KİME SORSAM TEDAVİ İÇİN SİZİ ÖNERDİLER

30 yaşındayım, 2 çocuk var. Ayaklarım çok ağrıyor. Artık hocam kalkamaz oldum yerimden. Bu mübarek ayda bana yardımcı olursanız sevinirim. Hocam eşim çalışmıyor, maddi durumum yok. Yine de sizden bize yardımcı olmanızı istiyorum. Şanlıurfa peygamberler ve evliyalar şehrinden bize yardımcı olun. Sol ayakta dizde kıkırdak dokusu bozulma… Ameliyat önerildi. “Vidalı kıkırdak veya platin” diyorlar. 03.05.2019 menisküs yırtığından ameliyat oldum, ameliyattan sonra ayak şişmeye ve daha da ağrı olmaya başladı.“Lenfödem var” diyorlar ayakta. Hocam bu hastalık için kime sorduysam sizi söylediler, parmakla gösterdiler. 1 yıldır sizin yanınıza gelmek istiyorum. Maddi imkan elvermiyor gerçekten. Hocam bize yardımcı olur musunuz?

LENFÖDEM OLACABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM

Merhabalar Ahmet hocam,
Size bir konuda danışmak istiyorum. Ablam 2 ay öncesinde yumurtalık kisti için ameliyat oldu ve kötü huylu bir kist olduğu ameliyat esnasında ortaya çıktı. Doktorda; “henüz başka organlarda yayılım olmadığı” ve erken evrede olduğu için sadece sağ yumurtalık ve lenfleri aldı. Sonrasında kemoterapi tedavisi görmeye başladı. Ancak sağ tarafta lenf bezlerinde özellikle fazla ayakta kalınca şişlik hissediyor. Şu an tedavisi devam ettiği ve Covid-19 salgını devam ettiği için size gelemiyoruz. Tomografi ve yumuşak doku Ultrasonu çekildi ve doktorları; “herhangi bir sıkıntı olmadığını” söyledi. Ben sizin anlattıklarınızı dinlediğimde Lenfödem olabileceğini düşündüm. Bu süreçte ne yapabiliriz? Sizin fikrinizi almak istedim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

ANNEMİN SİZE İHTİYACI VAR

Merhaba Ahmet hocam, annemin size çok ihtiyacı var, bacaklarında lenf ödem ve toplardamar yetmezliği var. Sizin görmenizi tedavi etmenizi çok istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz, nasıl randevu alabiliriz? Siz son çaremizsiniz lütfen.

 

Durumum Çok Vahim
Hocam bir senedir lenf ödem hastasıyım Balıkesir’de ikamet etmekteyim gitmedim doktor kalmadı. Hocam inanınki ağrılardan yatamıyorum ayrıca iki ayağımda yaralar durumum çok vahim acil size ulaşmam lazım. Allah rızası için bana yardımcı olur musunuz Allah sizden razı olsun.

Bileğe Kadar Yayılan Bir Şişlik

Hocam iyi günler,
Annem 2015 yılında meme kanseri teşhisi ile sağ göğsü ve lenfleri ameliyatla alındı. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördü bu yıla kadar herhangi bir şişlik yokken kısa sürede bileğe kadar yayılan bir şişlik ve ona eşlik eden şiddetli sırt kol ve göğüs ağrıları başladı. 20 gün fizik ve bandaj tedavisi aldı hali hazırda eldivenli lenfödem çorabı ve Zaldiar 37.5/325 mg ilaç kullanmakta buna rağmen ağrılarında sadece ilacın etkisi sürecinde geçme olmaktadır. Bu durum psikolojik olarak ta yıpratıcı hal almaktadır. Bu durumun tedavisini araştırırken karşıma siz çıktınız. Sizin de muayene etmenizi istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim...Allah kolaylık versin

Ödem Yapmış Deyip Bir Çaresine Bakmıyorlar
Merhabalar hocam,
Babam prostat ca buna bağlı 2018 yılında kapalı operasyon geçirmişti lakin bu yıl testislerini aldılar, ama sürekli kanama yapmaya başladı ardından yakma işlemi yapıldı sonrasında 5 gün ışın tedavisi aldı. Şimdi 2 bacağında da inanılmaz derecede şişlik oldu ve doktorlar ödem yapmış deyip bir çaresine bakmıyorlar. Babam şuanda evde inanılmaz derecede acı çekmekte bu konuda bize yardımcı olmanızı rica ediyorum saygılarımla. Bize ulaşabilirseniz ziyadesiyle mutlu olurum.

Muayene Şartları Nedir
Merhabalar,
İstanbul’da yaşıyorum Trabzon’da yaşayan annemde lenf ödem hastalığı var. İnternet bayağı araştırdım sizi gördüm yerinizi öğrenip bir ön görüşme yapmak istiyorum. Muayene şartları nedir, ücreti ne kadar sgk karşılıyor mu gibi sorulara cevap aramak uygun artlarda sizinle tedaviye başlamak istiyorum.

Sayın Hocam,
4 gün önce lenfoma şüphesiyle sol kasık lenf nodum çıkarıldı. Bugün bacağımın üst kısmında şişlik ve basılınca ağrım oluştu . Çıkarılan lenf nodum Patolojide inceleniyor 22 Nisan günü sonuç verecekler. Sizden ricam şudur. Bugünkü durumumda lenf ödem için bir şeyler yapmak mümkün mü? Muayenehaneniz nerede? Bilgi verirseniz çok mutlu olurum Saygılarımla...

Yardımcı Olabileceğinizi Düşündüm
Ben Almanya'da yaşıyorum ve annemin bir süredir olan bir rahatsızlığından dolayı size danışmak istedim. Kendisinin bir zamandır bir bacağı daha kalın, yani su topluyor.
Ve gittikçe de artıyor bu şişlik. Burada doktorlara gösterdik fakat hiç bir sonuç elde edemedik, şaka gibi! Annemin günden güne su toplayan bir bacağı var, fakat çare bulunamıyor!
Tam olarak ne olduğunu, hangi doktora göstermek zorunda olduğumuzdan açıkçası bilmiyorum. Her doktor farklı bir bölüme yolluyor ve sonuç yine sıfır!
Sizin videolarınızı izledim ve oradan yola çıkarak, yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Eğer iletişime geçebilirsek, yani eğer bu sefer doğru adresteysem, annemi oraya getirmeye çok isterim.
Umarım bana yardımcı olabilirsiniz.

İyi aksamlar diliyorum...

 

Kol Şişmesi
İyi günler ben Eskişehir’de ikamet ediyorum. 41 yaşındayım ve meme kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat diyorlar tamamı alınmayacak erken teşhis. Ameliyat kemoterapi radyoterapi falan bunlardan korkmuyorum ama sonrasında kol şişmesi beni epey üzecek. Bu konuyla ilgili araştırma yaparken sizi buldum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Karıncalanma Ve Uyuşmayla Uyandım
Merhaba,
Yaklaşık 2019 Temmuzda bacağımda ağrı yaşamaya başladım. Öncesinde normalden çok fazla yürüdüğüm için olduğunu düşündüm ama bu ağrı uzun süre geçmedi ve çok ağrıdığı bir gün sağ bacağıma göre hafif dizden aşağı arka kısmının şiş olduğunu fark ettim ve Ağustos 2019 da kardiyolojiye gittim. Muayene, ekg, eko ve doppler çekimi yapıldı sonucunda kardiyolojik veya damarla alakalı bir şey olmadığı söylendi. Sonrasında Aralık 2019 da beyin ve sinir cerrahisine gittim. L4 VE L5 bölgemde fıtık ve hafif kanalda daralma vardı (2018 Şubat itibariyle tanı konuldu) Bel ile alakalı olmadığı söylendi ve fizik tedavi ile emg çekimine yönlendirildim. EMG çekimi yumuşak doku ultrasyonu ve MR çekildi sonuç olarak bacak ağrıma sebep bir şey çıkmadı. Daha sonra ortopediye gittim ama branşı olmadığı söylenildi ve ölçme yapıldığında sağ bacağıma göre şiş ağrılı sol bacağımda 1 cm’lik fark olduğu söylendi. Grip olduğumda gittiğim bir dâhiliye doktoru ise tam net bir şey diyememekle birlikte lenflerle alakalı olabilir dedi.
Uzun süre gözlemledim yol yürüdüğümde ağrı artıyor, fakat tüm gün oturarak çalıştığım için hareketsiz kaldığımda da artıyor. Çok şiddetli ağrıdığında dayanma hissi oluşuyor ve o hafif şişlik hep var, bazen özellikle ayakta durduğumda çok daha fazla şişlik oluyor böyle ödem gibi diyebilirim. Yaklaşık 3 hafta önce bir dâhiliyeye gittim tekrardan sırt ağrısı şikâyetimde vardı gittiğimde. RF 20, Sedimantasyon 1. Saat 36, Sedimantasyon 2. Saat 51, Protein elektroforezi normal, ANA düşük titrede pozitif 1:80, immün elektroforezi de normal çıktı. Verilen ilaçlar: daflon, colchicum dispert, ecopirin. İlaçlardan bir hafta sonra sırt ağrım geçti ama bacak ağrımda hiçbir iyileşme söz konusu değil. Varis çorabı giydim 3-4 gün biraz rahatlıyor sandım ama değişen bir şey olmadı. Son bir haftadır, komple kalçama kadar ağrı vuruyor ve dün sabah bacağımda karıncalanma ve uyuşmayla uyandım. Kan vitamin değerlerim normal, kendimi bildim bileli halsizlik bitkinlik çabuk yorulma vardır. Ama spor yapmama sürekli oturarak çalışma fiziksel aktivite olmamasının etkisi vardır diye düşünüyorum halsizliğimde. Yaşam kalitem bozuldu, sürekli ağrı çekiyorum lütfen yardımcı olur musunuz bana?
İyi çalışmalar dilerim.

Karın İçi Lenf Bezleri
Öncelikle bu konuda bize yardımcı olacağınızı ümit ederek yazıyorum. Annem 10 yıl önce rahim ağzı kanseri ameliyatı oldu. Karın içi lenf bezleri de alındı. Bu süre içinde artarak yürüme zorluğu ve sıkça düşmeler yaşamaya başladı. Konsantrasyon bozukluğu, sol tarafta gerginlik ve hareket kaybı artarak devam ediyor. Bu durumun tedavisi var mı? Bilgi verebilir misiniz? Minnettar kalırız. Teşekkürler.

SİNOVAC Aşısı Olabilir Mi
Hocam merhaba,
Annem 5 yıl önce sağ sol bacak ve kollar göbek kısmı olarak lenfödem teşhisi koyuldu. Bilindiği üzere doktorlar bu konuda yapacak bir şey yok deyip ya gönderdi ya da annem yoruldu. Biraz hacamat ve sülük tedavisi oldu biraz rahatladı. Ancak salgın sebebiyle evden pek çıkarmıyoruz yaş 55 kilo 125 boy 160 astım tansiyon rahatsızlıkları ve bir ayakta başparmak tırnak batması iltihabı var. 1 yıldır ama kimse müdahale etmek istemiyor. Şimdi asıl soru annem SİNOVAC aşısı olabilir mi. Şimdiden kıymetli cevabınız için teşekkür ederim.

İzi Çıkıyor Ve Göçük Oluşuyordu

Kız arkadaşım deri aldırma ameliyatına girdi ve ameliyattan 2-3 ay sonra sol bacağı ve sol kolunda ödem belirdi. Ayakta kaldıkça şişiyor ama ayağın yukarı diktikçe şişliği bir nebze olsun iniyor. Ultrasonda damarlarla ilgili herhangi bir sıkıntı çıkmadı, idrar tahlili de normal çıktı. Bir gün bot giyerek dışarı çıktı ve kendini yordu o gün ayağına bastırınca parmak izi çıkıyor ve göçük oluşuyordu. Şimdi ayağı hafif şiş halde rengi normal duruyor ve ayakta kalınca biraz ağrıyor. Fil hastalığına yakalandığını düşünüyoruz. Çok endişeliyiz sizin sitenizi gördüm ve bu alanda bilgili olduğunuzu gördüm lütfen bize yardımcı olur musunuz çok korkuyoruz.

Devam Eder İken Size Denk Geldik
Hocam merhabalar,
Hayırlı günler 28 aylık oğlumun doğuştan sağ ve sol ayaküstlerinde ve ayak bilek kısmında şişlik var, çeşitli doktorlara ve hastanelere muayene olduk fakat net bir cevap maalesef alamadık. Oğlumun rahatsızlığına lenf ödem denildi fakat yaşı küçük olması ve şuan için aciliyet gerektiren bir durumunun olmadığı söylenerek herhangi bir tedaviye başlayamadık. İnternetten araştırmaya devam eder iken size denk geldik, oğlumun muayenesi için sizinle nasıl irtibat kurabiliriz, yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hayırlı ramazanlar.

ŞİŞLİK ARTMAYA BAŞLADI

Merhaba Ahmet Hocam,
Ben 2017 yılında sağ ayağım lenfanjiosarkom teşhisiyle ile diz altından ampute yapıldı. Aradan 1 sene geçtikten sonra tümör üst bacağımda ki iç kısma attı. Kemoterapi ve radyoterapi gördüm. Bu sefer ışına bağlı o bölgede şişlik artmaya başladı. İlk zamanlar bir şey yapmadım. Daha sonra manuel drenaj yaptım. Ne kadar etkili olur bilmiyorum. Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla...

VACUM HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Damar Hastalıklarının Tedavisinde NASA 'dan Uzay Tıbbı Vacum "lower body negative pressure" Bu cihazın amacı bacaklar ve damarsal hastalıklar için etkili bir tedavi sağlamaktır. LPD ‘nin uzay tıbbında kullanılmasına karşın, Vacum ayarlanabilir zaman aralıklarıyla negatif basınç uygulamaları yapar. Vacum normalde uzay tıbbında kullanılan bir cihazın sivil amaçlarla kullanılmalıdır. Vakum ile aralıklı negatif basınç uygulaması, birçok insanın beklediği bir tedavi yöntemdir. NASA ve Alman Uzay Bilimleri bu alanda sayısız test yapmış ve aralıklı negatif basınç cihazının bacaklarda artmış perfüzyon ile etkili ve güçlü kapiller dilatasyon ve damarlanma (neovaskülarizasyon) sağladığı görülmüştür. Uzun süreli negatif basıncın herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Hatta bu yolla iskemik (oksijensiz kalmış) ve yetersiz beslenmiş dokular bile yeniden canlandırılmıştır. Vacumed, aşağıda belirtilen endikasyonlardan birden fazlasına maruz kalan hastaya farklı işlemler uygulamadan tedavi olanağı sunmaktadır. Bu durum hem hastanın daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak hem de ekonomik olarak her bir hastalığın tedavisi için ayrı tedavi yöntemlerine ücret ödemekten kurtulmuş olmasını sağlamaktadır.

Endikasyonlar;

- Kronik venöz yetmezlik (varis) tedavisi
- Venöz ülser (yara) tedavisi
- Periferik arter hastalıkları (damar tıkanıklıkları)
- Dolaşım bozukluklarının önlenmesi amacıyla
- Diyabetik ayak ve diyabetik nöropati (ağrı, yanma, yara) tedavisi
- Kapanmayan yaraların tedavisi
- Lenfödem tedavisi
- Alt ekstremitelerde şişlik, kaşıntı, konjesyon
- Kırık ve spor yaralanmalarında tedavi ve rehabilitasyonu
- Posttrombotik sendrom (venöz tromboz sonrası)
- Ödem kontrolü (dokuyu sıkılaştırma, toparlama, şekillendirme, selülit tedavisi)
- Huzursuz bacak sendromu - Kronik yorgunluk tedavisi
- Damar sertliğine bağlı erektil disfonksiyon (erkeklerde sertleşme sorunu)
- Ameliyat sonrası ödem ve ağrı kontrolü
- Ameliyat sonrası doku rejenerasyonunun hızlandırılması
- Sporcularda rejenerasyon ve laktik asitin uzaklaştırılması
- Selülit tedavisi
- Kronik ağrı

 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.