Görüntü Bozukluğu
Ayak tırnağındaki batıklardan dolayı 10-12 yıl önce ameliyat oldum. Doktorun bu ameliyattan sonra birde estetik operasyon uygulayacağım diye şekille ilgili ciddi görüntü bozukluğuna yol açan bir şekilde saçma sapan bir ameliyat yapması üzerine o tarihten bu yana hem tırnak batıklarımla hem de ayak parmaklarımın şekil bozukluklarıyla uğraşıyorum. Akşama kadar ayakta olmak zorunda olduğum bir işim var ve ben çok zor dayanıyorum. Bir kaç ayak bakım uzmanının yanlış ameliyat yapılmış yapılacak hiç bir şey yok demesi üzerine sizle iletişime geçmeye karar verdim. Görüntü bozukluğundan ve tırnak batmasından dolayı açık ayakkabı terlik giyemiyorum utanıyorum görüntüsünden ayağımın. Bana yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim. Bir çaresi olduğunu ve artık ayaklarımdan utanmayacağımı bilmeye çok ihtiyacım var. Hayat kalitemi çok etkiliyor bu durum. Lütfen bana bir yol gösterin rica ederim. Ne yapmalıyım? Ankara'da yaşıyorum.
Bana bir dönüş yapabilirseniz çok mutlu olurum.

Gitmediğim Doktor Kalmadı Teşhis Yok İlaç Yok Ağrıdan Halim Yok
Ben size bir şey sormak istiyorum 3 aydan beri ayak ağrısı çekiyorum, ayaklarım ve ayak bileklerim çok şişiyor ayrıca onkoloji hastasıyım kalp damar iç hastalıkları gitmediğim doktor kalmadı teşhis yok ilaç yok ağrıdan halim yok. Topuklarım uyuşuk yürümede zorlanıyorum bir tedavisi olmalı bu hastalığın bana yardımcı olur musunuz hocam çok sevinirim. Ameliyat ile lenfler alınmış dedi doktorum sordum bir tedavisi olmalı bu hastalığın yok dedi bana.

Kimseyle Konuşamaz Duruma Geldim
Hocam merhaba az önceki paylaşımınızı gördüğüm de lenfödem bacağının tedavisi olan. Benimde 19 senedir bacağımda lenfödem rahatsızlığım var, tedavisi yok deniyor bana kime gitsem bununla yaşamak zorundasın diyorlar. Gerçekten tedavisi var mı lenfödem hastalığının, ama benim ileri düzey olduğu için sivilceler çıkmaya başladı ve o sivilceler nohut büyüklüğünde şuan ve sıvı akıyor durdurmakta zorlanıyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz gerçekten artık iyileşmek istiyorum. Çok zorluyor beni psikolojikmen artık kimseyle konuşamaz duruma geldim, kıyafet bulmakta çok zorlanıyorum.

Şiş Sanki Patlayacakmış
Hocam sizi severek takip ediyorum internetten, benim size sorum var varis tedavisi doktora gittim ultrasyon sonucundan venöz yetmezliği tespit edildi ve ameliyat denildi. Sizi takip ettiğim bir videoda lenfödem anlatıyorsunuz aynı şikâyetler bende de var sürekli bilekte şişme baldır da dizde ve ortopedi doktoruna gittim, kimisi kas yırtılması dedi ama geçmiyor ve ilerliyor sabah uyanınca daha iyi sonra şiş sanki patlayacakmış bir his çok zorluyor beni.

Damar Kapama
Merhaba hocam,
Benim bacaklarımda genetik varis ve ödem var. Gittiğim bir doktor lenfosintigrafi çektirmemi istedi sonucunda kasıklardan ameliyat damar kapama gibi bir işlemden bahsetti fakat bu beni korkutuyor.
Size muayeneye gelmek istiyorum muayene ücret bilgisi verir misiniz?
Teşekkürler.

Çeşitli Ağrı Kesiciler Kullanıyor Yine De Tam Bir Rahatlama Sağlanamıyor
Annem yaklaşık 31 senelik dvt hastası. Aynı zamanda lenfödem hastalığı da mevcut. Bir süre lenfödem çorabı giydi ancak çorabın iki dizinin de arkasında yara açması sonucu şuan çorabı giyemez hale geldi. Çorabı giymeden önce 3 hafta kadar bandaj yapıldı ödem atması için daha sonra çorap kullanmaya başladı. Şuanda iki ayağında da açık yara var. 2 senedir kapanma göstermedi. Zaman zaman küçülüp büyüyor yaralar. Şuan hem yaraların büyüdüğü bir dönemden geçiyor hem de inanılmaz bir kaşıntı ile ağrı oluyor ayaklarında. Çeşitli ağrı kesiciler kullanıyor yine de tam bir rahatlama sağlanamıyor. Belki hala yeni hasta kabul etmiyorsunuzdur bilemiyorum ama size yazıp şansımı denemek istedim, yardımınıza çok ihtiyacımız var. Sizden randevu alma şansımız olur mu ya da yapabileceklerimizle alakalı yol gösterebilir misiniz?
Sağlıklı günler dilerim

Her Gün Biraz Daha Küçülüyor

1, Ayak bileğimde sert bir kitle oluştu ve büyüyor ödem var dedi doktor. Sert kitleye Alabalık yağı kremi sürdüm, her gün biraz daha küçülüyor. Yalnız yan tarafından bir tane daha çıktı. Ben ödemin sertleştirdiğini düşünüyorum. İyileşemeyince ödem bir yerden daha patlak mı veriyor diye düşünüyorum.
2. Her iki bacağımda ağrılar var kılcal varisler var.

Hastalığı 2. Seviyede

Merhabalar Hastamız 75 yaşında 93 kilo kalp, şeker, tansiyon rahatsızlıkları bulunmaktadır. Ankara ve İstanbul da yapılan muayenelerde lenfödem ( fil hastalığı ) teşhisi koydular. Sizi takip ettiğim kadarıyla hastalığı 2. seviyede
muayene olmak istiyoruz muayene ücretleri ve tedavi süreci nasıl geçecek bunların hakkında bilgi almak istiyoruz. Şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar dilerim.

Bunu Giydiğim Botun Oraya Vurup Acıtması Sayesiyle Anladım
Merhabalar hocam,
Ben 18 yaşındayım. Bir akşam aniden sağ ayak bileğimde bir şişlik belirdi. Bunu giydiğim botun oraya vurup acıtması sayesiyle anladım. Bacaklarım(damarlarım) anlam veremediğim bir şekilde morarıyor. Kalp damar doktoruna gittim doppler ultrason verdi. Sonuçların normal olduğunu ve dahiliyeye gitmem gerektiğini söyledi. Ama ben normal olduğunu düşünmüyorum. Belirtiler hala devam ediyor. Biraz ayakta durunca bacaklarım acı bir şekilde ağrıyor ve sağ bileğim çok şişiyor. Bugün sol bacağımda ve kolumda bir çekilme hissi yaşadım, daha sonrasında bunu ağrı, yanma ve kalp atışı gibi atma hisleri takip etti. Size muayene olmak istiyorum. Polikliniğiniz nerede bilmiyorum. Lütfen mesajımı görün ve bana cevap verin. Sağlığıma kavuşmak istiyorum..!

Tanı Koyamadılar
Mesajı okuma fırsatınız olur mu bilemiyorum ama yine de yazmak istedim.
Kasık, karın, kaburga kemiklerimin üzerinde kol ve bacaklarımda lenf nodları şişti
tanı koyamadılar. Tesadüfen sizin makalenizi okudum o sebeple yazdım.

Hastalık Dedemde, Amcalarımda, Kuzenlerimde, Babam Ve Kardeşlerimde De Var

Merhaba, bende konjenital varis ve lenfödem var ( hastalık dedemde, amcalarımda, kuzenlerimde, babam ve kardeşlerimde de var). Tedavisinin olmadığı söylendi bize, ama sizi izlerken bir umut yaşandı. Konsültasyon için (tüm muayeneler dâhil) ne kadar ödememiz lazım acaba? Ben yurtdışından rahatsız ediyorum sizi, gelmeden önce bazı şeyleri netleştirmek istiyorum. Geri dönerseniz çok sevinirim. Görünürde yalnız dizden aşağıda mevcut. Hastalık dedemin dedesinde bile olmuş̧, nadir rastlanan bir şey olduğu söylendi, tam olarak tanı koyulamadı.

Nasıl Sizden Yardım Alabilirim
Masa başı çalışmadan önce 100 kilo iken sporda zorlamadan dolayı kolumda ödem olmuştu. Çapada MR sonucu yırtık yok ödem var denmişti. Masa başı yine bir işe girdim ve kilo alarak ta 122 kiloya vardım. Omuzumdaki ağrılar artık dayanılmaz hale geldi. Ya ödem büyüdü ya da hareketsizlikten kireçlendi, kısacası donuk omuz belirtileri var. Sizi önerdiler sizin branşınıza giriyor mu nasıl sizden yardım alabilirim diye size danışmak isterim. Affınıza sığınarak benim anladığım sizin kalp damar diye anlıyorum, benimki de fizik tedavi gözüküyor. Yardımınızı rica arz ederim. Saygılarımla.
lenf5.jpg

lenf1.jpgLenf Sisteminin Yapısal Elementleri

Lenf sistemi, lenf damarları ve lenfatik organlardan oluşur. Lenf damarları lenf sıvısının intertisyel sıvıdan geçişi ve venöz sisteme iletilmesini sağlar. Lenfatik organlar ise hem patojenleri, eksojen hücreleri veya proteinleri hem de malign ve dejeneratif hücreleri bulup mücadele edebilen bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfatik organlar primer ve sekonder olarak ikiye ayrılırlar.  

Lenf Vasküler Sistemi

Lenf vasküler sistemi venöz sisteme paralel pozisyonlanmış bir drenaj sistemidir. Kardiyovasküler sistem gibi sıvı transportu sağlayan bir sistem olan lenfatik sistem kardiyovasküler sistemin aksine merkezi bir pompaya sahip değildir. Bu drenaj sistemi sayesinde, hücrelerarası sıvıdan kan kapillerine geçemeyen plazma proteinleri ve büyük moleküllü maddeler venöz yatağa aktarılır. Karakteristik olarak periferden başlar ki bunlara başlangıç lenf damarları denir. Üzerinde lenf nodlarının pozisyonlandığı kolektörler ile devam eder. Gövde kolektörleri (collector trunks) sağ ve sol venöz açıdan venöz sistemin içine akar.

Lenf vasküler sistemi histolojik olarak lenf kapillerleri (başlangıç lenf damarları), prekollektörler, kolektörler ve lenf trunkusları olarak bölümlere ayrılır.

Lenf kapillerindeki lenfa, lenf venleri olarak da adlandırılan daha büyük ve kalın duvarlı lenf damarlarına (vas lympaticum) akar. Lenf damarları ise, vücudumuzun belli bölgelerinde yer alan lenf nodlarına (nodus lymphaticus) ulaşır. Esas olarak, bir filtre gibi fonksiyon gören lenf nodları, kendisine gelen lenfadaki bakteri ve diğer yabancı cisimleri tutar. Lenf nodlarında temizlenen lenfa, götürücü lenf damarları (vas lymphaticum efferens) ile noddan ayrılarak daha büyük lenf drenaj damarlarına (truncus lymphaticus-büyük lenf toplardamarları) akar. Trunkus lymphaticus'lar, lenf drenajın son aşama damarları olmayıp, bunlar da ductus thoracicus ve ductus lymphaticus

Lenfatik Dolaşım

Lenf vasküler sistemi topografik olarak üç bölüme ayrılır.

1. Yüzeyel sistem (subcutaneous, epifascial): Deri ve epidermisi drene eder.

2. Derin sistem (subfascial): Kaslar, eklemler, tendonlar ve sinirleri drene eder.

3. Organ lenf damarları sistemi: Organları drene eder.

Lenf Nodları ve Bölgesel Dağılımları

Lenf nodları, lenfatik damarlar boyunca bütün vücuda dağılmış, savunmamızda önemli rol oynayan, 1-25mm boyutlarında, kapsüllü, siferik veya böbrek şeklinde yapılardır. Tüm vücutta toplam 500-1000 adet olan lenf nodları belli organ ve bölgelerde yoğunlaşmış olduklarından bölgesel lenf nodları (nodi lymphoidei regionales) terimi kullanılır. Bu lenf nodları organlara yakın olanlar visseral, ekstremiteler ve vücut boşluklarının duvarlarında yer alanlar parietal lenf nodları olarak adlandırılır.

Her bir lenf nodu, fibröz bir kapsül ile sarılmıştır. Bu kapsül lenf nodu içine bölmeler (trabecula) gönderir. Lenf nodunun esas dokusu, retküler bir ağ ile bunlar arasında yerleşmiş lenfositlerden (az miktarda plazma hücreleri ve makrofajlar da vardır) yapılıdır. Lenf nodunun iç dokusu dışta korteks, içte medulla, ikisi arasında da parakorteks şeklinde organize olmuştur.

lenf2.jpg


Lenf Nodunun İç Yapısı

Lenfa, lenf nodunun konveks bölümüne bağlanan getirici lenf damarları (vas lymphaticum afferens) yolu ile gelir. Lenf nodu içindeki lenf sinüsleri (sinüs subcapsularis, sinus corticalis perrinodularis, sinus medullaris)'nde süzülen lenfa, lenf nodunun konkav bölümünden çıkan götürücü lenf damarları (vas lymphaticum efferens) yolu ile lenf nodunu terk eder.

Hayvan laboratuar çalışmaları, kesilerek çıkarılan lenf nodlarının rejenere olmadıklarını göstermiştir. Parsiyel rejenerasyon, parsiyel nod rezeksiyonu sonrasında oluşabilir ama nodun gerçek hacmine asla ulaşılmaz.

Vücudumuzdaki lenf nodları altı ana başlık altında incelenir.

1. Bacaklar

2. Pelvis

3. Karın

4. Göğüs

5. Kollar

6. Baş-boyun

Lenf nodlarının sorumlu olduğu bölgeler diğer bölgelerden zonlar aracılığı ile ayrılırlar. Bu zonlar lenfatik su yolları (watersheds) olarak adlandırılırlar.

Lenfatik Su Yolları (watersheds)

Lenfatik su yolları geçilemez bariyerler değildir. Kapaksız olan lenf kapilleri bu su yolları üzerinden diğer bölgenin lenf kapilleri ile ilişki halindedir. Örneğin gövdede ön yüzde skapulalar arasında bulunan her iki aksillar lenf nodu ile ilişki halindedir veya anastomoz yapmaktadır. Lenfatik ayırım çizgileri;

1. Median-sagital (vücudu sağ-sol olarak ayırır)

2. Üst transversal çizgi (önde klavikula, arkada skapula seviyesindedir)

3. Alt transvers çizgi (önde umblikus ve alt kotsalar arkada L 2-3 seviyesindedir)

4. Kalça çizgisi

5. Baş-kulak çizgisi

2.1.5. Trunkus Lymphaticus ve Ductuslar

Tüm lenfatik damarlar, daha büyük trunkus ve duktuslar oluşturmak için birleşirler; bunlar daha sonra boyun bölgesinde vena jugularis interna ile vena subclavianın birleşip vena brachiocephalicayı oluşturduğu yerde venöz sisteme drene olurlar.

Ductus thoracicus, 30-42 cm uzunluğunda, 3 mm çapında iki damar bir boru olup, karın boşluğunda L1 düzeyinde bir genişleme (Cisterna Chyli-Pecquet sarnıcı)'den başlar. Aorta'nın sağ arkasında olarak ilerleyen ductus toracicus, göğüs boşluğunu geçerek boyun kökünün sol tarafında angulus venosus (Pirogoff açısı) sinister'e açılır. Ductus thoracicus, alt ekstremiteler, pelvis, karın, göğüsün sol yarısı, baş-boyunun sol yarısı ile sol üst taraf lenfasını toplar. Göğüsün ve başboyunun sağ yarımı ile sağ üst taraf lenfası ductus lymphaticus dexter'e akar.

İnce barsak villusları içinde bulunan ve lacteral olarak adlandırılan merkezi lenfatik damar yolu ile sindirilmiş besinler (cylus) emilir.

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.