zaten mosmor bacaklar. Birçok doktora gittim ancak henüz bir işlem yapılmış değil.

İŞTE BENİM DOKTORUM

Üniversitede "ameliyat" denildi. Ben, size hitaben yapılmış yorumları okudukça "işte benim doktorum" dedim.
Ankara'da yaşıyorum.
İstanbul'daki tedavi sureci nasıl olur?
Muayene ve devamında tedavi suresi, iyileşme suresi çalıştığım için önemli.
Ve tabi ücret toplamı. Hazırlıklı olmam için bunları öğrenmek istiyorum.
Bilgilendirirseniz sevinirim
İyi çalışmalar

ELLE MUAYENE ETTİ

Merhabalar hocam benim şikayetlerim ayak yanması, topuktan başlayarak parmaklarda biriken ağrı. Ortopediye gittim, elle muayene sonucu fibromiyalji teşhisi koydu. Vitaminler ağrı kesici ilaçlar verdi. Bunları kullanmama rağmen ağrılarım yanmalarım devam ediyor. Yürürken bacağımın arka kısmı sertleşiyor ve kramp giriyor sıcak suya hassasiyet oluşuyor. Ayaklarımı günlük gözlemliyorum ve bugün fark ettiğim ayaklarımın altındaki yeşil damarlar çokça belirgin, dışardan görünüyor. Size nasıl ulaşabilirim, izlediğim ve okuduğum tecrübelerinize dayanarak size muayene olmak istiyorum.

BİRÇOK İLAÇ KULLANDIM HİÇ BİRŞEY DEĞİŞMEDİ

Onlarca yıldır diz altından bacaklarım ağrıyor, kramp giriyor. Ağrılar yürüdüğümde azalıyor durunca devam ediyor. Midem sürekli ağrıyor. Karın ağrılarım ve barsak sorunlarım var. 5-6 aydır boynum ve omuzlarımda hiç geçmeyen ağrı var. Doktora gittim “3 yerde boyun fıtığı başlangıcı var” dedi. Endoskopi ve kolonoskopi oldum, birçok ilaç kullandım ama bir şey değişmedi. Huzura erip huzurlu bir hayat istiyorum. İyi çalışmalar dilerim. Bu durumun nedir, tedavi edilebilir mi? Evet ise kaç seans sürer?

YAŞAM KALİTEM ÇOK DÜŞTÜ

Yaklaşık 10-12 yıldır bacak ağrıları çekiyorum. Çeşitli ilaçlar ve varis çorabı denedim (hekimler tarafından). Ağrılar sürekli olduğundan yaşam kalitesi gerçekten çok düşük. Etrafımdaki herkes sürekli yorgun ve bitkin göründüğümü söylüyor. Gerçekten de öyle. Samsun’da gittim, kasıkta toplardamar deforme olduğu söylendi. Sizin yönteminizi Samsun’da uygulayan hocam varsa tavsiyemiz olur mu? Randevu verirseniz İstanbul’a da gelirim.

UYKUDA BACAK AĞRISI BAŞLIYOR, MASAJ YAPINCA GEÇİYOR

Burdur’dan yazıyorum. Eşim 44 yaşında sol sol ayak baldır da yaklaşık 5 yıldır ağrı var. Bu ağrı uyuduktan sonra çıkıyor, ve uyandırıyor gitmediğimiz doktor kalmadı nöroloji daflon hap veriyor diğerleri de ağrı kesici veriyor gönderiyor. Eşim yürürken hiç problem yok sadece dediğim gibi uykuya dalınca 2 saat sonra ağrı başlıyor, masaj yapınca geçiyor lütfen bize yardımcı olabilir misiniz?

HER YERİM AĞIRIYOR

Fibromiyalji teşhisi konulalı çok oldu. Panik atağım da var. Bu iki hastalık için kullandığım ilaçlar midemi yara yaptı. Dayanılmaz ağrılarla doktora gittim. Bir kaç test sonrası mide kanseri denildi. Ameliyat oldum. Midemin büyük bir kısmı lenf bezleri alındı. 1 yılı geçti. Her yerim ağrıyor tabi ilaçlara devam ama bacaklar kalın bende. Lenfoma dedi doktor. Hikayem öyle uzun ki yüz yüze konuşmak istiyorum. Uygun bir randevu alabilir miyim?

FİBROMİYALJİ 

Merhaba hocam yaşım son bir ayda ellerimde kollarımda ve ayak üzerinde damar belirginleşmesi oluştu ve ağrı yapıyor öncesinde yoktu kollarımda güçsüz, halsiz durumda. Ayakta 5 dakikadan fazla duramıyorum, hemen vücut oturmak istiyor. Ayak damarlarımda aynı şekilde ağrı yapıyor, çalışamıyorum. Kollarımı kaldırınca bir iş yapmaya kalkınca hemen pes ediyor. Dahiliye ye gittim, romatolojiye yönlendirdi. Yapılan tetkik sonucu damarda iltihap olmadığının kanaatine varıldı. Kardiyoloji ye yönlendirildim. Orada da yapılan tetkikler sonucunda damar tıkanıklığının olmadığını, korkulacak birşey olmadığını söylediler, fakat ben git gide dahada kötü oluyorum ne yapmam gerek hocam, acaba bu hastalığın bir tanısı var mı, yardımcı olur musunuz lütfen?

KAS AĞRILARINA BENZEYEN BACAK AĞRILARI

Samsunluyum. Yaşım 35. 11 saate yakin ayakta calışmaktayım. Yaklaşık 3 ay kadar once her iki  alt bacak baldırda kas ağrısına benzeyen ağrılarım başladı. Önceleri önemsemedim "geçer" diye, daha sonra kuyruk sokumumda ağrımaya başladı, özellikle akşam oldumu otururken. Ayak tabanımda keza ağrımaya başladı. Devlet hastanesinde kalp damar cerrahisine başvurdum. Doppler çekildim "varisin var" dediler, damar yapım 6 mm civarıymiış grade 4 müşüm. Dr'um "igneyle gireceğiz, yakacağız" dedi ama "ileride bypas olursan kullanamazsın" dedi.

ÇARPINTI VE FİBROMİYALJİ

Hocam hayırlı akşamlar az önce fibromiyalji videonuzu izledim ve yazma ihtiyacı duydum danışmak istediğim bir sorunum var. 3 aya yakındır önce çarpıntı sonra mide bağırsak sorunu yaşadım ve tüm vücudumda iğnelenme karıncalanma yanma elektrik çarpmış gibi durumlar, ağrılar oluyordu. Ben tüm branşları gezer oldum fakat kas seğirmelerim hiç geçmiyor. Als den korktum prof dr olan bir nöroloğa gittim cpk baktı ve iğneli emg çekildi, sonuc temiz çıktı ama benim özellikle bel kalça makat bacak bölgemdeki seğirmeler ve üst vücutta sanki çarpıntıymış gibi seğirmeler geçmiyor. Diz kapaklarımda güçsüzlük titreme hissi oluyor bunun fibromiyaljiyle ilişkisi var mıdır? Uzun oldu kusura bakmayın çok çaresiz ve psikolojik olarak çok etkiliyor artık bu durum nereye gitmemi ve ne yapmamı önerirsiniz. Saygılar sunuyorum

BACAĞINA ANİ SANCILAR GİRİYOR

Annem 45 yaşı civarında iki bacağında da varisleri uzun zamandır var. Ama bir kaç haftadır ani sancılar bacağına giriyor varisleri yüzünden vücudu zorlandığı için boyun ve sırtında kireçlenme ve fıtık da oluşmuş. Nasıl bir tedavi yapılmalı kime yapılmalı, çok kararsız ve endişeliyim lütfen yardımcı olun.

BACAKLARIMDA AĞIRLIK HİSSİ VAR VE VARİS ÇORABI KULLANAMIYORUM

35 yaşındayım, iki çocuk annesiyim. 2013 yılında ikinci doğumu yaptıktan sonra sağ bacağım ayak bileği diz arası şişmeye başladı. Varis çorabı önerdi doktorum tabi ki kullanamadım. İki yıl sonra doppler sonucunda damar reflusu tanısı kondu, yine varis çorabı önerdi, yine kullanamadım. 5 ay önce başka bir doktora gittim, bu sefer "sende hiçbir şey yok, fazla ayakta durmaktan herkesin ayak bileği şişer" dedi. Tabi benim şikayetlerim baldır ağrısı, bacaklarımda ağırlık hissi, gece uyutmayan baldırda gıdıklanma hissi ve ayak bileğimdeki şişme geçmedi. Her gece baldırıma buz torbası sarıp bacaklarım yukarda uyuyorum, biraz sakinleşiyor ağrım ama sabah kalktığımda dümdüz olan bacağım öğlene doğru şişiyor ve aksam ayak bileğim kopacak gibi ağrıyor ve kaşıntı oluyor.   

HER ZAMAN YORGUN VE AĞRIYAN KASLAR: FİBROMİYALJİ

Kütahya'dan yazıyorum. Eşim yaklaşık 8 senedir fibromiyalji hastası. Tüm vücutta geçmeyen ağrı, aşırı yorgunluk, sabah tutukluğu, dinç kalkamama vb. şikayetleri sürekli var. Gittiğimiz doktorlardan ve tedavilerden bir sonuç alamıyoruz..

Hocam uyguladığınız biyorezonans yöntemi ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum:

1) Seanslar 12 gün her gün mü uygulanıyor yoksa haftalık mı (veya ne kadar sürer).

2) Bu uygulama tek başına mı uygulanıyor veya bununla beraber ilaç (antideprasan) tedavisi de devam ediyor mu? (Veya sonrasında psikiyatriye mi gitmek lazım)

3) Tedavide başarı oranımız ne kadardır?

4) Tedaviden bir süre sonra ağrılar tekrarlar mı, yan etkileri var mıdır?

Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. Saygılarımla. 

ARTIK HASTALIĞIMIN TANISINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Sol bacağımda diğer bacağıma göre aşırı şişme var ve ağrıyor. Bir kaç doktora ve hastaneye  değişik bölümlere gittim ve hiçbirinde "bir sorun olmadığını daha doğrusu şişmenin nedenini bulamadıklarını" söylediler fakat bir kaç yıldır bacağımın şişliği artıyor. Ağrısı da  çok fazla,  ultrasona girdiğimde hep yatay pozisyonda uzanarak muayene oldum. Ağrının ve şişmenin nedenini belirleyemediler ve artık bu hastalığımın teşhisinin konmasını istiyorum çünkü hissediyorum kalbimde de çarpıntılarım bir kaç yıldır var. Nefes darlığı yaşıyorum. Lütfen bana yardımcı olun tedavi olmak istiyorum. 

TEDAVİ GÖRDÜ AMA SONUÇ ALAMADI

Akrabam uzun süredir bitmek bilmeyen kas ağrılarıyla yaşadı ve hastalığının teşhisi en sonunda fibromiyalji dendi. Bunun kesin çözümü var mıdır? Bir kaç tedavi gördü fakat hiçbir netice alamadı. Çok kötü durumdayız. Günlerdir serum yiyor ama maalesef o da işe yaramıyor. Kutu kutu ilaç içiyor faydası yok. Ne yapmamız lazım, sizden bilgi ve öneri bekliyoruz umarım en kısa zamanda bize dönüş yaparsınız.

TETİK NOKTALARI

Hocam tedaviye gelmek istiyorum size. Öncesinde öyküme cevap verirseniz çok sevinirim. Hocam 28 yaşında erkek bir hastayım. 6 ay önce çok üzücü bir olay yaşadım oldukça kafama taktım bunu ve çok yoğun ruhsal travmalar yaşadım. Daha sonrasında anksiyete başladı ardından uyku bozuklukları. Bunların getirisi olarak bağırsaklarımda sıkıntılar başladı ve artan stresle birlikte boğaz reflüm oluştu. İlerleyen dönemlerde boynumda müthiş derecede ağrılar başladı, ağrı daha sonra kollarıma kalçama omuzlarıma yayıldı. Hastanede yaptırdığım tahlillerimde hashimato troiditi teşhisi konuldu. Hocam şu an uyluk kaslarım çok sert ve bacaklarımda müthiş ağrılar var. Ayrıca vücudumda zaman zaman iğne batma hissi yaşıyorum. Tüm bunlar neticesinde korkarak aklımıza ne tahlil geliyorsa yaptırdım. Hatta bir ara "enfeksiyon mu var" diye onlara bile baktırdım. Çok şükür hepsi negatif. Hocam size sorum uyluk içerisinde sertleşen ve ağrı yapan kaslarda da fibromiyalji tanısı konulur mu? Çünkü tetik noktalarda göremedim bu hususu. Bende fibromiyalji varsa nasıl bir tedavi uygulanmalı hocam? Değerli görüşleriniz için şükranlarımı sunarım saygılar.

KALP, DAMAR, VARİS, DVT, LENFÖDEM, FİBROMİYALJİ İLE İLGİLİ EN İYİ TEDAVİ ÖRNEKLERİ GÖSTEREN PROF DR AHMET AKGUL İLE YAPILAN RÖPORTAJ 


GELİŞTİRDİĞİ TEDAVİ YÖNTEMLERİYLE DÜNYAYA MEYDAN OKUYAN GENÇ BİR DEKAN
"PROF. DR. AHMET AKGÜL"

v1.png


Genç yaşına bir başarı hikayesini sığdırdı. Bir çok damara kan verdi, binlerce yaşlı-genç hastayı başarılı tedavi yöntemleriyle ayağa kaldırdı, dünyada bile benzeri olmayan uygulamalar geliştirdi, Gerontoloji bölümüne hayat verdi... Ve daha bir çok başarısı olan İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül ile sağlık sektörünü ve projelerini konuştuk.

Kendinizden bahseder misiniz? Bu mesleğe başlama fikri nereden geldi?

Benim babam tıp profesörü, kendisi kanser cerrahı, o yüzden biz ailede hep tıp ortamında büyüdük. Benim zaten başka bir meslek ile alakam yok. Bir cerrah, ameliyatı biliyorum. Babam bizi sürekli olarak ameliyathaneye götürürdü. Yani söylemek istediğim, sadece ameliyat ve hastane konusunda bilgiliyim. Ankara Anadolu Lisesi'ni kazandım. O zamanlar Anadolu liseleri kaliteliydi ve çok yüksek puanlar ile geliniyordu. Çok ciddi bir matematiksel beynimiz vardı bizim. Özellikle geometri ile aram çok iyidir, çok iyi bir şekilde ilgiliyim. Hocalarımız soru sormak için tahtaya çizdiği şekilleri daha çizmeden ben parmak kaldırıp söz alarak soruyu çözüyordum. Çünkü konuya detaylı bir şekilde hakimdik. Tahtaya gidene kadar ben kafamdan işlemlerin tamamını çözerdim. Hocalarımız ile düelloya girdiğimiz de olurdu. O yüzden şekiller, akışkanlar, sıvılar, tesisat.. Bunlar alt yapıda mevcut. Bu yüzden başka meslek bilmediğimden dolayı baba mesleğini seçmiş bulunmaktayım. Ankara Tıp Üniversitesi Fakültesi’ni kazandım. Orada da derecelerim vardı. 3. - 4. sınıftayken, cerrah olacağım ama acaba genel cerrah mı, kanser cerrahı mı, kalp damar cerrahı mı, plastik cerrahı mı olsam? derken, televizyonda Mehmet Öz’ü gördüm. Çok yakışıklı, karizma yerli yerinde, vizit yapıyor. Tıp öğrencisi olduğum için de kendisiyle tanışmak istedim. Daha sonra kendisini araştırdığımda Amerika' da kalp-damar cerrahı olduğunu öğrendim.

v2.png


Hastalarla ilgilenmesi vs. gerçekten hem ilgimizi çekti hem de alakamız oldu. Daha sonrasında ihtisas sınavına girdim ve kazandım. Yüksek Cerrah Kalp ve Damar Hastalıkları bölümünü kazandım. Sonrasında ilk seminer konusu verdiler. “Yapay kalpler ve kalp nakli” konusu üzerinde, ne kadar yeni başlamış biri de olsam, zorluk da çeksem üstesinden geldim. Öncelik olarak detaylı bir araştırma yaptım. Zaten insanlar bu gibi seminerlerde ilgi çekmek için her şeyi yaparlar ve bende öyle yaptım. Araştırma yaparken tesadüfen 1 hafta sonra “Mehmet Öz’ün tam da bu konu ile ilgili bir seminer verdiğini öğrendim. Ve ben bu konuyu inceleyerek çok güzel bir konu anlattım. En son slaytımda ise ayrıntılı bilgi isteyenler için New York’u hedef gösterdim. Bende bunun için bir bilet almıştım öncesinde, o hocayla tanışmak için... Aynı zamanda tanışıp tanışmama konusunda bir bilgim veya fikrim yoktu.

Sonra seminerin ilk günü Mehmet Öz’ü dinledim. 2. gün ise yoktu. Bende sorup soruşturdum. Sabah geleceğini söylediler. Mutfağın arka kapısından gelip, işini hallettikten sonra tekrar görev başına döner dediler. Son gün ise mutfağın kapısında bekledim. Gerçekten de sabah 7 sularında Mehmet Bey mutfağa giriş yaptı. O sırada mutfaktakiler görev başında.. Herkes kendi işiyle meşguldü. Seslendim;
- Mehmet hocam!
Dönüp; "Efendim?" (Kendisinin aynı zamanda kırık bir Türkçesi var.) dedi.
- Hocam böyle böyle... Ben Ankara’dan buraya sizin için geldim. (Durumu detaylı anlattım.)
- "Aa öyle mi?"deyip çok sevindi.
Biz konuşmaya, orada kaynaşmaya başladık. Hatta kendisi seminere geç kalmıştı. Biz o sırada kendisiyle dost olduk. Ve şuan hala aktif bir görüşme içindeyiz. Ben aynı zamanda editörlük yapıyorum. Mehmet Öz bizim danışmanımızdır, aynı zamanda ben onun yanında da çalıştım. Yüksek lisans için en güzel yerde asistanlığıma devam ettim. Birkaç yıl orada asistanlığımı sürdürdüm. Yapay kalpleri, hasta bakımları, hastaların psikolojisi gibi bir çok şeyi orada öğrendim. Hocamız bize, "ben herkese kalp ameliyatı yaptırabilirim , ama önce siz işin psikolojik kısmını öğrenin." derdi. Biz bu şekilde çalışıp sınavlara girdik. 3-5 tane projeyi Profesörler Kurulu'na sundum ve kabul edildi. Hatta yayınlarını çıkardım. O nedenle ben Türkiye'de erken Doçent olan kalp damar cerrahıyım. Türkiye'ye döndükten sonra Doçentlik sınavına girdim. 1 sene sonra Bakanlık beni çağırdı, "Bakırköy'de kalp damar cerrahisini kur." dediler. Ben de; "Bakırköy gibi büyük bir hastanede kalp damar cerrahisi yok mu?" diye sordum. İstanbul'u da bilmiyorum o dönemler, biraz da korkuyorum açıkçası. Velhasıl o dönemde hem Bakırköy'deki kalp damar cerrahisini kurduk, hem de Bağcılar'da kurulmasına yardım ettik. Şuan Bakırköy Kalp Damar Cerrahisi, Türkiye'nin en iddialı kalp damar hastanesidir. Ve biz burada inanılmaz işlere imza attık. Sadece Türkiye'de değil, dünya da bir çok uygulamayı literatüre soktuk. Tüm basında yer aldı bu haberler. Bir örnek vereyim; robotla hibrit kalp ameliyatlarını ilk defa ben yaptım. Bununla ilgili bir çok anılarımız var.
Ben ameliyatta hep şunu merak ettim; 70 yaşında bir hastayı ameliyat ettik, kalp damarlarını değiştirdik. Evet kalbi gençleşti fakat bu hastanın şah damarı, boyun damarı, bacak damarları da 70 yaşında. Neden bu duruma bir şey yapmıyoruz dedim ve damarı gençleştirmek için araştırmalara başladık. Yaşlanmanın damarlardan kaynaklandığını tespit ettik. İstanbul Üniversitesi Gerontoloji Yaşlılık Bölümünü kurduk. Ve ben profesör olarak oraya atandım. Kurucu Kürsü Başkanı oldum aynı zamanda. Şuan 4-5 tane daha hocamız var. Biz İstanbul Üniversitesi'nde bunları yaparken fakülte de dekan yardımcılığına yükseldim. 1 ay önce de dekanlığa resmi olarak atandım.

Bugüne kadar kaç kişiyi tedavi ettiniz?

10 bin civarında ameliyatım oldu.
İnsanların ameliyat olduktan sonraki tepkileri neler oluyor genelde?
Benim web sitemde (ahmetakgül.com.tr) orada bir sürü hasta yorumları var. O yorumların hepsine baktığınız zaman, insanlar çok teşekkür ediyor. Bize hasta, hiç bir yerde tedavi olamadığı için geliyor. Varis hastaları, kalp krizleri, kalp nakli, kapakçık yetmezlikleri, robotla kalp, lenf ödemler vs. bunların hepsi hiç bir yerde tedavi edilememiş ve elinde koca bir dosyayla geliyor. Hastalar genelde şunu söylüyor; " ben doktorlara gittim, bana bu hastalıkla, yarayla yaşamamı öğrenmeyi ve varis çorabı kullanmamı söylediler". diyor. Bir insan bir yarayla yaşamayı öğrenemez. Bir insan hastalıkla yaşamamayı öğrenmemeli.

Size gelen hastalar da tedirginlikle geliyor öyle değil mi?

Çok tedirgin geliyorlar gerçekten. Mesela dün yine acil bir ameliyat yaptık, o da 15 yıllık damar tıkanıklığı olan bir şeyi ameliyatsız çok ince bir telle açtık. Ben Amerika'da olan çalıştığımız firmalara istediğim cihazı tarif ediyorum, onlarda gönderiyorlar. Bu kadar başarımızın sebebi, hiç bir zaman engel tanımadık. Diğer sektörlerin de böyle olması lazım.

Peki Türkiye'de sağlık sektörünü nerede görüyorsunuz? Sizce başarılı mıyız?

Türkiye'de sağlık sektörü çok iyi bir durumda. Ben Amerika'da asistanlığımı yapmış, Almanya'da çalışmış, Avusturya'da dersler almış, Japonya'yı gezmiş biri olarak, Türkiye'de cerrahları son derecede başarılı buluyorum. Çok çeşitli hasta görüyorlar, çok zor şartlara rağmen çalışıyorlar. Türkiye'de doktor, sadece doktorluğunu yapmaz, su kesintisinden elektrik arızasına, anestezi cihazından tuttuğu bıçağa, yemekhanedeki kavgadan yemeklerin soğuk gelmesine kadar her şeyle ilgilenir. Bizdeki cerrahi yetenek kimsede yok. Tek sorunumuz, biz de araştırma yok. Çünkü araştırmaya zaman yok, araştırmaya enerji yok.

v3.pngAynı zamanda editörlük yapıyorsunuz sanırım...

2008 yılından beri, Türkiye'nin en büyük bilimsel yayıncılık dergisi var, 2-3 ayda bir çıkıyor dergilerimiz. Ben de bu dergilerin editörlüğünü yapıyorum.Aynı zamanda gazetemiz de var. Burada da tıp sektöründe olup biten haberler yer alıyor.Aynı zamanda yer bir televizyonda moderatör olarak rutin bir programım var.

Sizin geliştirdiğiniz ve uyguladığınız yöntemlerin bir kaçını anlatır mısınız?

Bir kadın hastamızın inanılmaz bir şekilde kalbinde bir ağrı söz konusuydu. Kalp damarları yırtık olan hastayı, tiroid hormonlarının yüksek olması sebebiyle ameliyata almamız gerekiyordu. Biz tiroid hormonlarını düşürmek için hormonlar verdik fakat vaktimiz yok.Dünyada yapılmamış bir tekniği uyguladık hemen. Hastanın tüm kanını değiştirdik,acil bir şekilde kalp ameliyatına aldık. Diğer bir hasta 70 yaşında bir amcamız...Beyninde kanama var, şah damarı tıkalı, kalbinde de damarlar tıkalı kalp krizi geçiriyor. Kalp krizi için kan sulandırıcı versek beyin kanaması artacak, beyin kanaması için kan durdurucu versek kalp krizi artacak... Ben de üçünü de aynı anda ameliyata aldım. Hem beynine boru taktım,şah damarını değiştirdim, kalp damarlarını değiştirdim. Bu da dünyada bir ilktir! Öte yandan 20 yaşında genç bir çocuk Kazakistan'dan gelmiş, akşam 20.00 sularında kapım çalıyor. 2-3 tane Kazak adam gördüm karşımda, beni evden alıp acil hastaneye götürdüler. Direkt ameliyata soktular beni. Çocuk sürekli protein, vücut geliştirici ilaçlar almış, kalp büyümüş, damarlar yırtılmış. Onu da başarılı bir şekilde ameliyat yaptım. Bunlar sadece enteresan vakalardan bir kaçı.

Şuan neler yapıyorsunuz? Bundan sonraki projelerinizden bahseder misiniz?

Şuan Gerontoloji bölümümüz gündemde. Türkiye'de iki tane Gerontoloji bölümü var. Biri Akdeniz'de, diğeri İstanbul Üniversitesi'nde. Türkiye'de Gerontoloji Bilimi ile ilgilenen tek kişi benim. Buradaki amaç insanların sağlıklı yaşamasıdır. Mesela şuan yaşlı dostu belediyelerle, yaşlı dostu şehirlerle, huzur evleriyle nasıl çalışabileceğimizi belirliyoruz, politikalar oluşturuyoruz. Benim asıl amacım, bir Gerontoloji, Yaşlılık Bakanlığı neden kurulmasın ülkemizde? Şuan bununla ilgili çalışmalar yapıyorum, yasa teklifleri hazırlıyoruz. Kısaca gündemimiz yaşlılık.Bizim toplumumuzun %8.4'ü yaşlı. Yani 65 yaşın üstünde. %8'i geçtiği zaman o topluma yaşlı toplum denir. Bize öğrenciyken hep Türkiye genç nüfuslu bir ülke derlerdi ama artık değil. 2023 yılında %10.5'i geçecek. %10'u geçtikten sonrada ileri yaşlı bir toplumumuz olacak. Yani biz tamamen Avrupa'ya döneceğiz. Avrupa 1900 yılında bunun önlemlerini almaya başladı, yani topluma karıştırma projeleri var. Biz de daha yok. Şimdiye kadar ben bireysel sağlıkla ilgilendim ama şimdi toplumsal sağlıkla ilgileniyorum. Aynı zamanda büyük sitelere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu önemli bir konu. Türkiye'de yaşlılara bakmak için uygun evler yok. Biz onların mimarisi işlemini de yapıyoruz. Yani mesela anneniz, babanız 70-80 yaşlarında, aynı evde kalmak istiyorsunuz. Peki yatak odaları nasıl dizayn edilecek? Işıklandırma nasıl olacak? Kulakları az duyduğu, gözleri az gördüğü için odanın ambiansı nasıl olacak? Tüm bunların önlemini almak için danışmanlık hizmeti veriyoruz.

v4.png


Son olarak neler söylemek istersiniz?

Her şey bir enerji ile birbirine bağlı.Bizim damarımızdaki sorun neyse, toplumdaki problemler de öyle. Bir kişinin hayatını düzenlemeye çalışırken, diğer herkesin hayatını düzeltmeye çalışabiliriz. Biz Gerontoloji ile ilgili dünyada olmayan projelerimize hayat vermeye uğraşacağız.

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

FİBROMİYALJİ VE FİBROMİYALJİ HASTALIĞI ve TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.