MİLROY HASTALIĞI

Ahmet bey merhabalar. Ben doğuştan Milroy hastayım. Primer Lenf ödem, sizden yeni haberim oldu fakat çok ileri tarih veriyorlar randevuyu. Biliyorum çok yoğunsunuz fakat bir şey yapma imkanınız yok mu? Diş hekimi stajyer öğrencisiyim ve hasta bakıyorum. Bu yüzden günlük yaşamımı ekstra zorluyor. Yapılacak bir şey varsa bir an önce olsun istiyorum, teşekkürler.

Sivrisinek Isırığını kaşımam ve Üstüne de Düşüp Diz Kapağımı Yaralamamı Takiben Bacağım Şişti

Sayın hoca, kanser metastaz ameliyatı sonrasında aradan 5 yıl geçti ve ne yazık ki 3 ay önce sol bacağımda lenfödem teşhisi kondu, doppler çekildi. Uzman fizyoterapistin 1 ay süren masaj ve sargısı sonrası lenfödem çorabına başladım, her şey çok iyi gidiyordu. Çorabımı gün içinde sürekli giyiyorum, bol su içiyorum ve bacağımı olabildiği kadar eleve tutuyorum. 2 hafta önce sivrisinek ısırığını kaşımam ve üstüne de düşüp diz kapağımı yaralamamı takiben bacağım şişti. Tedavi için sizden yardım rica ediyorum ve randevu için ne yapmam gerekiyor? Saygılarımla.

LENF ÖDEM ULTRASON

Annem meme kanseri hastası. Kemik metastazları vardı. Kırık riski nedeniyle kalça kemiğine 2 ay kadar önce 2 doz radyoterapi aldı. Radyoterapiden sonra cilt problemi yaşadı. Ardından lenf ödem gelişti. Şu son bir haftadır ağrısı da arttı. KVC doktor aspirin verdi pıhtı olmasın diye. Onkoloğumuz da herhangi başka bir tedavi önermedi. Doppler, ultrason her türlü tetkik yapıldı ama tedavi ile ilgili söylenen semptomatik olduğu yönünde. Sanırım bu konuda bilgi sahibi pek kişi yok. Sizin öneriniz nedir? Kanser tedavisi çok iyi giderken bu yan etki ile uğraşmak bizi çok üzdü. Yine de şükrediyoruz tabi . Bütün metastazlar % 100 e yakın yanıt verdi. Ama bacak şişliği ve ağrı hayat kalitesini çok etkiledi.

LENF ÖDEM DOPLER

Hocam dönüş yaptığınız için teşekkürler. Ben İstanbul’da üniversite öğrencisiyim, ailem Denizli’de yaşıyor. Annemin bacaklarında lenf ödem problemi var ve birçok doktora gitmesine rağmen sonuç alamadı. Bende araştırdım sizin bu konuda tedavilerinizi gördüm. Elimde güncel lenfosintigrafi ve doppler var atsam yardımcı olabilir misiniz hocam?

LENF ÖDEM SİNTİGRAFİ

Hocam hayırlı geceler. Ben serviks kanseri tedavisi gördüm, temizlendi Allah’a şükür fakat sol bacağımda düşük ayak oluştu. Mesanede de sinir hasarı var şuan sonda kullanıyorum. Hocam sonda alttan takılıydı sonra göbekten takılmasını önerdi doktor, geçen hafta göbekten takıldı. 4 gün sonra sağ bacağım olduğu gibi şişti. Şu an hala şişiyor, her gün artıyor, lenf ödemi tetikler mi? Şu anda hiçbir şeyim yok, sağ bacağımda ameliyattan sonra şişti.

FİZİK TEDAVİ

Merhaba, bir şey danışmak istiyorum ama internet sitenizden e-posta göndermiştim dönüş alamadım, dönüş yaparsanız çok sevinirim. Annem kanser hastası ve tedavisi hâlâ devam ediyor. Kolunda lenf ödem oluştu (yaklaşık 6 aydır). Fizik tedavisi, lenf drenaj ve masaj/bandaj, gördü. Ancak kolu hâlâ çok şiş ve kolunu hareket ettiremiyor. Ankara' da oturmaktayız. Kanser tedavisi devam ederken sizin kolunu tedavi edebilme şansınız var mı öğrenebilir miyiz? Ona göre gelmek istiyoruz İstanbul’a. İlginiz için teşekkür ederiz.

LENF ÖDEM VE AORT DAMARINDA ŞİŞLİK

Hocam merhaba. Ben annem için size ulaşıyorum 51 yaşında ve bacağının üst kısmında Lenf ödem olduğu söylendi 1 hafta önce. Ayrıyeten kalbinde Aort damarında hafif bir şişlik var. Bacağındaki şah damarı grade 4 olmuş, kanama var denildi. Fil Hastalığından korkuyoruz. Bacağının altında şişlik yok, üst kısımda hafif bir şişlik var. 1 sene öncesinde ayağının üstünü cam kesti ve enfeksiyon oluştu. Sizce ondan kaynaklı olabilir mi? Ne yapmamız gerekiyor? Çok tedirginiz.

AYAKKABI

Merhaba hocam, internetten takip ediyorum sizi ben ve yaklaşık 5 senedir lenf ödem hastasıyım. Sol ayağımda şişlik var, hamd olsun buna da ama ayakkabı alırken zorluk yaşıyorum. Çünkü ayağıma girerken zorluk çekiyorum, yeri geldiğinde ise ayağıma ağrı yapıyor. Bu lenf ödem hastalığında tedavi sürecinizde ameliyat mı yapıyorsunuz?

YÜRÜDÜĞÜ ZAMAN BACAKLARDA ÖDEM VE AĞRI ARTIYOR

Sayın hocam. Annemin sağ bacağı aşırı şişkin ve ağrısından gün boyu şikayetçi. Yürüdüğü zamanlarda bile şişkinlik artıp ağrısına, sancısına dayanamayacak duruma geliyor. Doktorlar tarafından tam teşhis konulamadı. Tedavisi Yok denildi. 10 gün hastanede yatarak tedavi gördü. Lakin hiçbir düzelme olmadı. Adres bilginizi bize randevu verebileceğiniz en yakın tarihi ve tedavi için yaklaşık maliyeti, yazar mısınız. Mail adresime gönderirseniz çok sevinirim. Saygılarımla hayırlı çalışmalar diliyorum.

KOCAELİ

Merhabalar Kocaeli’de ikamet ediyorum. Şuan 39 yaşındayım ve 17 yaşında lise son sınıfta bir sivri sinek sokması sonucunda sağ ayağımdan başlayan hafif bir şişlikle ayağımdaki şişliği araştırmaya başladık. Ortopedi, kalp damar, Kadın Doğum, fizik tedavi, dahiliye, cildiye tüm bölümlerde araştırma yapıldı ve 35 yaşıma kadar hiçbir teşhiş konulmadı. En son 2015 yılında lenf ödem teşhisi kondu. Bu arada evlendim ve 2 çocuk annesiyim. Doğumlarımdan sonra ayak numaram 2 numara büyüdü ve şişliklerim artarak sol ayağıma da geçti. Ahmet bey lenf ödemi tedavi ediyor dediklerinde içimde bir umutla bu mesajı yazdım. Tarafıma muayene ücreti ve randevu alabileceğim bir numara atarsanız sevinirim. En kısa zamanda görüşmek üzere.

KÖKLÜ ÇÖZÜM GEREKİYOR

Annem lenf ödem hastası ve bir iki aydır ağrıları başlamış, oturarak namaz kılamıyor. Sülük falan atım, hacamat yaptırdım. Biraz iyi oldu ama köklü çözüm için yardımlarınız bekliyorum. Özelikle watsap numarasını verebilir misiniz? Orada fotolarını atayım ve ona göre talimatlarınız doğrultusunda hareket edelim.

GİTMEDİĞİM DOKTOR, FİZYOTERAPİST, ALMADIĞIM İLAÇ KALMADI

Doktor bey öncelikle merhaba. Ben Aydın’dayım. Doktor bey, yaklaşık 15 senedir lenf ödem rahatsızlığıyla uğraşıyorum gitmediğim fizik tedavi ve kullanmadığım ilaç kalmadı ama bir türlü çaresini bulamadım taki sizin bilgilerinize rastlayana kadar bende artık tamamen bu hastalıktan kurtulmak istiyorum ama bunu başaracak pek maddi durumumda yok. Ne olur doktor bey bana da şifa olun artık dışarı çıktığımda herkesin ayağıma bakıp da illeti gibi veya kendi aralarında fısır fısır konuşmalarından bıktım. Ne olur artık bana da bir çare olun, saygılarımla.

BİR ÇOK DOKTORA GİTTİM VE YALNIZCA MADDİ OLARAK YIPRANDIM

İyi akşamlar Ahmet hocam sizi sosyal medyadan duyduğum kadarıyla takip ediyorum ve özellikle lenfodem konusunda yardım almak istiyorum. Ben de 16 yıllık bir lenfodem hastasıyım, bir kaç fizyoterapistle görüştüm tedavi aldım, bir çok kalp damar cerrahisi ve bir çok plastik cerrahiye gittim. Bu arada sadece maddi olarak yıprandım ve hastalığımda pek bir düzelme olmadı. Sizden ne istiyorum, neden yazıyorum bilmiyorum. Bir umut ben de tedavi olabilir miyim, iyileşebilir miyim? Sadece bir umut işte, daha önce iyileştirdiğiniz, ameliyat yaptığınız ve bir kaç yıl sonrası da aynı kalabilen lenf ödem hastalarınız var mı? Lütfen bilgi verir misiniz, artık hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum.
Hocam ben 25 yaşındayım. 12-13 yaşından beri bacakta şişlikler vardı. Her gittiğim doktor ergenlikten dolayı olduğunu söyledi bana en son dört sene önce lenfödem hastalığı teşhisi konuldu ama lenfödem den ziyade lipo ödem hastalığı dendi ve sizde bu hastalıkla ilgili tedavi yaptığınızı gördüm netten araştırmalarımda. Ben de görüşmek istiyorum.

EN KISA ZAMANDA BACAK LENFÖDEMİ TEDAVİSİ İSTİYORUM

20 yaşında üniversite öğrencisi bir genç kızım. Başlangıcından itibaren yaklaşık 6 yıldır, ilerlemiş durumdaki lenfödemli bacakla yaşamaya başlayalı da yaklaşık 4 yıl oldu. Varis çorabı dışında bir tedavi önerisiyle henüz karşılaşmamışken size rastladım. En kısa zamanda tedaviye başlamak istiyorum. Bana ulaşmanız dileğiyle.

DEVAMLI KALP DAMAR CERRAHINA GİDİYORUM AMA SONUÇ YOK

Benim ayağım özellikle ayak bileğim çok şişiyor. 4,5 yıldır sürekli kalp damar cerrahına gidiyorum, "iç varis" diyorlar ama hiç bir sonuç alamadım. Sizi internette araştırıp buldum. Çok güzel yorumlar vardı. Bana da yardımcı olur musunuz hocam? Gerçekten çok psikolojim bozuldu, artık hiç bir sonuç alamıyorum. Dün de radyoloji bölümüne gittim. "Damarlarımda sıkıntı olmadığını, lenfödem olduğunu" söylediler, tedavi olarak sadece "ayağımı yükseğe kaldırmam gerektiğini" söylediler.

KAS GEVŞETİCİ İĞNE OLDUKTAN SONRA LENF ÖDEM ARTTI

Merhaba hocam ablamın lenf ödemi var bacağında bu yaz size gelmeyi düşünüyorduk ancak şu an kolunda da başladı. İki üç gündür yakın zamanda ödemli bacağından kas gevşetici iğne oldu sonra kolda da şişme başladı. O iğnenin etkisi olabilir mi, bir de bacağının şişmesi için çok caba harcıyor. Şişi bir cm falan kolda da aynı şekilde bir cm kadar uzun zamandır var 4-5 yıldır. Sormak istedim hemen gelelim mi yoksa yaza kadar durmamızda bir sakınca yok mu, iğneden sonra panik olduk çünkü?

BEN DE BİR LENFÖDEM HASTASIYIM

Hocam merhaba! Sizin gibi birinin varlığı o kadar mutlu etti ki beni. Yeni keşfettim. Eksik olmayın insanlara umut dağıtıyorsunuz. Allah’ta sizin yüzünüzü güldürsün ömür boyu inşallah. Bende bir lenf ödem hastasıyım. Antep’te öğretmenim, bir kızım var, evliyim yani hayat benim için o kadar zor oluyor ki, öğretmenim ayakta durmam gerek. Kızım var peşinde koşmam gerek, hamileyken de çok zor geçti sevgili lenf ödemimin üzerine birde hamile ödemi eklendi. Baya arkadaş olduk kendileriyle ama kurtulmak istiyorum artık. Siz İstanbul’dasınız, tedavi için gelirsem yanınıza tedavim ne kadar sürer acaba tabi görmediniz hastaya ne diyeceksiniz? Yumurtalık ameliyatı oldum, tekini aldılar sonra bir ameliyat daha lenf bezlerini aldılar, kansere yakalanmadım atlattım. Bacak şişliğim % 30 falandır diğerine oranla ama bu bile o kadar ağrı yapıyor ki. Size ulaşabileceğim güne kadar bu süreci nasıl kolay geçirebilirim bana önerilerde bulunursanız dünyanın en mutlu insanı edersiniz beni.

TEDAVİSİ OLMADIĞINI SÖYLEDİLER

Sizi uzun zamandır takip ediyorum. Annem 22 yıldır ayağından çekiyor, araştırdım ve lenfodem olduğunu ve en iyi doktor siz olduğunu gördüm. Uzun zamandır sizi takip ediyorum. Gaziantep'de yaşıyoruz biz. Devlet hastanesine gitti annem ve tedawisinin olmadığı söylüyorlar. Maddi sıkıntılardan özele gidemiyorlar. Sizin yanınıza gelmemiz de bizim için hayal. Ben şansımı deneyip size yazmak istedim.

SİVRİSİNEK VEYA BÖCEK SOKMASI SONUCU OLUŞAN BACAK ŞİŞLİĞİ

28 Ağustos tarihinde Antalya mevkiinde sivrisinek sokması ile sağ ayak sırtı, yan bağlar ve bilek bölgesinde ödem oluştu. 3 farklı branşta 7 hekim gördü. Kimse net bir tanı belirleyemedi. 4 kutu augmentin, 1 kutu venotrex ve 2 kutu arveles hap, ayrıca voltaren merhem ile ilaç uygulaması yaptırdılar. Yaklaşık 3 haftadır varis çorabı kullanıyorum. İki ayak arası ilk başta 5 cm fark vardı. Şu an 2cm daha fazla inmiyor. Ayağımı içe çevirmekte çok zorlanıyorum. 2 doppler çekimi ve 2 ultrason çekimi sonrası %90 lenf ödem ama kesin tanı lenf sintigrafisi ile verilebilir dendi. Randevu almak için telefonunuza ulaşamıyorum. Randevu konusunda dönüşünüzü bekliyorum.

LENFÖDEM VE LİPODEM UZMANLIĞI

Sizlere bir teşhis için rahatsızlık etmek için değil de biraz ön bilgiler sunarak kendimizi annemizin durumu konusunda aydınlatabilmek ümidiyle yazıyorum. Bizler Bursa'dayız ve sizleri bizzat ziyaret etmek istiyoruz elbette. Annem 77 yaşında diyabet hastası (şeker ölçümü 140 civarı), yaklaşık olarak boyu 165 cm ve kilosu 145 kg. Dizlerinin ağrıması (kemik kemiğe), kilosu ve aşırı bacak şişliği yüzünden, yürüme, oturma, kalkma, araca iniş ve biniş çok zor ve eziyetli. Özellikle bu son 5 yıl içerisinde iki baldırı da dehşet şekilde şişti (çevresi 74 cm). Annemin hareketinin güçlüğü ve duygusal tarafıyla birlikte onu getirmek ve götürmek. Bursa içinde bile gerçek bir güçlük. Sizin lenfodem ve lipodem uzmanlığınız bizlere ümit veriyor. Böyle diyabet hastaları ve böyle aşırı ödem durumdaki kişiler için tedavi planınız nasıldır, o konuda bilgi almak istiyoruz. Sizlere uygun olursa telefon görüşmesi yapabilir miyiz? Arzu ederseniz daha detaylı bilgiler, tahliller, resimler, vs. gönderebiliriz. 

CEVABIMIZ:

Hayvanlarda ısırık ve sokmalarda; hayvanların dişleri veya iğneleri insanların vücudunda yara ve enfeksiyona neden olur. Hayvandan boşalan zehirle, zehirlenmeler ve ölüme kadar varan sonuçlar ortaya çıkar. Isırıklar; kedi, köpek, fare, yılan ısırıkları, sokmalar ise; kene, yaban arısı, eşek arısı ve bal arısı, akrep, sivrisinek ve örümcek sokması olarak ortaya çıkmaktadır.

Hayvan ısırmaları çoğunlukla ev hayvanlarından kaynaklanır fakat sokak köpek ve kedileri, kokarca, rakun, sincap, yarasa gibi doğadaki hayvanlar da her yıl binlerce çocuğu ısırmaktadır. Yabani hayvanlar çok tehlikelidirler. Çünkü kuduz virüsü taşıyabilirler. Böcek ısırmasının belirtileri, deriye zehrin veya diğer maddelerin bırakılmasıyla başlar. Hafif ısırıklarda reaksiyon geçici ve ısırılan yerdedir. Isırılan yerde bir şişlik oluşur, o bölge birkaç saat kaşınabilir ve kısa sürede rahatsızlık geçer. Sivrisinek, pire, sinek, tahtakurusu, karınca vb. gibi böcek ısırıkları böyledir. Fakat bazı tür örümcek ve akreplerdeki gibi zehir güçlü ise, çocuk arı, eşek arısı sokmalarına karşı alerjikse tüm vücudunu etkileyebilir. Bu durumda acil önlem almak gereklidir.

Sivrisinek sokmalarına karşı allerjik reaksiyon oluşması ve sık görülen ve hayat kalitesini düşürebilen bir olgudur. Bunun yanında sivrisinek sokmaları sonrası özellikle lenf damarlarında parazit birikmesi veya iltihap sonucu lenf damarları tıkanır ve lenfödem oluşur.

Sivrisinek sokmasından sonra, ‘Skeeter sendromu' gibi ciddi ısırılan yerde oluşan reaksiyonlar veya yaygın ürtiker ve allerji de dahil olmak üzere sistemik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Doğru tanı ve immünoterapi için gerekli olan sivrisinek tükürüklerin bulunmaması nedeniyle, bu reaksiyonlar pek tanınamamakta ve sivrisinek sokmalarına karşı allerjen immünoterapisi nadiren kullanılabilmektedir. Aynı nedenden dolayı allerjik reaksiyonların gelişimi ve sivrisinek sokmasına maruz kalma sonrasında oluşan doğal desensitizasyona ilişkin immün mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Saf sivrisinek tükürük allerjeni üretmek için moleküler biyolojik tekniklerin kullanılması ile bu olaylarda rol oynayan immün yanıtlara yönelik araştırmalarda ilerleme kaydedilmiştir ve bu araştırmalar sonucunda, sivrisinek sokmasına karşı ciddi allerjik reaksiyonlar geliştiren hastaların, yüksek kaliteli, standardize spesifik allerjen immünoterapi ile tedavileri mümkün hale gelecektir.

Sivrisinek sokmalarına karşı oluşan tipik derideki rahatsızlıklar arasında, 20. dakikada beliren ödem ve kızarıklık ve 24-36. saatlerde ortaya çıkan ve birkaç gün veya birkaç hafta içerisinde kaybolan, gecikmiş kaşıntılı endure (sert) papüller sayılabilir. Sivrisinek sokmalarına karşı oluşan geniş lokal reaksiyonlar ise, sokmadan sonraki dakikalar içerisinde ortaya çıkan kaşıntılı, kırmızı, sıcak şişlikler ve sokmadan 2-6 saat sonra oluşan ve günler, hatta haftalarca kalabilen kaşıntılı papüller, ekimotik, veziküllü, büllü reaksiyonlar ve hatta Arthus reaksiyonundan ibarettir. Sadece büyük veya atipik (ekimotik veya veziküllü) lokal veya sistemik reaksiyonlara yol açan reaksiyonlar ‘sivrisinek allerjisi' olarak tanımlanmalıdır.

‘Skeeter sendromu', sivrisinek tükürüğü nedeniyle oluşan, bazen hafif ateşin de eşlik ettiği ve sıklıkla selülit olarak tanı konulan alan, büyük lokal inflammatuar bir reaksiyondur.

Sivrisinek sokması sonucu oluşan selülit ve lenfödem, bacakta lenf sıvısının birikmesine ve tedavi edilmeyip ilerlerse Fil Bacağı oluşumuna yol açar.

Sivrisinek sokması sonrasında oluşan sistemik reaksiyonlar arasında anjiyoödem, jeneralize ürtiker, bulantı, kusma, hapşırık ve diğer anaflaktik belirtiler sayılabilir. Açık alanda çalışanlar; bebekler ve küçük çocuklar gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlar; göçmenler ve ya turistler gibi yerel sivrisineklerle ilk defa temas edenler; ve sivrisineğin soktuğu alanda nekrotik cilt ülserlerinin gelişebildiği Epstein-Barr virüsü ile ilişkili hastalığı olanlar, sivrisinek sokmasına karşı ciddi reaksiyon geliştirme riski olan kişiler arasında sayılabilir.

Sivrisinek veya başka hayvanlar tarafından sokulma/ısırılma sonrası bacak veya kolda şişme olup selülit veya lenfödem oluşursa detaylı bilgi için lütfen videoları izleyiniz ve aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.