HAŞİMATO GUATR HASTALIĞIM DA VAR

Özellikle son 1 yıl içinde hem kilo aldım, hem de bacaklarım ve karın bölgesinde aşırı selülit birikmesi oldu.
Ve bacaklarımda varis bulunmakta.
1,5 yıl önce de 'haşimato hastalığı'na sahip olduğumu öğrendim, 3-4 ayda 1 kontrole gidiyorum.
Kullandığım bir ilaç yok, sigara içmiyorum, ara sıra içki içerim. Toplardamarlarımda kapakçık kaçırıyor, sağ ayak iç bileğimde venöz yara oluştu yaklaşık 10 yıldır bu sorunu çekiyorum. Nereye gitsem bu sorun ile yaşamam gerektiği ve bu işin düzelmeyeceği söylendi. Size de aslında umutsuzca mail atıyorum, bana bir yol gösterebilir misiniz?

VARİSLERDEN KAYNAKLI YARA OLUŞTU

Merhaba Ahmet Bey,
Benim babam genetik rahatsızlığından dolayı yıllardır kan sulandırıcı kullanıyor. Zamanında akciğerine pıhtı atmışlığı da var. Birkaç aydır ayağında varislerden dolayı yara oluştu. Ege Üniversitesi’nde köpük ve radyofrekans yöntemi ile ameliyat oldu. Ama ameliyat olalı 20 gün olmasına rağmen yarada hala sıvı akıntı var ve cildi çok daha kötü tahriş ediyor.

Sonuç Alamadım

Merhaba,
Şeker hastasıyım 75 yaşındayım, bacaklarımda geçmeyen yaralar var. Meşhur bir özel hastanede tedavi oldum ancak sonuç alamadım. Sizden randevu almak istiyorum ancak telefonlardan ulaşamıyorum. Yardımcı olmanızı çok rica ederim.

Fakat Yaralar İyileşmedi

Merhaba bir hastamız var varis yaraları var bacağında daha önce ameliyat oldu fakat yaralar iyileşmedi size bir getirmek istiyoruz adres bilginizi alabilir miyim?

10 YILDIR VENÖZ ÜLSERİ VAR

Hocam merhaba,
Antalya’dan yazıyorum. Eşimin annesi venöz ülseri 10 yıldır. Şu an iki bacağında da irili ufaklı ceviz ve fındık büyüklüğünde 5-6 tane yara mevcut. Kalıcı herhangi bir tedavi yapılamadı. İnternet üzerinden makalelerinizi okudum, oradan bir umut oldunuz. Hastanın kendisi Ukrayna’da. 1 haftadır hastanede enfeksiyon kaptığı için yüksek ateşi var dediler. Ben onu Türkiye’ye tedavi için getirtmek istiyorum ama malum sigorta güvencesi olmayacak yabancı vatandaş olduğu için. Sizden ricam Antalya’da tedavi edebilecek bir doktor arkadaşınız var mı?

AĞRILAR DAYANILMAZ HALE GELDİ

Hocam iyi günler,
Bizimde varis ülser yaralarımız var. İzmir’de nereye gitsek çaresi yok dediler. Çaresi yok mu? Çok kötü haldeyiz. Ağrılar çekilmez hale geldik. Allah rızası için bize de yardım edin hocam. Çaresizlik böyle bir şey belki şifasını siz verirsiniz.
Attıklarınızı gördükçe Allah’ın Şafi ismine vesile olan sizlere her zaman dua ediyorum. Bu hastalıkları en çok yaşayan bilir ve sanırım en içten duayı da içi yananlar yapar. En makbul dualardan biri günahsız ağızdan yapılan duadır. İnsanlar birbiri yerine günah işleyemedikleri için de birisi için içten samimi edilen dua makbul duadır. Allah sizin gibi gönlü güzel hizmet ehli doktorlara sağlıklı başarılı ailesiyle nice uzun ömürler versin. Benimde rahatsızlığım bulunmakta ama bir türlü cesaretimi toplayıp size atamıyorum ama o cesareti ilk bulduğumda sizle paylaşmış olacağım hocam. Ahmet hocam beni bir an önce görebilir misiniz? Yaram çok acıyor iki gündür. Bursa’dayım. Allah rızası için hemen gelebilir miyim? 31 yaşındayım ve iki gündür yara çok acıdıkça yürümekte zorlanıyorum ve 2 yaşındaki kızım öyle yürürken yüzüme baktıkça tükeniyorum. Ne olur bana destek olur musun?

VENÖZ YETMEZLİĞE BAĞLI YARASI VAR

Ahmet Bey sizi İnternet ve YouTube’dan takip ediyorum. Annem 75 yaşında bacağında venöz yetmezliği bağlı yarası var. Kahramanmaraş'ta ameliyat oldu iç varis için. Fakat ameliyattan sonra daha kötü oldu. Ayaklarını yukarı kaldırıp dinlenmesi ayakta gezmesi önerildi. 8 yıldır tedavi edilemedi. Sizden fikir almak istiyorum ne yapabiliriz.

İĞNE TEDAVİSİ OLDUM, YARA OLUŞTU

Varis için iğne tedavisi görüyorum fakat yara oluşmaya başladı. Gittikçe koyulaşan kararma sonucu doktorum yaranın içini oyup temizledi, şu an etrafında kızarıklık var ve delik kapanmadı ve hala sıvı geliyor, sızlıyor. Pomad krem kullanıp kapatmam ve sürekli nemli bırakmam gerektiği söylendi. Doktorumun dediklerini yapıyorum fakat daha da açılıyor ve iyileşme olmuyor. Ahmet Akgül hocama nasıl randevu alıp muayene olabilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.

YARA AÇILMAMIŞ AMA VENÖZ ÜLSERİM VAR

Hocam öncelikle aydınlatıcı sözlerinizden dolayı çok teşekkür ederim. 13 yıldır venöz yetmezlik hastasıyım sayısız doktor ve hastane gezdim ama sonuç değişmedi. Şuan venöz ülser belirtileri görünüyor. Sol ayak bileği iç kısımda morluk ve serisinde çok incelme var. Henüz yara açılmamış. Şişlik ve ağrıdan ötürü normal yaşantımı% 80 oranında engelledi. Aynı zamanda artan kılcal varislerde artmaya devam ediyor. Önce Allah’tan sonra sizlerden bu hastalığım için çare arıyorum.
Bacaklarımda parmak kalınlığında varışlı damarlar mevcut.
Son altı aydan bu yana gitgide büyüyen varış yarası mevcut.
Yukarıda anlatılan bütün varış yarası belirtilerine sahip
olduğumu düşünüyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sol Ayağından Parmağından Oldu

Hocam merhabalar, benim babam diyabet hastası ve ayak yarası oluştu. Bunun sonucunda sol ayağından parmağından oldu. İlaçlar falan kullanıyor ama pek fayda etmiyor. Aynı zamanda diğer parmakları da kötüleşiyor. Hocam farklı tedaviler var mı, kök hücre tedavisi nasıl oluyor etkili mi öğrenmek istiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Lütfen acil dönüş istiyorum.

DOLAŞIMSAL SORUNLARIMIN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Öncelikle bu sıkıntılı salgın günlerinde doktora, hastaneye gitmemek için olabildiğince dayanmaya çalıştım, ancak sağ bacağımda Mart ayı başında kaşıntı ile başlayan egzama türevi deri kabarmaları ve deri kalınlaşması, son birkaç hafta akşamları ateşli ve ağrılı hale gelip kaşıntıdan yaraların oluşmaya başlaması beni oldukça endişelendirmeye başladı. Bu olgunun öncesinde geçen yaz ve sonbaharda bacaklarımda su tutulması, ödem gibi şişlikler oluşmuştu. Bacağımın iç bilek bölgesinde bazen ağrı yapan kılcal damar varislerinin olması da dolaşım ile ilgili ciddiye almam gereken sorunlarımın olabileceği endişesi ile size başvurmak istedim. Bu süreçte nasıl olur bilmiyorum, ama sizin yönergeler doğrultusunda muayene ve tedavi olmak istiyorum. Görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

TEKRARLAYAN VARİS YARASI

İnternette yapmış olduğum araştırmalar neticesinde sizi tanıma fırsatı buldum. Tedavisini bulamadığımız varis yaraları abimde mevcut. Bacaklarında yıllardır bir türlü geçmeyen varis yaraları var. Birkaç defa çare bulduk geçti fakat bir süre sonra tekrar başladı. Ümitsiz bir şekilde sizi buldum. Paylaştığınız hasta fotoğrafları abiminkine çok benziyor. Benimle iletişime geçerseniz eğer fotoğrafını paylaşmak isterim sizinle. Uygunsa da muayene için gelmek. Şimdiden teşekkürler saygılarımla.

VARİS ÜLSERİ TANISI KOYDULAR

Annemin ayağında 18 yıldan beri bir yara var bazı doktorlar “varis ülseri” diyorlar ama bunun bir çaresini bulamadılar. “Bunun çaresi yok” diyorlar, ne yapmamız lazım, lütfen yardımcı olur musunuz?

KAPANMAYAN VENÖZ YARALAR

Biz İzmir’de yaşamaktayız. Abimin sağ ayağında venöz yetmezliğine bağlı kapanmayan yaralar var. Üniversitede 2017 yılında ameliyat oldu. Ameliyat sonrası damarda sızıntı ile gelen kan kaçağı var. Akciğerlerine 2 kere pıhtı attı. Abimin hayata karşı hiçbir beklentisi ve umudu kalmadı. Psikolojik olarak bizde kendisi de bitmiş durumdayız. YouTube da bir hastanızın öyküsü abiminkine benzer. Bir umut abimin haberi olmadan size yazıyorum. Bize çare olursanız bir insanı hayata tekrar kazandırmış olacaksınız.

Çivi Dibine Bal Sürsem Sizce Nasıl Olur

Merhaba Ahmet bey, bal ile alâkalı mesele için rahatsız ediyorum ben de eksternal fiksatörler var çivi dibi enfeksiyonu oluyor sık sık ve antibiyotik pek işe yaramıyor sanıyorum çivi dibine bal sürsem sizce nasıl olur?

 

dvt-2.jpg

 

 


Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıda renkli olarak verilmiştir, ayrıca orijinal haberi görmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

23 yıl sonra yürümeyi hatırladı

47 yaşında uzun yıllardır iki bacağında da iç varis ve bu varislere bağlı olarak bacaklarında yaralar bulunan erkek hasta, birçok uzmana başvurmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. Ömür boyu bu hastalıkla yaşaması gerektiği cevabını alan hasta, Prof.Dr.Ahmet Akgül sayesinde hastalığından kurtuldu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi, yaklaşık 23 yıldır iç varis hastası olan ve yürümeyi neredeyse unutmuş hastayı sağlığına kavuşturdu.

“VARİS, YALNIZCA, TOPLARDAMAR KAPAKÇIĞINI TANIYABİLEN VE ONARABİLEN CERRAHLAR TARAFINDAN TEDAVİ EDİLEBİLİR"

Konu ile ilgili detayları, hastanın varis yaralarını tedavi edip tekrar yürümesini sağlayan ünlü varis doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül, şunları söyledi: “Varis, bir damardır yani bir damar hastalığıdır, yalnızca estetik bir sorun değildir. Damar olduğu için de kalp ile bağlantılıdır. Varis tedavisi yapacak doktorun, her türlü kalp ve damar ameliyatı ve tedavilerini "aktif" olarak yapan cerrah olmalıdır. Yalnızca bacağın derisindeki yeşil, mavi, kırmızı kılcal varisler ile ilgilenilirse tedavi tamamlanmaz ve ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Şaban Bey gibi yüzlerce hasta var, tedavi edildiği düşünülen ama esas tedavi için bize gelen. Nedeni, “varis" tedavisinin hem hastalar hem de doktorlar tarafından kolay zannedilmesi. O nedenle farklı birçok branştaki doktorlar varis tedavisi yaptığını iddia etmekte. Varis tedavisi, varise neden olan toplardamardaki kapakçık yetmezliğinin tedavisiyle sonuçlanmalıdır. Bu tedavi gerçek bir tecrübe ve deneyim gerektirir.
Yalnızca köpük, iğne, lazer, radyofrekans yapıp hastanın varisinin nedeni bilinmedikçe varis tedavi olmaz, bir sure sonra hastada varis yarası oluşur. Varis, yalnızca, toplardamar kapakçığını tanıyabilen ve onarabilen cerrah tarafından tedavi edilebilir.
İşte Şaban Bey de yıllarca bu şekilde varis “tedavisi" olmuş. Sonunda da şikayetleri geçmemiş ve her iki bacağında çok yaygın yaralarla bize geldi. O zamanki sorunu yalnızca varis yarası değildi, yıllarca hareketsiz kaldığı için bacak kasları erimiş, diz ve ayak bilekleri de katılaşmıştı. Zaten kendisi de hayattan zevk almayan, depresyonda idi. İşte burada da farklı bir tedavi devreye giriyor, kronik varis ve özellikle varis yarası olan hastaların tedavisi organize olan, koordineli çalışan tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Biz böyle bir ekiple tedavi ediyoruz. Ekibimizde, damar radyoloğu, fizyoterapist, psikolog, yara bakım uzmanı, estetisyen, dermatolog, damar cerrahı, ayak bakım uzmanı, enfeksiyon doktoru, diyabet doktoru mevcuttur. Önemli olan Şaban Beyin, varis yaraları için, "bu yara neden oldu?" sorusunun cevabıydı. Daha da önemlisi yaraya neden olan bu nedenin düzeltilmesiydi. Biz, varis ve varis yarası tanısı için yalnızca Doppler yapmıyoruz, “damarları haritalıyoruz". Şaban Beyin de bacak toplardamarlarını haritaladık, sorunun toplardamar kapakçıklarında kaçak olduğunu tespit ettik. 20 seneyi aşkın bir dönemdir yalnızca “yatakta yat" “bu hastalıkla yaşamaya alış" denilen Şaban Beyin tek sorunu varis kapakçıklarının çalışmamasıydı. Ameliyatta, AKGÜL tekniği adı verilen yöntem ile, hastanın kapakçıklarını onardık ve şikayetleri geçti."

BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK, BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞ, ÇALIŞMA ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR YAT"

Tedavinin devamı için de Prof. Dr. Akgül şöyle devam etti: “Hastamız yürüyemiyecek kadar bacakları bozulmuştu. Bu genç yaşta hasta yatağına mahkum edilmiş, hareket etmesi yasaklanmıştı. Bu durum da çok yalnış. Günümüzde hiçbir hastamıza, ameliyat veya tedaviden sonar yat demeyiz, aksine hep hareket etmeyi öneririz. Varis tedavisi veya ameliyatı yaptığımız her hastayı hemen ayağa kaldırır hareketli olmasını sağlarız. Yatmakla varis pıhtısı ve varis yarası artar. O nedenle Şaban Beyi tekrar yürümeyle barıştırdık. Ayağa kalkamayan hasta şu anda klinikte 3-4 km yürüyor. Son olarak şunu da belirteyim, her hastalığın tedavisi var, hiçbir hastaya “bunun tedavisi yok, bununla yaşamaya alış" denmemeli ve her hastaya mutlak hareket ve hareketli yaşam önerilmelidir."

''HAYAT ŞİMDİ GÜZEL''

47 yaşındaki hasta Şaban Arslan,''Yıllardır iç varis hastasıyım ayaklarımda hem iç varis hem de bu iç varisi bağlı yaralar vardı. Bu hastalık ilk olarak 1992 yılında sağ bacağımda başladı. 10 sene sonra da diğer bacağımda oluştu. 1994 yılında da hastalığımın tanısı kondu. Tedavi için Karabük ve Ankara da gitmediğim hastane kalmadı ancak hiçbirinden olumlu bir yanıt alamadım. Daha sonra İzmir'de bir hastanede 2 bacağımdan da ameliyat oldum. Fakat 3 ay sonra bacaklarımdaki yaralar tekrar oluşmaya başladı. Ve tekrar hastanelerin yollarını tuttum. Bu sefer İstanbul'da bir kaç uzmana gittim ama hepsinden aynı cevabı aldım. ''Bu hastalıkla yaşamak zorundasın bu hastalığın tedavisi yok''cevap buydu. Bana çoğunlukla yatıp dinlenmem gerektiğini de söylemişlerdi. Ben de aynen öyle yaptım ancak zamanla hastalığım daha da kötüye gitmeye başladı. Neredeyse artık yürüyemiyordum. Bacaklarıma buz torbaları koyarak uyuyabiliyordum. Hastalığımla birlikte psikolojim de bozulmuştu. Bütün ümitlerim tükenmişti. İşte tam bu sırada imdadıma Prof.Dr. Ahmet Akgül yetişti. Hemen ameliyat oldum. İlk önce sol bacağımdan ardından sağ bacağımdan ameliyat geçirdim. Şu anda da yara bakım ve fizik tedavi görüyorum. Adım atmakta zorlanan ben artık gayet rahat yürüyebiliyorum. Sağlığım yerimde şükür. Bugün sağlıklı ve mutluysam Prof.Dr. Ahmet Akgül ve ekibine borçluyum. Hepsine sonsuz teşekkürler ediyorum'' dedi.

 

VENOZ ÜLSER

Annemiz “yumuşak doku zedelenmesi” adı altında ortopedik bir ameliyat geçirdi ancak ayak bileğindeki yaralar kapanmıyor. İnternetteki görüntülerden venoz ülser hastalığına benzer bir durum olduğunu düşündük, gelip hocamıza görünmek istiyoruz, randevu verebilir misiniz. Ayrıca muayene ücreti hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim.

BACAKTA İÇ VARİS YARASI

İyi çalışmalar hocam. Babamın her iki bacakta tıkanıklık var. Sağ bacak mor ve kabuklanmış, yara oluşmuş durumda. Solda yine diz altıda varis var. 72 yaşında. Sizin muayene ve tedavinizden faydalanmak istiyoruz. Hastane ve adres bilgisi lazım. Sevgiler.

VARİS TEDAVİSİNE GEÇ KALDIK BACAĞIMDA YARALAR OLUŞTU

Sağ bacakta varis vardı. Geç tedaviye başladık, bacakta yaralar oldu. Kül kara rengi oldu, bir ay enfeksiyon bölümde yattım ve varis ameliyatı oldum ama zamk yapıştırıcı ameliyatı. Şimdi 4 ay oldu. Ultrason film çekildim. Oradaki çeken “damar yolların açılmış, ameliyat başarısız olmuş” dedi. Doktoruma vardım “ikinci ameliyatı yapalım” diyor. Şimdi ben kime, nasıl güveneceğim?

HER İKİ BACAKTA VENÖZ YETMEZLİK YARALARI VAR

Her iki bacakta venoz yetmezlik var ve her iki bacakta yaralar mevcut. Günlük 100 mg coraspin kullanıyorum. Sadece yaraları iyileştiremiyorum. Bacaklarda çoğunlukla şiddetli ağrılar oluşuyor. Uyku halinde kasılma ve kramplar var. Bir de benim için önemli olan maddi durum ssk ile anlaşmanız var mı, yok ise muayene ücreti nedir?

KASIKLARDAKİ KAPAKÇIKLARDA SORUN VAR

Kasıktan madde kullanımı sebebiyle venoz yetmezlik şikayeti çekiyorum. Öncelikle madde tedavimi oldum ve 2 yıldır temizim. 3 yıl önce bacaklarım şişmeye ve yaralar çıkmaya başladı. Şu an sol bacakta 30x30 cm sağ bacakta 10 cm çapında 2 yaram var. Yarayı debridman yaptırıp, damar açıcı ilaçlar kullanarak ve yama yapılarak tedaviler oldum ama işe yaramadı. Antalya’da yaşıyorum. Videolarınızı izledim ve sorun kasıktaki kapakçıklarda olabileceği fikrine vardım. Çünkü şimdiye kadar yapılan tetkikler hep bacak bölgesine yapıldı, renkli doplerler falan bir sorun gözükmedi. Mail adresinizi alabilirsem yara fotoğraflarını atabilirim. Haberleşebilirsek program yapıp ailemle yanınıza gelmeyi düşünüyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.

VARİS 1

İyi günler. Benim her iki bacağımda, diz kapağı altında varisler var. Tedavi ettirmek istiyorum, kalıcı olarak. Bu arada her hangi bir ağrı veya benzeri şikayetim yok. İleride tehlikeli ve ağrı olur düşüncesindeyim. Bu arada emekliyim. Her ne kadar yaşam parayla ölçülmese de gelirin bu tedaviye yeterli olup olmamasının bilinmesinde fayda var. SSK geçerli mi , her iki bacaktaki varis tedavisinin maliyeti ne kadardır? İlginize şimdiden teşekkür ederim. Kısa sürede cevap verirseniz sevinirim.

VARİS 2

Merhaba, uzun süredir annemin varisleri bulunmakta ama son iki yıldır ağrısı artmış durumda. 2 yıl önce anjiyo oldu bir şey çıkmadı çok şükür ama kendisinde ameliyat korkusu oluştu ve varis ameliyatından çekiniyor. Bacaklarına film çekildi sanırım ama onu da oturarak çektiler. Ankara’da bildiğiniz bir yer varsa filmleri çektirip randevu almak istiyoruz sizden. İlginize teşekkür ederim , iyi çalışmalar.

VARİS 3

Merhabalar hocam, babamım ayağında bir süredir varis var. Ciddi kanama var içten, bazı dönemler çürük et renginde olacak şekilde ayağı kızarıyor. Hastanelere gittik birden fazla, ilaçlar verip yolluyorlar. Pek faydasını bulamadık yine aynı hiçbir şey değişmiyor. İleride yaşamsal daha büyük sıkıntı çıkabilir. Ama nereye başvuracağımızı bilmiyorum. Ekonomik durumu pek iyi olan kişiler değiliz. Bize bir yol gösterebilir misiniz? Hangi alana başvuralım? İyi çalışmalar.

AYAKLARIM HUZURSUZ

Merhaba, ayaklarım için varis tanısı konuldu. Ayak bileklerimde kararmalar var. Ayaklarım huzursuz ağrılı ve ateşler içinde hissi var. En son muayene olduğum doktorum bilek altı varisler için hiçbir işlem yapılamaz demişti ama başka doktor sadece bileğimde varis olmadığını söylemişti. Ben tedavi ve ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum.

KAN BACAĞIMDAKİ DAMARLARDA BİRİKİYOR

Sağ bacak ayak bileği dış yanından diz arkasına dökülen toplar damarda genişleme mevcut. Asıl problem derin damarlarda olan venöz yetmezlik. Bu yüzden varis çorabı kullanıyorum. Kan bacaklarda göllendiği sürece yaraların iyileşmesi zor oluyor. Geniş olan damar da durumu tetikliyor. Bir çözüm var mı hocam?

DEVAMLI DOKTOR ARAŞTIRIYORUM VE ARTIK YORULDUM

Saatlerdir internette alanında uzman doktorları araştırıyorum, size denk geldim. Videolarınıza baktım özellikle Bulgaristan gelen ve organ kaybı olabilecek denilen hastanızın bacağını görünce bizim vaka İle benzerliği dikkatimi çekti size yazmak istedim. Artık aslında çaresiz hissediyorum kendimizi babam 3 yıl oldu periferik arter veya artık venöz ülser nasıl nasıl tabir ediyorsanız öyle. Her iki bacağında da ciddi düzeyde yaralar var geçtiğimiz günlerde 1 Haziran’da sağ bacağında ciddi bir atardamar kanaması yaşadı kanama durduruldu enfeksiyon sorunu İle 25 gün İzmit ... hastanesinde kaldık Hastaneden birkaç gün oldu Çıkalı ve şuan babam her iki ayağına da basamaz durumda en azından değnek ile kalkıp ihtiyacını görebilir durumdaydı. Size sakıncası yoksa izninizle fotoğraf da göndermek isterim lütfen bize bir yol bir umut ışığı olduğunu söyleyin doktor doktor gezmekten inanın bezdim yeter ki iyi olsun diye kim ne derse koşturup gidiyorum ama bize artık.

AYAĞIMDA VENÖZ ÜLSER YARASI VAR

Merhaba Sayın Akgül, Sağ ayağımdaki venöz ülser yarası için internette araştırma yaparken sizin sitenize rastladım Tüm detaylarıyla inceledikten sonra size yazmaya karar verdim. 2014 yılı eylül ayında denizde bir balık ısırması sonucunda ayağımda yara oluştu. Bu güne kadar gitmediğim doktor kalmadı. Ayrıca, 6 yaşımdan beri JUVENİL ROMATOİD ARTRİT hastasıyım. Ve 2013 yılı mayıs ayında da Enfarktüs geçirdim ( Baba tarafında kalp krizi genetik) ve Ankara .... Hastanesinde Dr. .... ve ekibi 3 adet stent taktılar. Şu anda Wastarel MR, Belog Zog, Plaviks 75mg kullanıyorum. Bir de Olmateck vardı ama onu doktorum bıraktırdı.Şu andaki bütün derdim sağ ayak bileğimin dış kısmındaki yara. Ve Ankara .... Hastanesinde Prof. .....'nın kontrolundayım. Bana ALLEVYN AG ADHESİVE kullanmamı önerdi. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz? Ankara'da ikamet ediyorum ve JRA' da bende büyük kayıplara neden oldu. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

DVT VE BACAK YARALARI

Merhaba eşim 32 yaşında dvt ve 2 bacağı da çok şiş artık hastalığı ilerliyor ki ayaklarında yaralar çıkmaya başladı. 2 aydır o yaralara da pansumana gidiyor. İlaçlarını kullanıyor. Bu illetin tedavisi var mı? Çok zorlanıyor artık.
 

AYAĞIMDA YARA AÇILIP KESİLMESİ KORKUSU KAPLADI

İyi günler hocam, varis hastasıyım ve bu sene sanki daha da arttılar ve nedense çok korkuyorum. Ağrım yok ama evhamım çok fazla. İzmir’de oturuyorum, yıllar önce ayakta dopler çekildi ama hiçbir bilgi verilmedi hatta varis çorabı ve daflon verildi. Girişimsel radyoloji “köpükle kurutalım ama o kadar fazla değil” dedi. Zaten korktuğum için istemedim ama o zaman sanki daha azdı annemde anneannemde var, genetik anlayacağınız. Şimdi hocam açıkça şunu söyleyeyim: ameliyat, ameliyatsız, iğne ile kurutma bunlardan müthiş derecede korkuyorum, “ayağımda yara açılıp ayağımın kesileceği korkusu kapladı” bu bir haftadır. Bu sebepten midir, bilmem, ayak bileğimdeki varisin yakınında kızarma yanma var gibi belki de yok psikoloji gitti zaten. Ne yapabiliriz hocam? Allah a inancı ve teslimiyeti olan bir insanım ve iç sesim ısrarla size gelmemi söylüyor, akrabam sizde tedavi oldu varis tedavisi çok memnun. Evet hocam ne yapmalıyım? Korkmalı mıyım yoksa gel bakalım önce sakin ol mu dersiniz?

VENÖZ YARA BULGULARI

42 yaşındayım. Evli, 2 çocuk sahibiyim. 10 yaşında VSD ameliyatı geçirdim. Kalp kapağında delik vardı, yama ile tamir yapıldı. Başlangıç seviyesinde Venöz Ülser olduğumu düşünüyorum. Sol bacak ağırlıklı olmak üzere ciltte kahverengi belirgin ve toplu lekelenme yine sol bacak şiş damar belirtisi vardır.
Sizden en kısa sürede randevu talebi ediyorum.

BACAKTA CİDDİ BOYUTLARA ULAŞAN VENÖZ VE VARİS ÜLSERİ YARASI

Hocam merhaba, sol bacağımdaki venöz ülser yaram ciddi boyutta artık ve iş ve sosyal yaşamımdaki konforumu bozuyor. Size nasıl muayene olabilirim onu öğrenmek istedim. İyi çalışmalar. Teşekkürler. 

HİÇ KİMSE YARAYLA YAŞAMAYI ÖĞRENEMEZ

Hocam bir röportajında "hiç kimse bir yarayla yaşamayı öğrenemez, bir yarayla yaşanılmaz" demiş. Bu sözü beni çok etkiledi, ben de bacaklarımdaki bu çirkin görüntü ve ağrıyla yaşamak ve etek, şort giyemeden yaşlanmak istemiyorum, bu mutluluğun bedeli yüklü bir tedavi ücreti olmayacaksa değerli hocam bende bu korkunç varislerimle yaşamayayım ne olur. Ankara'da yaşıyorum uygun bir imkan sağlanırsa geleyim muayene olayım. 

BACAK YARALARINDAN DOLAYI EMEKLİ OLACAĞIM

HOCAM SİTENİZİ GÖZDEN GEÇİRDİM BAŞARILARINIZI OKUDUKÇA DERDİME ÇARE BULABİLECEĞİNİZ UMUDUM OLDU. 3 SENEDİR BU SORUN BENDE VAR AYAKLARDAKİ TOLAR DAMARLARDA TIKANIK OLDUĞU ANLAŞILDI VE KISA ZAMANDA DA YARALAR ÇIKMAYA BAŞLADI. SANKİ BÖYLE DERİ YOK GİBİ SADECE KIZARIK BİR YARA. 3 SENEDİR BU ACIYI ÇEKİYORUM. DOĞAL OLARAKTA ÇALIŞAMIYORUM. MADDİ DURUMUM OLDUKÇA KÖTÜ. BU DA SAĞLIĞIMI DAHA DA KÖTÜ EDİYOR. BU ARADA YAŞIM 50 EKİM DE EMEKLİ OLACAĞIM. 

TEKRARLAYAN VARİS YARALARI

10 yıllık varis hastasıyım ve anne tarafımda irsi yani kanıtımsak varis hastasıyım. 3 kez ameliyat geçirdim. İlki Ankara’da oldum. Orada klasik ameliyat oldum. Ameliyattan 1 yıl sonra tekrarladı, daha sonra İzmir’de yani yaşadığım şehirde annemin de doktoru olan hocaya gittim. O da “ilk ameliyatımın yanlış yapıldığını” söyledi ve o da ilaç tedavisine başladı ve daha sonra bir ameliyat daha oldum. Bu sefer “lazer tekniği” ile yapıldı. Ameliyatım tek bacaktan, sol bacağımdan ve bir iki sene sonra sol ayağımda bilek içinde ufak bir yara açıldı. Doktora gösterdim ve antibiyotik ilaçlara başladım ama yara bir türlü tamamen iyileşmiyordu ve her sene tekrarladığından alternatif tedaviler bulmak için araştırmaya başladım. İnternetten İzmir’de özel bir yer buldum, tedavi merkezi gittim, oraya gösterdim durumu. Adam baktı “sana köpük tedavisi uygulamamız lazım, yarana da prp uygulayacağız” dedi. Yüksek bir rakam da çıkarttı. Borç harç o parayı buldum, tedaviye başladım varisler geçti, yara kapandı ama yine hüsran. 1 yıl sonunda tekrar varis ve aynı yerde yara oluştu ve tekrar annemin doktoruna gittim, o yine lazer uyguladı yara yerini de kapattı yine tek sol ayaktan yaptı ama 6 ay sonra tekrar oluştu. Şimdi hocam, sağ ayağımda da yine bilek iç kısmında ufak yara oluştu ve artık ne yapacağımı bilemiyorum.

TEDAVİ EDİLMEYEN İÇ VARİS HASTALIĞI BACAKTA YARA YAPAR

BEN SANIRIM İÇ VARİS HASTASIYIM. BU KAPSAMDA ALANYA ... HASTAHANESİNDE 2016 YILINDA SOL AYAK DAMARLARIMA KÖPÜK ENJEKTE EDİLDİ. AĞRILARIM AYAK BİLEĞİME DOĞRU ARTTI Kİ BU SİZİN ANLATIMIZLA ÖRTÜŞÜYOR. HUYSUZ AYAK SENDRUMU OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM. EŞİM İSE DIŞ DA ÇOK AÇIK VE NET OLARAK BELİRMİŞ ŞEKİLDE VARİSLERİ MEVCUT OLUP AĞRILAR ÇEKMEKTE. O DA BENİM GİBİ ... HASTANESİNDE AMELİYAT OLACAKTI. TAM BU ESNADA SİZİ TANIDIK. HALAMIZIN KIZI ... SİZİN AĞIR HASTANIZ DI. ÇOK ŞÜKÜR AMELİYAT OLDU VE ŞU AN ÇOK RAHAT. ONUN TAVSİYESİ İLE SİZLERİN DERS VE RÖPORTAJLARINIZI İZLEDİK. SONUÇ OLARAK; UYGUN OLAN BİR ZAMANDA HEM EŞİM HEM BEN GELİP MUAYENE VE TEDAVİ OLMAK ARZUSUNDAYIZ. SORUMUZ. MUAYENE ÜCRETİNİZ NE KADARDIR VE OLASI AMELİYAT MASRAFLARININ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMASI VAR MI? VAR İSE % ORANI NEDİR? BEN EMEKLİYİM. EŞİMİNDE BENİM ÜZERİMDEN SOSYAL GÜVENCESİ MEVCUT. 

 
 

behcet_hastaliginin_en_iyi_tedavisi.jpg

 

 

NASA teknolojisi ile damar tedavisi

Bacaklara negatif ve pozitif basınç uygulayarak, toplardamarlardan geriye kan akımını hızlandıran cihaz ayak damar tıkanmalarına çözüm oluyor.

NASA’nın uzaydaki astronotların bacaklarındaki kan akımını düzenlemek için geliştirdiği cihaz, bacak damar tıkanıklıklarının ve bacak damarlarındaki kanlanma problemleriyle oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Geronteknoloji Merkezinde hizmete giren Vakum Terapi cihazı sayesinde kangren olup kesilecek ayaklar kurtuluyor.

Vakum Terapi Cihazı’nın vücutta ayaklardaki dolaşımı destekleyen ikinci bir kalp gibi çalıştığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül “Lenfödem toplumda 6.000 kişide bir görülen bir hastalık. Derin Ven Trombozu adını verdiğimiz tıkanıklıklar ise çok daha sık. Ayak damarlarının kanlanmasına yardımcı olduğu için her türlü damar hastalığının tedavisinde kullanılabilen bu tedavi yönteminde negatif ve pozitif basınç uygulanarak, toplardamarlardan geriye kan akımı hızlandırılıyor. Atardamarlardaki kan akış hızı ve dokuların oksijenlenmesi artırılarak yara-kas dokusunun iyileşmesi sağlanıyor. Farklı hastalıkların tedavisi için 16 programı olan cihaz aralıklı negatif basınç uygulaması sayesinde,tedavisi oldukça zor olan dolaşım kaynaklı hastalıklarda çığır açmış yeni bir metot” dedi.

Vakum terapisinin uzaya giden astronotların sağlıklarının korunması amacıyla geliştirildiğini anlatan Prof. Dr. Akgül “Uzayda yer çekimi olmadığından son derece sağlıklı olan astronotların dolaşım sisteminde problemler ortaya çıkıyor. Astronotlar günün belirli saatlerinde bu vakum cihazına girerek dolaşım sistemlerini normale döndürüyorlar. Bu cihazın tedavide kullanılması söz konusu olduğunda bir de basınç fonksiyonu eklenmiş” dedi.

"BACAĞINI KESECEĞİZ DEDİLER, 10 GÜN SONRA AYAĞA KALKTIM"

Özlem Tırış 26 yaşında bir ev hanımıydı. Her şey sağ ayak parmaklarının arasındaki kaşıntı ile başladı. Kaşıntı, kısa süre içinde bütün ayağını sardı. Bacağı kızardı ve diğer bacağının 2 katı kadar şişti. Ağrılar içinde kıvranırken acil servise gitti. Ağrı kesici verip gönderdiler. Bir süre sonra bacağında yaralar oluştu ve bacağı mosmor oldu. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyince “Bacağını keseceğiz” dediler. Tırış, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül’e ulaştı. Tırış’a yapılan damar haritalaması işleminde iç varis ve ileri derecede lenfödem hastası olduğu anlaşıldı. Özlem Tırış’ın hastaneye geldiğinde ağır yaraları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgül “Özlem Hanım’a bir seri tedavi uyguladık. Önce enfeksiyon tedavisine başladık. Bunun etkili olabilmesi için bacaklardaki ödemi azaltmamız gerekiyordu. O yüzden bu cihaza aldık. Beraberinde Oksiplazma dediğimiz iğneli tedavi, varisleri için de cerrahi operasyon yaptık” dedi.

 

KILCAL VARİSLER BACAKTA YARA YAPABİLİR

Ben 31 yaşındayım ancak nerdeyse 20 yaşımdan beri kılcal damar ve varislerimden dolayı hayatımı kısıtlamaktayım. Mitral kapak yetmezliği tanısı da kondu. Varislerim için hangi doktora gittiysem dramatik bir şey yok veya iyice ilerlemesi lazım ki tedavi olsun ya da vücudumun kendisinin bu damarları ürettiği bir şey yapılamayacağı söylendi. İnternette sizi buldum ben Ankara'da yaşıyorum, size muayeneye gelmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum. 

CEVABIMIZ

Öncelikle geçmiş olsun. Ailede kalp, damar ve varis hastalığı olunca çocuklara geçme riski çok yüksek. Aileden aldığınız bu genler, vücudunuzdaki damarlarda pıhtılaşma riskini artırıyor. Eğer bu pıhtı, bacağınızdaki toplardamarlarda olursa DVT ve/veya tromboflebitler gelişiyor. Bcaktan kalbe dönemeyen kan da zamanla ayak bileği çevresinde varis yaralarına neden oluyor. Juvenil romatoid artrit olması hem de denizde ayak yarasına neden olan travma sonucu oluşan ülseriniz daha zor kapanıyor. Bu nedenle öncelikle bacağın toplardamar sisteminin haritalanması ve ona uygun kalıcı bir tedavinin yapılması gerekir. Aşağıdaki videolarımızda hem DVT hem de JRA ile ilgili bilgilerimizi kullanın. Sağlıcakla
 

BACAK TOPLAR DAMAR PIHTISI SONUCU OLUŞAN VARİS YARASI

Genetik kan pıhtılaşma rahatsızlığımdan dolayı sol bacağım damarımda pıhtılaşma meydana geldi. 1 sene ilaç tedavisi gördüm, sonrasında sol ayak venöz ülser (yaralar) oluştu. Dopler filmlerinden sonra varis ve ülser için ameliyat oldum. 2 ay sürmeden tekrar yaralar çıkmaya başladı. Ağrı ve acılar üst safhada. Ameliyat eden doktor bana sadece "varis çorabı ve daflon kullanmamı ve ayaklarımı havada dinlendirmemi" tavsiye ediyor. Zaten bunları yapıyorum. Kıbrıs'ta yaşıyorum, 37 yaşında, mesleğim aşçı. Kilo 103, boy 1.80. Şu anda kullandığım ilaçlar trenili, doxium. Son 3 gündür ayak yaralarımdan koku gelmeye başladı, zaten acıyı tarif edemiyorum. Lütfen yardımcı olun, saygılar.

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.