İYİLEŞMEYEN YARALAR

2 diz kapağımda sürekli sızlama ve güç kaybı var. 15 yaşımdan bu yana çekmekteyim, yaşım 45 oldu artarak devam ediyor. Çözüm bulamadım birçok farklı hastalık teşhis kondu, tedavi gördüm ama sonuç yok. En son ortopedi doktoru gece uyurken bacakları yorgandan dışarı çıkarttığımı sordu ve lyrica 75 mg ilaç yazdı, %80 azalma oldu ama ilaç yeşil reçete olmuş artık alamıyorum. Araştırmalarımda bacak reflüsü belirtileri benzerlik var. Bacaklarda ödem kılcal mavi damarlar iyileşmeyen yaralar uyumak için bacakların soğuk su ile yıkanması uyurken yorgansız açık yatması ayakta çok ve hareketsiz duramama halsizlik vb.

AMELİYAT SONRASI YARALAR

Ahmet Hocam inşallah cevaplamanız ve bize yön vermeniz umuduyla ve biçare olarak size yazıyorum.
Annem diz protezi ameliyatı oldu. Aynı ameliyatta tendonunu da diktiler. Tendondan dolayı 3 hafta dizini kırmaması gerekli dendi. Bu süreçte atel takıldı fakat atel topukta bası yarası yaptı. Bu sırada dizi enfeksiyon kaptığından dolayı çıktığımız hastaneye 5 gün sonra geri yatış yaptık. 3 gün gibi bir süre kaldıktan sonra tekrar çıkardılar. Bu arada topuktaki bası yarası karardı. Hastanede hyro4 krem, bactigrass ve debridman kremi vb sürdüler. Eve çıkınca artık evde bakım hizmeti almaya başladık. Bir genel cerrah hocamız topuğa debridman yapılması gerektiğini yoksa ayağı kaybedebileceğimizi söyledi ve kendisi evde debridman yaptı.
2. pansumanda durumun iyiye gitmediğini söyledi, zaten annemin ağrıları da geçmemişti. Tekrar hastaneye yatış yapıldı.
Dizine ayak üstüne ve topuğuna tekrar debridman yapılarak üç yere de VAC cihazı takıldı. (Bu arada enfeksiyon bölümü de düzenli olarak kontrol edip antibiyotik tedavisine devam ediyor) Yaklaşık 1 hafta (gümüş nitratlı sünger eşliğinde) VAC tedavisi yapıldı. Tekrar operasyona alındı ve debridman yapılan dizi dikildi ve diğer kısımlarla plastik cerrahinin ilgileneceği söylendi. Aynı gün plastik cerrahiden geldiler VAC ı söktüler ve bactigrass ve hylo4 ile 2 günde bir pansuman yapılmasına karar verdiler. Ay Bugün (06.12.2019) itibariyle ise Ortopedi bölümü topuğun kötüye gittiğine karar verip tekrar VAC tedavisine başladı.
Hocam annem tam 2 aydır moralmen çökmüş vaziyette hasta şekilde yatıyor. Bizlerin de morali çok bozuk Allah rızası için ne yapmamız gerektiği hakkında bizi bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz. Kime gitmemiz lazım, nasıl bir tedavi yapılması lazım, inanın yardımınıza çok ihtiyacımız var. Herkesin annesi kendisine kıymetlidir ama sizin bu konuda hassas olduğunuzu düşünerek size yazdım.
Okuduğunuz için çok teşekkürler. Allah razı olsun.

YARA KAPANMIYOR

Annem 66 yaşında ve 5 ay önce skolyoz ameliyatı oldu. Fakat bazı aksilikler oldu ve 5 ay içinde toplam 5 operasyon geçirdi. Bu süre içerisinde de hep vak kullandı. Enfeksiyon tedavi gördü. En önemlisi de 5 aydır kendisi yataktan kalkamıyor. Ağrısı oluyor. Şuan doktorlar öncelik olarak yarasının kapanması için çalışma yapıyor. Sonrasında da fizik tedavi ile ayağa kalkabileceğini söylüyorlar fakat yarası bir türlü kapanmıyor. Çok operasyon geçirdiği için oradaki dokular ölmüş sanırım.
Ameliyatları sırası ile;
1. İlk skolyoz ameliyat ile titanyum vida takıldı.
2. Hematom olduğu için yara açılarak orası temizlendi.
3.Enfeksiyon olduğu için 3 vida çıkarıldı.
4.Titanyumu vücudu kabul etmediği için vida gümüş kaplandı.
5. ve son olarak da 2 hafta önce plastik cerrahide yarası kapanmadığı için ameliyat geçirdi. Bu ameliyat kaslar döndürülerek yapıldı.
5 ay boyunca hep vak taktı son 3. haftadır vak kullanmıyor ve yarası kapanması için plastik cerrahinin yaptığı ameliyat sonucu da yarısında henüz iyileşme yok. Sizin öneriniz nedir? Sizinle nasıl iletişime geçebilirim? Annem hala hastanede yatıyor. Yardımcı olup yönlendirirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar.

YARADAN KEMİK GÖRÜNÜYOR

Vaskülit olduğunu düşündüğümüz yaralarla yıllardır mücadele ediyoruz annemizle. Gittiğimiz hiç bir yerde tanı konmadı yada konamadı. Kısa süreli etki gösteren tedavilerle hayatını devam ettirmeye çalışıyor annemiz ancak yaralarından kemikleri görünüyor çok acılar çekiyor. Lütfen geri dönüşünüzü bekliyorum dört gözle.

PANSUMANIMI KENDİM YAPIYORUM

Geçmeyen ve sürekli büyüyen bir yara var bileğimde. Şekerim ve bunun yanında tansiyon hastalığım var. Ağrılarım yüzünden uyuyamıyorum. Gece gündüz ağrı çekiyorum. Doktorlara gittim ama hiç kimse bir çözümünü bulamadı. Kendim pansuman yapıyorum ama artık yürümeme bile engel oluyor, baston kullanıyorum. Lütfen bana yardımcı olun, en kısa zamanda muayene olmak istiyorum.

HASTANE MİKROBU ALDIM

Saygı değer doktorum ben 2010 dan bu yana idrar yollarımdan kanama ve yanma ile ilk müracaatım oldu hastaneye. Ayda bir sistit oluyorum, kadın hastalıklarından ameliyatlıyım. Bir ay önce E coli mikrobu idrarda bulundu ve koruyucu olarak pyoseptil ve bactirim kullandım, bugün kültür verdim. Şimdi de hastane mikrobu deniyormuş, zatürre yapan bir mikrop yine karşıma çıktı. Ben hijyen eğitimi almış bir insanım. Her şeye çok dikkat ediyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Devamlı üroloji gidiyorum çok yoruldum, saygılar.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞMEYEN YARA

Aşil tendonu kopması sonucu ameliyat oldum. Ameliyat sonrası aşrı ödem ve şişlik vardı. 15 gün sonra dikiş alımı için hastaneye başvurdum. Dikişlerim kapanmamış ve aşırı akıntı olduğu için dikişleri almadılar, akıntılar devam ettiği için aralıklarla hastaneye başvurdum. 30 günün sonunda dikişli yarada açılma ve içe doğru çöküntü oldu. Bu süreçte fito krem kullandım. Cilt kaybı yaşadığım için dikişler alındı. 3 cm, 5 cm doğru kesi yeri açık kaldı, yara kurudu. Bu şekilde çeşitli kremler kullandım. 60 günün sonunda yara canlılığını kaybettiği için debridman işlemi yapıldı. Yara daha büyük hale geldi. 2 gün ıslak pansuman sonrasında vac cihazı bağlandı. 12 gündür hastanede yatmaktayım. 4 günde bir yara açılıp tekrar işlem yapılıyor. Bugün yapılan kontrolde tekrar bir debridman yapılacağı söylendi. Buradaki tedavinin yetersiz olduğunu düşündüğüm için özel arayış içindeyim, desteğinizi rica ederim.

dvt-2.jpg

 

 Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıda renkli olarak verilmiştir, ayrıca orijinal haberi görmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

23 yıl sonra yürümeyi hatırladı

47 yaşında uzun yıllardır iki bacağında da iç varis ve bu varislere bağlı olarak bacaklarında yaralar bulunan erkek hasta, birçok uzmana başvurmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. Ömür boyu bu hastalıkla yaşaması gerektiği cevabını alan hasta, Prof.Dr.Ahmet Akgül sayesinde hastalığından kurtuldu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi, yaklaşık 23 yıldır iç varis hastası olan ve yürümeyi neredeyse unutmuş hastayı sağlığına kavuşturdu.

“VARİS, YALNIZCA, TOPLARDAMAR KAPAKÇIĞINI TANIYABİLEN VE ONARABİLEN CERRAHLAR TARAFINDAN TEDAVİ EDİLEBİLİR"

Konu ile ilgili detayları, hastanın varis yaralarını tedavi edip tekrar yürümesini sağlayan ünlü varis doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül, şunları söyledi: “Varis, bir damardır yani bir damar hastalığıdır, yalnızca estetik bir sorun değildir. Damar olduğu için de kalp ile bağlantılıdır. Varis tedavisi yapacak doktorun, her türlü kalp ve damar ameliyatı ve tedavilerini "aktif" olarak yapan cerrah olmalıdır. Yalnızca bacağın derisindeki yeşil, mavi, kırmızı kılcal varisler ile ilgilenilirse tedavi tamamlanmaz ve ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Şaban Bey gibi yüzlerce hasta var, tedavi edildiği düşünülen ama esas tedavi için bize gelen. Nedeni, “varis" tedavisinin hem hastalar hem de doktorlar tarafından kolay zannedilmesi. O nedenle farklı birçok branştaki doktorlar varis tedavisi yaptığını iddia etmekte. Varis tedavisi, varise neden olan toplardamardaki kapakçık yetmezliğinin tedavisiyle sonuçlanmalıdır. Bu tedavi gerçek bir tecrübe ve deneyim gerektirir.
Yalnızca köpük, iğne, lazer, radyofrekans yapıp hastanın varisinin nedeni bilinmedikçe varis tedavi olmaz, bir sure sonra hastada varis yarası oluşur. Varis, yalnızca, toplardamar kapakçığını tanıyabilen ve onarabilen cerrah tarafından tedavi edilebilir.
İşte Şaban Bey de yıllarca bu şekilde varis “tedavisi" olmuş. Sonunda da şikayetleri geçmemiş ve her iki bacağında çok yaygın yaralarla bize geldi. O zamanki sorunu yalnızca varis yarası değildi, yıllarca hareketsiz kaldığı için bacak kasları erimiş, diz ve ayak bilekleri de katılaşmıştı. Zaten kendisi de hayattan zevk almayan, depresyonda idi. İşte burada da farklı bir tedavi devreye giriyor, kronik varis ve özellikle varis yarası olan hastaların tedavisi organize olan, koordineli çalışan tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Biz böyle bir ekiple tedavi ediyoruz. Ekibimizde, damar radyoloğu, fizyoterapist, psikolog, yara bakım uzmanı, estetisyen, dermatolog, damar cerrahı, ayak bakım uzmanı, enfeksiyon doktoru, diyabet doktoru mevcuttur. Önemli olan Şaban Beyin, varis yaraları için, "bu yara neden oldu?" sorusunun cevabıydı. Daha da önemlisi yaraya neden olan bu nedenin düzeltilmesiydi. Biz, varis ve varis yarası tanısı için yalnızca Doppler yapmıyoruz, “damarları haritalıyoruz". Şaban Beyin de bacak toplardamarlarını haritaladık, sorunun toplardamar kapakçıklarında kaçak olduğunu tespit ettik. 20 seneyi aşkın bir dönemdir yalnızca “yatakta yat" “bu hastalıkla yaşamaya alış" denilen Şaban Beyin tek sorunu varis kapakçıklarının çalışmamasıydı. Ameliyatta, AKGÜL tekniği adı verilen yöntem ile, hastanın kapakçıklarını onardık ve şikayetleri geçti."

BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK, BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞ, ÇALIŞMA ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR YAT"

Tedavinin devamı için de Prof. Dr. Akgül şöyle devam etti: “Hastamız yürüyemiyecek kadar bacakları bozulmuştu. Bu genç yaşta hasta yatağına mahkum edilmiş, hareket etmesi yasaklanmıştı. Bu durum da çok yalnış. Günümüzde hiçbir hastamıza, ameliyat veya tedaviden sonar yat demeyiz, aksine hep hareket etmeyi öneririz. Varis tedavisi veya ameliyatı yaptığımız her hastayı hemen ayağa kaldırır hareketli olmasını sağlarız. Yatmakla varis pıhtısı ve varis yarası artar. O nedenle Şaban Beyi tekrar yürümeyle barıştırdık. Ayağa kalkamayan hasta şu anda klinikte 3-4 km yürüyor. Son olarak şunu da belirteyim, her hastalığın tedavisi var, hiçbir hastaya “bunun tedavisi yok, bununla yaşamaya alış" denmemeli ve her hastaya mutlak hareket ve hareketli yaşam önerilmelidir."

''HAYAT ŞİMDİ GÜZEL''

47 yaşındaki hasta Şaban Arslan,''Yıllardır iç varis hastasıyım ayaklarımda hem iç varis hem de bu iç varisi bağlı yaralar vardı. Bu hastalık ilk olarak 1992 yılında sağ bacağımda başladı. 10 sene sonra da diğer bacağımda oluştu. 1994 yılında da hastalığımın tanısı kondu. Tedavi için Karabük ve Ankara da gitmediğim hastane kalmadı ancak hiçbirinden olumlu bir yanıt alamadım. Daha sonra İzmir'de bir hastanede 2 bacağımdan da ameliyat oldum. Fakat 3 ay sonra bacaklarımdaki yaralar tekrar oluşmaya başladı. Ve tekrar hastanelerin yollarını tuttum. Bu sefer İstanbul'da bir kaç uzmana gittim ama hepsinden aynı cevabı aldım. ''Bu hastalıkla yaşamak zorundasın bu hastalığın tedavisi yok''cevap buydu. Bana çoğunlukla yatıp dinlenmem gerektiğini de söylemişlerdi. Ben de aynen öyle yaptım ancak zamanla hastalığım daha da kötüye gitmeye başladı. Neredeyse artık yürüyemiyordum. Bacaklarıma buz torbaları koyarak uyuyabiliyordum. Hastalığımla birlikte psikolojim de bozulmuştu. Bütün ümitlerim tükenmişti. İşte tam bu sırada imdadıma Prof.Dr. Ahmet Akgül yetişti. Hemen ameliyat oldum. İlk önce sol bacağımdan ardından sağ bacağımdan ameliyat geçirdim. Şu anda da yara bakım ve fizik tedavi görüyorum. Adım atmakta zorlanan ben artık gayet rahat yürüyebiliyorum. Sağlığım yerimde şükür. Bugün sağlıklı ve mutluysam Prof.Dr. Ahmet Akgül ve ekibine borçluyum. Hepsine sonsuz teşekkürler ediyorum'' dedi.

EL VE AYAKTA YARALAR

İyi günler hocam. Benim yeğenim 51 yaşında erkek hasta bundan 13 gün önce inşaatta elindeki demir yüksek gerilim hattına değmiş, bu sırada yere düşmüş, her iki avuç içinde birinci derece yanık olmuş. sağ bacak 2,3,4,5. parmakları içine alan ayak bileği bölgesinde 3.derece yanık, sağ bacak arka yüzde 2.derece yanık, sağ bacak disk patella altında halka şeklinde yanık oluşmuştur. Ayrıca düşmeden dolayı kafada 11mm subdural kanama oluşmuştur. Hastanın şuanda genel durumu iyi, koopere şuuru açık, ağızdan normal beslenebiliyor. Normal serviste yer olmadığı için şu anda eğitim arş. hastanesi yanık yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır. Hastaya sadece sağ bacağındaki yaralar için yara tedavisi yapılmaktadır. Ortopedi bize hastanın sağ diz kapağından aşağısının ampüte edilebileceğini söyledi. Vac doktoru ilk defa bu akşam hastayı konsülte etmiştir. Henüz konsultasyon raporu elimizde mevcut değildir. bugün hastaneden hastayla ilgili resimleri, testleri, raporları istedim fakat hasta mahremiyeti söz konusu deyip hastanın evraklarının fotokopisini vermediler. Elimde doküman olarak sadece hastanın sağ bacağının iki yönlü fotoğrafı mevcuttur. Eğer siz bu hastanın tedavisi için bize yardımcı olursanız size muayene ettirmek istiyoruz. Hasta şu anda hastane yatmaktadır. Bu durumla ilgili nasıl prosedür işlenebilir?

LÜTFEN BENİ BU YARADAN KURTARIN

2003 yılında bu hastalığın tedavisi için uğraşıyorum. Bir türlü olmuyor, yara kapanmıyor. Ne antibiyotikler denedim. Çare yok ben ve ailem çok üzülüyoruz. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen, artık çok umutsuz vaka olduğumu düşünüyorum. Sabah akşam bu yara ile uğraşıyorum. Lütfen beni bu yaradan kurtarın hocam. Saygılarımla. Sakarya/Adapazarı

AYAK PAMAĞINDA İLTİHAPLI YARA VAR

Annemin şeker hastalığından dolayı ayak parmağında iltihaplı yara oluştu, kesilme endişesi içindeyiz, sizi tavsiye ettiler, özel muayenehanenize gelmek istiyoruz arıyoruz. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

KANSER HASTASINDA KRONİK DİYABET YARASI

Sayın hocam
Sizlerle, kronik diyabetik yarası olan bir ABD vatandaşının çektiği sıkıntıyı beyan eden ve kronik yaralardaki tedavi/araştırmaların yetersizliğini belirten söyleşiyi paylaşmak isteriz. Bu makaleden seçtiğimiz bazı notlar aşağıdaki gibidir ve orjinal haber linki aşağıdadır;
Evre 4 melonoma'yı yenmiş hasta: "Kanseri yendim ama diyabetik yara en kötüsü"
Diyabetik yara hastalarının 5 yıl içerisinde ölme riski oranı meme ve kolon kanseri hastalarının ölme riski oranından %50 den daha fazladır, Prof. D. Armstrong
Diyabetik ülserlerin yarısından fazlası enfekte olmakta, %20 si ampute olmakta, ve %40'ı iyileştikten sonra nüksetmektedir. Prof. D. Armstrong
Ulusal sağlık enstitüsü'nün (NIH) yıllık 32Milyar dolarlık araştırma yatırımının sadece %0,1'i yara tedavisi için ayrılmaktadır. Aynı oran Lyme hastalığı araştırmaları için harcanmakta ancak tick-borne enfeksiyonunun sağlık sistemine yıllık maliyeti yara bakımının sadece 10 da birine tekabül etmektedir.
Saygılarımızla

BY PASS SONRASI GÖĞÜS YARASINDA AKINTI VAR VE "VAK" TEDAVİSİ İŞE YARAMIYOR

2 sene önce babam baypas ameliyatı oldu fakat durmayan akıntı var, sürekli akıntı var ve şu an vak cihazıyla tedavisi devam ediyor ama hala akıntı var. Sizden rica ediyorum, böyle vakalar geldi mi, ve tedavisini yaptınız mı? Size getirmeden önce yazmak istedim çünkü babam artık hiç bir yere gitmek istemiyor, her gittiğimiz yerden sonuç alamıyoruz artık babam da yoruldu, biz de yorulduk. İnternetten hakkınızda çok güzel yorumlar okudum. İnşallah bize de çare olursunuz. Şimdiden çok teşekkür ederim, cevabınızı bekliyorum.

AYAKTA İLTİHAPLI YARA OLUŞTU

Annemin şeker hastalığından dolayı ayak parmağında iltihaplı yara oluştu, kesilme endişesi içindeyiz, sizi tavsiye ettiler, özel muayenehanenize gelmek istiyoruz arıyoruz ulaşamıyoruz. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

TOPUKTAKİ YARA ÇOK AĞRIYOR

Hocam merhaba internette gördüm sayfanızı, annem ... hastanesinde periferik bacak anjiyosu oldu. 15-20 gün geçti, morluklar devam ediyor, kasık bölgesinde çok sert kütle oluştu ve iki bacakta da, sertleşme şişme var topuktaki yarası çok ağrıyor, tuvalete iki kişi zor götürüyoruz kolu, sırtı, başı çok ağrıyor, zaman zaman, elimizle baskı uyguluyoruz , kontramal diye yeşil reçeteli ilaç veriyoruz ayrıca hastanede yoğun bakımda üşüttü herhalde (başka sebebi olabilir mi ,hastane mikrobu falan gibi evde üç kardeşte hasta olduk). 15-20 gündür her yeri ağrıyor sürekli bize koluna beline masaj yaptırıyor, çok ağrıyor diyor. Bu süreç normal mi hocam? Annem aynı zamanda Alzheimer hastası.

KALP HASTALIĞINA BAĞLI BACAKTA YARALAR

İyi günler. Çorum'dan arıyorum. Babam kalp hastası. Üç yıldır kalp pili kullanıyor. Son aylarda bacaklarda ödeme bağlı şişlik ve akabinde yaralar oluştu. Cildiye ve dahiliye de sorunu çözemedik. Eğer randevu verir seniz, cuma günü muayene ettirmek istiyorum. Muayene ücreti ve diğer ücretler hakkında bilgi verir mısınız? Saygılarımla

AYAKTA YARA

Bir akrabamın ayağında yara çıktı ve bu yara 2 yıldır bir sürü şekil değişikliği yaşadı. Dönem dönem alanı genişledi, kendine yeni kanallar açtı. Bazen küçüldü ama yara bir türlü kapanmadı. Hastada Diyabet var ve diyalize giriyor (üre, kreatin çok yüksek değil ama sıvı nedeniyle diyalize devam ediyor, idrar çıkışı çok az) ve baypass ameliyatı geçirdi.
Biz bacağındaki yara ile uğraşırken ayak baş parmaklarını yaktı. Birini kurtarabildik ama birisi ampute oldu. Bu yaralarda çok zor iyileşti. Dr. ampute yapılan yere birkaç defa kazımak zorunda kaldı. El parmaklarında yara çıktı. Sağ el işaret parmağı ampute edildi. 3-4 ay oldu galiba. Halen enfekte. Günlük hem ele, hem de sol bacak ve ayakta geçmeyen yaraya pansuman yapıyoruz. Yaklaşık 5 haftadır hafta bir gün Vancomisin takılıyor. Hastayı size yönlendirsek kabul etme şansınız var mı? Muayene ücretinizi ve çıkabilecek farkları öğrenebilir miyim? Hastaları yatırıyor musunuz? Hastanın sağlık güvencesi Bağkur Emeklisi.

GEÇMEYEN AYAK YARALARI

Merhaba,
Ekte ayaklarımdaki yaralara ait fotolar mevcut .
Bu foto sağ ayak dış yan tarafta yeni açıldı. (Not: son 10 senedir sağ ayağımda hiçbir şekilde yara açılmamıştı.) Bu foto sol ayak dış yan tarafta ameliyat sonrası var olan bir yara ve büyüyor. Bu foto sol ayakta dış bilek üstünde. Ameliyat sonrası açıldı ve büyüyor.
Antibiyotik ve mantar ilaçları düzenli olarak kullanılmaktadır. Ancak buna rağmen yaralarda herhangi bir azalma ya da iyileşme söz konusu değildir. Yaraların çevresinde ara sıra çok ufak su toplamaları oluşup patlamaktadır ve bunlarda ufak yaralara dönüşmektedir. Bunların artmasından ve bütün bacağımı yara sarmasından korkmaktayım.
Yaralar haricinde özellikle belirtmek istediğim bir konu var bilek kısımlarında ve ayaklarımın üstünde aşırı derecede sızı ve batma şeklinde acı hissetmekteyim. Bu acı gün boyu sürekli olmamaktadır. Ancak acı başladığı zaman uzun süre geçmemekte ve ayakta durmamı bile güçleştirmektedir. Bu hissettiğim acı yaklaşık 20 gündür yoğun olarak var.
Dönüşünüzü bekliyorum. Ahmet Hocama saygılarımı iletirsiniz.
İyi çalışmalar.

BABAM BAYPAS OLDU AMA GÖĞÜSTE YARA DEVAM EDİYOR

İyi akşamlar Ahmet hocam, 1.5 sene önce babam baypas Ameliyatı oldu ve bugüne kadar sıkıntıları devam ediyor. Yaralar kapanıyor fakat göz göz akıntılar devam ediyor. Gitmediğimiz doktor kalmadı, tahliller yapılıyor ve mikrop bulunamıyor ve çaresiz kaldık. Neden akıntı durmuyor hocam? Son ümidimiz sizsiniz. Hakkınızda o kadar mucizevi olaylar duydum ki babama da yardımcı olacağınızı sanıyorum. Bu arada babam 74 yaşında şeker hastası, tansiyon da var. İnşallah hocam şifayı sizde buluruz, belki böyle vakada gelmiştir size. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi akşamlar Ahmet hocam.

TEDAVİ EDİLEMEMİŞ ÜRTİKER

Merhaba Ahmet Bey. Adınızı Kahramanmaraş'dan tedavi ettiğiniz Ruşen Hanım'dan duydum. Alanınızla ilgili değil belki ama sürekli araştıran ve kendini geliştiren bir doktor olduğunuz için sormak istedim. Ben 36 yaşındayım ve 4 yıldır ürtiker hastasıyım. Normal doğum sonrası ortaya çıktı. Ve gitmedi. Tüm vücudum, gözüm, dilim, kulağım kaşınıp, arı sokmuş gibi aşırı şişiyor. Çok doktor gezdim en son ... tıp fakültesinde tek çare olarak XLOAİR adlı aşıyı, her ay iki koluma vurularak hayatıma devam ediyorum. Ama bunun başka yolu olmalı ömür boyu bu aşıya mahkum olmak istemiyorum ki çokta masum bir iğne değil. Mutlaka vücuda bıraktığı zararlar olacaktır bence. Sedef hastalığında bilginiz olduğunu duydum. Ürtiker ile ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ediyorum. 

BACAK DAMARIM ZEDELENMİŞ VE YARA OLUŞUYOR

Ayağımda her sene yara oluşuyor ve 2, 3 ayda geçiyor. Bu yaralar her sene tekrarlıyor. Araba çarpması sonucu ve ayak bileklerinden sedyeye bağlandığım için damarlarım zedelenmiş, lenf ödem venöz yetmezlik ve bir kaç daha rahatsızlığı var sol ayağımın. Sağ kaşıntımdansa kaçak var, sağ ayak tarafı da bozuluyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

YARADA AKINTI VAR

Merhaba, babamın 6-7 aydır geçmeyen ve ayak yarası mevcut. Damar tıkanıklığı denildi ve bacak anjiyo yapıldı 3 kez ancak yarada bir iyileşme olmadı. Yara hala akmakta ve ağrı yapmakta. Çokça doktora, uzmana gösterdik bir fayda göremedik. Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz, nasıl muayene olabiliriz size? Şimdiden teşekkür ederim ve kolaylıklar dilerim.

BASI YANİ YATAK YARASI

Öncelikle merhabalar. Ankara'da yaşıyorum. Annem T9 omurilik felci hastası. Annemin kuyruk sokumunda bir bası (yatak) yarası oluştu. İlk başlarda yayvan bir haldeydi. Pansuman ve tedavi sonuçları gereği yarası küçüldü ve sadece kuyruk sokumu bölümünde kaldı ama sonrasında iç kısımda da yara varmış ve delinmeye başladı. Şuan annemin yarası kuyruk sokumu kemiğine dayanmış vaziyette. Kemiğin görünmesi mümkün. Bu yara 2 yıldır var ve 1 ay önce yüzeysel bir şekildeydi ama yeni yeni delinmeye başladı. Doktora götürdük. Plastik cerrahi bölümünden önce yaradaki akıntı için kuru kalması amacıyla gazlı beze krem ve İğne tüpü dökülüp hamur kıvamında ovalanıp yaranın içine yerleştiriyoruz. Bu işlemin faydası oldu gibi ama kemiğe dayanmış olması bizleri korkutuyor. Sizlerden yardım talep ediyoruz değerli hocam.

KAZA SONRASI BACAKTA TEKRARLAYAN YARA

Ben Antakya’dan yazıyorum hocam öncelikle ben orak hücre anemisi hastasıyım. 25 yaşındayım 2016 yılına kadar hiç öyle bir sıkıntım olmamıştı taki 2016 yılında trafik kazası geçirdim. Kalça kemiğim kırıldı, ameliyat oldum protez takıldı ameliyat bitti ayağım felç oldu. Doktor geldi yürütmek istedi ama ben ayağımı hissetmediğimi söyledim sonuç olarak siyatik sinirlere zarar verildi ve tekrardan ameliyat oldum. 2. Ameliyattan sonra ameliyat olduğum bacakta topukta yumurta büyüklüğünde su topladı patlattılar ve yaraya dönüştü ayağımda şu ana kadar kısmi felç var düşük ayak var ve yara geç iyileşiyor, oksijen ve hiperbarik tedavisine gittim, 2 kere yara çıktığında 1 aylık süre kadar iyileşiyor eve geliyorum bir kaç ay sonra ya aynı yerde ya da etrafında tekrardan yara oluşuyor. Oluşan bölge yaralanmadan önce rengi soluyor, darbe almış gibi bir görüntü veriyor, içi beyazlıyor ve yaraya dönüşüyor. Ayağımda da ödem oluşuyor şişiyor taki ne zaman iyileşirse o zaman şişlik gidiyor.
Bu şekilde başlıyor ve yaraya dönüşüyor hocam, şu an bu bölgede ilk defa yara oluşacak daha önce topuk ve daha alt kısımda yara oluşmuştu ve bu durumun sebebini kimse çözmüş değil hocam. Bazı doktorlar “ameliyata oluşan hataya, felce” bağlıyor bazı doktorlar da “orak hücreden kaynaklı orak yarası olduğunu” söylüyor. Ben iyileşmeyi değil sebebini iyileştirip bir daha yara oluşmamasını, bu durumdan tamamen kurtulmayı istiyorum. 2 yıldır nişanlıyım kısmet olursa evleneceğim hocam ama bu durum şu anda engel önümüzde 2 ay önce en son vardı iyileşti. Düğün tarihi almışken bir daha bu durumun olması psikolojimi de bozdu hayattan, yaşamaktan soğuttu ve devlet memuruyum sürekli izin alıp işimi aksatmakta büyük bir problem.

LENFÖDEM YARANIN İYİLEŞMESİNİ GECİKTİREBİLİR

Eşim geçen sene bir motosiklet kazası geçirdi. Aşil tendonu ve bir damar dışında bacak amputeydi (diz ve ayak bileği arası). İlk müdahalede bacağı kurtarmak olduğu için eksternal fiksatörle bacaktaki beslenmeyi sağladılar. Doku, kemik ve kas kaybı çok fazla olunca da karnından kas alınarak bacağa flep yapıldı. Bacaktaki iki ana damardan biri kazada çok hasar gördüğü için, flepe ince kemiği besleyen yine ince bir damar bağladılar dolayısıyla bacakta mikro bir dolaşım sağladılar. Flepin tutmasını doktorlar bir mucize olarak tanımladı yani dolaşım o kadar sınırlıydı. Bu şekilde aylar geçti yaraların iyileşmesi beklendi herhangi bir enfeksiyon durumu yaşanmadı yalnız kemik kaynamayınca tekrar ameliyat kararı alındı. Kemik kaybı fazla olunca aynı anda hem uzatma hem kısaltma ameliyatı yapıldı. İlizarov yöntemiyle bacak boyu eşitlendi fakat asıl kırık da çok da kaynama olmadı. Son kontrolde bacaktaki dolaşım bozukluğundan kaynaklı lenfödem saptandı ama sadece flep kısmından aşağıda kalan kısım ve egzersiz verdi. Hocam şu an için durum bu ilizarov aleti takılı çıkmadan müdahele yapılamayacağını söylediler sadece drenaj masaj yapıyoruz, kemik henüz kaynamadı ilizarov hala bacakta doktorlar lenfödemin iyileşmeyi yavaşlatabileceğini de söylediler. Siz nasıl değerlendirirsiniz sizinle görselleri paylaşacağım.

PANSUMANLA İYİLEŞİYOR AMA TEKRAR AÇILIYOR

Annemin bacaklarında yaralar var pansumanlarla biraz iyileşir gibi oluyor ancak tekrar açılıyor. Bacaklarda şişlik, güçsüzlük, bacaklarda sertleşme, yoğun kaşıntı, renk değişikliği mevcut. Sayın Hocamın ve değerli ekibinin görmesini ve şifa olmanızı bekliyoruz.
Annem 76 yaşında aynı zamanda şeker hastası, kısa sürede dönebilirseniz memnun oluruz.

ANTİBİYOTİK ALIYOR

Merhabalar, babam su anda ayak yarasından dolayı hastanede yatmaktadır. Sol ayak başparmağı alındı. Enfeksiyon durumu var. Antibiyotik tedavisine devam etmemekte. Bununla ilgili olumsuz bir durumda sizin hastanede muayene durumu hakkında bilgi alabilir miyiz?

VENÖZ YETMEZLİK VE DVT SONUCU BACAKTA İÇ VE DIŞ TOPUK VARİS YARASI

İyi günler hocam. Herkesin dinleneceksin, varis çorabı giyeceksin, bunun tedavisi yok denilen hastalardan sadece bir tanesinin esiyim. Artık eşim bile bu durumu böyle kabullenmişken sizi bulduk. Esim toplardamar tıkanıklığı ve venoz yetmezlik dahil olmak üzere Dvt li bir hasta. Ve sol ayağında yara var. Artık dış kısımda da açılmak üzere. Tüm hasta hikayelerini başarılarınızı okuduktan sonra ilk defa eşim 4 aylık bir bebeğimiz olduğu için yeniden doktora gitmeye razı oldu. Lütfen bize de yardımcı olun.

Yeniden bir hayat umudu olmak istiyorum. Belki uzun gelecek ama herkesin hayati kendine göre  ve yorucu yaşantısını anlatırken çok kısa kalacak. Esimle tanıştığımda devlet memuruyduk ve kendisi tanıştığım günlerde hastanede yoğun bakıma kadar bir hayat mücadelesi vermiş. "Vermiş" diyorum çünkü bende dünya üzerinde sadece 4 kişiyle sınırlandırılan ve tanıda yetersiz kalınan nice ilk defa denenen tedavilerle boğuşan, ilk kez açık beyin ameliyatı esnasında epilepsinin onlarca noktasını (kardeşimde yüzlerce epilepsi noktası vardı) tespit etmek için yüzde 10'luk şansa "evet" diyen ama Sağlık Bakanlığı'ndan onay alınamayan "superrefraktor epilepsi" tanısının konulmasıyla 2 yıl boyunca aralıksız entübe edilecek .... Üniversitesi yoğun bakımda hayatta tutulmaya çalışılan (tam 2 yıl uyutularak) kardeşimin hayat mücadelesini veriyorduk. Eşimi işte bugünlerde tanıdım. Kendisiyle alakalı rahatsızlığı bilmediğim, bilsem de korkmayacağım günler beni bekliyordu.

Tanıdıktan sonra bugünkü eşim ve 4 aylık bebeğimin babası "benim dvt adında bir rahatsızlığım var" dediğinde bizim gibi bir insanın daha  bir yaşam mücadelesi verdiğini öğrendiğim gün kahrolmuştum. Bu sebepten benimle bir daha görüşmek istemediğini ve gelecek için asla plan yapamayacak bir hasta olduğunu söylediğinde daha da güçlendim. Kendisini bırakmadım. Nasıl bırakırdım? Bir canım olan kardeşim yoğun bakımdayken ben bunu yapacak en son insan olmalıydım. Kendisine onunla evlenmek istediğimi söyledim. Ve tam 1 yıl boyunca vazgeçmeden ısrarcı oldum. Kendisini hayattan izole etmemesini sağlayana dek çabaladım ve kazandım. Kazandım ve bugün 4 aylık bir bebeğimiz var. Ama bu zaman içerisinde kardeşimi kaybettim. Hasta ve umudun ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşadım ve yaşattım. Ama eşimi psikolojik olarak kazandım ve hayata bağladım. Bugün yeniden açılmak üzere olan bir yara var ve 4 yıl önce sadece iç  ayak bileğinde olan yara görüntüsü artık dış ayak bileğinde ve ayak parmaklarında da var. Ben eşimi bir kere kazandım ama fizyolojik olarak hiç bir faydam yok. Defalarca yeniden doktora gidelim cümlelerim, isteklerim. Hep "bunun tedavisi yok, bununla yasamam gerekiyor" belki 3 belki 5 sene cümlelerini yeniden duymaya başlamışken sizi bulduk. Ve eşim ilk defa sizin deneyimlerinizi mucizelerinizi okuduktan sonra yeniden doktora gitmeye razı oldu. Ben ona yeni bir hayat veremedim hocam çok üzgünüm ve çaresizim. Mucizelere şifalara inanan hem de çok inanan ve o çetrefilli yollardan çok acılar yaşayarak gecen birisi olarak eşimi yeniden hayata tutunmasına ne olur yardımcı olun. Bir şifa bulunur elbet, değil mi hocam. Artık tek başıma faydalı olamıyorum. 

BACAKTAKİ YARA BİR AÇILIYOR BİR KAPANIYOR

Ahmet Bey merhaba. Annemin bacağında yara var morarma, kızarıklık var. Bacağında yara var, bir açılıp bir kapanıyor. Kilosu da var, 140 civarı bir şey. Lütfen bize yardımcı olun. Son çaremiz sizsiniz internetten gördüm sizi. Yorumlar çok güzel ben de yorumlardan destek alarak size randevu almak istiyorum. Randevunuz da nisanın ilk haftasına varmış. Özel hastaneye gittik, devlete gittik. O ona yönlendiriyor, o ona yönlendiriyor. Annemin ayağı son noktaya geldi, "şu an çok rahatsın ayağındaki yaradan, su akıyor, yara bir açılıyor bir kapanıyor. Bize lütfen yardımcı olun. Lütfen. Önce Allah'a, sonra size güveniyoruz.  

YARADAN BEYAZ BİR SIVI AKIYOR

Babam 4 yıl önce rektum kanseri sebebi ile kolostomi ameliyatı oldu. Sonrasında kasık bölgesindeki tümör sebebi ile uzun süre radyoterapi gördü. Epey bir süre bacaklarında bir şişlik olmadan devam etti. Ancak yaklaşık 1 yıl kadar önce kasıklarında yara oluştu ve son 1 aydır da bacaklarında şişme oluştu. Kasığına düzenli pansuman yapıyoruz ve bu esnada yaralardan beyazımsı sarı bir sıvı geliyor ve bu iki yaranın çok ızdırap verdiğini söylüyor. Bacağında oluşan şişlik ve kasıktaki yara için getirsek bir tedaviniz var mıdır?  

behcet_hastaliginin_en_iyi_tedavisi.jpg

 Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıdaki renkli yazıda vardır veya haberin ayrıntıları için TIKLAYINIZ

NASA teknolojisi ile damar tedavisi

Bacaklara negatif ve pozitif basınç uygulayarak, toplardamarlardan geriye kan akımını hızlandıran cihaz ayak damar tıkanmalarına çözüm oluyor.

NASA’nın uzaydaki astronotların bacaklarındaki kan akımını düzenlemek için geliştirdiği cihaz, bacak damar tıkanıklıklarının ve bacak damarlarındaki kanlanma problemleriyle oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Geronteknoloji Merkezinde hizmete giren Vakum Terapi cihazı sayesinde kangren olup kesilecek ayaklar kurtuluyor.

Vakum Terapi Cihazı’nın vücutta ayaklardaki dolaşımı destekleyen ikinci bir kalp gibi çalıştığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül “Lenfödem toplumda 6.000 kişide bir görülen bir hastalık. Derin Ven Trombozu adını verdiğimiz tıkanıklıklar ise çok daha sık. Ayak damarlarının kanlanmasına yardımcı olduğu için her türlü damar hastalığının tedavisinde kullanılabilen bu tedavi yönteminde negatif ve pozitif basınç uygulanarak, toplardamarlardan geriye kan akımı hızlandırılıyor. Atardamarlardaki kan akış hızı ve dokuların oksijenlenmesi artırılarak yara-kas dokusunun iyileşmesi sağlanıyor. Farklı hastalıkların tedavisi için 16 programı olan cihaz aralıklı negatif basınç uygulaması sayesinde,tedavisi oldukça zor olan dolaşım kaynaklı hastalıklarda çığır açmış yeni bir metot” dedi.

Vakum terapisinin uzaya giden astronotların sağlıklarının korunması amacıyla geliştirildiğini anlatan Prof. Dr. Akgül “Uzayda yer çekimi olmadığından son derece sağlıklı olan astronotların dolaşım sisteminde problemler ortaya çıkıyor. Astronotlar günün belirli saatlerinde bu vakum cihazına girerek dolaşım sistemlerini normale döndürüyorlar. Bu cihazın tedavide kullanılması söz konusu olduğunda bir de basınç fonksiyonu eklenmiş” dedi.

"BACAĞINI KESECEĞİZ DEDİLER, 10 GÜN SONRA AYAĞA KALKTIM"

Özlem Tırış 26 yaşında bir ev hanımıydı. Her şey sağ ayak parmaklarının arasındaki kaşıntı ile başladı. Kaşıntı, kısa süre içinde bütün ayağını sardı. Bacağı kızardı ve diğer bacağının 2 katı kadar şişti. Ağrılar içinde kıvranırken acil servise gitti. Ağrı kesici verip gönderdiler. Bir süre sonra bacağında yaralar oluştu ve bacağı mosmor oldu. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyince “Bacağını keseceğiz” dediler. Tırış, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül’e ulaştı. Tırış’a yapılan damar haritalaması işleminde iç varis ve ileri derecede lenfödem hastası olduğu anlaşıldı. Özlem Tırış’ın hastaneye geldiğinde ağır yaraları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgül “Özlem Hanım’a bir seri tedavi uyguladık. Önce enfeksiyon tedavisine başladık. Bunun etkili olabilmesi için bacaklardaki ödemi azaltmamız gerekiyordu. O yüzden bu cihaza aldık. Beraberinde Oksiplazma dediğimiz iğneli tedavi, varisleri için de cerrahi operasyon yaptık” dedi.

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.