FİL HASTALIĞI VE LENFÖDEM

Lenfödem, lenfatik sistemdeki yetersizliğe bağlı olarak proteinden zengin interstisiyel sıvı birikimidir. Kronik, tedavisi zor bir durumdur ve ekstremitede şişlik, ağırlık, sıkılık hissi ve ağrı oluşturur. Kanserli hastalarda önemli bir hastalık nedenidir. Özellikle meme kanserli hastalar aksiller lenf bezleri alınması ve radyoterapi yani ışın tedavisi uygulaması nedeniyle lenfödem açısından yüksek risk altındadır. Lenfödem kozmetik bozukluklara, fonksiyonel kayıplara ve psikolojik bozukluklara neden olabilir. Hastanın ev, iş, sosyal ve seksüel yaşamını dolayısıyla da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Hastaların bu konuda bilgilendirilmesi, erken tanı ve tedavi lenfödemin ilerlemesini önlemek açısından oldukça önemlidir. Biorezonans, Oksiplazma, Kök Hücre,  Bandajlama, manuel lenfatik drenaj, egzersiz, deri bakımı ve hasta eğitimi ve gerekirse Lenfödem ameliyatı tedavide kullanılmaktadır.

LENF TÜMÖRÜ

Hocam eniştem yaklaşık 5 aydır burnunda olan lenf tümöründen dolayı kemoterapi tedavisi görüyor. 2 seansı daha kalmış ancak kemoterapi tedavisi görmeden önce sağ ayağında yürüme güçlüğü ve morarma başladı. Bir süre sonra kemoterapi ilacı aldıktan sonra sağ ayaktaki morarma geçti, bu seferde sol ayakta morarmalar başladı. Ağrısı çekilmeyecek duruma geldi. Halen yürümede zorluk ve ayağında morarmalar devam ediyor.

ANKARA'DA LENFÖDEM

Merhaba hocam. Ben uzun zamandır sizi takip ediyorum. Bacağımda çözüm bulamadığım rahatsızlıklar var. Hastalarınızdaki belirtiler banada uyuyor. Size tedavi olmak istiyorum ama ben Ankara’da oturuyor ve çalışıyorum. Lenf ödem rahatsızlığı uzun suren bir tedavi süreci gerektirir mi? Size muayeneye gelsem çok sık mı gelip gitmem gerekecek acaba?

LENF ÖDEM VE KANSER

Rahim ağzı kanseri tedavimden sonra (2002 yılında) sol bacağında oluşan lenf ödemden beni kurtaracak bir tedaviniz var mı? Varsa maliyeti ne kadar? (Lymph node nakli dışında). Teşekkür ederim.

LENF ÖDEM YARASI

Merhaba Ahmet Bey. Annem yaklaşık 15 yıldır Lenf ödem hastası. Zaman zaman büyük yaralar çıkıyor, antibiyotik tedavisiyle geçirmeye çalışıyoruz. Sizce biraz iyileşme durumu var mı? Birde olursa maddi boyutunu öğrenebilir miyim?

LENF ÖDEM AMELİYATI

Merhaba hocam. Ben Lenf ödemle ilgili bilgi almak istiyorum. Ameliyatı kesin sonuç veriyor mu? Bir de tedavi sonrası hamilelikte tekrarlar mı?

LENF ÖDEM ŞİŞLİĞİ TEDAVİSİ

Hocam merhabalar. Benim küçükken geçirdiğim kazadan dolayı sağ dizim hep şiş. Menisküs yırtığı ve %25 lenf ödem olduğu söylendi. Lenf ödem tedavisi gördüm 1 ay. Masaj bandaj yapıldı hiç bir faydası olmadı. Vakum el masaj seansları aldım ağrılarım azaldı ama şiş hiç inmedi. Benim için etkili tedavi var mıdır? Sizin için de lenf ödem için gittiğim herkes dizinin şişini indiremez diyorlar. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum. Cevap verirseniz sevinirim.

LENF ÖDEM TEDAVİSİNDE BASINÇLI ÇORAP

Hocam merhaba. Annem 27 senedir sol bacağında Lenf ödem hastası. Ameliyat olabileceği 2 istasyon açık 1 istasyon diz arkası kapalı. Kullandığı bir basınç çorabı var. Lenf ödem masajı ve bandajlama önerdiler. Bazen, özellikle yazın, annemin bacağında akıntılar, hafif benekler oluşmaya başladı. Bize yardımcı olabilir misiniz hocam? Dönüş yaparsanız çok sevinirim.

LENF ÖDEM TEDAVİSİNDE UMUT

Hocam merhaba. Annemin sağ bacağında Lenf ödem var. 1992 yılında başladı ama tedavisi bulunamadı. Sizi duyduk ve bir umut doğdu bize fakat randevu nereden almamız gerekiyor acaba? Bilgilendirirseniz çok seviniriz. İyi günler dilerim.

İSTANBUL'DA LENFÖDEM

Hocam merhaba. Ben yaklaşık 1 yıl önce gelmiştim size. Lenf ödem tedavisi yapmalıyız demiştiniz. Bazı sebeplerden ve mesafeden dolayı ertelemek zorunda kaldım. Ekim ayı içerisinde de (3.denemem) tüp bebek tedavisine başladım İstanbul’da. Diyeceğim şu ki tüp bebek tedavisi süresince İstanbul’a sıkça geleceğim. Aynı zamanda Lenf ödem tedavisi de yapabilir miyiz, hamilelik olursa da tedavi olur mu? Çok uzun ve sıkıcı oldu sanırım hocam. Sizi meşgul ettiğim için şimdiden özür diliyorum.

lenfo1.png

i_varis_ve_lenfdem_sonucu_cilt_iltihab.jpg


Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.