LİPODEM

İyi akşamlar hocam. Eşim Lipodem hastası sizde tedavi olmak istiyoruz. Ekibinizle temasa girdik ve randevunun haziran ayında verilebileceği söylendi ve bizde işyerinden iznimizi 15 Hazirana aldık. Lütfen bize yardımcı olur musunuz? Saygılarımla.

“DİZ KAPAGIMIN ALTINDA BIR YARA OLUŞTU.”

Hocam merhaba. Konum sizinle mi alakalı tam olarak bilemedim ama paylaşımlarınızı görünce bu benim doktorum dedim. Diz kapağımın altında ocağın başında bir yara oluştu. İçi su dolu bir kabarcık ile başladı ve o kabarcık bugüne kadar geçmedi ve içimi bir korku kapladı. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Uyanırken Kollarımın Her İkisinde Uyuşma İle Uyanıyorum


Hocam merhaba,
39 yaşındayım ve ağrılı migren hastasıyım. 2 sene önce fibromiyalji teşhisi kondu, 2 yıllık antidepresan ve sibelium tedavisi gördüm. Şuan ataklar anında kullandığım relpax adli migren ağrısı ilacın dışında bir ilaç kullanmıyorum. Uykudan uyanırken kollarımın her ikisinde uyuşma ile uyanıyorum. Durup dururken ayağımda karıncalanma ve kol ağrıları yaşıyorum, artık psikolojim bozulmaya başladı. Kol ağılarından ve uyuşmalarımdan nasıl kurtulabilirim. Lütfen yardımcı olun

Sizin Bize De Umut Olmanızı Ümit Ediyoruz


Merhabalar,
İki yıldır Muğla da olan birisi olarak bir sene önce de daha huzurlu bir hayat sürmeleri için anne babamı Ankara’dan Muğla ya getirdim. Ancak şu an 64 yaşında olan babamın, gelmeden bir süre önce hafif düzeyde başlayan ağrıları şu an hayatını son derece olumsuz etkileyerek uyutmayan nefes aldırmayan ve yaşam sevincinden soyutlayan bir hal aldı. İlk başta vücutta yüksek oranda çıkan enfeksiyon sonrası antibiyotik tedavi ile başladık. Ardından vücudun kendi kendine enfeksiyon oluşturduğu, bu durumun ürolojik de olabileceği söylenirken kesin bir tanı ve tedavi yöntemi sunulmadı. Babam şu an ağrıları sadece bastırmaya çalışarak hayatına devam etmeye çalışıyor. İnternette araştırma yaparken sizin sayfanıza rastladım inceleme fırsatı buldum, tedavi edilen hastaların yorumlarını okurken içimde bir ümit yeşerdi. Muğla’da ikamet ediyoruz ama sizin bize de Umut olmanızı Ümit ediyoruz.

 

Psikolojik Olarak Ta Yıpranmaya Sebep Oldu


Selamlar ben. Ankara’dan yazıyorum. 13 Aralıkta babamın bacağına inşaatta tahta ağaç düştü. İlk anda dışarda hiçbir yara belirtisi olmadı 3-4 gün sonra şişme başladı ve ağrı ile hastaneye gitti. Ağrı kesici ve antibiyotik aldı 10-15 gün içinde bacakta önce 1 noktada iltihap boşalma yarası oldu. Sonra 2-3 cm yanında bir daha uç verip yine iltihap boşaldı. Bundan sonra basıncın azalması ile ağrıları hafifledi. İlk açılan iltihap yarasının üzeri siyah bir kabuklanma yaptı. 2. açılan iltihap yarası zamanla kapandı. bu süreçte 2 kez devlet hastanesinde farklı doktorlara muayene olmak zorunda kaldı. pandemi sebebiyle aynı doktora randevu alamadı. 1 kez özel bir poliklinikte 3-4 kez kontrol için gitti ve bu arada ozon tedavisi uyguladılar. fakat yine yara bölgesinde bir toparlanma görünmedi. buraya kadar ortopedi uzmanları ile tedaviyi sürdürdük. son olarak ise üniversite hastanesinde kalp damar cerrahisine başvurduk. kalpten, şekere, böbrekten kana kadar ciddi tetkikler yapıldı yaradan kültür alındı kemiklerde iltihaplanma var mı bakıldı. Çok şükür olumsuz bir bulguya rastlanmadı, sadece yara bölgesinde iltihap olduğu söylendi ve ayak parmaklarında mantar olduğu için sürecin biraz uzun sürebileceği söylendi. İlaç tedavisine devam edildi bu süre şuan 105-110 gün oldu. Bu zaman içinde bireysel ihtiyaçları için yürüdü bazen bir kaç saat ayakta kaldı. Bazen sadece wc ihtiyaçları için kalktı. Geldiğimiz noktada yara bölgesinde iyileşme görülmedi hatta ilk açılan ve iltihap boşalmasının olduğu açıklık halen kapanmadı. Sürecin uzaması hastada doğru tedavi yönteminin bulunamadığı düşüncesi oluşturdu ve psikolojik olarak ta yıpranmaya sebep oldu. Bende internet üzerinden benzer vakaları araştırmaya başladım ve sizlerin videolarını izledim, anlatımlarını dinledim. Sonra da buradan durumu size yazmaya karar verdim. bu konuda sizlerden nasıl destek alabiliriz.

saygılarımla

Çözüm Arıyorum

35 gün önce sağ el bileğimden köpek ısırdı, kuduz aşılarımı oldum 9 Eylül acilde ilk müdahale yapıldı iki noktadan dikiş atıldı rig iğnesi yapıldı. Cipro 500 ve sefpodo verildi sonra kolum kızardı augmentin 1000 bıd verildi sonra klin 150 verildi sonuç olarak kolumun kızarıklığı gitti ancak bir kez antibiyotik kullanmama rağmen bir noktadan akıntı devam etmekte. Plastik cerrahi ve enfeksiyon kliniğinden fayda göremedim, konu sizi ilgilendirir mi onu bile bilmiyorum ancak haliyle çözüm arıyorum kolay gelsin.

Daha Hızlı Bir İyileşme Sağlaması


Merhabalar benim babamın sol ayak bileğinde tıpkı yazınızda bahsettiğiniz gibi önce ufak sivilce gibi başlayıp daha sonra patlayıp açılan bir yarası var. Şu an 4-5 cm kadar büyüklüğü var Rif ve furacin kremi karıştırıp macun gibi steril spanç üzerinde yaraya pansuman yapıyorum, sarı kısımları azalıp yara kanlanmaya başladı ama daha hızlı bir iyileşme sağlaması için ne yapabilirim.

Acı Verici Şekilde Çıkmaya Başladı


Babamın kaba et, dizin arka kısmı fazla olmakla beraber önce kızarık şeklinde sonra yara şeklinde çıkmaya başladı. Şimdi de ayakaltında küçük kızarıklar şeklinde ama acı verici şekilde çıkmaya başladı. Babam tıp 2 diyabet hastası. Çoğu zaman dikkat etmedi ve sanıyorum bunun sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda tiroit hormonunda da sıkıntı oldu. Eutrox kullanıyordu ne yapmamız gerek?

Ne Olur Hocam Doktor Doktor Gezmeyeyim


Hocam merhaba benim bir maruzatım var, 1,5 aydan beri geçmeyen yara var hocam kaşıntıyla gelen. Kaşıdım yara oldu hocam, 3 cildiyeye kalp doktoruna çıktım her biri değişik ilaçlar vere vere bir türlü kapanmadı. Ne olur hocam canım yanıyor uyutmuyor yanma yapıyor, kızarıklık var ve kapanmadı size gelecektim. Temmuz ayına attılar hocam erken tedavi yapamaz mısınız işte çalışamıyorum zor durum dayım işten rapor alıyorum diye kızıyorlar ne olur hocam doktor doktor gezmeyeyim.

Babam Tıp 2 Diyabet Hastası


Babamın kaba et, dizin arka kısmı fazla olmakla beraber önce kızarık şeklinde sonra yara şeklinde çıkmaya başladı. Şimdi de ayakaltında küçük kızarıklar şeklinde ama acı verici şekilde çıkmaya başladı. Babam tıp 2 diyabet hastası. Çoğu zaman dikkat etmedi ve sanıyorum bunun sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda tiroit hormonunda da sıkıntı oldu. Eutrox kullanıyordu. Ne yapmamız gerek?

Çorap Giysem Alev Gibi Parmaklar Yanıyor


Merhabalar hocam,
1 yıl önce ayağımda hem ayak mantarı hem de tırnak mantarı oluşmuştu. Ayak mantarım 1 ay falan içinde geçti fakat tırnak mantarım 1 yıldır ilerleme görülmüyor. Ayak tırnaklarımın 8 tanesi hafif sarı renkte. Sol baş parmağım en kötü olanı, doktorların söylediği ilaçları düzenli kullanıyorum ama hiç değişen bir şey yok. Ayağıma bırakın ayakkabıyı çorap giysem alev gibi parmaklar yanıyor. Geceleri yorganı ayağımı örtmeyecek şekilde uyuyorum havasız, hafif sıcak almasın yoksa cayır cayır parmaklarımın üst kısımları yanıyor. Ayağımı yıkamaktan mıdır bilmiyorum doktorlar bir şey demiyor. Elim, dudağım yanıyor. Ne olur bana yardım edin.

Damar Açıcı Tedavi


Merhaba Doktorum, sol ayağımın baş parmağında şekere bağlı yara oluştu. Hastanede tedavi gördüm damar açıcı ilaçlar aldım şekerim düştü ancak sol başparmakta yara devam ediyor ancak azalıyor. Damar açıcı tedavi ücreti nedir teşekkürler.

Kökten Çözmek İstiyorum


Merhaba, iyi çalışmalar. Uzun zamandır kabızlık problemi yaşıyorum, lifli gıda, su tüketimim ve egzersizlerimde olduğu halde. Artık bu durumu kökten çözmek istiyorum, internette konuyla ilgili araştırma yaparken karşıma çıktınız. Randevu nasıl alabilirim? Toplamda kaç seans gelmem gerekiyor? Ücret nedir? Adresiniz nerede? Sağlıklı günler, iyi çalışmalar.

Hayatımdan Artık Zevk Alamamaya Başladım


Selamlar, hastalığım fibromiyalji bu hastalığı yaklaşık olarak 6 yıldır çekiyorum ve hayatımdan artık zevk alamamaya başladım. Her gece yatarken hasta olmamak için dua ediyorum. İnternette dolaşırken size denk geldim. Bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm ve yazmaya karar verdim. Telefon numaranızı bulamadım, âmâ bu mesaja bir geri dönüş sağlar ve beni tedavi etmeyi kabul ederseniz çok mutlu olurum saygılarımla. İyi akşamlar.

Doktorlarım Bu Duruma Alış Diyor


Çok zor durumdayım lütfen bana geri dönüş yapar mısınız? 2 yıldır ayda bir kere bile çıkamıyorum tuvalete doktorlarım bu duruma alış diyor. Anlatamıyorum sizden haber bekliyorum lütfen geri dönüş yapar misiniz?

Yeşil Reçeteli İlaçlar Kullanıyor


Hocam iyi çalışmalar eşimin dizlerinde aşırı derecede ağrı ve yanma şikâyeti var. Biz Sivas merkezde ikametgâh etmekteyiz. Gittiğimiz doktorlar kas romatizması dediler ve yeşil reçeteli ilaçlar kullanıyor eşim, ama hiçbir fayda görmedi size nasıl randevu alıp muayene ettirebiliriz. İyi çalışmalar.

Topuk Dikeni Diye Başlayıp Giderek Dayanılmaz


Son yıllarda giderek topuk dikeni diye başlayıp giderek dayanılmaz olmaya başlayan ayak yanması şikâyeti üzerine yapmadığım test gitmediğim poliklinik kalmadı, ve sonuç olarak bir çözüme varamadık geceleri yanma ağrılardan uyuyamıyorum yaşam kalitem uyku düzenim alt üst oldu. Kullandığım ilaçların bir faydasını görmemekle birlikte içmeye devam ediyorum bir umut lütfen bana yardımcı olun ve beni bu ağrılardan kurtarın.

Ruh Sağlığım İyi Değil


Hocam ben kendimin fibromiyalji hastası olduğumu düşünüyorum. Kronik yorgunluk, denge problemi, baş dönmesi, ense bandı ve boyun ve sırt bölgemde sanki dayak yemiş gibi bir halim var sinir sistemim sanki çökmüş. Ayaktayken ağaç dalındaymış gibi sendeliyorum. Ruh sağlığım iyi değil. Araştırdım bana tedavi konusunda en mantıklı siz geldiniz. Yardımcı olursanız sevinirim . Hoşçakalın.

Yumuşak Doku Kanseri Olabilir Mi


Hocam kolay gelsin bir sorum olacaktı, sol bacağımda 5 aydır hiç geçmeyen bir ağrım var gece gündüz demeden ağrı oluyor diz kapağımın arkasında şişlik var yapısı yumuşak. 3 ay önce de ağrım olduğunda mr çektim doktorlar baktı her hangi sorun tok dedi sadece eklemlerde yıpranma var dedi buz uyguladım geçmedi. Son 3 haftadır aşırı ağrım var uyutmuyor ve şişlik var tekrar mr çekeceğim ve yaptığım kan testlerinde rh değerim 20 çıktı sizce ne olabilir. Randevu almak istiyorum, yumuşak doku kanseri olabilir mi acaba yardımcı olabilir misiniz teşekkürler.

Dizim Kırık Bir Şekilde Oturduğumda


Ahmet Bey merhaba,

Pandemi sürecinde evden çalışmaya başlayan bir bilgisayar mühendisiyim. Yaklaşık 1 senedir sağ bacağımın uyluk bölümünde bir yanma şikayetim var. Hiçbir şekilde bir koltuğa, sandalyeye 1 saatten fazla oturamıyorum. Normal çalışma pozisyonunda yanmalar giderek artıyor bir noktadan sonra çekilmez bir hal alıyor ve normale dönmesi günler sürebiliyor. En rahat bulunduğum pozisyon ayakta durmak veya yüz üstü yatmak. Dizim kırık bir şekilde oturduğumda, kasıklardan uyluğa, oradan da ayağımın altındaki damarlara kadar bir yanma hissi oluyor. (alt baldırda bir yanma yok)

Bu Hayat Boyu Çekilebilecek Cinsten Bir Problem De Değil


Konuyla ilgili olarak önce Beyin ve Sinir Cerrahisi, Nöröloji ve sonrasında da yakın zamanda Kalp ve Damar bölümlerine gittim. Omur ile ilgili yapılan MR'larda bir problem görülmediği gibi, detaylı iki MRG'de de herhangi bir sinir sıkışmasına rastlanamadı. Kalp ve damar cerrahisi bölümü ise yaptığı Doppler Ultrasyonda damarlarda herhangi bir sıkıntı tespit edemedi. Açıkçası tüm doktorlar harikasın hiçbir sıkıntın yok diyor ama ben hayatıma bu şekilde devam edemiyorum. Daha 34 yaşındayım ve bu hayat boyu çekilebilecek cinsten bir problem de değil. Belli ki yaygın görülen ve saptanabilen bir vakalar arasında yer almıyor. Açıkçası çaresiz kaldım, ne yapacağımı da bilemiyorum.

Konuyla ilgili olarak size muayene olmak fikrinizi almak isterim.


Hayatım Çok Olumsuz Etkileniyor
Yaklaşık 10 senedir sırt ve vücut ağrılarım var. Fibromiyalji teşhisi kondu fakat tedavi olamadık. Hayatım çok olumsuz etkileniyor kaliteli yaşayamıyorum. Rize’den yazıyorum randevu alarak size gelmek istiyorum.

Aynı Saniye İçinde Bir Sızlıyor Bir Ağrıyor


Merhaba hocam, benim 13 yıldır göğüs bölgemde geçmeyen bir ağrım var. Kalp ve diğer doktorlara göründüm ve bir şey olmadığını söylüyorlar, ama benim yaşam kalitem bozuk ve sürekli ağrım oluyor. Aynı saniye içinde bir sızlıyor bir ağrıyor ne yapacağımı bilemiyorum. Beni nasıl yönlendirirsiniz ne yapmam lazım bu ağrıdan kurtulmam için önerinize ihtiyacım var hocam gel derseniz koşarak geleceğim o kadar bunaldım. Saygılar hocam

Bel Altımdan Bacak Başlangıcından Diz Kapağıma


Merhaba,
Benim bir sorum olacaktı otururken bazen böyle garip bir şekil de bel altımdan bacak başlangıcından diz kapağıma kadar böyle ağrı ve acımsı gibi bir şey oluyor, sürekli olmuyor fakat neden olur sizce cevap verirseniz memnun olurum.

Baş Ağrılarım Ve Mide Rahatsızlıklarım Da Eklendi


Merhabalar,
Uzun zamandır ortopedi, fizik tedavi, romatoloji dahil her yere gittim. Fakat şiddetli ayak ağrılarım ve bacak kasılmalarıma çare bulamadım. Yakın zamanda fibromiyalji tanısı kondu, ancak şişlik ve ağrılarım için tanı konamadı. Bu hususlarla ilgili randevu almak istiyorum. Geçmeyen baş ağrılarım ve mide rahatsızlıklarım da eklendi. Desteğinizi rica ederim.

Derslerime Odaklanamıyorum


Merhaba,
20 yaşındayım vücudumda gezici ağrılar var. Bel, boyun , sırt ve göğsümde ağırlık hissi var sürekli . Uzun zaman ayakta kalınca sırt ve belde ağırlık artıyor. Boğazımda da gerginlik oluyor. Mide bulantılarım oluyor . Psikolojim çok bozuldu tüm vücudum sıkılıyor gibi oluyor, mutsuz ve yorgunum derslerime odaklanamıyorum. Nasıl iletişime geçebilirim acaba ?

Bir Kaç Tüp İlaç Verdi Ve İğne Verdi Bunları Kullanıyor


Annemin göğsünde şeker yarası çıktı ilk önce sivilce kadardı sonradan 2 hafta içerisinde elma boyutunda büyüdü. Bu süre içerisinde doktora gittik tatbiki pansuman ve bir kaç tüp ilaç verdi ve iğne verdi bunları kullanıyor ama yara ne yazık ki iyileşmiyor. Acil bir şekilde geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

Tam İyileşiyor Derken Bu Seferde Büyük İltihaplı Yara Oluştu


Merhabalar hocam oğlumun her iki bacağında da venöz ülseri oluştu.1.si 4 yıl önce sağ ayak bileğinden, 2.si 4 ay önce sol kaval kemiginden.1 ay önce Samsunda kalp damar cerrahisinde operasyon geçirdi. Tam iyileşiyor derken bu seferde büyük iltihaplı yara oluştu sol bacağında. Sağ bacağında da yeni başladı. Çok çaresiziz ne yapacağımızı bilemiyoruz. Google’den araştırırken tesadüfen gördüm sizi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

Yardım Edin Dayanılmaz Acısı Var

Hocam babamın diyabetik ayak sağ ayak yarası pansuman yapıldı ayak anjiyosu yapıldı doppler çekildi oksijen tedavisi 1 gün zor dayandı bu arada yara arttı ilerledi iltihap çok arttı koku az. Ankara’da hastanedeki doktor diz altı kesilmesini söyledi. Yarın hastaneye yatacak cuma kesilecekmiş tansiyon şeker by pas olmuştu 6 sene önce diyalize giriyor. Okurdan salonda disket hastalığı var 76 yaş erkek maddi yönden de zayıfladık ne olur yardım edin dayanılmaz acısı var.

Hem De Ayak Ve El Parmaklarımda Mantar Hastalığı Var


Günaydın hocam, ben Alanya /Antalya da ikamet ediyorum hem varisim var hem de ayak ve el parmaklarımda mantar hastalığı var. 15 yıldır bu durumdan mustaribim, tüm tedavilere rağmen iyileşme yok. Sizi internette gördüm size nasıl muayene olabilirim, bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

Açık Yaralar Oluştu


İyi günler,
İleri derecede varis hastalığı var ayaklarda ve diz altındaki kısımlarda açık yaralar oluştu, kaşıntı var bacak damarında tıkanma var. Bu nedenlerden dolayı Prof. Dr. Ahmet Akgül'den muayene randevusu almak istiyorum.

TER BEZLERİNDE İLTİHAP VAR

Arkadaşımın eşinin ter bezlerinde iltihap var. Yılĺardır gitmediği doktor, kullandığı ilaç kalmamış. Koltuk altındaki ağrılı yara için siz bu durumu çözülebilir misiniz? Açıkçası muayene için maddi olarak şu an gelebileceklerini sanmıyorum. Görmeden bir şey diyemezsiniz biliyorum ama bunun tedavi yöntemleri nelerdir? Beni bilgilendirirseniz çok şey mi istemiş olurum?

Mümkün Olan En Kısa Sürede Gelmek İstiyoruz

Merhaba Hocam,
Ben babam için yazıyorum muayene için gelmek istiyoruz, fakat yerinizi tam olarak bilmiyorum. Babamın iki ayağında da senelerdir kapanmayan yaralar var. Tahlillerinde şeker tansiyon hiçbir şey yok. Hiç bir doktor ne sebebini anlayabildi ne de tedavisini yapabildi. Ozon tedavisi sülük tedavisi denedik kapanmadı. Mümkün olan en kısa sürede gelmek istiyoruz.
Kolaylıklar dilerim.

Röntgen Çekti Bir Bulguya Rastlamadı


Hocam eşimin 5 aydır kalçasında ki ağrı bacağına kadar iniyor. Beyin cerrahi Doktoru emar raporunda ufak fıtıklar var fakat bu kadar ağrı yapmaz dedi, orta pedi Doktoruna gittik kalçada siyatik siniri de röntgen çekti bir bulguya rastlamadı. Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz iletişim TLF verip görüşebilir miyiz?

53 Yaşındayım Fakat Kendimi 80 Yaşında Gibi Hissediyorum


Bende uzun zamandır bacak kas ağrısı vardı belimden ameliyat olduğum için acaba belden kaynaklanan bir ağrımı diye emarlar çektirdim. Fakat doktorumun incelemesinde belden kaynaklanan bir sorun olmadığını söyledi. Baş boyun ağrısı ayakta uyuşma karıncalanma var bacaklarım çok şiddetli ağrıyor. Sizden yardım rica ediyorum hocam bu ağrılardan nasıl kurtulabilirim 53 yaşındayım fakat kendimi 80 yaşında gibi hissediyorum saygılarımla.

ÇOK ENDİŞELİYİM

Günaydın Ahmet Bey,
Eşim 53 yaşında, bütün gece ağrıdan hiç uyumadı. Sol alt karın kısmında şiddetli ağrısı var. Bir ay önce Avrupa Şafak Hastanesi’nde kolonoskopi, endoskopi ve BT incelemesi yaptırdık ama “hiçbir şey yok” dediler, antibiyotik ve ilaç yazıp gönderdiler. Eşim üçüncü kezdir bağırsakta bir tıkanma yaşıyor, gaz çıkartamıyor ve sol tarafında şiddetli ağrısı oluyor. Eşimin babası kolon kanserinden vefat etti o yüzden çok ama çok endişeliyim. Siz bize nasıl yardımcı olursunuz? Sabahın çok erken saatinde rahatsız ettiğim için lütfen kusura bakmayınız.

GEÇMEYEN YARALARI VAR

Babamın ayağıdır.
Şeker hastası ve yıllardır ayaklarında geçmeyen yara var. Kime gittiysek bir çare üretemedi 30 yıldır. Şimdi ise diz altından itibaren çok çok sıvı akıyor. “Lenfödem” dediler ama bu sıvı kurutmak için bir tedavi yok. Yardımcı olabilir misiniz lütfen? “Mucize doktor” olarak tanımlıyorum sizi.

VARİS ÜLSERİNDEN KAYNAKLI YARALAR

Sayın hocam mailinizi bulamadığım için sizi buradan rahatsız ettiğim için çok özür dilerim. İzmir'in Bergama ilçesinden yazıyorum. Annemizin ayağında varis ülserinden kaynaklı yaralar oluşmuştur. Burada yara merkezi olmadığı için tedavi 2 aydan beri sürmekte fakat sadece yara bezi uygulaması enfeksiyon tedavisi yapılmaktadır. Basından takip ettiğim kadarıyla başarılı bir yara bakım ekibisiniz. Sizden ricam nasıl bir yol izlememiz ve ne gibi tedaviler uygulamamız gerek? Özür dileyerek ayağının fotoğrafını atmak istiyorum. Fikirlerinizle yardımcı olursanız çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkür ederiz. Yaralar kalça kırığı ameliyatı sırasında çürüyen yerlerin su toplayıp patlaması sonucu olmuştur.

“UZUN SÜREDİR BACAĞIMDA GEÇMEYEN YARALAR VAR.”

Hocam ben Malatya ilinin Doğanşehir ilçesinde kalıyorum. Uzun süredir bacağımda geçmeyen yaralar var. Sizi sosyal medyada gördüğüm için ve alanınızda uzman olduğunuz için buradan ulaşabildim.
Yardımcı olursanız sevinirim.

FİBROMYALJİ OLABİLİR MİYİM?

Ahmet hocam merhabalar,
Yazılarınızı okudum ve YouTube’da videolarınızı izledim. Eylül ayından beri gezen ağrılarım var ve birçok test yapılmasına rağmen çok şükür temiz çıkıyor. “Bir şeyin yok psikolojik deyip” gönderiyorlar. D vitamini eksikliğim de vardı fakat takviye almama rağmen geçmiyor. Bu durumdan dolayı hastalık hastası oldum. Araştırıp morali bozacak şeylere denk gelince hayat enerjim düşüyor, moralim bozuluyor. Bu da daha çok rahatsızlıklarımı arttırıyor. Bu ara kas güçsüzlüğü yaşıyorum bir yorgunluk hissi, ağrı…
Bir ay önce iç hastalıkları doktorum bana; “huzursuz bağırsak sendromu teşhisi “koyuldu. Bazen sol göğsüm ağrıyor, göz kuruluğu vs özellikle kış ayında oldu. Fibromiyalji olma ihtimalim nedir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.

VÜCUDUMDA KURU YARALAR VAR

Hocam hayırlı akşamlar,
Benim sorum şu bacağım da çocukluğumdan beri yumru gibi şişlik var. Boyut hep aynı ama bu aralar ağrı oldu ilk defa. Ayrıca vücudumda farklı noktalarda kuru yaralar var. Geç iyileşme var, bazıları hep aynı. Bu sebeplerden sizi ziyaret edebilir miyim?

YARALARIMA ÇÖZÜM BULAMADIM

Merhaba,
3 yıldır ellerimde ve sağ bacağımın arkasında egzamaya benzeyen ve geçmeyen yaralarım var. Çok fazla dermatoloji kliniğine gittim envai çeşit ilaç ve krem kullandım ama çözüm bulamadım. İnternette araştırma yaparken sizin sayfanızla karşılaştım. Yurt dışında yaşıyorum, online destek ve tedaviniz var mı acaba? Yaralardan dolayı çok mağdur durumdayım. Lütfen dönüş yapın. Teşekkürler

SOL BACAKTA ŞİŞLİK OLUŞTU

Merhaba Hocam,
Ben 2 sene önce böbrek nakli oldum ve son 1,5 ay önce hastanede yattım. Baya sıvı kaybı olduğu için baya serum verildi. Ödemden dolayı ayağımda şişlik oldu. Bu 1 ay içinde sol bacağımda oluşmaya başladı. Sizi tavsiye ettiler bende bilgi almak istiyorum. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim? İzmir’den yazıyorum.

BANA UMUT OLACAKSINIZ

Büyük uğraşlar sonunda bulduğum kliniğimizde şu an oturuyorum ve öyle kıpır kıpır ki içim. Kapıda araç içerisinde beklettiğim annem var. 5 yıllık böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastası ve buna bağlı toplardamar tıkanıklığı mevcut. Diyaliz alabilmesi için kateter açılması gerek ve açılan 22 katater, 2 füstül, gitmediğim hastane, kapısını çalmadığım doktor kalmadı. Yapılan anjiyolar, açılan kateterler ve benim kapılarda bekleyişim, anneme bir şey olur düşüncesi…
Şu an nakil hazırlığında olan annem diyaliz göremiyor, yaklaşık 10 kilo sıvısı var. Yarın nakil olacağımız hastanede anjiyosu var. O kadar karmakarışık ki hocam, konuyu bile anlatmaya çalışma zorluğu çekiyorum inanıyorum ki…
Beklediğim bu kapıda geldiğiniz an bana umut olacaksınız.

SADECE KAN SULANDIRICI ÖNERİLİYOR

Merhaba,
Kardeşimde “karaciğerle dalak arasındaki damarda tıkanıklık olduğu” söyleniyor. Dalak büyümesi ve yemek borusunda varis başlangıcı olduğu tespit edildi.
Gastroenteroloji doktoru; “hastalığın genetik yapıdan olduğunu” söylüyor. Hematoloji doktoru ise; “bir kan hastalığı olduğunu” ifade ediyor.
Bu hastalığın tedavisi var mı? Doktorlar sadece kan sulandırıcı ilaç öneriyor.
Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Kardeşim 32 yaşında, geçtiğimiz ağustos ayında rahatsızlandı. Aniden oluşan bir karın ağrısıyla fark edildi.

BÖYLE GİDERSE BACAĞI KESEBİLİRİZ

Ahmet Hocam,
Ben Kayseri’den yazıyorum. 83 yaşında diyabet annem var. Sol bacağında damar tıkanıklığı ve zayıflamasından dolayı bacağın beslenemediği neden karıncalanmalar ve ayaklarında zaman zaman morarmalar oluyor. Kardiyoloji doktorunun Ultrason sonucuna göre dediği; “bir damar %90 ana damarda ise %70 kan akışı yokmuş, böyle giderse diz kapağının altından bacağı alınabilirmiş.” Allah esirgesin…
YouTube’da videolarınızın hepsini izledim. Randevu alıp İstanbul’a gelsek olur mu? Ahmet hocam bir şeyler yapılabilir mi? 6 yıl önce sol diz kapağı protez taktılar o zamandan beri sol dizinde ve özellikle ayak tabanında karıncalanmalar ve ağrılar var ve zor yürüyor. Kayseri’de bu işten tam anlayan yok hocam. Kimisi; “ameliyat sonrası sinirler zarar görmüş” diyor. Bu kangren olma olayı da bizi çok korkutuyor. Ne olur hocam ne yapalım? Size göstermek istiyorum.

BENİM DAMARLARIMDA KAPANMAYAN YARAM VARDI. BİR GÜN DÜŞTÜM VE KAPANMAYAN YARAM OLDU

Hocam iyi günler. Sizi başından takip ediyorum. Benim yengemin ayağında 9 yıldır iyileşmeyen bir yarası var. Durumunu kendisi yazdı size gönderiyorum;
Benim damarlarımda genişleme ve daralma vardı. Bir gün düştüm ve kapanmayan yaram oldu. Önceleri ufaktı sonraları kullanılan bazı ilaçlardan dolayı dizden aşağı yara oldu ayağım ve trombus akıntısı oldu. Ağrılar derken pıhtı attı ve damarda yırtık oluştu. İki kere ameliyat oldum ve sonra bir pıhtı daha attı. O zaman felç geçirdim. O zaman kanımın az ve koyu olduğunu, bunun için pıhtı attığını, kalpte delik olduğunu, beyne giden 3 ya da 4 damarda tıkanıklık olduğunu öğrendim. Ameliyat sonrası yan etki dedikleri lenf ödem oldum ve hala akan, kapanmayan bir yaram var.
Hocam bir çare bulamadık. Size nasıl getiririz? Bu sizin çalışma alanınıza girer mi? Siz hangi hastanedesiniz? Çalışma şekliniz nedir? Allah rızası için bize bir yol gösterin. Siz hiç iyileşmeyen yaraları iyileştirmişsiniz, umarım bize de umut olursunuz. Hasta kilolu ve uzun yıllar sigara tiryakisi, yaşı 47.

ARTIK YAPACAK BİR ŞEY KALMADI

Hocam hayırlı akşamlar,
Babam iki haftadır Ordu Devlet Hastanesi’nde damar tıkanıklığı sebebiyle tedavi görüyor.
Sağ dizinden aşağısında kan dolaşımı yoktu. Bu zamana kadar 3 ameliyat oldu ve ilaç tedavisi gördü. Ama ilk hafta topuğa yakın bir bölgeye kadar açılma oldu, devamında ilerleme olmadı.
Bugün son defa ameliyata aldılar.
“Artık yapacak bir şey yok bacağın kesilmesi gerekiyor” dediler.
İstanbul'a götüreceğimizi söyledik. “En doğal hakkınız ama boş yere yorulursunuz” dediler.
Sizlerden dönüş yapmanızı rica ediyoruz.
Yarın babam İstanbul'a gelecek. Kimseden randevu alamadık.
Artık babamı bir hastanenin aciline götürüp; “babam ölüyor” diyeceğiz.
Başka çaremiz kalmadı.
Sizlerden bize bugün yarın dönüş yapıp tedavi ile ilgili bir şeyler etmenizi rica ediyoruz.
Gereğini arz /rica ederim.
Saygılarımla

AÇILSA BİLE TEKRAR TIKANABİLİR

62 yaş erkek hasta, günde 2 paket sigara var. Ayak damarlarında tıkanıklık var, anjio ile açılamadı. “Tam tıkalı” denmiş, kalp damarları %70 oranında açılmış 2 stent takıldı. “Ayak damarları için ameliyatı önermiyorum” demiş doktor. “Açılsa bile tekrar sıkıntı olabilir, kesilebilir” denmiş. Malatya ilinden geleceğiz yardımcı olursanız.

PIHTI OLUŞTU

Hocam,
Ağrı ilinde eşim sezaryen ile doğum yaptıktan hemen sonra “sol bacağında ağrı olduğunu” söyledi. Hatta akabinde bel ağrıları başladı. 20 gün boyunca hastanelere gittik, fakat bir şey tespit edemediler. “İğne yapıldığı içi onun ağrısıdır” deyip geçiştirdiler. 21. gün ayağı morarıp şişmeye başladığında Ortopedi doktoruna başvurduk. “Ultrason çekelim, belki damar yapısında bozukluk olabilir” deyip ultrasona gönderdiler. Sonuç olarak DVT oluştuğunu, acil olarak Van iline sevki gerçekleştirildi ve anjio olduk. 6 ay boyunca Hibor 7500 kullandık ve varis çorapları aldık. Fakat hala pıhtı olduğunu, ömür boyunca bu varis çorabını giymesi gerektiğini söylüyorlar. Son Doppler ultrasonda ''Sol CFV, CFV ve SFV de lümen içi trombüs ve rekanalize akım izlenmiştir. Kompresyona yanıt kısmen vardır(Kronik DVT ?) '' şeklindedir. Sonrasında hoca Hibor 7500 yazmamış, Coraspin vermiş. Tabi bebeğimiz de var emzirme konusunda sıkıntı yaşamadan hangi ilacı kullanmamız doğru olur ya da bunu ömür boyunca çekecek miyiz?

Sizin Bize Yardım Edebileceğiniz İhtimalinden Dolayı Size Ulaşmaya Çalışıyoruz

Yaşadığımız şehirde aylardır yaraya bir çözüm bulamadık ve anneannemin gece gündüz acı çekmesi bizi çaresiz bıraktı. Araştırdığımız kadarıyla sizin bize yardım edebileceğiniz ihtimalinden dolayı size ulaşmaya çalışıyoruz. Hastanın durumu, pandemi, ve Trabzon-İstanbul yolculuğunun çok uzun oluşu nedeniyle öncelikle sizden bir fikir alıp, ona göre gelmek veya hareket etmek istedik. Hastanın durumu ve yarayla ilgili bilgileri anlatayım:
Bu yarayı buradaki birkaç dermatolog, romatolog, kalp damar cerrahı ve plastik cerrah gördü. İlk başta gut yarası dendi ve ona göre tedavi uygulandı. Hiçbir sonuç alamadık yara daha kötüye gitti ve hastanın ağrıları arttı. Daha sonra şekerden kaynaklı olduğu, en son da venöz ülser + vaskülit +şeker kaynaklı olduğu söylendi. Ultrason çekildi ve kılcal damar tıkanıklığı olduğu söylendi. (tüm bu tetkikleri size atabilirim). Trental isimli bir ilaç verildi ve yaranın ölü dokusunun plastik cerrahisinde alınması ve üzerine vücudun başka bir yerinden alınacak canlı derinin yama yapılması tavsiye edildi. Bu sürece hazırlanırken hastamız beyinde küçük bir pıhtı atması ve sonrasında da deri altında meydana gelen kanamalar yaşadı. (Bu yara kazıma ve yama operasyonu için kullandığı coumadin kesildi ve clexane'a başlandı. Bir yandan da trental adlı damar açıcı ilaç verildi. INR ayarlanması düzgün yapılamadığından yaklaşık 2 hafta önce beyinde küçük bir pıhtı attı. Hemen sonrasında ise INR değerleri neredeyse 5e kadar çıktı ve deri altında sağ bacağında kalçadan dize kadar olan bölgede kanama meydana geldi.) Bu esnada Trental'ı bıraktık, çünkü kullanmaya başladığımız günden beri hem ağrıları arttı hem de vücudunda kanamalar ve inr değerlerinin bozulmasını gözlemledik. Ek olarak ilaç prospektüsünde yazan çoğu yan etkiyi de gözlemledik. Hemen peşinden akut böbrek yetmezliği oluştuğu ve kan değerleri (hemoglobin) aşırı düşmüş olduğu için 3 haftadır devlet hastanesinde yatıyor. 4 - 5 ünite kan verildi. CRP değerleri de yüksek olduğundan bir yandan antibiyotik tedavisi de görüyor (ek olarak son 6 aydır çok fazla antibiyotik verildi). Şu an genel durumu sabit ancak ayağı çok acıyor ve ağrıyor. Ve yaraları hala iyileşmedi. Bu yara ilk olarak Ekim-Kasım gibi ortaya çıkmaya başladı, hafif şekilde. Kasım sonu - Aralık başında ise anneanneme kovid teşhisi koyuldu (pozitif test ile). Ancak ciğer filmine bakarak doktor bunun yeni olmadığını, rahatlıkla birkaç haftadır hastanın kovid’le mücadele ettiğini söyledi. Bu süreçte 20 gün hastanede yattı (sodyumu da çok düşerek bilinç kaybı oluşması zaten ilk hastaneye götürülme nedeniydi ve kovid tespit edildi bu esnada). Hastaneden negatif olduktan sonra çıkarıldı ve bu esnada ayağındaki yara oldukça kötü bir duruma geldi ve aşırı karardı. Doktorlar kovid den dolayı da böyle bir sorun olabileceğini söyledi. Bizim gözlemlerimize göre bu süre zarfında yaranın rengi değişti.

DVT OLDUĞUMU ÖĞRENDİM

Hocam Günaydın.
Ben KKTC’de yaşıyorum. 1yıl önce varis ameliyatı oldum ama ağrılarım devam ediyor. İlaç kullanıyorum, varis çorabı giyiyorum. Doppler Ultrason sonucu da DVT olduğumu öğrendim. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim? Ağrılarım çok fazla.

GENETİK YATKINLIK OLDUĞU İÇİN VARİS ÇORABINA MAHKUMSUN DENİYOR

DVT hastasıyım. 2014 yılında ilk DVT rahatsızlığı sağ bacağımda oldu, patoloji raporunda; “genetik yatkınlığın olduğu” söylenerek varis çorabı verildi ve Coumadin tedavisine başlandı. Yaklaşık 6 ay sonra da Coumadin’i bırakılıp Bebe Aspirini kullanmaya başladım. 2019 yılının haziran ayına kadar bu şekilde yaşadım. Haziran ayında sol bacağımda da DVT çıktı. Yine heparinle pıhtı 3-4 gün dağıtıldı, sonra Coumadin kullanmaya başladım. Her iki bacağımda da diz altı varis çorabı var ve “ömür boyu Coumadin kullanacağım” söyleniyor. Bu süreçte çok değişik hastanelerden bilgi aldım. Bu konu da gerçekten beni psikolojik olarak etkiliyor. Sizi de birkaç kalp damar doktoruna sordum, onlar da; “genetik DVT olduğu için sizin bir şey yapamayacağınızı, boşa para harcamamak gerektiğini” söylediler. Maddi durumum çok iyi değil ve muayene ücretiniz ve Ultrason çekimleri pahalı gözüküyor. Ben bu parayı borçla krediyle karşılarım ama sizden isteğim su genetik DVT için çözüm yolunuz var mı? Tanıdığım 2 genç arkadaşım da DVT vardı ve ikisinde de akciğer embolisine çevirmiş, bunu yaşamak istemiyorum. Size 2 gün önce çekildiğim Ultrason raporumu gönderiyorum. Yorumlayıp durumumla ilgili çıkarımda bulunmanızı rica ediyorum. Hocam bu zamana kadar hiç kimse Coumadin ve varis çorabı harici çözüm bulmadı. 2. vaka olması ve genetik yatkınlığın olması nedeniyle herkes “Coumadin ve varis çorabına mahkumsun” diyor. Sizi birkaç devlet hastanesi doktoruna sordum; “Bu bir kan hücresi problemi bunun çözülebilmesi mümkün değil. Sen çözüm aşamasını geçmişsin, tıp kan hücrelerine müdahale edemez. Nasıl açacakmış tıkalı damarı, 26 yaşındaki birinde bu riske girilir mi” diyorlar. O yüzden size soruyorum, size güvenim tam. Hastaları ve yorumları görüyorum. Tıbbi bilginizin de birçok ben doktorum diyenden fazla olduğunu biliyorum ama bu konuyu sizinle istişare edemedim, bu yüzden öncelikle sormak istedim. Bu hastalık çok bilinen bir hastalık değil ve herkesin aşaması farklı. Bireysel değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm için yazmıştım size.

PIHTI SERTLEŞTİ

Bundan 6 sene önce kızımın doğumdan 1 hafta sonra bacağıma pıhtı attı. Tabi bizde bilmiyoruz ne olduğunu doktorda bilemedi. 1 hafta sonra teşhis kondu ama bu arada başağı şişmeye devam ediyor ve artık morarmaya başladı. Çok doktor gezdik ama atardamarda olduğu için bacağımdaki kapakçık kaymış, pıhtı artık çok sertleşti. Geçmişte hiçbir yerden şifa bulamadık. Bu ara ikinci bebeğimde oldu şu an 1 yaşında inşallah. Sesimi duyar mısınız? Ahmet hocam çok kişiye şifa oluyorsunuz inşallah bana da olursununuz. Şimdiden teşekkürler hocam.

ARTIK AMELİYAT OLMAN GEREKİYOR

Merhaba Ahmet Bey,
Videolarınızı, programlarınızı izliyorum. Eşimin bacağında sıkıntı var sizinle görüşmek istiyoruz. Fakat Balıkesir Edremit’te yaşıyoruz ve eşim noterde çalışıyor. İş yoğunluğundan fırsat bulup gelemiyoruz. Dün kontrolde; “artık ameliyat olması gerektiğini” söyledi doktorumuz ama tabi ki sizin yorumunuzu da merak ediyoruz. İnanın yoğunluktan gelemiyoruz, vaktinizi de almak istemiyorum ama şansımı denemek istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

YAZ AYLARINDA AYAKLARIM ŞİŞİYOR

Merhaba Doktor Bey,
Ben şu an 3 günlüğüne İstanbul’dayım. Gerçi çok zamandır sizi takip ediyormuşum ama tesadüfen şimdi yine denk geldim, sayfanıza bir göz attım. Öncelikle çok başarılı güvenilir bir doktor olduğunuzu okudum. Başarılarınızın devamını gönülden dilerim.
Benim sıkıntım bacaklarımla. Özellikle sıcak havalarda aşırı şişiyorlar. Zaten kılcal damarlar başını almış gidiyor. 57-58 kilodayken çok şişer, ağrır üstüne basamadım. Şimdi 70 kiloyum ve aynı acıyı üzerinde 1-2 saat durduktan sonra ve yaz aylarında özellikle çok çekiyorum.
Ben 32 yaşındayım, çocuğum yok evliyim.
Almanya’da birkaç kez doktorlara göründüm. Lif sorunum olduğu” söylendi ama bir tedavi yapılmadı.
Ne yapmam gerekiyor? Bana yardımcı olur musunuz lütfen.
Şimdiden teşekkürler,
Selamlar saygılar.

ARTIK DAYANAMIYOR

Eşimde venöz yetmezliği var ve son 1 yıldır ağrılarına artık dayanamıyor. Onu o kadar çok seviyorum ki bu durumda görmek beni kahrediyor. Depresyonda, her şeyi çok değişti. Sizden randevu almış ama nisan ayına verilmiş. Ne olur daha erken için oluşturalım, tek umudum Ahmet Bey. Ona durumu izah ederseniz inanıyorum ki melek kalbiyle bizi erken çağıracak, bizi o kurtaracak biliyorum.

DAMARIM İPTAL EDİLMESİNİ İSTEMİYORUM

Hocam Merhaba,
Haftaya “ameliyat” denildi, günde alındı, %10 luk olan atar damar lazer ile yakma işlemi yapılacak. Damarın komple iptal edilmesi aklıma yatmadı dün gece araştırırken sizi buldum. Çanakkale Biga’da yaşıyorum. Nasıl yaparız hocam, ne zaman muayene olabiliriz, maliyet ne olur?

BACAĞI VARİSTEN DOLAYI ÇOK KÖTÜ

Merhaba,
Hocam annemi getireceğim ama çok uzun randevu veriliyor nisan denmişti, annem o tarihte memlekete gidiyor. Mümkünse yakın bir tarihte görüşebilir miyiz sizinle?
Bacağı varisten dolayı çok kötü. Ne olur bana dönüş yapar mısınız?

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Hocam,
Yaklaşık 3 yıldır bacaklarım özellikle baldır bölgesinde ağrılar mevcut. İlk başlarda ağrılar şiddetli değildi ve daha çok geceleri oluyordu ve uykuya dalma mı engelliyordu, şu an ağrı 24 saat oluyor ve dayanamıyorum artık.
3 yıldır aynı zamanda psikolojik tedavi görüyorum ve bu ağrılarım için “Huzursuz Bacak Sendromu” dediler, Pramipeksol verildi ancak işe yaramadı.
Videolarınızı izleyince iç varis belirtileri olduğunu düşündüm ancak size sorun şöyle ki;
Bacaklarım da şişme kaşıntı ve damar görüntüsü mevcut değil sadece geçmeyen ağrı sızı var. Bunun iç varis olma durumu var mı, varsa bunun tedavisi nasıl oluyor? Hocam lütfen cevap verir misiniz, artık dayanamıyorum.

AYAK BİLEĞİMDE YARA OLUŞTU

Hocam sizi takip ediyorum birkaç zamandır. Başarılarınızı tebrik ederim. Benimde ayak bileğimde yara oluştu. Hastanesi cildiyesine gittim. Kremlerden bir fayda görmedim. İki gün oldu sülük yaptırdım. Dış yerleri çok kaşınıyor, iyileşmedi henüz. İyileşecek mi onu da bilmiyorum…
Size muayeneye gelmek istiyorum. Ücretinizi öğrenmek istedim ya da randevu alabiliyor muyum, hangi hastanedesiniz? Muayenehanenize gelsem daha iyi olur diye düşündüm. Bilgilendirirseniz sevinirim, iyi çalışmalar dilerim hocam.

 

Kalp Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Kalp hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.