ŞEKER HASTASI, AYAKLARINDA BATMA HİSSİ

Merhaba Ahmet bey. Annem 26 yıldan beri şeker hastası. Son zamanlarda gece yatarken ayaklarında şiddetli batmalar oluşuyor. Yaşam kalitesi almak bullak oldu. Çeşitli hastanelere tedavi için gitti ama iyileşemedi.
YouTube da videonuzu gördük. Ve sizin ile iletişime geçmek istedik.
Nerede görevlisiniz? Sizinle irtibata geçip tedavi sürecine başlamak istiyoruz. Annemin sağlığına kavuşmasını canı gönülden istiyoruz.

Derin ve İyileşmeyen Yaralar Hayatı Zorlaştırıyor

İyi günler efendim ben Gaziantep’den yazıyorum size. Annemin iki senedir bacaklarında, sırtında, şu anda da parmaklarında çok derin iyileşmeyen yaralar var, şeker hastası bir de her türlü hastaneye gittik, her şeye götürdük hiç bir tedavi alamadık. Çok zor durumdayız, her gün can çekişiyor lütfen bir yardım edin bizle iletişime geçebilirseniz, çok sevinirim, iyi günler dilerim.

ŞEKER YARASI

Babam şeker hastası günde iki doz insülin alıyor sabah 7 mm akşam 8 mm ayak parmak aralarında mantarda var. Tek nokta da yara oluşuyor, nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Ayrıca excaliba tablet 40/10 mg kullanıyor günde 1 doz. Daha önce sağ ayağında parmak aralarında çatlama oluyordu, iyileşti. 3 ayda daha sonra sol ayak parmak aralarında yara oluştu fakat yara oluşum sebebi dar ayakkabı giymek mi yoksa şeker mi oldu bilemedik ? Biz Denizli’deyiz. Hocam İstanbul bize çok uzak acaba bizi Denizli’de yönlendireceğiz bir hocamız olur mu? Allah rızası için Hocam.

TOPUKTA YARA

Hocam randevu almak istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Amcam için alacağım damar tıkanıklığı var ayağında topuğunda yara çıktı zaman kaybetmek istemiyorum. Lütfen bir yol gösterin.

AYAĞINDA DERİN YARALAR OLUŞTU

Merhaba,
Benim bir kanser hastam var, aynı zamanda şeker hastası. Ayağında çok derin yaralar oluştu. Sizin adınızı çok duyduk. Pek çok yere gittik ama hiç faydası olmadı. Size gelmek istiyor hastamız şimdi, çok duydu adınızı ama internet üzerinden bir türlü size ulaşamadık.
Yardımcı olursanız memnun olurum.

ÖNLEM ALAMADAN YARAM BÜYÜDÜ

Hocam saygılarımla önce teşekkür ederim nezaketinizden dolayı. Size varis ameliyatı sonrası dikişlerim için krem önerisi almıştım. Hoca dikişlerden bir tanesi keloid sinyali veriyor ne yapmalıyım?
Vücudumda bir tane keloidim var ama çocukluktan gelen süreç hiç bir şekilde ne olduğunu bilmeden önlem alamadan büyümüştü. Şimdi bunun da büyümemesi için sizden ricam ne kullanabilirim?

BACAĞA TAKILAN PLATİN SONRASI OLUŞAN YARALAR

Hocam bir süredir sizi takip ediyorum. Benim anne annem var. Kendisi yıllar önce bacak ağrılarından dolayı ameliyat oldu, platin taktılar. Bir sefer platin çıktı, tekrar taktılar. Zor zaman geçirdi ve platinden önce yürüyordu, şimdi bastonlar ile yürüyor ve kilo aldı. Bacakları ondan sonra yara bağlamaya ve akmaya başladı. Ateş gibi yanıyor, kilodandır dedik. Emboli hastası olduğu için kan sulandırıcı kullanıyor. O yüzden ameliyat da olamıyor, artık acısı dinmez oldu. Mecbur yatıyor, kilosu da bir hayli arttı hareketsizlikten. Ne yapacağımızı bilemiyoruz yardıma ihtiyacımız var, bacakları çok kötü durumda.

DİYABETE BAĞLI AYAK YARASI

Merhaba. Lütfen bana en kısa zamanda bilgi verin. Abim diyabet hastası, ayakta yara oluştu. Yara iyileşmediği için parmağın bir kısmını aldılar. Şimdi baş parmakta aynı durumda. Acil olarak size getirmek istiyorum. Adres, telefon ve randevu nasıl alırım? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

KIRMIZI DÖKÜNTÜLER YARA OLDU

Doktor bey yaklaşık 18 yaşımdan beri ayaklarımda kırmızı noktalar oluşmaya başlamıştı. Sonra bir müddet geçti ama sonra daha da kötü oldu, ayaklarımda şişmeler başladı ve o kırmızı döküntüler yara olmaya başladı. Bir doktor bana vaskülit tanısı koydu ve yaklaşık 1 yıl perdenisol adlı bir ilaç kullandım. Şimdi ayaklarım artık şişmiyor ve döküntü yok ama yaraların oluşturduğu siyah lekeler ayaklarımda çok kötü görünüyor. Sizden bu konuda yardım alabilir miyim?

DİZ ALTI KESİLMİŞ BACAKTA DAMARA PIHTI ATMASI SONUCU AÇIK YARA OLUŞUMU

Hocam öncelikle hayırlı akşamlar. Babam şeker hastası yaklaşık ay önce sol bacağı diz altı kesildi. Şuanda ise sağ bacağında açık yara oluştu. Bir kaç hastaneye gittik kesilecek dediler, damar pıhtı atmış dediler. Hocam bacağında her hangi bir sıkıntı yok, hareket ettirebiliyor, ayağa kalkamıyor akıntı oluşuyor bazen. Hocam sizi izledim ben kestirmek istemiyorum hocam. Bizlerle ilgilenirseniz çok sevinirim, hayırlı akşamlar, dualarımız sizlerle.

YARADA Kİ AKINTI DEVAM EDİYOR

Hocam merhaba,
Annemin tip 2 diyabet hastası. Topuğunda 4 aydır yara var. Elazığ’da bir ay yattı hastanede. Vac ve antibiyotik tedavisi sonrası dikiş atıldı. Dikişler bu hafta açıldı ama yarası tam kapanmadı ve ayağında hala akıntı var. Yaranın kapanması için ne yapabiliriz? Yazılarınızda bahsettiğiniz alginat ve hidrojel ve bal gibi yöntemler uygulanabilir mi? Lütfen bize yardım edin. Hastanede bir şey yapılmıyor. Muş’ta bu konuyla ilgili uzman doktor yok.

SON 6 AY İÇERİSİNDE 4 KEZ ANJİYO YAPILDI VE DURUM İYİYE GİDERKEN AYAKTA MORARMA OLDU

Son 6 ay içerinde 4 kez anjiyo yapıldı ve durumu iyiye doğru giderken geçen hafta sonu ayağında morarma oldu. Ve hastanede şuan. Tip 2 diyabeti de var aynı zamanda. Kendisi de emekli hekim. Şu anda tekrar anjiyo yapacaklar. Durumu değerlendirecekler ama sizin de çok başarılı çalışmalarınızdan haberdar olunca iletişime geçmek istedim. Sizin de görüşünüzü almak isteriz. Teşekkürler.

KALP YETMEZLİĞİ SONUCU BACAKTA YARA OLUŞUMLARI

Merhabalar, babam kalp hastası. Kalp yetmezliği var. Kalp pili takıldı ve zaman zaman ayaklarında şişlik olurdu. Fakat yaklaşık 4-5 aydır azalmayan şişlik var, sağ bacakta deride yara şeklinde oluşumlar var. Kabarcıklar oluyor ve sıvı akıntısı var. İdrar söktürücü olarak kullandığımız Decal adlı ilacı doktorumuzun önerisi ile günde 6 tane alıyor fakat olumlu bir etkisi maalesef olmadı. Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim

AYAK BAŞ PARMAĞINDA YARA

Eşim 32 yıllık diyabet hastası, sol vsp lümene pıhtı var. Ayakta ödem, kızarıklık var. 5 yıl önce beyi damarlarına pıhtı attı, 4 yıl önce bypass yapıldı, şimdi diyabete bağlı charcot eklem tanısı ve aynı bacakta tromboflebit var. Aynı ayak baş parmak altında kuş gözü büyüklüğünde diyabetik yara da oluştu.

DİYABET VE AYAK YARALARI

Babamın uzun dönemdir kontrol altında tuttuğumuz bir kalp yetmezliği ve diyabet rahatsızlıkları mevcut ancak son dönemde ( 8-9 ay) ayak yaraları ve ağrıları mevcut. Son dönemde bu ağrılar çok zorlayıcı oldu ve araştırmalarım sonucunda sizlere ulaştım. Telefon ile görüşmemizde mayıs ayına kadar randevuların dolu olduğunu iletti ancak bizim durumumuz biraz önem arz etmeye başladı. Hocamızdan ve sizlerden ricamız randevu sürecini hızlandırmak olacak. Geri dönüşlerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim.

AMELİYAT SONRASI KAPANMAYAN YARA

Yaklaşık 3 ay önce selülit teşhisi kondu. By-pass olan çizgi hattında antibiyotik tedavisi yapıldı ama şu an orası yara haline dönüştü ve kapanmıyor. Annem mitral kapak ameliyatı ve By-Pass ameliyatı geçirdi. Coumadin kullanıyor. Ameliyat olalı 5 yıl oldu yara dağılmıyor ama bir türlü de kapanmıyor. Hangi birim değerlendirmeli, nasıl bir yöntem izlenmeli? Teşekkür ederim.

BACAKTA GEÇMEYEN YARALAR

Merhaba. Babamın (67 yaşında) bacaklarında geçmeyen, geçse bile tekrar çıkan yaralar var. Bir çok doktora gittik fakat çözüm bulunamadı. Bir defa sağ bacağından varis ameliyatı yapıldı fakat çare olmadı. Yine her iki bacağında da yaralar var. Geliştirdiğiniz tedavi yöntemleri olduğunu öğrendim ve sizinle iletişime geçmek istedim. Bu yöntemler ile tedavinin yaklaşık maliyeti nedir? Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz? Başarılarınızın devamını dilerim.

ŞEKER HASTALIĞINA BAĞLI AYAKTA OLUŞAN YARALAR

Babamda şeker hastalığına bağlı sağ ayak topuğunda yara oluştu. Şu an bir hastanede yara bakım servisinde tedavi görüyor. Ortopedi doktoru ayağının kesilmesi gerektiğini söylemiş. Doppler sonucunu başka bir hekime gösterdiğimde kesilmeden kurtarabiliriz dedi. Ne yapacağımı nereye gideceğimi bilemiyorum. Lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Berbat Bir Hale Geldi Bir Hafta İçinde Delindi

Hocam babam yıllardır şeker hastası diyabetik ayak yarası var bacağında, damar tıkanıklığı olduğu için anjiyo yapıldı yarada iyileşme oluyordu ama enfeksiyon kaptı ve berbat bir hale geldi bir hafta içinde delindi. Size nasıl ulaşabilirim.

Kılcal Damarlara Müdahale Edemedikleri İçin Ayak Yaraları Bir Tülü Geçmiyor

Eşimde damar tıkanıklığına bağlı olarak ayak parmaklarında ve topuk da yaralar açıldı. 4 anjiyo olduk ama kılcal damarlara müdahale edemedikleri için ayak yaraları bir tülü geçmiyor. 6 aydır gitmediğimiz hastane kalmadı sülük bize yardımcı olur mu bana bir fikir verebilirseniz çok seviniriz.

Elleri Şişmeye Başladı Elleri İyileşiyor Ayak Bilekleri Şişiyor

Hocam merhaba, benim annem şeker hastası çok doktor gezdim götürdüm bir yakın arkadaşım sizi çok met etti. Annem Van’da hocam şekerden dolayı bir kaç kez anjiyo, balon kalp damar iğne kullanıyor şimdide elleri şişmeye başladı elleri iyileşiyor ayak bilekleri şişiyor ne yapalım hocam yardımcı olun bir yol gösterin.

BEYİN AMELİYATI SONRA ALINDA GEÇMEYEN YARA

Sayın hocam iyi günler.
Hocam eşim yaklaşık 5 ay önce iki defa beyin ameliyatı oldu. İlk ameliyattan sonra başının sol ön tarafında iltihaplı bir şişlik oluştu. Çekilen MR da ameliyattan sonra enfeksiyon kapmış olduğu tespit edildi ve ikinci ameliyatı oldu. Ameliyat sırasında alnındaki iltihaplı kısımlar temizlendi ve dikiş atıldı. Yaklaşık 4 ay hastanede kaldı antibiyotik tedavisi için. Vanco ve Meronem tedavisi gördü. Şükür enfeksiyon temizlendi ve taburcu oldu. Ancak bu süreçte alnındaki yara bir türlü iyi olmadı ve kapanmadı. Halen bu durum devam ediyor. Bu süreçte yaraya Rifocin ile pansuman devam etti. Bu konuda ne yapmamız gerekiyor? Sizin öneri ve yardımınızı talep ediyoruz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

OPERASYON SONRASI ŞEKER HASTASINDA OLUŞACAK OLAN AYAKTAKİ YARANIN ERKEN KAPANMASI İÇİN NE YAPILABİLİR?

Hocam, annemin ayak bileği kırılmıştı. Yanlış kaynamış. Ameliyat olacak. Annemin ayak bileği dondurulacak. Şeker hastası olduğu için enfeksiyon oluşmasını önlemek adına ne yapabiliriz? Yarasının erken kapanmasını istiyoruz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASINDA DİKİŞ YERLERİNDE KAPANMAYAN YARALAR

2 ay önce karın germe ameliyatı oldum. Dikişlerim yerlerimde kapanmayan yaralar var. Özellikle bir tanesi bayağı çukur oldu. Teramycin pomad kullanıyorum, sabah akşam üstünü kapatıyorum. Fazla bir iyileşme olmuyor.
size muayene olmak istiyorum. Randevu nasıl oluşturabiliriz ? İstanbul da oturuyorum.

AMPÜTASYON OLMADAN AYAKTAKİ YARA GEÇER Mİ?

Merhaba. Babam enfeksiyon tanısıyla bacağından iki kere ameliyat oldu. Şu an ara ara yara temizleme işlemi yapılıyor ve yarası hala açık. Halen yoğun bakımda tedavi görmekte. Doktorlar ampütasyon olabilir dediler.
Acaba bu konuda ne yapabiliriz?
Ampütasyon olmadan sağlığına kavuşabilir mi?
Eğer dönüş yapabilirseniz detaylı bilgi için doktorlarla görüşüp size bilgi verebilirim. Şimdiden teşekkürler.
Merhaba hocam. Dayımın sağlık güvencesi yok. Vücudunda yaralar var ve bunlar iyileşmiyor. Burada bir hastanede ayak parmakları kesildi , fakat işe yaramadı. Daha sonra bacaklarının kesilmesi için üniversite hastanesine yattı ama şu anda da tedavisi yapılamıyor. Makatından kan gelmekte. Ne yapacağımızı bilemedik. Bize yardımcı olur musunuz? Yoğun bakımda kendisi, teşekkürler.

DİZ ALTINDA YARA

Ben Gaziantep'ten yazıyorum. Annemin dizinin altında yara oluştu. Annem şeker hastası aynı zamanda yaklaşık olarak 1.5 ay olacak ilk başta hiç bir hastane müdahale etmedi. En son üniversite hastanesinde ise içeri alıp keseceklerini belirttiler. Bunu kabul etmedik yine devlet hastanesinin ek binasına bir şekilde yatırdık. Venöz ülseri dediler ve yaranın derinliği gittikten sonra kalp damar bölümüne sevk edildik. Şimdi ise o bölümde hiçbir tedavinin olmadığı, kılcal damardan kaynaklı bir yara olduğunu belirteler kesilir denildi. Bu konuda bizlere yardımcı olabilir misiniz gerekirse neredeyseniz annemi oraya getirebiliriz. Lütfen bize yardımcı olur musunuz?

TEDAVİYE CEVAP VERMEDİĞİ İÇİN HASTANEDEN TABURCU ETTİLER

Babamda diyabetik ayak yarası mevcut.
Yaş : 74, 15 yılı aşkın insülin kullanmakta tip 2.
Bunun yanında, koah, böbrekler (nefroloji yeşil listede) prostat (sınırda takip ediliyor), şizofreni (son 15 yıldır herhangi bir sorunu yok cenderin adında kullandığı ilaç var). Ani gelişen ayak yarası çok hızlı bir şekilde ilerledi.
İstanbul ... hastanelerine defalarca götürdüm ancak pek ilgilenmediler. Bir kaç gün içinde sağ küçük parmak, yanındaki parmak ve ayak tabanı kömür gibi karardı. Acil olarak Samsun’a götürdük, 13 gün yoğun bir tedavi uygulandı. Son 10 gündür evde antibiyotik, damar acıcı, sulandırıcılar gibi bir sürü hap ile tedavisi devam ediyor. 1 ay sonra kontrole gelmemizi istedi. Hastaneden taburcu etmelerinin sebebi hastanın tedaviye yanıt vermesiymiş ancak her iki parmak ve tabanın neredeyse yarısı (tabanda bir miktar gerileme olmuştu) hala kömür gibi iki parmak yanında da akıntılı yara mevcut.
İnternette araştırırken sayfanızı buldum, bu hastanın ayağını kaybetmeden kurtulma şansı varsa ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz.
Eğer gönderebileceğim bir mail adresi verebilirseniz, başlangıç ve şuan ki fotoğraflar, hastanenin hasta epikriz raporunu iletebilirim.
Acil yardım ve yorumlarınız istirham ediyorum. 

behcet_hastaliginin_en_iyi_tedavisi.jpgYukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıdaki renkli yazıda vardır veya haberin ayrıntıları için TIKLAYINIZ

NASA teknolojisi ile damar tedavisi

Bacaklara negatif ve pozitif basınç uygulayarak, toplardamarlardan geriye kan akımını hızlandıran cihaz ayak damar tıkanmalarına çözüm oluyor.

NASA’nın uzaydaki astronotların bacaklarındaki kan akımını düzenlemek için geliştirdiği cihaz, bacak damar tıkanıklıklarının ve bacak damarlarındaki kanlanma problemleriyle oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Geronteknoloji Merkezinde hizmete giren Vakum Terapi cihazı sayesinde kangren olup kesilecek ayaklar kurtuluyor.

Vakum Terapi Cihazı’nın vücutta ayaklardaki dolaşımı destekleyen ikinci bir kalp gibi çalıştığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül “Lenfödem toplumda 6.000 kişide bir görülen bir hastalık. Derin Ven Trombozu adını verdiğimiz tıkanıklıklar ise çok daha sık. Ayak damarlarının kanlanmasına yardımcı olduğu için her türlü damar hastalığının tedavisinde kullanılabilen bu tedavi yönteminde negatif ve pozitif basınç uygulanarak, toplardamarlardan geriye kan akımı hızlandırılıyor. Atardamarlardaki kan akış hızı ve dokuların oksijenlenmesi artırılarak yara-kas dokusunun iyileşmesi sağlanıyor. Farklı hastalıkların tedavisi için 16 programı olan cihaz aralıklı negatif basınç uygulaması sayesinde,tedavisi oldukça zor olan dolaşım kaynaklı hastalıklarda çığır açmış yeni bir metot” dedi.

Vakum terapisinin uzaya giden astronotların sağlıklarının korunması amacıyla geliştirildiğini anlatan Prof. Dr. Akgül “Uzayda yer çekimi olmadığından son derece sağlıklı olan astronotların dolaşım sisteminde problemler ortaya çıkıyor. Astronotlar günün belirli saatlerinde bu vakum cihazına girerek dolaşım sistemlerini normale döndürüyorlar. Bu cihazın tedavide kullanılması söz konusu olduğunda bir de basınç fonksiyonu eklenmiş” dedi.

"BACAĞINI KESECEĞİZ DEDİLER, 10 GÜN SONRA AYAĞA KALKTIM"

Özlem Tırış 26 yaşında bir ev hanımıydı. Her şey sağ ayak parmaklarının arasındaki kaşıntı ile başladı. Kaşıntı, kısa süre içinde bütün ayağını sardı. Bacağı kızardı ve diğer bacağının 2 katı kadar şişti. Ağrılar içinde kıvranırken acil servise gitti. Ağrı kesici verip gönderdiler. Bir süre sonra bacağında yaralar oluştu ve bacağı mosmor oldu. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyince “Bacağını keseceğiz” dediler. Tırış, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül’e ulaştı. Tırış’a yapılan damar haritalaması işleminde iç varis ve ileri derecede lenfödem hastası olduğu anlaşıldı. Özlem Tırış’ın hastaneye geldiğinde ağır yaraları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgül “Özlem Hanım’a bir seri tedavi uyguladık. Önce enfeksiyon tedavisine başladık. Bunun etkili olabilmesi için bacaklardaki ödemi azaltmamız gerekiyordu. O yüzden bu cihaza aldık. Beraberinde Oksiplazma dediğimiz iğneli tedavi, varisleri için de cerrahi operasyon yaptık” dedi.

ŞEKERE BAĞLI YARA MI?

Annemin seneler süren rahatsızlıkları sonunda
Şeker hastalığı, obezite, kalpte ritim bozukluğu, yüksek tansiyon,
Dizlerde kireçlenme...gibi .Yıllarca ilaç kullanımı ve geldiğimiz en son nokta bacakta çıkan yara ve tesadüfen öğrendik ki bu yara şeker yarası değil, lenf ödem nedeniyle oluşan bir yara. Tedavisini olduk yara kapandı. Ardından fizik tedavide lenf ödem tedavisi olduk sonuç alt bacak için başarılı oldu ancak üst bacakta değişiklik olmadı ve bize üst bacakta lipodem olduğu söylendi.
Size bacakların fotoğraflarını da yollayabilirim. Ankara’da oturuyoruz, 77 yaşındaki ve pek çok hastalığı olan annem için ne önerirsiniz? Şartları çok zorlayarak belki İstanbul’a da tedavi için gelebiliriz ama Ankara’da yapabileceğimiz neler olabilir bize ne önerirsiniz sayın hocam?
Teşekkür ediyorum

tur.jpgYukarıdaki gazete haberinin tamamını okumak için aşağıdaki renklendirilmiş yazıyı okuyun veya TIKLAYIN.

"Diyabetin damarları bozan bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akgül hangi durumlarda by-pass, hangi durumlarda stent ve balon tedavisinin seçilmesi gerektiğini anlattı…
Diyabet hastalığının kalbi besleyen damarları bozduğunu söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dekanı ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, acil durumlar dışında diyabetli hastalarda stent yerine by-passın tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.
Diyabetli hastalarda kalp ve damar hastalıklarının 2-3 kat daha yüksek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akgül, kan şekeri kontrol altında olmayan diyabetlilerde damar tıkanıklıklarının da yüksek olduğunu belirterek, “En fazla şeker hastalarına stent konuyor. Ancak belirli bir hasta grubu dışında özellikle diyabetli hastalarda stent koyup göndermek yerine by-pass yapılmalıdır. Damara balon yapmak, stent koymak gibi işlemler kısa bir süreli açıklık sağlıyor. Diyabet damar içinin iltihaplanmasına sebep olan bir hastalık olduğu için diyabetlilerde stent çok hızlı tıkanıyor. Uzun vadede bütün damar içinde bir iltihaplanma süreci başlıyor. Damarda yeni bir tıkanıklık olduğunda ya da stentin önünde veya arkasında bir tıkanıklık oluştuğunda hastaya by-pass yapmak zorunda kalıyoruz. Ancak iltihap ve önceki stentler sebebiyle elimizde by-pass yapabileceğimiz sağlam bir damar kalmamış oluyor. Çoğu zaman iç yüzeyi şişmiş damara gömülen stentleri çıkarmakta zorlanıyoruz” dedi.

BY-PASS İKİNCİ DEĞİL İLK TERCİH OLMALI

Stent konulabilecek diyabetli hasta grubunun sınırlı olduğunu anlatan Prof. Dr. Akgül, “Tek damarı tıkalı olan diyabetlilerle, açık ameliyat edilemeyen veya kalp krizi geçiren diyabetliye acil olarak stent takılabilir. Hasta rahatladıktan sonra by-pass’a alınır. Kendi tecrübemde, hasta şeker hastasıysa, kritik damar lezyonları varsa, açık ameliyat öneriyorum. Çünkü ameliyat sonucunda damarların açık kalma oranları ve hastanın hayat kalitesi daha yüksek oluyor. Bu arada stent konulan hastalara verilen bazı tip kan sulandırıcıların beyin kanaması, göz kanaması ve mide kanamasına yol açma riski yüksek olduğundan hastanın hayat kalitesi düşüyor ve endişe düzeyi yükseliyor” dedi.
Diyabetli hastalarda yara iyileşme süresinin uzun olması sebebiyle ameliyattan çekinildiğini de söyleyen Prof. Dr. Akgül, “Yeni ameliyat teknikleri ve malzemelerle bu risk de ortadan kalkıyor” dedi."

PARMAK VE TIRNAKLARDA ÇÜRÜME

Sol ve sağ baş parmak tırnaklarımda çürüme, sol ayak altında izler (kırmızı izler ve cihazdan çekilmiş fotoğraflar var) ve hiç ısıtamama ve ısınamama, sol ayak topuk ve bileğimde morarma (dinlenince yani uyuyunca geçiyor), sol ayak bileğimde hiç geçmeyen kırmızı izler (patlamış mı desem yoksa dökülen deriler mi desem bilemem), uyku da ve yürürken sol bacak diz arkası ve baldırda çekme ve sonrasında kütük gibi bir sol bacak, sol bacakta ki şikayetler azalmadıkça derecesi belli olmayan sevgide benzeri şikâyetleri sağ tarafta da yaşıyorum. Sürecin en kötü yanı ise sol göğüs alt çevresinde de bacaklarda ki şikâyetleri bir nebze de olsa çekiyorum. Nasıl yol gösterirsiniz?

KANAMA OLUYOR

Annemin 1 sene önce mide çıkışında kanser çıktı 2 evreymiş ameliyat ile kurtuldu kemoterapi ve radyoterapi aldı. Pet çekildi kolonoskopi ve endoskopi yapıldı. Bağırsaklarda da kanama var ve doktorun asistanı dedi şu an yapacak bir şey yok, belirli zamanlarda kan ve demir takviyesi yapılır dedi. Doktorlarda yapacak bir şey yok dediler ileride mide alınabilir dediler şu an şaşmış durumdayız mide ve bağırsaktan sızıntı var lavaboya çıkınca kanama oluyor, bu damarlara tekrar argon plazma olmaz dediler. Bu işlemde olmuyor tedavisi mümkün mü, bu hastalığın ve ani ölüm yaşar mıyız?

KALP AMELİYATI İÇİN BACAKTAN DAMAR ALINDI AMA YARA İYİLEŞMEDİ

Annem 2015 yılında açık kalp ameliyatı oldu. Ameliyat için sağ bacak kasıktan ayak bileğine kadar damar için açıldı. Ancak annem şeker hastası ve yarası uzun zaman iyileşmedi iltihap yaptı tekrar tekrar temizlediler. Çok acı çekti. Şimdi de sağ ayak diğer ayaktan neredeyse 3-4 kat daha şiş sürekli şişiyor. Kasıktan itibaren dayanılmaz ağrılar çekiyor. Yürümekte çok zorlanıyor sürekli ağrılara yaşıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Sizin çalışmalarınızı ve başarılarınızı internetten okuyorum. Eğer yardımcı olabileceğiniz bir konuysa size muayene olmak istiyoruz.

AYAK ÜSTÜ YARALAR VAR

Babam buerger hastası ve sağ ayak başparmağı kesildi. Yaklaşık 3 yıldır ağrılar içinde. Sigarayı yaklaşık 9-10 ay önce bıraktı fakat ayak üstü yaralar ve şiddetli ağrılar devam ediyor. Mümkün ise sizlere de göstermek ve muayene olup tedavi olmak istiyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederim elleriniz ve siz dert görmeyesiniz.

YAŞARSA AMELİYAT YAPILACAK

Onkolog dan 5 yıl yaşayabilir yazısı getirirseniz ameliyat yapacağız dedi … hastanesi. Babam kemik metastazlı prostat ca. 6 kür kemoterapi yeni bitti Pet için randevuyu bekliyoruz. Yani düşkün hasta değil. Gayet turp gibi benim gibi çok şükür. Ben muayene ücretini ve ameliyat sürecin de ne kadar ödeme yapılacağı, sürecin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.

dvt-2.jpg

 

 Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıda renkli olarak verilmiştir, ayrıca orijinal haberi görmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

23 yıl sonra yürümeyi hatırladı

47 yaşında uzun yıllardır iki bacağında da iç varis ve bu varislere bağlı olarak bacaklarında yaralar bulunan erkek hasta, birçok uzmana başvurmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. Ömür boyu bu hastalıkla yaşaması gerektiği cevabını alan hasta, Prof.Dr.Ahmet Akgül sayesinde hastalığından kurtuldu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi, yaklaşık 23 yıldır iç varis hastası olan ve yürümeyi neredeyse unutmuş hastayı sağlığına kavuşturdu.

“VARİS, YALNIZCA, TOPLARDAMAR KAPAKÇIĞINI TANIYABİLEN VE ONARABİLEN CERRAHLAR TARAFINDAN TEDAVİ EDİLEBİLİR"

Konu ile ilgili detayları, hastanın varis yaralarını tedavi edip tekrar yürümesini sağlayan ünlü varis doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül, şunları söyledi: “Varis, bir damardır yani bir damar hastalığıdır, yalnızca estetik bir sorun değildir. Damar olduğu için de kalp ile bağlantılıdır. Varis tedavisi yapacak doktorun, her türlü kalp ve damar ameliyatı ve tedavilerini "aktif" olarak yapan cerrah olmalıdır. Yalnızca bacağın derisindeki yeşil, mavi, kırmızı kılcal varisler ile ilgilenilirse tedavi tamamlanmaz ve ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Şaban Bey gibi yüzlerce hasta var, tedavi edildiği düşünülen ama esas tedavi için bize gelen. Nedeni, “varis" tedavisinin hem hastalar hem de doktorlar tarafından kolay zannedilmesi. O nedenle farklı birçok branştaki doktorlar varis tedavisi yaptığını iddia etmekte. Varis tedavisi, varise neden olan toplardamardaki kapakçık yetmezliğinin tedavisiyle sonuçlanmalıdır. Bu tedavi gerçek bir tecrübe ve deneyim gerektirir.
Yalnızca köpük, iğne, lazer, radyofrekans yapıp hastanın varisinin nedeni bilinmedikçe varis tedavi olmaz, bir sure sonra hastada varis yarası oluşur. Varis, yalnızca, toplardamar kapakçığını tanıyabilen ve onarabilen cerrah tarafından tedavi edilebilir.
İşte Şaban Bey de yıllarca bu şekilde varis “tedavisi" olmuş. Sonunda da şikayetleri geçmemiş ve her iki bacağında çok yaygın yaralarla bize geldi. O zamanki sorunu yalnızca varis yarası değildi, yıllarca hareketsiz kaldığı için bacak kasları erimiş, diz ve ayak bilekleri de katılaşmıştı. Zaten kendisi de hayattan zevk almayan, depresyonda idi. İşte burada da farklı bir tedavi devreye giriyor, kronik varis ve özellikle varis yarası olan hastaların tedavisi organize olan, koordineli çalışan tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Biz böyle bir ekiple tedavi ediyoruz. Ekibimizde, damar radyoloğu, fizyoterapist, psikolog, yara bakım uzmanı, estetisyen, dermatolog, damar cerrahı, ayak bakım uzmanı, enfeksiyon doktoru, diyabet doktoru mevcuttur. Önemli olan Şaban Beyin, varis yaraları için, "bu yara neden oldu?" sorusunun cevabıydı. Daha da önemlisi yaraya neden olan bu nedenin düzeltilmesiydi. Biz, varis ve varis yarası tanısı için yalnızca Doppler yapmıyoruz, “damarları haritalıyoruz". Şaban Beyin de bacak toplardamarlarını haritaladık, sorunun toplardamar kapakçıklarında kaçak olduğunu tespit ettik. 20 seneyi aşkın bir dönemdir yalnızca “yatakta yat" “bu hastalıkla yaşamaya alış" denilen Şaban Beyin tek sorunu varis kapakçıklarının çalışmamasıydı. Ameliyatta, AKGÜL tekniği adı verilen yöntem ile, hastanın kapakçıklarını onardık ve şikayetleri geçti."

BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK, BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞ, ÇALIŞMA ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR YAT"

Tedavinin devamı için de Prof. Dr. Akgül şöyle devam etti: “Hastamız yürüyemiyecek kadar bacakları bozulmuştu. Bu genç yaşta hasta yatağına mahkum edilmiş, hareket etmesi yasaklanmıştı. Bu durum da çok yalnış. Günümüzde hiçbir hastamıza, ameliyat veya tedaviden sonar yat demeyiz, aksine hep hareket etmeyi öneririz. Varis tedavisi veya ameliyatı yaptığımız her hastayı hemen ayağa kaldırır hareketli olmasını sağlarız. Yatmakla varis pıhtısı ve varis yarası artar. O nedenle Şaban Beyi tekrar yürümeyle barıştırdık. Ayağa kalkamayan hasta şu anda klinikte 3-4 km yürüyor. Son olarak şunu da belirteyim, her hastalığın tedavisi var, hiçbir hastaya “bunun tedavisi yok, bununla yaşamaya alış" denmemeli ve her hastaya mutlak hareket ve hareketli yaşam önerilmelidir."

''HAYAT ŞİMDİ GÜZEL''

47 yaşındaki hasta Şaban Arslan,''Yıllardır iç varis hastasıyım ayaklarımda hem iç varis hem de bu iç varisi bağlı yaralar vardı. Bu hastalık ilk olarak 1992 yılında sağ bacağımda başladı. 10 sene sonra da diğer bacağımda oluştu. 1994 yılında da hastalığımın tanısı kondu. Tedavi için Karabük ve Ankara da gitmediğim hastane kalmadı ancak hiçbirinden olumlu bir yanıt alamadım. Daha sonra İzmir'de bir hastanede 2 bacağımdan da ameliyat oldum. Fakat 3 ay sonra bacaklarımdaki yaralar tekrar oluşmaya başladı. Ve tekrar hastanelerin yollarını tuttum. Bu sefer İstanbul'da bir kaç uzmana gittim ama hepsinden aynı cevabı aldım. ''Bu hastalıkla yaşamak zorundasın bu hastalığın tedavisi yok''cevap buydu. Bana çoğunlukla yatıp dinlenmem gerektiğini de söylemişlerdi. Ben de aynen öyle yaptım ancak zamanla hastalığım daha da kötüye gitmeye başladı. Neredeyse artık yürüyemiyordum. Bacaklarıma buz torbaları koyarak uyuyabiliyordum. Hastalığımla birlikte psikolojim de bozulmuştu. Bütün ümitlerim tükenmişti. İşte tam bu sırada imdadıma Prof.Dr. Ahmet Akgül yetişti. Hemen ameliyat oldum. İlk önce sol bacağımdan ardından sağ bacağımdan ameliyat geçirdim. Şu anda da yara bakım ve fizik tedavi görüyorum. Adım atmakta zorlanan ben artık gayet rahat yürüyebiliyorum. Sağlığım yerimde şükür. Bugün sağlıklı ve mutluysam Prof.Dr. Ahmet Akgül ve ekibine borçluyum. Hepsine sonsuz teşekkürler ediyorum'' dedi.

Diyabetik hastalıklarda yara tedavisi ayrıntıları için lütfen tıklayınız

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.