LENF ÖDEM ve AYAKTA UYUŞMA

Merhabalar hocam. Sağ diz kapağının altında başlayan ve uzun süredir devam eden ağrı (dizde başlayıp kalçaya kadar olan sanki bir damar çekilmesi yahut da sinir sıkışması gibi, sağ topukta da uyuşma ve hissiyatta azalma var) nedeniyle 1 senedir hastane hastane dolaşmaktayım lakin başarılı ve tam anlamıyla sağlığıma kavuşturacak bir tedavi yolu bulamadık. Lenf ödemi ile ilgili çeşitli doktorlara bakarken size ve sizin çalışmalarınıza denk geldim. Genellikle ortopedi ve travmatoloji ya da fizik tedavi ilgileniyor lakin sizin bunun kalp damar rahatsızlığının bir neticesi veya sebebi olduğu yönündeki çalışmalarınızı okudum ve size de başvurmak istedim. Malum pandemi durumu nedeniyle randevuyu ancak 22 temmuz tarihine alabildim. Bu da gayet ileri bir tarih bu nedenle sekreterinizden mail adresinizi istedim ve randevu tarihine kadar olacak süre zarfında önereceğiniz bir tedavi/egzersiz veyahut ilaç olacak mı diye, bu hastalık için nasıl ve ne gibi bir tedavi uygulaması gerekiyor. Bunlar hakkında bir fikir edinmek istedim.
Rahatsızlığım ile ilgili tüm tanı/rapor ve sonuçları ve kullandığım ilacı (yine bu rahatsızlık için düzenli olarak kullanmam tembih edildi) bir ek halinde maile ekliyorum. İyi çalışmalar, sağlıklı günler dilerim.

Ama Mümkünmüş Geçmezmiş Yapıymış Oluşurmuş


Merhaba, ben obezite ameliyatı sonrası bir bacak germe ameliyatı yaşadım ancak dizim eskisinden daha da beter bir durumda, estetik cerrahı lenf ödem olduğunu söyledi. Ama mümkünmüş geçmezmiş yapıymış oluşurmuş falan filan. Doktorun bir görmesi için, lenf ödem mi değil mi aslında onu öğrenmek için görüşmek istiyorum mümkünse.

 

Kol Şişmesi


İyi günler ben Eskişehir’de ikamet ediyorum. 41 yaşındayım ve meme kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat diyorlar tamamı alınmayacak erken teşhis. Ameliyat kemoterapi radyoterapi falan bunlardan korkmuyorum ama sonrasında kol şişmesi beni epey üzecek. Bu konuyla ilgili araştırma yaparken sizi buldum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Karıncalanma Ve Uyuşmayla Uyandım


Merhaba,
Yaklaşık 2019 Temmuzda bacağımda ağrı yaşamaya başladım. Öncesinde normalden çok fazla yürüdüğüm için olduğunu düşündüm ama bu ağrı uzun süre geçmedi ve çok ağrıdığı bir gün sağ bacağıma göre hafif dizden aşağı arka kısmının şiş olduğunu fark ettim ve Ağustos 2019 da kardiyolojiye gittim. Muayene, ekg, eko ve doppler çekimi yapıldı sonucunda kardiyolojik veya damarla alakalı bir şey olmadığı söylendi. Sonrasında Aralık 2019 da beyin ve sinir cerrahisine gittim. L4 VE L5 bölgemde fıtık ve hafif kanalda daralma vardı (2018 Şubat itibariyle tanı konuldu) Bel ile alakalı olmadığı söylendi ve fizik tedavi ile emg çekimine yönlendirildim. EMG çekimi yumuşak doku ultrasyonu ve MR çekildi sonuç olarak bacak ağrıma sebep bir şey çıkmadı. Daha sonra ortopediye gittim ama branşı olmadığı söylenildi ve ölçme yapıldığında sağ bacağıma göre şiş ağrılı sol bacağımda 1 cm’lik fark olduğu söylendi. Grip olduğumda gittiğim bir dâhiliye doktoru ise tam net bir şey diyememekle birlikte lenflerle alakalı olabilir dedi.
Uzun süre gözlemledim yol yürüdüğümde ağrı artıyor, fakat tüm gün oturarak çalıştığım için hareketsiz kaldığımda da artıyor. Çok şiddetli ağrıdığında dayanma hissi oluşuyor ve o hafif şişlik hep var, bazen özellikle ayakta durduğumda çok daha fazla şişlik oluyor böyle ödem gibi diyebilirim. Yaklaşık 3 hafta önce bir dâhiliyeye gittim tekrardan sırt ağrısı şikâyetimde vardı gittiğimde. RF 20, Sedimantasyon 1. Saat 36, Sedimantasyon 2. Saat 51, Protein elektroforezi normal, ANA düşük titrede pozitif 1:80, immün elektroforezi de normal çıktı. Verilen ilaçlar: daflon, colchicum dispert, ecopirin. İlaçlardan bir hafta sonra sırt ağrım geçti ama bacak ağrımda hiçbir iyileşme söz konusu değil. Varis çorabı giydim 3-4 gün biraz rahatlıyor sandım ama değişen bir şey olmadı. Son bir haftadır, komple kalçama kadar ağrı vuruyor ve dün sabah bacağımda karıncalanma ve uyuşmayla uyandım. Kan vitamin değerlerim normal, kendimi bildim bileli halsizlik bitkinlik çabuk yorulma vardır. Ama spor yapmama sürekli oturarak çalışma fiziksel aktivite olmamasının etkisi vardır diye düşünüyorum halsizliğimde. Yaşam kalitem bozuldu, sürekli ağrı çekiyorum lütfen yardımcı olur musunuz bana?
İyi çalışmalar dilerim.

Karın İçi Lenf Bezleri


Öncelikle bu konuda bize yardımcı olacağınızı ümit ederek yazıyorum. Annem 10 yıl önce rahim ağzı kanseri ameliyatı oldu. Karın içi lenf bezleri de alındı. Bu süre içinde artarak yürüme zorluğu ve sıkça düşmeler yaşamaya başladı. Konsantrasyon bozukluğu, sol tarafta gerginlik ve hareket kaybı artarak devam ediyor. Bu durumun tedavisi var mı? Bilgi verebilir misiniz? Minnettar kalırız. Teşekkürler.

SİNOVAC Aşısı Olabilir Mi


Hocam merhaba,
Annem 5 yıl önce sağ sol bacak ve kollar göbek kısmı olarak lenfödem teşhisi koyuldu. Bilindiği üzere doktorlar bu konuda yapacak bir şey yok deyip ya gönderdi ya da annem yoruldu. Biraz hacamat ve sülük tedavisi oldu biraz rahatladı. Ancak salgın sebebiyle evden pek çıkarmıyoruz yaş 55 kilo 125 boy 160 astım tansiyon rahatsızlıkları ve bir ayakta başparmak tırnak batması iltihabı var. 1 yıldır ama kimse müdahale etmek istemiyor. Şimdi asıl soru annem SİNOVAC aşısı olabilir mi. Şimdiden kıymetli cevabınız için teşekkür ederim.

İzi Çıkıyor Ve Göçük Oluşuyordu

Kız arkadaşım deri aldırma ameliyatına girdi ve ameliyattan 2-3 ay sonra sol bacağı ve sol kolunda ödem belirdi. Ayakta kaldıkça şişiyor ama ayağın yukarı diktikçe şişliği bir nebze olsun iniyor. Ultrasonda damarlarla ilgili herhangi bir sıkıntı çıkmadı, idrar tahlili de normal çıktı. Bir gün bot giyerek dışarı çıktı ve kendini yordu o gün ayağına bastırınca parmak izi çıkıyor ve göçük oluşuyordu. Şimdi ayağı hafif şiş halde rengi normal duruyor ve ayakta kalınca biraz ağrıyor. Fil hastalığına yakalandığını düşünüyoruz. Çok endişeliyiz sizin sitenizi gördüm ve bu alanda bilgili olduğunuzu gördüm lütfen bize yardımcı olur musunuz çok korkuyoruz.

Devam Eder İken Size Denk Geldik


Hocam merhabalar,
Hayırlı günler 28 aylık oğlumun doğuştan sağ ve sol ayaküstlerinde ve ayak bilek kısmında şişlik var, çeşitli doktorlara ve hastanelere muayene olduk fakat net bir cevap maalesef alamadık. Oğlumun rahatsızlığına lenf ödem denildi fakat yaşı küçük olması ve şuan için aciliyet gerektiren bir durumunun olmadığı söylenerek herhangi bir tedaviye başlayamadık. İnternetten araştırmaya devam eder iken size denk geldik, oğlumun muayenesi için sizinle nasıl irtibat kurabiliriz, yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hayırlı ramazanlar.

LİPO-LENF ÖDEM

Merhaba Ahmet bey. Ben Lipo- lenf ödem hastasıyım. Bu konuda ne yapabilirim? Aslında Ankara’da bütün üniversite hastanelerine gittim, ameliyat dediler. Devlette karşılamadığı için kaldı. Özelde malum gücüm yetmediği için ertelemek zorunda kaldım. Siz nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? Bana bilgi verirseniz sevinirim.

LENF OZONU TEDAVİSİ

Hocam merhabalar. Ben 23 yaşındayım. 3 sene önce ayak bileğimde şişme şikayeti ile hastaneye başvurdum. Yapılan tetkikler sonucu bir şey çıkmazdı ve doğru tanı konulamadı. Dengeli basmadığım için tabanlık kullanımı önerildi. Ozon tedavisi önerildi ancak onu kabul etmedim. 1 yıl tabanlık kullandım ama bu süreç sonunda bir sabah ayağımda bir acı ile uyandım. Sanki gece farkında olmadan bir yere çarpmışım gibi. Ayağım önceki akşamın tam 2 katıydı. Normalde bileğimde olan şişlik tamamen ayağıma yayılmış olarak uyandım. Hemen hastaneye başvurdum. Birkaç aylık bir süre sonunda kalp damar bölümünden bir hocam sintigrafi çektirmemi söyledi ve bunun sonucunda lenf ödem tanısı kondu. Hemen masaj bandaj uygulamasına başladık. 30 gün sonunda basınçlı özel çorap yaptırdım ve 1 yıl onu kullandım. Yeniden masaj bandaj uygulamasına başladım. Fakat korona virüs sebebi ile tedaviyi 4 gün sonra durdurdum. Şu an çorabımın basıncı azaldığı için kendim bandaj yapıyorum her gün düzenli olarak. Ve sizin tedavi yöntemlerinizi dinliyorum okuyorum. Anladığım kadarıyla da bu işin bir tedavisi var ve ben de diğer lenf ödem hastaları gibi bandaj ve çorap olmadan istediğim ayakkabıyı giymek istiyorum. Tedavi yöntemleriniz diğer illerde ne zaman ve nerelerde uygulamaya konulacak? Konya'da yaşıyorum ve İstanbul'da tedavi almam şu an için mümkün değil. Önerebileceğiniz sizin yöntemlerinizle tedavi olabileceğim bir yer var mı?

Yardımcı Olun Çok Zor Durumda Anne Ve Baba Perişanlar

Merhaba hocam,
Kardeşimin henüz 6 aylık oğlunda yaklaşık 3 aydır ayağının bir tanesinde üst kısmında şişlik meydana geldi. Birkaç defa doktora götürdü bilinemedi takip denildi kendisi de doktor olan kardeşim lenfödemden şüpheleniyor, şu anda ayağından kaynaklı enfeksiyon gelişti vücudunda ateşlendi hastanede yatıyor günlerdir. Sizin bütün videolarınızı izledim kardeşimde sizi aramış ama randevu çok geç veriliyormuş, lütfen hocam randevu için yardımcı olun çok zor durumda anne ve baba perişanlar lütfen rica ediyorum hemen alın.

HAMİLELİKTE ÖDEM

Merhaba. Ben yedi aylık hamileyim. Hamileliğimin 6. ayından itibaren yürüme zorluğu çekiyorum. Geçtiğimiz bir aylık süreçte sadece yürüdüğümde ayaklarım ağrıyordu. Ağrıyan yer her gün değişiklik gösteriyordu. Topallamama sebep olan ağrı ve kasılmalarım vardı. Birkaç gündür düzenli ve hafif derecede sağ ayak bileğimde ağrı ve sızı var. Yürüdüğümde ise ağrı artıyor. Bir hafta öncesinde yürüyüş yapmayı denedim ve sağ bileğim şişti, şişlik büyük ölçüde indi fakat hala hafif bir şişlik ve ağrı var. Ne yapabilirim? Lenf ödem olmuş olabilir miyim? Tedavi için doğum sonrası mı uygun yoksa şu anda tedavi olabilir miyim? Bilgi ve randevu almak istiyorum, şimdiden çok teşekkür ederim.

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.