İLAÇLARIN LENFÖDEM VE LİPODEM HASTALIKLARINA ETKİSİ

Hocam tüm bacak yoğun lipödem, iki bilek çevresi hafif lenfödemliyim.
Polikistik over den dolayı antibiyotik ve krem tedavisine cevap vermeyen yoğun sivilce problemim var. Doktorum roaccutane kullanmamı öneriyor ama lipödem ya da lenfödeme etkisi var mı kesin bir şey söyleyemedi. Sizce bu ilacın bir etkisi olur mu, kullanmalı mıyım?

Annemin Hastalığı Olumlu Geçmedi

Hocam merhaba hayırlı sabahlar, ben sizi YouTube kanalından dinledim ve bundan dolayı irtibat kurmak istedim. Hocam benim annemin hemen hemen 3 yıldır fiil yani lenf hastalığı var, gittiğimiz bir özel hastanede lenf ödem teşhisi konuldu. Bunla ilgili çok hastaneye gittik, bir sonuç alamadık. Maddi durumumuzda yeterli olmadığı için özel hastaneye gidemedik, olumlu bir sonuçta alamadık ve hep böbrekleriyle sorun olduğunu protein kaçağı var dediler. Nefroloji bölüme gittik kilosu olduğu için fizik tedavi önerdiler, sonrada tahliller yaptılar ama hiçbir şekilde annemin hastalığı olumlu geçmedi. Siz bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ömür Boyu Böyle Gider 

Hocam 13 yaşımda bacağımda şişlik ile doktora gittim. Tüm bacak şişmişti (sağ bacak) dâhiliyeye gitmiştim. Oradan romatolojiye sevk edildim 2 hafta kadar hastanede yattım lenfödem tanısı koyuldu. 18 yaşına geldiğinizde kalp damar cerrahisine muayene olun dendi, 18 yaş altına bir şey yapamıyoruz dendi. 18 ime geldiğimde kalp damar cerrahisine göründüğümde ömür boyu böyle gider hareketli ol vs. gibi öneriler sundular. Youtubede araştırırken size denk geldim, bu yaşıma kadar araştırmama rağmen tam olarak sebebini anlamamıştım, sizin anlatımınızda çok açık ve net bir şekilde anladım ve tekrardan umutlandım. Şuan 20 yaşıma girmek üzereyim varis çorabı kullandım bu zamana kadar. Çok aşırı derecede bir şişlik yok. Şuan sadece diz altımda şişlik var en çok ayak bileği kısmı şişiyor. Kilom yok zayıf bir kişiyim diyeceklerim bunlar hocam.

MEME ALINDI SONRA KOL ŞİŞTİ

Ahmet Bey merhaba. Annemin bir sene önce sol memesi alındı ve sonrasında kolu şişti. Doktorlar bunun kalıcı olduğunu ve o kolunu kullanmaması gerektiğini söylemekten başka bir yol gösterme zahmetinde bulunmuyor. Annemi tedavi ettirmek istiyoruz ve yardımınızı rica ediyoruz. Size nasıl ulaşabiliriz tedavi için?

KEMOTERAPİ GÖRDÜ

Merhaba hocam. Sizinle ablam için görüşmek istiyorum fakat yerinizi bilmiyorum. Ablam önce göğüs kanseriydi ve bir göğsü alındı. Tedavi gördü fakat 5 yıl dolmadan kolunda lenf ödem oluştu, bir kolu 3 kol büyüklüğünde oldu. Şimdi kemoterapi görüyor fakat yardımınıza ihtiyacımız var. Bana dönüş yaparsanız çok mutlu olurum ablam adına iyi aksamlar.

REHABİLİTASYON MERKEZİ

Merhaba Ahmet hocam öncelikle pandemi sürecini biran önce atlamamız dileğiyle. Oğlum 3,5 yaşındayken ayağını bisikletten düşerek incitti. İlk zamanlar aşırı morarma ve şişlik vardı diz kapağına kadar. Bir sürü doktor hastane gezdik, şişlik ve morarma ayak bileğinde kaldı. Şuan 13 yaşında ve hala şişlik duruyor. “Lenf ödem olabilir” diyen de oldu. Anlamadık “büyüyünce geçer” diyen de rehabilitasyon merkezinde lenf ödem çorabı da getirdiler. Kırıkçı çıkıkçı da baktı sonuç olarak bu şişlikle yaşamaya alışmamız gerektiğini düşündüğüm sıralarda oğlumun psikolojisi iyice bozulmaya başladığın fark ettiğimde internet araştırırken sizi buldum. Gereksiz detay verip sıktığım için mazur görün ama covid ortamından kurtulur kurtulmaz oğlum için sizden randevu talep ediyorum. Nasıl bir süreç bizi bekliyor bilmiyorum. Çalışma şartlarınız, muayene ücreti gibi konularda bana dönüş yaparsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler sağlıklı günler.

Geçici Bir Süre İniyor

Merhabalar,
Ben Karabük’te oturuyorum. Annemin sağ bacağında varis ameliyatı sonrası şişlik oldu ve bir daha da inmedi. Lenfödem masajı yaptırdığımızda geçici bir süre iniyor şişlik. Masaj ve tedavi ücreti hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler

Hastalık Sebebiyle Gelmeye Korkuyoruz

Kahranmaraş’ta yaşıyorum. Annemin bacağında lenfödem var. Annem 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları var. Ahmet hocama getirmeyi çok istiyorum ama Covid 19 salgın hastalık sebebiyle gelmeye korkuyoruz. Lenf ödem cihazı kullanmamız önerildi. Nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımlarınızı bekliyoruz.

Diğerinden Daha Kalın Duruyor

Hocam benim sağ bacağımın ayakkabı numarası sol bacağımınkinden 1 numara büyük nerdeyse. Sizin videolarınız izledim, bur da sayısız doktora gittim bir şey yok dediler yolladılar. Sağ ayağımda ara ara çok şişmelerde oluyor, zaten genelde de diğerinden daha kalın duruyor. 26 yaşındayım 1 aydır da sağ ayak kasımda şişlik yanma ve ağrı var.

LENFOMA KANSERİNDE AMELİYAT SONRASI OLUŞACAĞI SÖYLENEN ŞİŞLİK VE GÜÇ KAYBINA KARŞIN AMELİYAT OLMALI MI?

Merhaba. Kardeşimin koltuk altında oluşan şişlikten dolayı Lenfoma kanseri olmasından şüpheleniyorlar ve ameliyat edecekler. Koltuk altındaki tüm lenf bezlerini almaları gerektiğini bildirdiler. Bu doğrultuda kolda şişlik ve güç kaybı olacağını söylediler. Bu ameliyatı olması gerekiyor fakat sonrasında o kolu sizin dediğiniz tedavilerle eski haline getirebilir misiniz? Bana cevap verirseniz çok sevinirim.

VARİS AMELİYATI SONRASI OLUŞAN LENFÖDEM

Babam 10 yılı aşkın lenfodem hastası. Varis ameliyatı sonrası gelişti. 70 yaşında, ortopedik olarak Ankara’da topuk bileklerinden tedavide görüyor. Hocamız ... çok iyi bir doktor olmasına rağmen babam onun en zor hastalarından çünkü lenfodem protezlerin tutmasına engel oluyor sanırım ve sık sık enfeksiyon oluyor. Hayatı da tehlikeye giriyor. Sayin hocam babamın lenfodemine çare bulabilir misiniz?

SABAH KALKINCA BACAKLAR İNİYOR

Annemin bacakları 4-5 senedir şişiyor lenfödem teşhisi koyuldu. Yaklaşık 1-2 senedir çorap kullanıyor ama çok etkili olduğu söylenemez gün boyu şişlik artarak devam ediyor. Sabah kalktığında hemen hemen inmiş oluyor ama şişlikler öğleden sonra tekrar başlıyor ayrıca kendisi fiziksel engelli iki bacağında da kalça protezi var, bir bacağı diğerinden bir kaç santim daha kısa hareket imkanı çok yok. Sizi bir süredir takip ediyorum tedavi süreciyle ilgili bilgi almak istiyorum. Bizim ortalama kaç gün tedavi görmemiz gereklidir? Sakarya da oturuyoruz bu yüzden ortalama tedavi süresini öğrenmek istedim en kısa sürede bir planlama yapıp sizden randevu almak istiyorum. Umarım kısa sürede dönüş yaparsınız. İyi çalışmalar

TÜM LENFLER VE ÇEVRESİ ALINDI

Sayın Hocam,
Sosyal medyadan sizleri hayranlıkla takip ediyorum. Metastatik Prostat kanser hastasıyım. 2007 yılında prostatım ve daha sonra 2015 de kalça kasık lenflerinde metastaz yaptı. Hocam tekrar ameliyatla tüm lenfleri ve çevresini aldı. Daha sonra kemoterapi sonrası düzeldim ancak bu sene başı itibarıyla sol bacağımda Lenf Ödemi oluştu. Tedavi: çorap vs ancak pandemi nedeniyle üzerine düşemedim ama şu anda biraz daha iyi olmasına rağmen kesin bir çözüm için sizden yardım rica ediyorum.

BASI GİYSİSİ KULLANDI AMA TEKRAR ESKİ HALİNE DÖNDÜ

Merhaba
Annem için soruyorum 3 sene önce rahim kanserine bağlı ameliyat sonrası lenf keseleri alındığı için bacakları şişti. Bununla ilgili fizik tedavi gördü, bası giysisi kullandı fakat kısa süre sonra eski haline döndü tekrar. Biz de daha kalıcı olabileceğini düşündüğümüz Ahmet hocamızın tedavisini denemek istiyoruz. Bu konuda bizi bilgilendirebilirseniz çok mutlu oluruz.

EN SON YAPILAN DOPLERİMDE

Bundan 4-5 yıl öncesinde lenfödem olduğum söylendi, Belirli bir süre varis çorabı, daflon tedavisi aldım. En son yapılan RDUS incelemesi: "Sağ ana femoral vende ve safena femoral bileşkede valsalva esnasında reflü akım örnekleri izlenmiştir.
Sağ krural bölge medialde trombozis göstermeyen minimal variköz genişlemeler izlenmiştir.
Sağ krural bölgede subkutan doku ödemli izlenmiştir.
Diz bölgesinde safena magna çapı sağda 3,4 mm olarak ölçülmüştür." olarak rapor edildi.
Yine varis çorabı, ayağı kaldırma, yürüyüş gibi öneriler tavsiye edildi. Bu konu ile ilgili tedavi mümkün mü? Birde Çankırı’dan size geldiğimde ortalama tedavi süresi ve fiyatı hakkında bilgi vermeniz mümkün mü? Kolay gelsin.

BACAKLARDA LENFÖDEM VE TIRNAK BOZULMASI

Annemin ayağında 20 yıla yakın süredir var olan bir şişlik var. Lenfödem denildi ama doktorlar tam olarak teşhis koyamadı. Ayak parmaklarında mantarda vardı. Şu an geçti ama mantar olduğu dönem de ayağında ki şişlik ve kızarıklık arttı. Bu konuyla ilgisi size nasıl ulaşabiliriz ve ne yapabiliriz? Yardımcı olursanız çok seviniriz, iyi günler diliyorum.

Kasık Bölgesinden Dize Kadar Çok Şiddetli Ağrılar Başladı

Annem 62 yaşında 12 Eylül 2019 yılında rahim karsinosarkomu teşhisiyle ameliyet oldu. Amaleyat sorasında rahim yumurtalık eski sezeryana bağlı skar dokuları omentum ve lenfler alındı. Ameliyattan sonra sol bacak kasık bölgesine yakın şişlikler meydana geldi. Ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra kontrol pedi çekildi ve sol eksternal iliak alanda metastatik lenf nodu olarak değerlendirilen hipermetabolik nodüler lezyon izlendi. Bunun üzerine 3 kür nokta atışı ışın aldı ve 6 kür kemoterapiye başlanıldı. Işından sonra sol bacak kasık bölgesinden dize kadar çok şiddetli ağrılar başladı. Ne yapabiliriz. İyi çalışmalar.

Burada Hastaneler Ve Doktorlar Pek Yeterli Olmuyor

Selamün aleyküm hocam, yaklaşık 4 senedir bacağımda renk değişimi var ama bacağımda şişlik de var bunu sonradan fark ettim. Ağrı da olmaya başladı ve şişliğe dokunduğum zaman içe çökmüyor sert bir yapısı var. Venöz yetmezlikten şüphelendim ve kalp damar cerrahisine gittim, ultrasyona girdim ve doktor damarların açık sıkıntı yok dedi gönderdi. Muş'ta yaşıyorum, burada hastaneler ve doktorlar pek yeterli olmuyor. Sizin videolarınızı izledim ve belirtileri lenfödem olabileceğini gösteriyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hayırlı günler dilerim.

ARTIK YÜRÜMEKTE GÜÇLÜK ÇEKİYOR

Annemin bacaklarında uzun yıllardır lenf ödem birikmesi var. Bacaklarının kalınlığı olması gerekenden 3 kat fazla durumda. Artık yürümede güçlük çekiyor (Yaşı 73). Kalp damar cerrahisine gittik bir tedavisi yok dediler. Sitenizden yayınladığınız bilgilere göre iyileşme veya mevcut durumu daha iyi bir duruma getirme ihtimali olduğunu gördüm. En azından bende böyle bir umut oluştu. Bize yardımcı olma imkanınız var mı?

LENFÖDEM VARKEN DİZ AMELİYATI YAPMIYORLAR

Annemin bacak ve kollarında 35 yıldır lenfödem var yaşı 75. Bu zamana kadar idare ediyordu fakat şimdi diz kapağı kıkırdağının bitmesi sonucu dizine platin takılması gerekiyor, şimdi hiç yürüyemeyecek durumda. Lenfödemden dolayı doktorlar ameliyat yapamayız diyorlar. Lenfödem tedavisi olması mümkün mü, Ahmet hocamla temasa geçebilir miyiz? Nevşehir'de yaşıyoruz, saygılar iyi çalışmalar.

TEDAVİ MASRAFLARI

Eşim sol bacağından lenf odem hastası. 19 yaşından sonra rahatsızlığı oluşmuş. Bize tedavi için hastanelere gittiğimizde tedavisinin olmadığı hep söylendi. İnternette sizin videolarınızdan tedavisinin olduğunu öğrendik. Öncelikle KALICI tedavisi mümkün mü lenf odem hastalığının? Bir diğer sorum tedavi hastadan hastaya elbet değişir. Tedavi süresi, süreci hakkında bilgi almana istiyorum. En son olarak tedavi masrafları hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum.

LENF NODU TRANSFER AMELİYATI

2007 Şubat ayında rahim kanseri ameliyatı sonrasında sol bacağımda lenfödem başladı. Lenf modları transferi ameliyatlarınızla ilgili haberleri takip ediyorum. Bu ameliyatlar hakkında bilgi almak istiyorum. Emekli öğretmenim. 60 yaşındayım. Adana'da yaşıyorum. Uygun olduğunuz bir zamanda muayene için randevu almak isterim.

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLDUM AMA TEKRAR BAŞA DÖNDÜM

Ben üç yıldır lenfödem hastasıyım. 2016 tarihinde endometrium ca ameliyatı oldum. Bugüne kadar Földi ve Casley Smith yöntemi de dahil sayısız lenf drenaj tedavisi oldum ve birçok bası çorabı eskittim. Bugüne kadar tedavim için yüksek meblağ ödeyerek sürekli başa döndüm. Başa dönmemek ve kalıcı tedavi masraflarının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Saygılarımla.

Bir Ünite Radyo Terapi Oldum

2018 yılında rahim kanseri ameliyatı oldum, bir ünite radyo terapi oldum. Bir yıl sonra sağ ayağımda şişmeler oldu, daha sonra lef ödem teşhisi konuldu şu an ikinci evre denildi. Sizden randevu talep ediyorum saygılarımla.

Burada Yazarken Dahi Istırap İçindeyim

Merhabalar ben güneydoğu görev yapmaktayım. Yaklaşık 2 ay önce her iki dizimde ödem oluştu, ödemlerim geçtiğinde bütün vücuda yayılan dayanılmaz yanma, iğnelenme hissi başladı. Vücudumda bir an dahi durmuyor şuan burada yazarken dahi ıstırap içindeyim. Sizden randevu talep ediyorum.

Yatağına Yatamadı Ve Hep Ayaklarını Sarkıtarak Koltuktu Tüm Vaktini Geçirdi

Babam 73 yaşında ve 4 yıldır 2 bacağında da lenf ödeme bağlı ciddi şişmeler meydana geliyor. Ancak yaklaşık 1,5 ay önce kendisi düştü ve belinde omurilikte çökme meydana geldi. Bu sebeple yatağına yatamadı ve hep ayaklarını sarkıtarak koltuktu tüm vaktini geçirdi. Bu duruma bağlı lenf ödem şişliği inanılmaz arttı ve bacaklarının dizden aşağısında arka kısmında yaralar meydana geldi. Bacaklarından lenf sıvısı da aktığı için, bacağındaki yaralar her gün daha kötüye gidiyor. Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz. Bursa’da ikamet ediyoruz. Size nasıl ulaşabiliriz? Bu süreçte 2-3 gün hastanede de yattı ancak birçok ödem atıcı ilaca rağmen hiçbir çözüm bulamadık. Çok çaresiz bir durumdayız. Mailime dönüşünüzü acil olarak bekliyorum.

BÜTÜN TETKİKLERİ YAPTIRDIK

Anneme lenf ödem teşhisi konmuştu. Bütün tetkikler yapıldı. Kalp ve damar muayenelerinde herhangi bir sıkıntı görülmedi. Sizin TV Programlarınızda anlattığınız lenf ödem belirtilerinin tamamı mevcut. Omurilik kanal daralması da mevcut. Brufen adlı ilacı vermişlerdi ama onu da fazla uzun kullandık galiba. O ilaç da yan etki yapmış ama doktorlardan lenf ödem ile ilgili çare bulamadık. Amerika’daki kardeşim bu konuda Türkiye’deki önemli bir otoritenin siz olduğunu öğrenmiş size gelmek istiyoruz ama şu anda annem Tekirdağ’da yazlık evimizde. Hemen gelelim mi yoksa 1 ay sonra gelene kadar tabii, bu zaman zarfında bize ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederiz.

TEDAVİ İÇİN YAŞI ÇOK KÜÇÜK DEDİLER AMA GEÇ Mİ KALDIK?

Kız kardeşim 12 yaşında, doğuştan sağ kolu büyüyor. Şu an 12 yaşında ama sağ kolu 2 yetişkin bir insandan daha büyük. Bundan 3 yıl önce göstermiştik, "tedavi yok" dediler. Bazıları da 18 yaşını beklettiler ama gecen gün ağrısından ve karıncalanmasından dolayı başka bir doktora götürdük, "parmaklar için geç kaldınız ama kol için tedavisi var" dediler. Batman'da oturuyoruz, tedavi için önerdiler, eğer bir umut varsa kardeşimizi tedavi etmek istiyoruz. Allah rızası için yardımcı olur musunuz?

LENF ÖDEM BULGULARI VAR

Sayın hocam, ben 44 yaşındayım. Bir senedir sağ ayağımın üstüne basamıyorum. Gitmediğim bölüm doktoru kalmadı. Hekimler teşhis koyamadılar. İzmir'e geldim, burada bana "lenf ödem bulguları var" dendi. Fakat nasıl bir tedavi ve hangi branş sürdürecek belli değil. Hiç biri de "bizim alanımız değil" diyerek bir başka branşa yönlendiriyor. Google'da gezinirken, sizi tanıma fırsatımız oldu. Çok sevindik, derdimize bir çare olursanız bir ömür boyu dua ederim size. Saygılarımla.

LENFÖDEM HASTASINDA LAZER TEDAVİSİ

Hocam merhaba ben annem için irtibata geçmek istedim sizinle
Annem 39 yaşında 14, 15 senedir lenf ödem hastası
Bacakları mor ve çok şiş Ağrı'da oluyor doğal olarak
Lazer tedavisi mümkün müdür sizinle tanışmak istiyoruz dönüş yaparsanız çok mutlu oluruz

DİZ ALTI MANUEL MASAJ VE BANDAJ YAPIYORUZ

Hocam biz yeni öğrendik rahatsızlığımızı ve manuel drenaj bandajlamasına başlayalı 10 gün oldu. Diz altı uyguluyoruz ve sonuçta incelme oldu. 1-1,5 cm. Hatta rahatsız olan sağ diz sola göre daha ince şu an. Size resimleri ve tahlil sonuçlarımızı mail atsam bir değerlendirme yapabilir misiniz? Kızımın okulu tatil olur olmaz yanınıza gelmeyi düşünüyorum. İyi çalışmalar şimdiden teşekkürler.

ARTIK AYAKKABIM AYAĞIMA DAR GELİYOR

Merhaba Ahmet Hocam. Sizden Lenfödemi hakkında bilgi almak istiyorum. Müsaadenizle size kısaca kendimden ve sonra da hikayemden bahsedeyim. Almanya'da yaşıyorum. Benim 2017 tarihinden beri sağ ayağımın şişik, yani ben o tarihte fark ettim. İşe gidiyordum ve sağ ayağıma ayakkabım olmadı. Kalın çorap giymiş olabileceğimi düşünüp pek önemsemedim. Derken eve geldiğimde ayağımın baya şişmiş olduğunu fark ettim. Belki hatırlamasam bile burktum ya da bir yere çarptım. Yine pek üzerinde durmadım. Şişlik geçmeyince ev doktorum beni başka cerrahlara yönlendirdi. Aradan 3 ay geçti ve bu 3 ay içinde çok tahliller yapıldı. Kan tahlilleri, röntgen emar, damarlarım bile ölçüldü. Sonuçlar çok şükür iyi çıktı. Sonuçların iyi çıkması güzel olsa da ayağımın şişliğine bir çare bulunamadı. Komprese eden çorap giyiyorum masaja gidiyorum, başka da yapılacak bir şey yok denildi. Umarım siz bana yardımcı olabilirsiniz.

Tedavisi Yok Diyorlar

Hocam iyi günler, ben 46 yaşında lenf ödem hastasıyım. Hocam size muayene olmak istiyorum, size nasıl ulaşacağım bana bir yol gösterir misiniz? Konya’dayım ve buradaki hocalarım lenfödemin tedavisi yok diyorlar bir yıldır ayaklarımda şişlik oluşuyor.

Sonra Sizin Adınıza, Yaptıklarınıza Tesadüf Ettim

İyi günler doktor bey. Lenfödem sorunum çok eski 2.doğumumdan sonra başladı, 30 yılı geçti o zaman Almanya da yaşıyorduk. 1992 de ülkemize döndük, o yıllar da Bursa da bir doktora gittim, bir sürü ilaç verdi uzun süreli kullandım ama sonuç alamadım. 2 yıl önce yine bir profesör doktora gittim karar veremedim. Doktor bana o adımı atma der gibiydi arada kaldım. Sonra sizin adınıza, yaptıklarınıza tesadüf ettim. Sizinle görüşüp buna bir son verebiliriz inşallah. Az önce aradım ama telefon kapalı. Bu yazdıklarımı görüyor musunuz onu da bilmiyorum. Bu kez her şey düzgün gider ve biter inşallah.

Aradığımız Doktor Bulduk

Hocam iyi akşamlar, kusura bakmayın bu saatte rahatsız ediyorum. Bu fotoğrafları attım ama annem fiil ödem hastası, çok ağrıları var nerdeyse yürüyemez hale geldi yardımcı olursanız çok memnun oluruz. Şimdiden Allah razı olsun. Birde size nasıl ulaşabiliriz. Gaziantep’ten yazıyorum size not gitmediğim doktor kalmadı sizi youtube’a görünce dedim aradığımız doktor bulduk şimdiden çok teşekkür ederim.

O Şişliği Boşaltacaklarmış

Hocam merhaba iyi günler. Sizi kardeşimin durumu konusunda danışmak için rahatsız ediyorum. Kardeşim 16 yaşında, doğumundan bu yana bir ayağı diğerinden kalın (fotoğraflarda görebileceğiniz üzere) ve bacağının üzerinde konuyla ilgisi var mı bilmiyorum ama doğum lekeleri var. Bu zamana kadar doktorlara gittiğimizde, diz kapağının yanında bulunan varislerden dolayı kalınlığın olduğunu söylediler. Varis çorabı giymesini söylediler, ancak bazen sağ ayağı (kalın olan ayağı) daha fazla şişiyor ve ağrı yapıyor. 5 sene önce de bahsettiğim ayağındaki küçük bir yaradan ötürü o zaman muayene eden doktor tarafından kemik enfeksiyonu dendi ve yaklaşık 1-1,5 hafta hastanede yattı. Bununla beraber bu sene içinde tekrar doktora gittiğimizden bize bacağındaki şişliğin lenfödem olduğu söylendi doktorlar tarafından. Geçtiğimiz cuma günü gece kardeşim ateşlendi ve bacağının ağrısıyla uyandı, ayağı çok fazla şişti ve doktora gittik pcr testi yapıldı negatif çıktı ve ateşini evde doktor beyin yazdığı ilaçlarla düşürdük. 2 gün öncede diz kapağının altında bir kızarık bir şişlik oluşmaya başladı (fotoğrafta görülüyor) bugün doktora tekrar gittik ve kendisi şuan hastane de yatıyor. Diz altında oluşan şişliği antibiyotik ile kurutacaklarmış, eğer olmazsa o şişliği boşaltacaklarmış. Genel olarak kardeşimin durumu bu hocam biz ne yapabiliriz şimdiden size teşekkür ediyorum.

Yavaş Yavaş Şişmeye Kızarmaya Başladı

Merhaba dedem için yazıyorum. Dedemin ayağında aşırı bir şekilde şişlik kızarıklık morarma var. Doktora gittiğimizde fil hastalığı olduğunu söylediler. Ama tedavisinin olmadığını yine de hap tedavisi yapalım dediler. Çeşitli kremler verdiler ama hiçbir ise yaramadı. Ve gitgide yaralar açıldı bacak birkaç yerinden patlama yaptı sürekli durmayan bir sıvı akıyor. Diğer bacağı da yavaş yavaş şişmeye kızarmaya başladı. İnternetten araştırma yaparken siz çıktınız karşıma lütfen yardımcı olabilir misiniz?

TANISI KONULAMAYAN HASTALIK

İnternet araştırmalarım esnasında yazınıza denk gelerek sizlere mail yoluyla ulaşmaya denemek istedim.
Kardeşimin (29) yaklaşık 2016 Ocak ayı itibari ile tanısı bulunamayan hastalığı ile mücadele etmektedir. Kısaca size hastalığın hikayesini tanımlamak istiyorum.
İstanbul'da yaşıyoruz. Kardeşim (29) bir gıda firmasının deposunda işlenmiş et ve et ürünleri bölümünde yaklaşık 2,5 yıl kadar çalıştı.
2015 Aralık ayında başlayan öksürük rahatsızlığı şilotoraks olarak devam edip uzun süre hastanede tedavi gördü, bu esnada akciğerlerinde nedeni ve tanısı olmayan inci tanesi şeklinde metastazlar olduğu görüldü. Bu metastazlar yumuşak doku olarak (sakız gibi) zaman zaman öksürükle beraber özellikle vücudunda enfeksiyon ve ateş olduğu dönemlerde hastalığının özellikle et ve et ürünleri (özellikle tavuk) tükettiği zaman nüksettiğini fark ettik, fakat son zamanlarda sık sık görülmeye başladı.
Hastane tedavisi ardından, hastalığına net bir tanı maalesef koyulamadı.
Araştırmalar sonucu net bir tanı ve tedavi yöntemi bulunamıyor,
PET CT taramaları, Lenfoma, Genetik DNA karşılaştırmaları, Alerji testleri, Göğüs hastalıkları araştırmaları, Hematoloji bölümü incelemeleri yapıldı. Farklı tanılar konulmaya çalışıldı fakat hiç birinden sonuç alamadık.
Gıda Mühendisi Prof. bir hocamızın yönlendirmesi sonucu yakın zamanda Alerji ve immünoloji testi yaptırdık. IgG4 ün yüksek çıkmasını araştırırken sizlere denk geldim.
Yaklaşık 15 gündür Şekerinin ve CRP değerinin yüksek olması nedeniyle hastanede tedavi altındayız.
Sağ kolu şekerinden kaynaklı Selülit deri enfeksiyonu geçirdi. Bilek ve parmak kısımlarında enfeksiyonun yoğun olduğunu belirttiler. Beni korkutan durum şuan yaşamış olduğumuz sorunun tanısı bulunamayan hastalık ile bağlantısı olabilme ihtimalidir.
Tanı ve tedaviyi hangi bölümde aramamız gerektiğini inanın bilemiyoruz. Tanı olmadığı için geç kalmaktan korkuyoruz. Tanıyı koyma konusunda nasıl ilerlememiz gerekmektedir? Yönlendirme imkanınız var mıdır ?
Değerli bilgi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmanızı rica eder, konuyla ilgili geri dönüşlerinizi rica ederim. Saygı ve Sevgilerimle,

RAHİM KANSERİ

Annem 60 yaşında. 6 yıl önce rahim kanseri teşhisiyle rahmi alındı ve bacağı şişti. Baya zor durumda. Sakarya/Adapazarında yaşıyoruz , sizin yeriniz nerede acaba? Uzak mesafeden zor olur mu tedavi? Haftada kaç gün gelmesi gerekli? Çok maliyetli bir süreç mi? Ne önerirsiniz bize? Teşekkürler
İyi çalışmalar

ESKİDEN YAPILAN DOPLER İŞE YARAR MI?

Merhabalar,
2-3 yıldır sağa bacakta sıkıntılar yaşıyorum. 2 sene önce hastaneye gidip dopler yaptırdım ve onun sonucunda Dr. Çorap, dinleme dedi. Fakat bu son zamanda düzenli varis çorap giymeme rağmen ağrılar çoğaldı (yanma, uyuşukluk). Muayene için eski dopler gerekli mi, merkezinizde dopler yapılır mi ve ücret hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

YALNIZCA MASAJ VE BANDAJ İLE LENFÖDEM GEÇMİYOR, BAŞKA TEDAVİ İSTİYORUM

Yıllardır lenf ödem hastasıyım. Hastalığım sebepsiz çıktı. Drenaj, bandaj, masaj bu işlemlerin hepsini biliyorum, kendim de uygulayabiliyorum. Çorap da kullanıyorum. Şişlik seviyem çok yüksek değil fakat psikolojik olarak çok etkileniyorum, artık bu çorapla yaşamak istemiyorum. Lazer tedavisi kesin bir çözüm mü? Doktorum “bu hastalık geçmez, bununla yasamayı öğreneceksin” dedi. Ben bir tedavi istiyorum ama asla çorap giyeceğim, bandaj yapacağım boş tedavi değil kalıcı, kesin eski halime dönebileceğim tedavi.

LENFÖDEM AMELİYATI

Merhaba Sayın Ahmet Akgül,

Ben 27 yaşında bir lenfödem hastasıyım, daha önce mikrocerrahi yöntemi ile ameliyat oldum fakat sizin de açıklamalarınızda belirttiğiniz gibi bu şikayetlerime herhangi bir çözüm getirmedi. İnternette hastalığımla ilgili araştırma yaparken bir çok kaynaktan sizinle ilgili haberler gördüm ve detaylı bir şekilde hastalığı teşhis etme yönteminizi okudum. Şu anki doktorum bu yöntemlerin hiçbirini ameliyat öncesi ve sonrasında uygulamadığı için, sizden randevu talep etmekteyim. İstanbul'da ikamet ediyorum. Çalışmakta olduğunuz kurumu öğrenebilir miyim?

LENFÖDEM AMELİYATI OLDU VE LENFÖDEM BASI GİYSİSİ GİYDİM AMA

Hocam annem 29 yıldır lenfödem hastası. 27 yıl önce bir ameliyat geçirmiş ve onun sonucunda bacağın şişmesi durmuş daha sonra Ankara'da gerek özel gerek devlet olmak üzere bir çok kurumda lenf drenajı, elle masaj ve akabinde bandajlama ile tedavi  gördü, bir parça inmesine yardımcı oldu fakat tamamen iyileşmedi. Her gün bandajlama yapıyor, bir müddet özel yapım İspanya'da yapılan lenfödem bası giysisi de kullandı. Bunların dışında her hangi bir çözüm yolu var mi?

Cevap verip bize yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler 

YILLARDIR BACAKTA ŞİŞLİK VAR

Kusura bakmayın rahatsız ediyorum bu saatte. Fakat önemli bir durumumuz var. Benim kayın validem 66 yaşında. Ve yaklaşık 4 senedir 2 bacağı da şiş halde. Şu an yürümekte çok zorlanıyor. Tabi hareketsizlikten dolayı da fazla kilosu da var. Hangi doktora gidersek gidelim “bunun çaresi yok” dediler. Ve şu an fizik tedavi ile düzelme şansına karşılık Malatya’da özel bir hastanede tedavi görüyor. Yalnız öyle bir umutsuzluk içinde ki biz size getirmek istedik ama her gittiği doktor bunun çaresi yok dediği için açıkçası size geldiğinde de gene ayni cümleyi işiteceğinden korkuyor ve gelmek istemiyor. Size filmlerini tahlil sonuçlarını göndermek istedik ama sekreteriniz gönderemeyeceğimizi, İstanbul’a gelmemiz gerektiğini söyledi. Ama şu an annem ne yazık ki gelmeyi kabul etmiyor. Bacaklarındaki şişliklerden dolayı da diz kapaklarındaki kıkırdaklar erimiş durumda ve artık çok ama çok zor yürüyor. Bilmiyorum yazdığımı görür musunuz ya da okur musunuz ama tek çarem buradan size ulaşabilmek.

KOLDA OLUŞAN LENFANJİT

Haziranda meme kanseri cerrahisi geçirdi. Ocak ayında sol kolumda lenfanjit gelişti.
Şu anda da sol kolumda yaklaşık 2cm’lik bir ödem var. İzmir’de oturuyorum, iletişime geçip randevu talebinde bulunuyorum. TEŞEKKÜRLER.

YILLARCA GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMADI, İZMİR'DEN BİR PROFESÖR SİZİ ÖNERDİ

İzmir'den yazıyorum sizlere. Telefon numaranızdan ulaşamadım. Yaklaşık 15 yıl önce sol ayak bileğimde şişlik olmaya başladı. Yıllarca gitmediğim doktor kalmadı. Tabi bu arada şişlik artmaya ve yayılmaya başladı (sol bacağımdan, sağ bacağıma da atladı) İlk zamanlar "varis" dediler. Tüm bacaklarıma varis (iğne) tedavisi uyguladılar. Sonra gittiğim doktorlar ağırlık olarak "lenfödem" dediler. Masaj tedavisi gördüm, "havuz tedavisi" gördüm. Hepsi geçici rahatlamamı sağlayan yöntemler oldu. Sol kasığımda sertlik var, her gece ağrı ile uyuyorum. Son 1 yıldır ağrılarım çoğaldı. Özellikle regl dönemlerimde çok sancılı geçiriyorum. Gittiğim doktorlar teşhis koyamıyor, lenfödem dediğimd , ender görülen bir hastalık olduğunu, "tedavisinin mümkün olmadığını" söylüyorlar. İzmir'den bir tanıdığım prof sizi önerdi.  Sizler ile yakından tanışma imkanımız var mı?  Bize bu hususta yardımcı olur musunuz?  

LENFÖDEM AMELİYATI SONRASINDA GEÇMEYEN LENFÖDEM

Anne çocukluğunda geçirmiş olduğu bir kaza sonrası lenfödem diye tabir ettiğiniz hastalığa yakalandı. Bir kez cerrahi müdahale geçirmesine rağmen iyi olamadı, ayağında geçmek bilmeyen yaralar var. Sizin bu konuda uzman olduğunuzu gördüm. Bu konuda yardımcı olup olamayacağınızı olursanız ücretiniz hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum. İyi günler dinlerim. 

DİZ VE BACAK AĞRISI

Değerli Hocam sizi hem sosyal medyadan hem de yazılı görsel basından takip ediyorum. Çok kıymetli ve ülkemiz için çok değerli çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum ve hastalara şifa olduğunuz için Allah razı olsun diyorum.
Değerli hocam babamın da uzun bir süredir bacak dizinde bir rahatsızlığı var. Çeşitli doktorlara gittik ama maalesef ne bir şey söylenmiyor babamda tam olarak ne teşhisi konduğunu anlayamadı.
Dizinde önünde ve arka tarafında batma şeklinde ağrı oldu. Namaz kılarken dizini katlamada çok sorun yaşıyordu. Doktora gittiğinde kolundan kan alıp ayağına verdiler ve 6 aylık ilaç verdiler şuan için biraz ağrıları azaldı fakat net olarak sorunu anlamadı. Sanırım romatizma gibi bir şey mi bizde anlamadık. Daha sonra diz kapağında kan verme olayından sonra şişme oldu. Bir başka doktora gitti iltihap yapmış dediler şırıngayla çektiler bir şey kalmadı dediler. Ama ağrısı tam anlamıyla geçmedi. Arada kol dirseğinde öyle batma acısı oluyormuş. Yani sizin konunuza giriyor mu bilemiyoruz Değerli hocam ama en azından doğru bir doktora yönlendirebilirseniz İstanbul’da çok çok memnun oluruz. Babamın dediği oğlum en azından neyim var, ne olacak ve ne yapmam lazım, bilsem yeterli olacak diyor.

YILLARDIR LENFÖDEM HASTASIYIM

Saygıdeğer hocam, size ulaşmak gerçekten önemli sonuçlara vesile olabilir. Ben lenfödem hastasıyım, bu hastalıkla 17 yıldır mücadele ediyorum. Bu hastalığın yaşam standartlarını ne düzeyde düşürdüğünü en iyi bilenlerdensiniz. Artık tedavi olmak istiyorum. 27 yaşındayım ve Van da oturuyorum. Size ulaşmak istiyorum hocam. Bana yardımcı olmanızı yürekten istiyorum. 

LENFÖDEM TEDAVİSİ İÇİN BİTKİSEL İLAÇ

Ben yaklaşık 19 yıldır her iki bacağımda ve sol elimde şişlik mevcut. Bu zaman zarfında birçok doktor gezdim. Bitkisel ilaçlarda kullanmak suretiyle lenf ödem hastalığıma çare, deva aradım fakat istediğim neticeyi alamadım ve günden güne daha kötü, daha zorlu durumlara düşüyorum. Beden olarak çok halsiz, bitkin durumdayım. Bu hastalıktan dolayı sizin siteye, internete hastalığımla ilgili araştırma yaparken rastladım. Bende her hastalığın illa bir tedavisi olduğuna inandığım için sizden bu hastalığıma bir çare bulmanızı temenni ve arzu ediyorum. İlgi ve alakanız için size şimdiden teşekkür ediyorum. Bana geri dönüş yapmanızı cani gönülden bekliyorum.

YALNIZCA İLAÇ VERİP GÖNDERİYORLAR

Babam yıllardır hastanelere gidiyor. Gitmediği hastane kalmadı İstanbul'da. Ayağı çok şiş durumda ve ateş gibi yandığını söylüyor. Ameliyat olması gerekiyor ama doktorlar hep ilaç verip yolluyor. Yıllardır böyle. Bu konuda başarılı ameliyatlarınız var. Ben de artık babamın sağlığına kavuşmasını istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. 

 

 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.