YARALARIN BİTKİSEL TEDAVİSİ

Ayaklarım da yaralar çıkmaya başladı ve bu yaralar çok kötü kaşınıyordu, ve haliyle bende kasıyordum ve bunlar ufacık yaralar halinde ardından bir kaç gün sonra penisimin en ucunda iki tane sivilce gibi ucu beyaz bir şey çıktı ve bunlar patladı. Ve şuan sis ve uç kısmı kabuk bağlamış. Bakmam gerekiyor.

Pandemiden Dolayı Ameliyat Yapamadıklarını Söyledi

Babam seker hastası, sol ayağında yara çıktı ve sol ayağın 3 parmağında hafif kızarıklık var. Düzce’de hastanedeki plastik cerrahi bize kalp damar cerrahine gitmemiz gerektiğini söyledi. Kalp damar cerrahisi bize ilaçlı tomografi çekilmesi gerektiğini ve bir üst hastanede de muayene olunmasını, pandemiden dolayı ameliyat yapamadıklarını söyledi. Sizi bir arkadaşımız tavsiye etti.

Yeter Ki Acısı Dinsin

2017 Kasım da meme kanserine yakalandı. 3. evre ile lenfe atladı. Hocam 6 ay kemoterapi aldı. Ardından 2018 haziran da ameliyat oldu 1 ay radyo terapi aldı. Ardından 6 ay ağızdan kemoterapi aldı. Kanser geçmişti. 1.5 yıl sonra 2020 Mart ayında gene aksilla ve mediasten ve boyunda gene çıktı. Nisandan beri kemoterapi görüyor ancak kol giderek odam yaptı. Çok yere gittik özel devlet ya masaj ya bandasj dediler yaptık yaptırdık ama şuan resim deki gibi inanın ağrıdan yazarken bile size ağlıyor ne yapmamız gerek görüntülü de siz uygun olunca gösterebilirim. Yeter ki acısı dinsin aktif kemoterapi alıyor, hatta Çarşamba aldı ondan sonra ağrı çok arttı. Contramal retard verdiler yeşil reçete hiç kesmedi uzun oldu ama kusura bakmayın özür dilerim hocam.

Bu İlaçlar Bebeğe Zarar Verecek Mi Bilmiyoruz

Hocam merhaba, rahatsızlığım affola. Ben Şanlıurfa’dan eşim 5 aylık hamile sağ bacak bileğine yakın bir yerde şişlik ve kızarıklık sonucu 1 ortopedi, 2 kardiyoloji ve 1 kalp damar gezmemiz sonucunda bu ilaçları kullanmaya başladık. Yaklaşık 2 haftadır kullanmamıza rağmen bir düzelme yok. Aynı zamanda kötü anlamda ilerleme de yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz çok korkuyoruz bu ilaçlar bebeğe zarar verecek mi bilmiyoruz. Şimdi hangi doktora gideceğiz onu bilmiyoruz. Allah rızası için bir yol gösterin bize hocam

Kardeşimin Artık O Sancıyı Çekmesini İstemiyorum

Sayın hocam, randevular doluymuş yine de adımız yazdırdık. Kardeşim sancıdan duramıyor, kesemedik o ağrıyı algoloji de lenflere ve sırtına sinir blokaji yapıldı gecen hafta. Sadece bir gün sancısı olmadı sonra yine başladı. Omzunda katater vardı oradan iğne yapılıyor sancı gelince. Morfinde kullanıyor. Bugün tekrar pompa takılmış ilaç otomatik gidiyor. Ama faydası yok. Kolunda uyuşuklukta başladı. Ne olur Ahmet hocaya ulaş diye arada. Ajitasyon değil hocam yalvarıyorum size kardeşimin artık o sancıyı çekmesini istemiyorum. 1aydır bu sancıyla yaşıyor uykusuz aç bitti artık. Bir boşluk olurda öne alırsanız ne kadar minnettar oluruz size. Bizim gibi çok var biliyorum ama Allah kimseyi düşürmesin bu duruma hocam. Yorduysam sizi şimdiden özür diliyorum. Saygılar

DOLAŞIM BOZUKLUĞU OLMADIĞINI SÖYLEDİLER

82 yaşındaki annemin yaklaşık 4 aydır geçmeyen bir ayak yarası var. Götürdüğümüz dermatolog dolaşım bozukluğu sebebi ile geçmediğinden şüphelendi ve bir kalp damar cerrahına yönlendirdi. Ancak cerrah bey dopplerli ultrason çekiminden sonra herhangi bir dolaşım bozukluğu olmadığını söyledi. İlk 3 ay dermatoloğun verdiği kremleri kullandık ve bir faydasını göremedik. Tavsiye üzerine 1 aydır …. firmasının tenderwet ve hydrocoll ürünlerini kullanıyoruz ama halen bir iyileşme yok. Farklı bir yaklaşımınız söz konusu olabilir ise sizin de bir görmenizi isterim. Randevu konusunda yardımlarınızı rica ederim.

MEME ALINDIKTAN SONRA YARA OLUŞTU

Hocam merhaba,
Meme kanseri hastamız var iki sene önce mastektomi oldu. Kemoterapi ve radyoterapi aldı. Mayıs’ta tedavimiz bitti ve aynı yerde yara çıktı ve ilerledi. Tekrar nüks dediler ve enfeksiyon kaptı yara, kötü durumda kemiğe kadar gitti. Sürekli ameliyat oluyor dikiyorlar, temizliyorlar ama dikişler atıyor ve yara geçmeden kemoterapiye başlayamıyoruz. Ne yapmalıyız?

NE OLDUĞUNU KİMSE ANLAMADI

Hocam merhaba,
Annemin yaklaşık 1 buçuk aydır bacağında bu şekilde yaralar oluşmaya başladı. Parça alındı yaradan ve sonuç bugün belli oldu. “Damarda iltihap var denildi” ama ondan bile emin değildi. Birçok bölüme götürdük kimse anlamadı ne olduğunu. Sürekli ilaçlar veriliyor ama pek fayda sağlamıyor. Sizden ricam bu yaranın ne olabileceği hakkında bir şeyler söyleme imkanınız var mı ya da nasıl bir yol izleyebiliriz?

NEDEN OLDUĞUNU BİLMİYORUZ DEDİLER

Eşimin ayaklarında 2 ay önce yaralar çıktı. Sonra tek tük kollar ve sırtta oluştu. İçi iltihap gibi, dışı kabuklu yara. Sonra ayak damarları belirgin olarak gözükmeye başladı. Kaslarda zayıflamaya birlikte büyük gaita testi 3 kez negatif çıktı. Bolu İzzet Baysal’da “neden olduğunu bilemiyoruz “dediler. Eğer yorum yaparsanız sevinirim. Saygı ve sevgiler.

KAPANMAYAN YARALARI VAR

Hocam merhaba,
Eşim için sizden randevu almak istiyorum. Mümkünse en kısa zamanda. Durumu çok acil. Sol bacağında 20 senedir geçmeyen ara ara ameliyat ile kapatılan ve tekrar açılan yarası var. En son gittiğimiz cerrah;” toplar damarlarında sorun var” dedi. Fakat “ameliyat için garanti veremem” dedi . Sol bacağında ise çarpma sonucu açılan ve kapanmayan yarası var. İnternetten araştırdık, son çare kurt tedavisi yaptıralım dedik. Cerrahpaşa Erdal Polat hoca eşliğinde, fakat inanılmaz ağrısı oluyor. 1 hafta olmasına rağmen dayanamıyor acısına. Lütfen bize randevu verebilir misiniz?

AYAĞINDA LEKELER ÇIKTI

Hocam merhabalar,
Diyarbakır’dan yazıyorum ben size. Gerçekten zor durumdayız. Kızım 9 yaşında ayağında size göndereceğinim lekeler çıktı. 3 doktor da baktı. “Kılcal damar iltahaplanması" dedi. Çıkan yerler koyulaşıyor kayboluyor 1 gün arayla kendini tekrarlıyor ve çıkan yerler şişiyor. Bugün kaşındığını söylüyorum. Çok zorlanıyorum yardımcı olun.

VENÖZ ÜLSER ÇORABI

Uzun zamandır bacaklarımda venöz yaralar mevcut. Çok şiddetli acılar çekiyorum. Ülser çorabı, daflon ve xarelto kullanıyorum ancak ne acılarım diniyor, ne yaralarda bir iyileşme belirtisi var.
İnternette hastalığımı araştırırken sizin tedavi yönteminizle karşılaştım ve hasta yorumlarından oldukça etkilendim.
Muayenelerinizi nerede yapıyorsunuz? Nasıl randevu alabilirim?
Olumlu veya olumsuz geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

YARADA BÜYÜME

Merhabalar iyi çalışmalar. Annem 8 Mart 2019 tarihinde sol bacak diz altındaki 3 damarın tıkalı olması sebebi ile anjiyo oldu. İlaçlı balon yöntemi ile 3 damar da açıldı. Bu süreçte olumlu ilerlemeler kaydedilse de nörapatik bazı sıkıntılarla karşılaştık. Bu aşamada 1 ay sonra babamızı kaybettik. İlerleyen nörapatik sıkıntıları ortadan kaldırmak için (Neruda )ilaç tedavisine başlandı artı olarak doktorumuz antidepresan ile destekledi (cipralex). Asıl sizden destek istediğimiz konu ile şu yaklaşık 3 ay önce anjiyo olan ayağın üst kısmında nohut büyüklüğünde kendiliğinden oluşan yara büyüdü anjiyo işlemini gerçekleştiren doktorumuza sorduğumuzda kılcal damarlara yeni kan gittiğinden bunun normal bir şey olduğunu söyledi. Bir cildiyeciye başvurmamızı önerdi. Gittiğimiz cildiyecinin yaraya uyguladığı pansuman ve bandajlama sonucu kanama oluştu. Bunun üzerine kontrole gittiğimizde bandajı açtığında yaranın daha da büyüdüğünü ve hatta bir parça derinin koptuğunu gördük. Ardından bir yara bakım merkezine yönlendirdiler ilk 2 ay eve gelip bakımını ve pansuma nını özel malzemelerle yaptı (HYOL04 Control-start kren, bactigras yara örtüsü) Fakat yara büyüme ve nekrotik hal almaya devam etti. Oksijen tedavisine yönlendirdiler. Şu an tedavinin 15. Seansında yara açıldı ve tendonlar görünmeye başladı. Oksijenden sonra tendonlarda hafif koyulaşma başladı ve ayak serçe parmağın yanındaki parmak renk değiştirdi. Ampüte olabilir diyorlar. Kısacası doktor bey, durum kötüye gitmeye başlayınca tüm tedaviye müdahil olanlar yapılacak bir şey yok deyip geri çekildiler. Ameliyat ettiğiniz bir hastanız tarafından size yönlendirildik. Pansumanına ev ortamında ben devam ediyorum çünkü yara bakım uzmanı artık gelmiyor. Oksijen tedavisi devam ediyor. Ayak biraz şiş, enfeksiyon servisine gösterdik, kanda mikrop olduğu söylendi ve antibiyotiğe başlandı. 5 ay önce de babamızı kaybettiğimiz için psikolojik olarak da sıkıntıda. Bizi yönlendirebilir ve yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğiz. Ne yapacağımızı bilemez durumdayız.
İyi akşamlar sayın hocam.

BİYOPSİ YARASI

Merhaba hocam, benim babam yaklaşık 2 yıl önce memesinden kitle aldırttı. Patoloji sonucu temiz çıktı ama açılan yara bir türlü kapanmadı. Çeşitli hastanelerde çeşitli tedaviler gördü ama maalesef bir sonuç alamadık. En son götürdüğümüz bir özel hastanede kemiğe kadar iltihap inmiş dendi. Çok uzun tedavi gerekli olduğu söylendi ve göğüs cerrahisinin işi bu dediler.
Aylardır araştırıyoruz tek umudumuz siz kaldınız. Böyle bir hastayla ilgilenmek sizin branşınız dahilinde mi emin olamadım.
SİZE RANDEVU ALSAK BÖYLE BİR HASTAYA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ HOCAM ACABA? Sizden tek ricam çok acil cevap lütfen.

KOLUMDA ALTI YILDIR GEÇMEYEN BİR YARA VAR

Merhaba Hocam,
Sol kolda Arterio Venöz Malformasyon tanısıyla 1993 ve 1997 yılları arasında tedavi gördüm. Defalarca embolizasyonlar yapıldı. Sonunda kanama dolayısıyla dirsek altından ampute edildi. Şu anda kolumda 6 yıldır geçmeyen bir yara var. Korkuyorum, kanayacak diye. Antalya'da yaşıyorum. Evliyim,iki çocuğum var. Şu anda 38 yaşındayım. Yapılabilecek bir şey var mı acaba hocam. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çok çaresizim.

BACAĞIMDA LEKE OLUŞTU

Hocam diz kapağımın arkasında içerden sanki lekelenmiş gibi. 5 cm büyüklüğünde leke oluşmuş ve ağrı yapıyordu baldırlarımda. Bunun üzerine doktora gittim. Ultrason istedi damarlardan ultrason çeken hanımefendi sağ-sol reflü gözlemlendi dedi ama diğer dediklerini anlamadım. Yarın sonucumu almaya gideceğim, hastaneye. Nedir bu? Korkmaya başladım.

AÇIK YARAMDA KAŞINMALAR OLUYOR

Hocam merhabalar,
İnternette araştırma yaparken buldum isminizi. 2015 ten beri diyabet hastasıyım.
Hocam, 2 yıl önce 2 ay oksijen tedavisi aldım.
2019 Ağustostan sonra 10 seans her hafta, 5 seans 3 hafta da bir ozon tedavisi aldım.
Önceden çok açık ve akıntılıydı. Şu an resimdeki gibi ve hafif hafif bazen kaşınmalar oluyor.
Bu konuda sizin görüşlerinizi bekliyorum.

56 AMELİYAT OLDUM

Merhaba Hocam,
Bize ümit size de halimi arz etmek istedim. Mesajımı görür müsünüz bilmiyorum bile. Ama benim gelecek gücüm kalmadı. Konjenital tibia psödoartrozu hastasıyım. 56 ameliyat oldum. 34 yaşındayım. Son tedavimde kemik kaynadı. Yürüyebiliyordum ama enfeksiyondan kaynaklı doku kapanmadı. Sıkıntı bu. Kaynamaz dedikleri kemik kaynadı. Ama yabancı cisim reaksiyonu diyip kapanmadı yaram. Haliyle sürekli enfeksiyon ve sonuç doku öldü. Damar yetmiyor saç teli kadar denildi. Sırttan kas doku vs alabiliriz ama platin ve kemik arası enfeksiyon dolu. Platinin çıkması lazım dediler. Ortopedi doktorum platin çıkarsa tekrarı mümkün değil dedi.

YARASINDAN SIVI GELİYOR

Hocam Günaydın,
Çok çaresiz olduğumu belirtmek isterim. Lütfen bize yardımcı olun. Ben Niğde’den yazıyorum. Bundan 16 gün önce babam bir kaza geçirdi ve femur kemiği parçalandı. Hemen ameliyata alındı. 4 buçuk saatlik ameliyattan sonra iki-üç gün biraz iyiydi ama yarasından daha sonra sıvı gelmeye başladı ama o kadar çok geliyor ki anlatamam. “Doktor orayı temizleneceğini “söyledi ve ameliyata tekrar aldı. 4 saatlik ameliyattan sonra doktor; “platinin tutmadığını ve tekrar yerleştirdiğini “ söyledi. Bu arada yaradan örnek alıp kültüre gitti. Şimdi de hastane “enfeksiyon olduğunu antibiyotik verdiklerini” söylediler. Ortopedi doktoru ile dün görüştük. “Hastanızı buradan başka bir hastaneye götürün” dedi. “Enfeksiyon doktorlarının ilgilenmediğini” söyledi. Çaresiz bir şekilde yazıyorum, lütfen yardımcı olun. Hocam bu hastane enfeksiyonunu nasıl atacak babam? Aynı zamanda tansiyon hastası ve böbrekte büyüme var. İltihaplı romatizma var. Ne olur sesime kulak verip, derdime çare olun. Babam 52 yaşında

TRAVMA SONRASI YARA

Merhaba,
Efendim benim babam şeker hastası ama şekerden çıkan bir yara değil, çarpma sonucu oluşan bir yara ve enfeksiyon kapmış durumda. Biz babamı hastaneye kaldırdık ve ikinci sefer “bizi arayıp biz karar verdik babamızın ayağının kesilmesine” ve biz en doğal hakkımız olan o kararırı istemediğimizi belirttik ve tedavi edilmesini istedik. Onca doktorlar küçük bir parmağı bile kurtarmak için uğraşıyor ama burada tedavi yapılmadan ayak kesmek dedim ki önemli olan iyileştirmek ve sizide takip ediyorum. Siz insanları kurtarıyorsunuz, yeriniz nerde?

KÜÇÜCÜK YARA KOCAMAN OLDU

Merhaba hocam,
40 yaşında eşim 2 yıl önce geçirdiği motosiklet kazası sonucu bir dizi ameliyat oldu. Son ameliyattan sonra dizden aşağısını hissetmiyor. Düşük ayak olmadın diye afo takıyordu. Ayak altında yara oluşmuş, hissetmediği için büyümüş . Debridman ameliyatı olduk küçücük yara, kocaman oldu. Dikişli şu an ayak altında olduğu için yara basamıyor .Fizik tedavi yarım kaldı. Genç hasta morali bozuk, yaraya evde kendim bakıyorum ama korkuyorum tekrar enfeksiyon olursa diye. Bir yazınızda okudum. Batikon ve merhem yetmez demiştiniz. Tek yaptığım o. Şu an içimden bir ses diyor ki dizde çalışmayan o sinir nasıl çalışır ve yara nasıl geçer?

VÜCUDUN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE OLUŞAN YARALAR

Merhaba hocam. Benim ağzımın her tarafında yaralar oluştu. Yanakta, dudaklarımda, küçük dilimde bile beyazımsı yaralar var. Ayrıca penisimin ucunda da çok küçük bir yara var, idrar yaparken yanma oluyor. Gözlerimde ayrıca yanma ve bulanık görme, kaşıntı ve çapaklanma oluyor. Bugün gittiğim cildiye doktoru bana yoğun bir stres sonucu olduğunu söyledi. Ancak kuşkularım azalmadı. Ne yapmam gerekiyor, bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

BACAKTA GEÇMEYEN YARA

Hocam merhaba. Benim babamın sağ bacağında 10 yıldır geçmeyen bir yara var ve yaranın büyüklüğü 1 TL kadar. Yara ilk başlarda kızarıklık şeklinde idi, daha sonra pullanma ve sulanmalı şekilde devam etti. Şimdi yara kabuklandı ve otururken dikkat etmezse bazen kanıyor. İsterseniz size fotoğraflarını gönderebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim, iyi akşamlar.

GEÇİRİLMİS KAZA SONRASI VÜCUDUN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE OLUŞAN BASI YARASI

Merhabalar. 18 yaşında motor kazası geçiren bir buçuk senedir her iki ayağını da kullanamayan , maddi yetersizlik, ilgisizlik yüzünden vücudunun bir çok bölümünde bası yaraları oluşmuş bir kardeşimizin hemşiresiyim. VAC tedavisi görürken yaralarına “Evde kendin pansuman yap.” diyerek devlet hastanesinden taburcu olmuş. 3 aydır evde tek göz odada üvey annesi tarafından yalnız bırakılıp izole edilen hayattan ümidini kesmiş bir kardeşimiz var. Lütfen bize yardım eli uzatın. Eğer yaralarını iyi edebilirsek fizik tedavi için hastane bizi tekrar kabul edebilir. Bir ihtimal de olsa yürümesi için destek olmak istemez misiniz ?

SAÇLI DERİDE PARA ŞEKLİNDE DÖKÜLMELER OLDU, YAPILAN TEDAVİLER SONUNDA SAÇLARIM DA AÇILMALAR DEVAM EDİYOR

Hocam iyi günler,
Bende iki sene önce saçlı derimin 5-6 yerinde para seklinde dökülmeler oldu. Gittiğim doktorlar hiç bir şey yapmasan bile iki senede geçer dediler. Fakat geçmedi. Gitmiş oldum bir profesör saçlı deride test yaptırdı ve Liken Planus olabileceğini söyledi. Kortizon iğne tedavisi yaptı. Aynı zamanda yumuşak doku hastalığım da var. Başka bir doktor Romatoid Artrit olabilir dedi . Aynı zaman da bazen özellikle sinirlerim bozuk olduğunda yüzümde, burun kas ortası ve çenede kızarıklık başlıyor. Sonrasında egzamaya dönüyor. Hep günlük geçici tedavilerle iki seneden fazladır uğraşıyorum. Sonuçta saçlarımda açılmalar devam ediyor. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Çok teşekkürler.

YARA BÜYÜDÜ VE PARMAKLARA YAYILDI

Ben Kayseri’den yazıyorum. Babam diyaliz hastası. Son 1 yıldır sağ ayak baş parmağı ile başlayan yarası, baş parmağını ve üçüncü parmağını tamamen eritti. Bu süreçte enfeksiyon tedavisi de almasına rağmen parmakların ampute edilmesi gerektiğini birçok hekim söyledi fakat şuan da da ayağının üstüne kesinlikle basamıyor. Ağrının ayak bileğinde toplandığını söylüyor. Psikolojik olarak ve yaşam konforu acısından kesinlikle çok olumsuz yönde etkilendi. Yakın zamanda çekilmiş doppler i mevcut. Size o doppler i gönderdiğimde bana gerekli bilgilendirmeleri yaparsanız inşallah bize umut olacaksınız. Hemen babamı sizin kliniğinize getireceğim. Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

tur.jpgYukarıdaki gazete haberinin tamamını okumak için aşağıdaki renklendirilmiş yazıyı okuyun veya TIKLAYIN.

"Diyabetin damarları bozan bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akgül hangi durumlarda by-pass, hangi durumlarda stent ve balon tedavisinin seçilmesi gerektiğini anlattı…
Diyabet hastalığının kalbi besleyen damarları bozduğunu söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dekanı ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, acil durumlar dışında diyabetli hastalarda stent yerine by-passın tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.
Diyabetli hastalarda kalp ve damar hastalıklarının 2-3 kat daha yüksek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akgül, kan şekeri kontrol altında olmayan diyabetlilerde damar tıkanıklıklarının da yüksek olduğunu belirterek, “En fazla şeker hastalarına stent konuyor. Ancak belirli bir hasta grubu dışında özellikle diyabetli hastalarda stent koyup göndermek yerine by-pass yapılmalıdır. Damara balon yapmak, stent koymak gibi işlemler kısa bir süreli açıklık sağlıyor. Diyabet damar içinin iltihaplanmasına sebep olan bir hastalık olduğu için diyabetlilerde stent çok hızlı tıkanıyor. Uzun vadede bütün damar içinde bir iltihaplanma süreci başlıyor. Damarda yeni bir tıkanıklık olduğunda ya da stentin önünde veya arkasında bir tıkanıklık oluştuğunda hastaya by-pass yapmak zorunda kalıyoruz. Ancak iltihap ve önceki stentler sebebiyle elimizde by-pass yapabileceğimiz sağlam bir damar kalmamış oluyor. Çoğu zaman iç yüzeyi şişmiş damara gömülen stentleri çıkarmakta zorlanıyoruz” dedi.

BY-PASS İKİNCİ DEĞİL İLK TERCİH OLMALI

Stent konulabilecek diyabetli hasta grubunun sınırlı olduğunu anlatan Prof. Dr. Akgül, “Tek damarı tıkalı olan diyabetlilerle, açık ameliyat edilemeyen veya kalp krizi geçiren diyabetliye acil olarak stent takılabilir. Hasta rahatladıktan sonra by-pass’a alınır. Kendi tecrübemde, hasta şeker hastasıysa, kritik damar lezyonları varsa, açık ameliyat öneriyorum. Çünkü ameliyat sonucunda damarların açık kalma oranları ve hastanın hayat kalitesi daha yüksek oluyor. Bu arada stent konulan hastalara verilen bazı tip kan sulandırıcıların beyin kanaması, göz kanaması ve mide kanamasına yol açma riski yüksek olduğundan hastanın hayat kalitesi düşüyor ve endişe düzeyi yükseliyor” dedi.
Diyabetli hastalarda yara iyileşme süresinin uzun olması sebebiyle ameliyattan çekinildiğini de söyleyen Prof. Dr. Akgül, “Yeni ameliyat teknikleri ve malzemelerle bu risk de ortadan kalkıyor” dedi."

PARMAK VE TIRNAKLARDA ÇÜRÜME

Sol ve sağ baş parmak tırnaklarımda çürüme, sol ayak altında izler (kırmızı izler ve cihazdan çekilmiş fotoğraflar var) ve hiç ısıtamama ve ısınamama, sol ayak topuk ve bileğimde morarma (dinlenince yani uyuyunca geçiyor), sol ayak bileğimde hiç geçmeyen kırmızı izler (patlamış mı desem yoksa dökülen deriler mi desem bilemem), uyku da ve yürürken sol bacak diz arkası ve baldırda çekme ve sonrasında kütük gibi bir sol bacak, sol bacakta ki şikayetler azalmadıkça derecesi belli olmayan sevgide benzeri şikâyetleri sağ tarafta da yaşıyorum. Sürecin en kötü yanı ise sol göğüs alt çevresinde de bacaklarda ki şikâyetleri bir nebze de olsa çekiyorum. Nasıl yol gösterirsiniz?

KALP AMELİYATI İÇİN BACAKTAN DAMAR ALINDI AMA YARA İYİLEŞMEDİ

Annem 2015 yılında açık kalp ameliyatı oldu. Ameliyat için sağ bacak kasıktan ayak bileğine kadar damar için açıldı. Ancak annem şeker hastası ve yarası uzun zaman iyileşmedi iltihap yaptı tekrar tekrar temizlediler. Çok acı çekti. Şimdi de sağ ayak diğer ayaktan neredeyse 3-4 kat daha şiş sürekli şişiyor. Kasıktan itibaren dayanılmaz ağrılar çekiyor. Yürümekte çok zorlanıyor sürekli ağrılara yaşıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Sizin çalışmalarınızı ve başarılarınızı internetten okuyorum. Eğer yardımcı olabileceğiniz bir konuysa size muayene olmak istiyoruz.

AYAK ÜSTÜ YARALAR VAR

Babam buerger hastası ve sağ ayak başparmağı kesildi. Yaklaşık 3 yıldır ağrılar içinde. Sigarayı yaklaşık 9-10 ay önce bıraktı fakat ayak üstü yaralar ve şiddetli ağrılar devam ediyor. Mümkün ise sizlere de göstermek ve muayene olup tedavi olmak istiyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederim elleriniz ve siz dert görmeyesiniz.

DÜZENLİ PANSUMAN

Babamın ayağında uzun süredir olan venöz ülser vardı. Bundan bir buçuk yıl öncesinde düzenli pansumanla yarası kapanmıştı. Şimdi yara yeniden nüksetti ve daha büyük bir şekilde çıktı ayağında dvt ye bağlı ciddi dolaşım bozukluğu var kendisinin kalp yetmezliği ve şeker hastalığı var babama yapılabilecek bir tedavi var mı yardımcı olabilir misiniz?

YAŞARSA AMELİYAT YAPILACAK

Onkolog dan 5 yıl yaşayabilir yazısı getirirseniz ameliyat yapacağız dedi … hastanesi. Babam kemik metastazlı prostat ca. 6 kür kemoterapi yeni bitti Pet için randevuyu bekliyoruz. Yani düşkün hasta değil. Gayet turp gibi benim gibi çok şükür. Ben muayene ücretini ve ameliyat sürecin de ne kadar ödeme yapılacağı, sürecin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.

dvt-2.jpg

 

 Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıda renkli olarak verilmiştir, ayrıca orijinal haberi görmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

23 yıl sonra yürümeyi hatırladı

47 yaşında uzun yıllardır iki bacağında da iç varis ve bu varislere bağlı olarak bacaklarında yaralar bulunan erkek hasta, birçok uzmana başvurmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. Ömür boyu bu hastalıkla yaşaması gerektiği cevabını alan hasta, Prof.Dr.Ahmet Akgül sayesinde hastalığından kurtuldu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi, yaklaşık 23 yıldır iç varis hastası olan ve yürümeyi neredeyse unutmuş hastayı sağlığına kavuşturdu.

“VARİS, YALNIZCA, TOPLARDAMAR KAPAKÇIĞINI TANIYABİLEN VE ONARABİLEN CERRAHLAR TARAFINDAN TEDAVİ EDİLEBİLİR"

Konu ile ilgili detayları, hastanın varis yaralarını tedavi edip tekrar yürümesini sağlayan ünlü varis doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül, şunları söyledi: “Varis, bir damardır yani bir damar hastalığıdır, yalnızca estetik bir sorun değildir. Damar olduğu için de kalp ile bağlantılıdır. Varis tedavisi yapacak doktorun, her türlü kalp ve damar ameliyatı ve tedavilerini "aktif" olarak yapan cerrah olmalıdır. Yalnızca bacağın derisindeki yeşil, mavi, kırmızı kılcal varisler ile ilgilenilirse tedavi tamamlanmaz ve ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Şaban Bey gibi yüzlerce hasta var, tedavi edildiği düşünülen ama esas tedavi için bize gelen. Nedeni, “varis" tedavisinin hem hastalar hem de doktorlar tarafından kolay zannedilmesi. O nedenle farklı birçok branştaki doktorlar varis tedavisi yaptığını iddia etmekte. Varis tedavisi, varise neden olan toplardamardaki kapakçık yetmezliğinin tedavisiyle sonuçlanmalıdır. Bu tedavi gerçek bir tecrübe ve deneyim gerektirir.
Yalnızca köpük, iğne, lazer, radyofrekans yapıp hastanın varisinin nedeni bilinmedikçe varis tedavi olmaz, bir sure sonra hastada varis yarası oluşur. Varis, yalnızca, toplardamar kapakçığını tanıyabilen ve onarabilen cerrah tarafından tedavi edilebilir.
İşte Şaban Bey de yıllarca bu şekilde varis “tedavisi" olmuş. Sonunda da şikayetleri geçmemiş ve her iki bacağında çok yaygın yaralarla bize geldi. O zamanki sorunu yalnızca varis yarası değildi, yıllarca hareketsiz kaldığı için bacak kasları erimiş, diz ve ayak bilekleri de katılaşmıştı. Zaten kendisi de hayattan zevk almayan, depresyonda idi. İşte burada da farklı bir tedavi devreye giriyor, kronik varis ve özellikle varis yarası olan hastaların tedavisi organize olan, koordineli çalışan tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Biz böyle bir ekiple tedavi ediyoruz. Ekibimizde, damar radyoloğu, fizyoterapist, psikolog, yara bakım uzmanı, estetisyen, dermatolog, damar cerrahı, ayak bakım uzmanı, enfeksiyon doktoru, diyabet doktoru mevcuttur. Önemli olan Şaban Beyin, varis yaraları için, "bu yara neden oldu?" sorusunun cevabıydı. Daha da önemlisi yaraya neden olan bu nedenin düzeltilmesiydi. Biz, varis ve varis yarası tanısı için yalnızca Doppler yapmıyoruz, “damarları haritalıyoruz". Şaban Beyin de bacak toplardamarlarını haritaladık, sorunun toplardamar kapakçıklarında kaçak olduğunu tespit ettik. 20 seneyi aşkın bir dönemdir yalnızca “yatakta yat" “bu hastalıkla yaşamaya alış" denilen Şaban Beyin tek sorunu varis kapakçıklarının çalışmamasıydı. Ameliyatta, AKGÜL tekniği adı verilen yöntem ile, hastanın kapakçıklarını onardık ve şikayetleri geçti."

BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK, BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞ, ÇALIŞMA ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR YAT"

Tedavinin devamı için de Prof. Dr. Akgül şöyle devam etti: “Hastamız yürüyemiyecek kadar bacakları bozulmuştu. Bu genç yaşta hasta yatağına mahkum edilmiş, hareket etmesi yasaklanmıştı. Bu durum da çok yalnış. Günümüzde hiçbir hastamıza, ameliyat veya tedaviden sonar yat demeyiz, aksine hep hareket etmeyi öneririz. Varis tedavisi veya ameliyatı yaptığımız her hastayı hemen ayağa kaldırır hareketli olmasını sağlarız. Yatmakla varis pıhtısı ve varis yarası artar. O nedenle Şaban Beyi tekrar yürümeyle barıştırdık. Ayağa kalkamayan hasta şu anda klinikte 3-4 km yürüyor. Son olarak şunu da belirteyim, her hastalığın tedavisi var, hiçbir hastaya “bunun tedavisi yok, bununla yaşamaya alış" denmemeli ve her hastaya mutlak hareket ve hareketli yaşam önerilmelidir."

''HAYAT ŞİMDİ GÜZEL''

47 yaşındaki hasta Şaban Arslan,''Yıllardır iç varis hastasıyım ayaklarımda hem iç varis hem de bu iç varisi bağlı yaralar vardı. Bu hastalık ilk olarak 1992 yılında sağ bacağımda başladı. 10 sene sonra da diğer bacağımda oluştu. 1994 yılında da hastalığımın tanısı kondu. Tedavi için Karabük ve Ankara da gitmediğim hastane kalmadı ancak hiçbirinden olumlu bir yanıt alamadım. Daha sonra İzmir'de bir hastanede 2 bacağımdan da ameliyat oldum. Fakat 3 ay sonra bacaklarımdaki yaralar tekrar oluşmaya başladı. Ve tekrar hastanelerin yollarını tuttum. Bu sefer İstanbul'da bir kaç uzmana gittim ama hepsinden aynı cevabı aldım. ''Bu hastalıkla yaşamak zorundasın bu hastalığın tedavisi yok''cevap buydu. Bana çoğunlukla yatıp dinlenmem gerektiğini de söylemişlerdi. Ben de aynen öyle yaptım ancak zamanla hastalığım daha da kötüye gitmeye başladı. Neredeyse artık yürüyemiyordum. Bacaklarıma buz torbaları koyarak uyuyabiliyordum. Hastalığımla birlikte psikolojim de bozulmuştu. Bütün ümitlerim tükenmişti. İşte tam bu sırada imdadıma Prof.Dr. Ahmet Akgül yetişti. Hemen ameliyat oldum. İlk önce sol bacağımdan ardından sağ bacağımdan ameliyat geçirdim. Şu anda da yara bakım ve fizik tedavi görüyorum. Adım atmakta zorlanan ben artık gayet rahat yürüyebiliyorum. Sağlığım yerimde şükür. Bugün sağlıklı ve mutluysam Prof.Dr. Ahmet Akgül ve ekibine borçluyum. Hepsine sonsuz teşekkürler ediyorum'' dedi.

Diyabetik hastalıklarda yara tedavisi ayrıntıları için lütfen tıklayınız

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.