Teşhisinin Konması Yıllarca Süren Lenfödem

Sayın hocam , merhaba. Uzun zamandır lenfödem hastasıyım. Belirli bir dönem hastanede tedavi altına alındım ve takip edildim. Orada bana masaj tekniği uyguladılar ve sonrasında lenfödem çorabı verdiler. Ben 1. evre hastasıyım. Sadece sol bacağımda bu hastalık var ve aşırı derecede şişkinlik yok. Akşam uyuduğumda sabah ayak bileklerim aynı oluyor. Bu zaman diliminde plates sporu da yaptım. Bunların dışında tanı konana kadar pek çok hastaneye gittim ve yanlış tedaviler uygulandı. İşin açıkçası kendi teşhisimi kendim koydum. Yıllarca kimse bir şey bulamadı. Gittiğim hastanedeki kalp damar doktoruna bana lenfödemle ilgili sintigrafi çeksin diye yalvardım. Doktor bana psikolojimin bozuk olduğunu söyledi . Sonrasında hastalık bende çıktı . Sorun şu ki sol bacak derimin altında bana göre biraz sertleşme olduğunu hissediyorum. Bununla ilgili uzun zamandır bir doktora gitmedim. Spor ve bası çorabı giydim sadece. Sizin bu konuda bazı tekniklerinizin olduğunu ve farklı yöntemler uyguladığınızı biraz araştırma sonucu öğrendim. Sizden bilgi almak ve yaşamımın ileriki alanında bu hastalıkta bana iyi gelecek bir tedavi uygulamasının varlığı hakkında sizin de fikirlerinizi ya da tavsiyenizi veya tedavinizi görmek amacıyla randevu almak istiyorum. Fakat numaraları arıyorum ulaşamıyorum. Konu hakkında tarafıma dönüş sağlanmasını çok rica ederim.

 

Çorabı Da Giymeyi Bıraktı
Merhabalar,
56 yaşındaki babama iki yıl önce ayağındaki şişliğin sebebi olarak varis ameliyatı olması gerek dendi, Denizli Pamukkale üniversitesi hastanesinde varis ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra bacağı kasıktan topuğa kadar aşırı şişti ve inmedi. Çorabı da giymeyi bıraktı babam. Sonra şişlik inmediği için tekrar hastaneye başvurduk ve sebebin karaciğer sirozu olduğu ortaya çıktı. Ama eski şiş halinden ameliyat olan bacağı çok daha fazla şiş kaldı şuan şişlik sadece sağ bacakta diz altında. Şişliğin sadece Karaciğer sirozundan kaynaklı olmayacağı diğer ayağının şiş olmamasından anlaşılıyor. Bazı testler yaptırdık ve en son lenfödem denildi. Babamın psikiyatrik rahatsızlıkları da var. Tedavi süreci ve maliyetiyle ilgili bili edinmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Adı Üzerinde Lenf Ödem

İyi çalışmalar hocam, yaklaşık 5-6 yıldır ekstremitelerde belirgin orta-şiddetli seviyede ödem sorunum var. Eko böbrek fonksiyon testi ve doppler normal. Bu arada 14 yıllık MS hastasıyım ve aralıklı yüksek doz (1000 mg/gün IV, 5 gün sonrasında 100 mg/gğn azalan dozlarla oral) steroid tedavileri aldım. Yazı şeklinden doktor olduğumu da anlamışsınızdır. Ödemim bazen günde 4-5 kg fark yaratabiliyor. Kendimce bulduğum çözüm Desal içmek ama o da fazla alınca hipopotasemi sorunumu derinleştiriyor (hiatal herni nedeniyle kusmalarıma bağlı hipopotasemim oluyor) kilom steroid ağır insülin direnci nedeniyle obezite seviyesinde bir yandan da onunla uğraşıyorum. Cerrahi müdahale olarak sol fibula başından iki defa dev hücreli kemik tümörü (borderline) nedeniyle opere oldum radyoterapi almadım ama iki bacaktaki şişme eşit. Tuzla steroid tedavileri sırasında vedalaştım pek aram yok ve sıvı tüketimim iyidir. Komplike bir hasta haline geldim, dahiliyeci arkadaşlarımdan lenfödem kelimesi hiç çıkmadı, yakın zamanda ürolog arkadaşım böyle olabileceğini belirtti. Ben sebebini çözemiyorum aklımda hep steroid tedavisinin yarattığı yapısal bozulmalar var. Kısaca ben çözümsüz müyüm değil miyim size danışmak istedim.

Fil Hastalığı Dedi Ama Kaçıncı Evrede Tam Bir Bilgim Yok

Hocam ayaklarda mantarda var ayakta şişlik var. Sakarya’da yaşıyorum ben burada doktorumuz var fil hastalığı dedi ama kaçıncı evrede tam bir bilgim yok. Canlı yayınınızı izledim oradan birazda bilgi edindim yardımcı olabilir misiniz?

2 Farklı Tedavi Şekli İle Kafamız Karıştı

Merhaba, annem için ulaşmak istiyorum, lenfödem hastası, son günlerde bacakta kızarıklık oluştu, gittiğimiz bir hekim tromboflebit diğer hekim dvt teşhisi koydu, 2 farklı tedavi şekli ile kafamız karıştı, bu konuda görüş alabilmek ve mümkünse doktor beyden randevu almak istiyorum, teşekkürler.

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.