KAPANMAYAN YARA

Hocam merhaba! 18 yaşındayım ve ayağımda 5 yıldır kapanmayan bir yaram var. Bebeklikten gelen Tethered Cord ve çarpık ayak sorunum var. Çarpık ayak ameliyatlarla hâl oldu. Fakat 5 sene önce paslı bir çiviye bastım ve resmen hayatım mahvoldu. Yaram akmaya başladı. Flep ameliyatı oldum tutmadı. Kemik temizlendi, hiperbarik tedavisi gördüm yine de kapanmadı. Yaram eskiden topuğumun neredeyse yarısıyken şuan çok az kaldı fakat daha fazla kapanmıyor. Bazı doktorlar kemik enfeksiyonu var derken bazıları yok dedi. Dış merkezde ayağımın kesilmesi gerektiği bile söylendi. Üniversite hastanesi öyle birşey yok dedi. Diğer bir doktor kemik ülseri dedi. Her şey karmakarışık sanki. Şuan pansuman dahil hepsini evde yapıyoruz. Ne kapanıyor ne açılıyor. Ödemler oluyor ve yürüyünce yanma ve ağrı oluyor. Seneye üniversiteye başlayacağım ama bu şekilde çok zor olacak. Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

NAMAZ KILARKEN AĞIRIYOR


Merhaba hocam, livedoid vaskulit yaralarım hızla dağılıyor. Sizden randevu aldım, ama çok zorluyor. Erken e almam mümkün mü? Ne olur hocam namaz bile kılamıyorum. Ayağımın altında belirdi, o da çıkarsa yürüyemeyeceğim bile. Ne olur eğer mümkünse erkene alabilir misiniz?
Hayırlı bayramlar.

 

Var İse Ne Tür Bir Yol İzlemeliyim


Merhaba 1 ay önce sol bacağımdan yapıştırma sağ bacağımdan köpük yapıldı. Fakat operasyondan 2 hafta sonra ayaklarımda şişme oluştu bileklerimde bu yapılan operasyonda kullanılan ilaçların vücuduma alerji yapma olasılığı var mı, var ise ne tür bir yol izlemeliyim teşekkür ediyorum.


Yaralar Gün Geçtikçe Büyüyor


İyi günler hocam. Benim babam 66 yaşında iki defa anjiyo oldu belirli aralıklarla. Babamda kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği şeker hastalığı, hipertansiyon vs. bir çok rahatsızlığı çıktı. Babamın ayaklarında yaralar oluştu bu yaralar gün geçtikçe büyüyor. Önce sanki kaynar su dökülmüş gibi su topluyor büyük büyük sonra patlıyor ve yara oluyor. Hocam birçok hastaneye götürdüm ama hiç bir şekilde olumlu sonuç alamadık. Ve şuan babamın ayaklarının altlarına indi yaralar yürüyemiyor. Lütfen hocam babamı bu durumdan kurtarmaya yardımcı olur musunuz? Randevu verebilirseniz bize hemen getiririm..

Yara İçin Yârdim Ede Bilirimsiniz Acaba


Merhabalar Dr. Ahmet bey. Bizim bir sorunumuz var. Virüsle alakalı olarak maalesef şu anda Türkiye’ye gelemiyoruz. Annemde memesinde fungated yara var. Sizi internetten bulduk. Bize bu yara için yârdim ede bilirimsiniz acaba?

 

Çözüm Arıyorum

35 gün önce sağ el bileğimden köpek ısırdı, kuduz aşılarımı oldum 9 Eylül acilde ilk müdahale yapıldı iki noktadan dikiş atıldı rig iğnesi yapıldı. Cipro 500 ve sefpodo verildi sonra kolum kızardı augmentin 1000 bıd verildi sonra klin 150 verildi sonuç olarak kolumun kızarıklığı gitti ancak bir kez antibiyotik kullanmama rağmen bir noktadan akıntı devam etmekte. Plastik cerrahi ve enfeksiyon kliniğinden fayda göremedim, konu sizi ilgilendirir mi onu bile bilmiyorum ancak haliyle çözüm arıyorum kolay gelsin.

Daha Hızlı Bir İyileşme Sağlaması


Merhabalar benim babamın sol ayak bileğinde tıpkı yazınızda bahsettiğiniz gibi önce ufak sivilce gibi başlayıp daha sonra patlayıp açılan bir yarası var. Şu an 4-5 cm kadar büyüklüğü var Rif ve furacin kremi karıştırıp macun gibi steril spanç üzerinde yaraya pansuman yapıyorum, sarı kısımları azalıp yara kanlanmaya başladı ama daha hızlı bir iyileşme sağlaması için ne yapabilirim.

Acı Verici Şekilde Çıkmaya Başladı


Babamın kaba et, dizin arka kısmı fazla olmakla beraber önce kızarık şeklinde sonra yara şeklinde çıkmaya başladı. Şimdi de ayakaltında küçük kızarıklar şeklinde ama acı verici şekilde çıkmaya başladı. Babam tıp 2 diyabet hastası. Çoğu zaman dikkat etmedi ve sanıyorum bunun sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda tiroit hormonunda da sıkıntı oldu. Eutrox kullanıyordu ne yapmamız gerek?

VENÖZ YETMEZLİK YARASI


Kanımda protein C eksikliği olduğu için 2 kere pulmoner emboli 2 kere de dvt atlattım. Sol bacağımda yaklaşık 20 yıldır kronik venöz yetmezlik ve bununla beraber sürekli açılan venöz ülser yarası var. Ömrüm açılan yarayı kapatmaya çalışmakla geçiyor. Yaşam kalitem çok düşük. Onlarca doktor, hastane gezdim aynı şeyleri duymaktan bıktım usandım. Greft onarım yapıldı tutmadı, kaçak yapan damarı bağlama ameliyatı yapıldı olmadı. Evim hastaneye döndü lenf ödem cihazına kadar aldım. Varis çorapları, bandajlar, gümüş, çinko içeren yara kremleri, temizleme solüsyonları, ilaçlar, hiperbarik oksijen tedavisi derken denenmedik bir tedavi kalmadı ta ki sosyal medyada size rastlayana dek. Tüm videolarınızı, katıldığınız programları izledim ve içime bir iyileşebilme umudu doğdu ama size ulaşmak mümkün olmuyor. Umuyorum bu notumu okuyup size ulaşabilmemi muayene ve tedavi olabilmemi sağlarsınız. Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar, sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla...

Ne Olur Hocam Doktor Doktor Gezmeyeyim


Hocam merhaba benim bir maruzatım var, 1,5 aydan beri geçmeyen yara var hocam kaşıntıyla gelen. Kaşıdım yara oldu hocam, 3 cildiyeye kalp doktoruna çıktım her biri değişik ilaçlar vere vere bir türlü kapanmadı. Ne olur hocam canım yanıyor uyutmuyor yanma yapıyor, kızarıklık var ve kapanmadı size gelecektim. Temmuz ayına attılar hocam erken tedavi yapamaz mısınız işte çalışamıyorum zor durum dayım işten rapor alıyorum diye kızıyorlar ne olur hocam doktor doktor gezmeyeyim.

Babam Tıp 2 Diyabet Hastası


Babamın kaba et, dizin arka kısmı fazla olmakla beraber önce kızarık şeklinde sonra yara şeklinde çıkmaya başladı. Şimdi de ayakaltında küçük kızarıklar şeklinde ama acı verici şekilde çıkmaya başladı. Babam tıp 2 diyabet hastası. Çoğu zaman dikkat etmedi ve sanıyorum bunun sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda tiroit hormonunda da sıkıntı oldu. Eutrox kullanıyordu. Ne yapmamız gerek?

Çorap Giysem Alev Gibi Parmaklar Yanıyor


Merhabalar hocam,
1 yıl önce ayağımda hem ayak mantarı hem de tırnak mantarı oluşmuştu. Ayak mantarım 1 ay falan içinde geçti fakat tırnak mantarım 1 yıldır ilerleme görülmüyor. Ayak tırnaklarımın 8 tanesi hafif sarı renkte. Sol baş parmağım en kötü olanı, doktorların söylediği ilaçları düzenli kullanıyorum ama hiç değişen bir şey yok. Ayağıma bırakın ayakkabıyı çorap giysem alev gibi parmaklar yanıyor. Geceleri yorganı ayağımı örtmeyecek şekilde uyuyorum havasız, hafif sıcak almasın yoksa cayır cayır parmaklarımın üst kısımları yanıyor. Ayağımı yıkamaktan mıdır bilmiyorum doktorlar bir şey demiyor. Elim, dudağım yanıyor. Ne olur bana yardım edin.

Damar Açıcı Tedavi


Merhaba Doktorum, sol ayağımın baş parmağında şekere bağlı yara oluştu. Hastanede tedavi gördüm damar açıcı ilaçlar aldım şekerim düştü ancak sol başparmakta yara devam ediyor ancak azalıyor. Damar açıcı tedavi ücreti nedir teşekkürler.

AYAKLARI ETRAFINDA ŞİŞLİK

Merhaba,
Ayak bileklerimde bölgesel şişlikler var. Son zamanlarda şişlik bilezik gibi ayak bileğim etrafını sardı. Daha önce doktora gittim ama olumlu sonuçlar alamadım.
Sizden online randevu rica edeceğim.
İzmir'de yaşıyorum fakat sıkı sık İstanbul'a geliyorum. Tedavi edilebilir bir durum ise İstanbul’a kontrole geleceğim.
İyi çalışmalar.

Eksik Tedavinin Bir Sonucu Mudur?

Merhabalar hocam, 2018 Mayıs ayında lazer yöntemi ile varis ameliyatı oldum ama sonrasında özellikle sağ ayak bileğinde hem kaçağa bağlı yara hem de mor damarlar göz önüne çıktı ve dokundukça sızlamalar hissediyorum. Öte yandan bazen sağ ayağımda fazla oturduğumda ve egzersiz yaptığım zamanlarda şişme ayrıca kramplar oluşuyor. Bu eksik tedavinin bir sonucu mudur?

Sadece Küçük Bir Kabuklaşma Var

Merhaba hocam, bana vaskilut tanısı kondu. Her şeyim normal çıktı bütün testlerde, hiçbir sıkıntımda yok sadece deride kızarıklar var. Bir ay önce biyopsi yapıldı baldırımda küçük bir noktaya, hala sonuç çıkmış değil ve biyopsi yapılan yer bir ay oldu fakat hala iyileşmiş değil sadece küçük bir kabuklaşma var. Pandemi nedeniyle gelemedim yanınıza başka bir şehirde bulunduğum için. Bu konu hakkında var mıdır bir bilginiz acaba şimdiden teşekkür ediyorum.

BİR VARİS ÇORABI BİR DE İLAÇ VERDİLER

Merhabalar bacağımın yüzeyinde görüntü bozukluğu dahilinde ağrı için devlet hastanesine gittim bir varis çorabı bir ilaç ile gönderdiler beni ama çözüm yok ortada, tatmin olamadım.
Dopler raporumda Bilateral yüzeyel femoralde Valsava süresince reflü yetmezlik izlendi.
SOLDA PROKSİMALDE 5,8 mm diz düzeyinde 4mm olup bu mesafede valsalva manevrasında reflü yetmezlik izlendi çözümü yok mu? Teşekkür ederim.

İltihaplı Yaralar

Hocam kolay gelsin, babam asensiyel trombositoz hastası bu nedenle hydrea isimli bir ilaç kullanıyor. Kanserli hastalarda kullanılan bir ilaç. Babamın ayak bileklerinde önce iltihaplı yaralar çıktı. Yaklaşık 9 aydır geçmedi. Geceleri ağrıdan uyuyamıyor. Dermatoloğa gittik tedavi verdi. Kalp damar bacak damarlarının açık olduğunu söyledi. Babam 80 yaşında tavsiyeniz nedir acaba iyi günler

DOKUNUNCA ETLERİM ACIYOR

Merhabalar ben Aydın Nazilli’de ikamet etmekteyim. O yüzden size buradan yazıyorum. Ben yıllardır inceltemediğim bacaklarım yüzünden sıkıntılarım vardı ama bende ki rahatsızlık lipodem imiş. Ağrılarım ve sebepsiz morarmalarım var ve en ufak kuvvetli bir dokunma bile canımı çok yakıyor. Hocamı sosyal medyadan takip ediyorum. Yağ aldırma ameliyatı olmak istiyorum. Ama fiyatlar çok fazla ben ücretli bir çalışanım beni çok aşıyor fiyatlar. Bunun maliyeti bana ne olur birde sizden öğrenmek istiyorum. Boyu. 155 kilo 61, 47 yaşındayım. Artık bu durum benim kendime olan olan güvenimi de yok etti neredeyse arkadaşlarımla havuza yada denize gitmeyeli mayo, bikini giymeyeli seneler oldu. İkili ilişkilerimde bozuldu. Hala bekarım mesela. Resimlerimi de yollayabilirim uygun görürseniz. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

BURADA VARİS MERKEZLERİ VAR

İyi günler doktor bey Amerika’dan yazıyorum. 36 yaşında 4 çocuğum var. 3. Hamileliğimde sol ayak bileğimde kılcal damarlar belirginleşti diz kapağımın arkasında mor varis damarları oluştu. Başlangıçta ağrılar vardı ama herhangi bir tedavi görmedim 12 kilo verdim. Hareketlerimi artırdım, şikayetlerim azaldı ancak tamamen geçmiyor sitenizi keşfettim araştırdım burada tedavi olmak zorundayım. Kafam çok karıştı burada varis merkezleri var, doktorlar kalp damar uzmanı değil sadece varis üzerine uzmanlar tedaviyi eksik yaparlarsa ana damara hasar verirlerse diye korkuyorum. Ne önerirsiniz başka bir sorum ise 3 ay önce tromboze dış hemoroid tedavisi oldum acaba varislerden dolayımı bu durum ortaya çıkıyor yada hemoroıd mi varise sebep oluyor? Sağ bacağım görüntü olarak gayet normal ağrımda yok ancak sağ ayak tırnağımda mantar var önce mantarlı tırnaklarımdan mi tedavi görmeliyim hiç muayene olmadım ama sağ bacağımda varis yok diye tahmin ediyorum.

Yaralarda tek çözüm ampütasyon mu?

Hocam merhaba, babam 58 yaşında. 2 ay önce topukta küçük bir yara oluştu ağrı akıntı başladı götürdüğümüz hastaneler şeker yarası deyip gönderdi. Kovit dolayısıyla hastanelere giremedim, şu anda yatıyor topuk kısmını yanlarını aldılar. Parmak morardı almak istediler izin vermedim. Bugünde ayağını kesmek istiyorlar yoksa enfeksiyon vücuda yayılır diyorlar ne yapmam gerekiyor bilemiyorum…

KURUK SOKUMUNDA YARA

Sayın Hocam,
Annemin kuyruk sokumu bölgesinde yaklaşık 2 cm boyunda bir yara açıldı. Cilt doktoruna götürdük ve (Madécassol sabah sürülüyor ile Hamazinc akşam sürülüyor) iki krem verdi. İlaç sürdükten sonra yara üzerini pamukla kapatıyoruz ve basıyı önlemek için havalı minder kullanıyoruz. Yaklaşık bir ay geçmesine rağmen iyileşmedi. Size WhatsApp üzerinden yaranın resmini göndersem bize bir tedavi planlayabilir misiniz? Annem 87 yaşında Alzheimer ve diyabet hastası. Danışmanlık ücretini vereceğiniz hesap numarasına havale ederim.
Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Sizin Bize Yardım Edebileceğiniz İhtimalinden Dolayı Size Ulaşmaya Çalışıyoruz

Yaşadığımız şehirde aylardır yaraya bir çözüm bulamadık ve anneannemin gece gündüz acı çekmesi bizi çaresiz bıraktı. Araştırdığımız kadarıyla sizin bize yardım edebileceğiniz ihtimalinden dolayı size ulaşmaya çalışıyoruz. Hastanın durumu, pandemi, ve Trabzon-İstanbul yolculuğunun çok uzun oluşu nedeniyle öncelikle sizden bir fikir alıp, ona göre gelmek veya hareket etmek istedik. Hastanın durumu ve yarayla ilgili bilgileri anlatayım:


Bu yarayı buradaki birkaç dermatolog, romatolog, kalp damar cerrahı ve plastik cerrah gördü. İlk başta gut yarası dendi ve ona göre tedavi uygulandı. Hiçbir sonuç alamadık yara daha kötüye gitti ve hastanın ağrıları arttı. Daha sonra şekerden kaynaklı olduğu, en son da venöz ülser + vaskülit +şeker kaynaklı olduğu söylendi. Ultrason çekildi ve kılcal damar tıkanıklığı olduğu söylendi. (tüm bu tetkikleri size atabilirim). Trental isimli bir ilaç verildi ve yaranın ölü dokusunun plastik cerrahisinde alınması ve üzerine vücudun başka bir yerinden alınacak canlı derinin yama yapılması tavsiye edildi. Bu sürece hazırlanırken hastamız beyinde küçük bir pıhtı atması ve sonrasında da deri altında meydana gelen kanamalar yaşadı. (Bu yara kazıma ve yama operasyonu için kullandığı coumadin kesildi ve clexane'a başlandı. Bir yandan da trental adlı damar açıcı ilaç verildi. INR ayarlanması düzgün yapılamadığından yaklaşık 2 hafta önce beyinde küçük bir pıhtı attı. Hemen sonrasında ise INR değerleri neredeyse 5e kadar çıktı ve deri altında sağ bacağında kalçadan dize kadar olan bölgede kanama meydana geldi.) Bu esnada Trental'ı bıraktık, çünkü kullanmaya başladığımız günden beri hem ağrıları arttı hem de vücudunda kanamalar ve inr değerlerinin bozulmasını gözlemledik. Ek olarak ilaç prospektüsünde yazan çoğu yan etkiyi de gözlemledik. Hemen peşinden akut böbrek yetmezliği oluştuğu ve kan değerleri (hemoglobin) aşırı düşmüş olduğu için 3 haftadır devlet hastanesinde yatıyor. 4 - 5 ünite kan verildi. CRP değerleri de yüksek olduğundan bir yandan antibiyotik tedavisi de görüyor (ek olarak son 6 aydır çok fazla antibiyotik verildi). Şu an genel durumu sabit ancak ayağı çok acıyor ve ağrıyor. Ve yaraları hala iyileşmedi. Bu yara ilk olarak Ekim-Kasım gibi ortaya çıkmaya başladı, hafif şekilde. Kasım sonu - Aralık başında ise anneanneme kovid teşhisi koyuldu (pozitif test ile). Ancak ciğer filmine bakarak doktor bunun yeni olmadığını, rahatlıkla birkaç haftadır hastanın kovid’le mücadele ettiğini söyledi. Bu süreçte 20 gün hastanede yattı (sodyumu da çok düşerek bilinç kaybı oluşması zaten ilk hastaneye götürülme nedeniydi ve kovid tespit edildi bu esnada). Hastaneden negatif olduktan sonra çıkarıldı ve bu esnada ayağındaki yara oldukça kötü bir duruma geldi ve aşırı karardı. Doktorlar kovid den dolayı da böyle bir sorun olabileceğini söyledi. Bizim gözlemlerimize göre bu süre zarfında yaranın rengi değişti.

ICT TEDAVİSİ

Merhaba hocam Denizli'de yaşıyorum. Bundan 1.5 yıl önce diz kapağımın arkasında çok büyük bir ağrı oluştu üzerine basamayacak kadar sonradan öğrendim kist oluşuyormuş ardından 2 hafta sonra ayak bileğimde damarlar çıkmaya ve baldırım şişmeye başladı doktora gittik doktor ven ıct ameliyatı yapacağını ve kapakçığın bozuk olduğunu söyledi ama bir doktorumuz ven ıct yeni çıkan bir tedavi henüz yaptırmak doğru değil dedi. Ben de internette sizi gördüm benim baldırımdaki bu şişlik ve bileğimde ki kılcal varisler geçer mi daha 18 yaşındayım şort giyemiyorum varis çorabı girdiğim için birde bir çok ilaç kullandım kan sulandırıcı damar açıcı vb. Hepsini bıraktım ilaç içmek istemiyorum ki bu varis çorabını takmak da. Lütfen yardım edin hocam tedavisi var mı bunun yoksa ben baldırım şiş mi gezeceğim ömür boyu.

DAMARIN İÇİ PIHTI İLE DOLU

İyi günler doktor bey. Efendim benim eşim küçük bir apendisit ameliyatı geçirdi geçen ay. Koluna serum bağladıkları damar ameliyat sonrası ağrı vermeye başladı, doktoru ‘geçer merak etmeyin’ dedi. 20 gün sonra ağrı geçmeyince kalp damar cerrahına gittik. Bize ‘o damar trombusla dolu artık ihya olmaz, o damarı kaybetmişsin’ dedi. Biz Bakü’de farklı hekimlere gittik her doktor başka bir şey söylüyor. Pandemi yüzünden uçuşlar iptal edildiği için oraya şu an gelemiyoruz ama geç olmasından çok korkuyorum. Rica ediyorum sizinle online görüşebilir miyiz? Tek umudum sizsiniz doktor bey lütfen. Nasıl derseniz öğle yaparız yeter ki sizinle konuşa bileyim. Teşekkür ederim efendim.

MOR DAMARLAR

Bacağımda mor renkli bir damarım var. Aynı zamanda o bacağımda kasıkta da damar çıkıntısı mevcut. Ayakta 10 dk durduktan sonra ağrı başlıyor. Akşam yatağa yattığımda bacağımda zonklama şeklinde ağrılarım oluyor. Ben Kahramanmaraş’ta yaşıyorum. Tedavi için gelsem nasıl bir tedavi şekli uygulanır ve kaç günlük bir tedavi olur?

 

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.