VÜCUT ŞİŞLİĞİ

Merhaba Ahmet Bey, babam yaklaşık bir yıldır lenfödem hastası. Bir çok hastaneye ve doktora başvurmamıza rağmen hiçbir çözüme ulaşamadık. Günden güne hastalığı daha da ilerliyor. Ayağından başladı, göğüs kısmına kadar ulaştı. Bedenen kilosu vardı ama bu hastalıktan sonra kolları ve yüzü gitgide zayıflarken vücudu şişmeye devam ediyor. Size ulaşabileceğimiz bir numara, ya da kliniğiniz, görev aldığınız bir yer var mı? Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler.

LENFOSİNTİGRAFİ

Ben 1 yıl önce her iki kalçadan protez ameliyatı oldum. Sol bacak 2.5 cm uzatıldı. Sağ bacak femur başı değişti. Oturur vaziyette yarım saat veya bir saat durdurduğumda ayaklarım ve bileklerim balon gibi şişiyor. Yattığımda sabaha düzeliyor. Özellikle sıcağa maruz kaldığımda hızlı bir şekilde şişiyor ayakkabım olmuyor. Kalp damar cerrahına muayene oldum lenfödem den şüphelendi. Lenfosintigrafi istedi. Sizin yeriniz nerede. Ben İstanbul Tuzla’da oturuyorum. Doppler çektirmek ve gerekirse tedavi olmak istiyorum.

Halk Tabiri Olarak Fil Hastalığı Var

Hocam sizleri rahatsız ettim Diyarbakır’dan yazıyorum halk tabiri olarak fil hastalığı var annemiz de ona yardımcı olmak istiyorum. Bunun için size resimlerini atsam uygun görürseniz randevu almak istiyorum iyi çalışmalar.

 

Kol Şişmesi
İyi günler ben Eskişehir’de ikamet ediyorum. 41 yaşındayım ve meme kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat diyorlar tamamı alınmayacak erken teşhis. Ameliyat kemoterapi radyoterapi falan bunlardan korkmuyorum ama sonrasında kol şişmesi beni epey üzecek. Bu konuyla ilgili araştırma yaparken sizi buldum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Karıncalanma Ve Uyuşmayla Uyandım
Merhaba,
Yaklaşık 2019 Temmuzda bacağımda ağrı yaşamaya başladım. Öncesinde normalden çok fazla yürüdüğüm için olduğunu düşündüm ama bu ağrı uzun süre geçmedi ve çok ağrıdığı bir gün sağ bacağıma göre hafif dizden aşağı arka kısmının şiş olduğunu fark ettim ve Ağustos 2019 da kardiyolojiye gittim. Muayene, ekg, eko ve doppler çekimi yapıldı sonucunda kardiyolojik veya damarla alakalı bir şey olmadığı söylendi. Sonrasında Aralık 2019 da beyin ve sinir cerrahisine gittim. L4 VE L5 bölgemde fıtık ve hafif kanalda daralma vardı (2018 Şubat itibariyle tanı konuldu) Bel ile alakalı olmadığı söylendi ve fizik tedavi ile emg çekimine yönlendirildim. EMG çekimi yumuşak doku ultrasyonu ve MR çekildi sonuç olarak bacak ağrıma sebep bir şey çıkmadı. Daha sonra ortopediye gittim ama branşı olmadığı söylenildi ve ölçme yapıldığında sağ bacağıma göre şiş ağrılı sol bacağımda 1 cm’lik fark olduğu söylendi. Grip olduğumda gittiğim bir dâhiliye doktoru ise tam net bir şey diyememekle birlikte lenflerle alakalı olabilir dedi.
Uzun süre gözlemledim yol yürüdüğümde ağrı artıyor, fakat tüm gün oturarak çalıştığım için hareketsiz kaldığımda da artıyor. Çok şiddetli ağrıdığında dayanma hissi oluşuyor ve o hafif şişlik hep var, bazen özellikle ayakta durduğumda çok daha fazla şişlik oluyor böyle ödem gibi diyebilirim. Yaklaşık 3 hafta önce bir dâhiliyeye gittim tekrardan sırt ağrısı şikâyetimde vardı gittiğimde. RF 20, Sedimantasyon 1. Saat 36, Sedimantasyon 2. Saat 51, Protein elektroforezi normal, ANA düşük titrede pozitif 1:80, immün elektroforezi de normal çıktı. Verilen ilaçlar: daflon, colchicum dispert, ecopirin. İlaçlardan bir hafta sonra sırt ağrım geçti ama bacak ağrımda hiçbir iyileşme söz konusu değil. Varis çorabı giydim 3-4 gün biraz rahatlıyor sandım ama değişen bir şey olmadı. Son bir haftadır, komple kalçama kadar ağrı vuruyor ve dün sabah bacağımda karıncalanma ve uyuşmayla uyandım. Kan vitamin değerlerim normal, kendimi bildim bileli halsizlik bitkinlik çabuk yorulma vardır. Ama spor yapmama sürekli oturarak çalışma fiziksel aktivite olmamasının etkisi vardır diye düşünüyorum halsizliğimde. Yaşam kalitem bozuldu, sürekli ağrı çekiyorum lütfen yardımcı olur musunuz bana?
İyi çalışmalar dilerim.

Karın İçi Lenf Bezleri
Öncelikle bu konuda bize yardımcı olacağınızı ümit ederek yazıyorum. Annem 10 yıl önce rahim ağzı kanseri ameliyatı oldu. Karın içi lenf bezleri de alındı. Bu süre içinde artarak yürüme zorluğu ve sıkça düşmeler yaşamaya başladı. Konsantrasyon bozukluğu, sol tarafta gerginlik ve hareket kaybı artarak devam ediyor. Bu durumun tedavisi var mı? Bilgi verebilir misiniz? Minnettar kalırız. Teşekkürler.

SİNOVAC Aşısı Olabilir Mi
Hocam merhaba,
Annem 5 yıl önce sağ sol bacak ve kollar göbek kısmı olarak lenfödem teşhisi koyuldu. Bilindiği üzere doktorlar bu konuda yapacak bir şey yok deyip ya gönderdi ya da annem yoruldu. Biraz hacamat ve sülük tedavisi oldu biraz rahatladı. Ancak salgın sebebiyle evden pek çıkarmıyoruz yaş 55 kilo 125 boy 160 astım tansiyon rahatsızlıkları ve bir ayakta başparmak tırnak batması iltihabı var. 1 yıldır ama kimse müdahale etmek istemiyor. Şimdi asıl soru annem SİNOVAC aşısı olabilir mi. Şimdiden kıymetli cevabınız için teşekkür ederim.

İzi Çıkıyor Ve Göçük Oluşuyordu

Kız arkadaşım deri aldırma ameliyatına girdi ve ameliyattan 2-3 ay sonra sol bacağı ve sol kolunda ödem belirdi. Ayakta kaldıkça şişiyor ama ayağın yukarı diktikçe şişliği bir nebze olsun iniyor. Ultrasonda damarlarla ilgili herhangi bir sıkıntı çıkmadı, idrar tahlili de normal çıktı. Bir gün bot giyerek dışarı çıktı ve kendini yordu o gün ayağına bastırınca parmak izi çıkıyor ve göçük oluşuyordu. Şimdi ayağı hafif şiş halde rengi normal duruyor ve ayakta kalınca biraz ağrıyor. Fil hastalığına yakalandığını düşünüyoruz. Çok endişeliyiz sizin sitenizi gördüm ve bu alanda bilgili olduğunuzu gördüm lütfen bize yardımcı olur musunuz çok korkuyoruz.

Devam Eder İken Size Denk Geldik
Hocam merhabalar,
Hayırlı günler 28 aylık oğlumun doğuştan sağ ve sol ayaküstlerinde ve ayak bilek kısmında şişlik var, çeşitli doktorlara ve hastanelere muayene olduk fakat net bir cevap maalesef alamadık. Oğlumun rahatsızlığına lenf ödem denildi fakat yaşı küçük olması ve şuan için aciliyet gerektiren bir durumunun olmadığı söylenerek herhangi bir tedaviye başlayamadık. İnternetten araştırmaya devam eder iken size denk geldik, oğlumun muayenesi için sizinle nasıl irtibat kurabiliriz, yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hayırlı ramazanlar.

KASIKTA ŞİŞLİK

20 yaşında doğuştan sağ bacakta ve kasıkta belirgin şişlik bir çok yöntem (ameliyat varis çorabı, bandaj, masaj) denememe rağmen kalıcı bir çözüm bulamadım. İnternetten araştırmamdan sonra bütün oklar sizi gösterdi. Sizinle görüşmek, eğer bir tedavi yönteminiz varsa uygulamak istiyorum telefon üzerinden ulaşamadım size lütfen mesajıma yanıt verebilir misiniz?

ALT BACAKTA LENFÖDEM VE ÜST BACAKTA LİPODEM

Ben Almanya’da yaşıyorum. 2016 da saygı değer hocamın tanısı üzerine lenf tedavisi başladı. 2018 de bir kaç ay önce Földi hastanesinde 4 hafta lenf ödem tedavisi gördüm. Bacaklarımda tek lenf ödem olduğunu söylediler, üst baldırlarda lipödem olduğunu söylediler. Size çok gelmek istiyorum ama kronik hasta bir kızım olduğu için ve şimdi de virüs nedeniyle gelme imkanım olmadığı için size bir şey sormak istiyorum. Sizin bir konuşmanızda “lipödemi olan varis çorabı giymemeli” söylediniz ama bana tayt ve çorap verdiler .
Lenf masajı ve kompresyonla kapatıyorum, sizin bana tavsiyeniz nedir acaba?

AYAKTA ŞİŞLİK

Hocam merhaba. Benim size ulaşmam lazım. Çünkü benim ikizlerimin doğumundan kalma sol ayağımda şişlik oluştu. Kasığımdan kırmızı damar şeklinde ve ayağıma kadar indi. Çeşitli iğneler yaptılar ama şişlik inmedi. On altı yıldır çekiyorum. Sizi izledim. Eğer uygun olursa size tedavi olmak istiyorum.

ŞİŞ KAŞINTI VE AĞRI

Annemin ayağında lenf ödem var. Ayağı şiş kaşıntı ve ağrı oldu. 2 yıl önce bandajlama ile tedavi gördü ve basınçlı çorap kullanıyor ama olmadı. Tedavi sırasında hafifi incelme oldu ama sonrasında bir faydası olmadı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Varis ameliyatından sonra gelişti lenf ödem. Tabi tanı yıllar sonra kondu. Teşekkür ederim, saygılarımla.

BACAK BANDAJI

Annemin 49 senedir bacak lenf damarlarında problem var. Tahmin edeceğiniz gibi özellikle ilk yıllarda hiç bir tanı konulamamış, romatizma ilaçları, penisilin iğneleri ve bir sürü yanlış tedavi. Romatizma, yılancık benzer teşhisler. İstanbul’da gidilmeyen hastane, doktor kalmamış. Hastanelerde haftalarca yatarak tedavi adıyla incelemeler yapılmış. Fakat sonuç bir bacak ile başlayan hastalık diğer ikinci bacağa sirayet etmiş. Önceleri dize kadar olan rahatsızlık üst bacağa sıçramış. En son bandaj tedavisi uygulandı. Bandaj yapıldığı sürece şişler indi fakat bandaj bırakıldığında sonuç aynı. Bugün artık kalça ve beli de kapsayan asla inmeyen şiş bir vücut, sürekli ağrılar ve o şiş bacağı taşıyamayan sendeleyen yürümekte zorlanan bir vücut. Artık bacak şişliğinin çaresinin olmadığını kabullenmiş olan annem, son dönemde kronikleşen, uyutmayan kalça ve bacak ağrılarına dayanamıyor. Numune hastanesinden fizik tedavi sırası bekliyor belki biraz ağrıları hafifler diye. Size sorum bacak şişlikleri geçmese bile, en azından ağrılarının hafiflemesi, yaşamını çok kısıtlamadan hareket edebilmesi mümkün müdür? Hangi hastanede muayeneniz mevcut? Muayeneniz özel olsa bile tanı ve tedavi sırasında sgk kullanmak mümkün müdür? Yardımcı olursanız sevinirim, çocukluğumdan beri annemi hastanelere taşıyorum, biraz olsun yaşam kalitesi yükselsin istiyorum. Teşekkürler.

Damar Kaynaklı Değil… ya Nedir?

Merhaba,
Sağ Kalçadan diz arkasına kadar olan hatta küntlük ve ağırlık hissediyorum. Daha önce bu kadar değildi ama diz arkasındaki ağrı ve küntlük nedeni ile aksayarak yürüyorum. Bel için profesöre gittim bunun kas ağrısı olabileceğini iletti. Damar İçin doktora gittim ayaklarımı bir makina ile dinleyip bunun damardan kaynaklandığını düşünmediğini iletti. Doppler çektirmem için randevu aldırdı.
Geçmişte lenften dolayı ayak şişmem olmuştu geçmiş yıllarda o nedenle yine lenf ile ilgili olabileceğini düşündüm. Randevu ücreti, hangi sigortaların geçerli olduğu ile ilgili bilgi rica ediyorum.

KALP DAMAR POLİKLİNİĞİ

Şikayetlerim yaklaşık 10 senedir var gitmediğim doktor kalmadı. Özellikle kalp damar polikliniği olarak ama söyledikleri hem aynı şey bana bir tedavi önermiyorlar. Doxium içeceksin ve varis çorabı giyeceksin ama bacaklarım günden güne daha çok şişmeye başladı. Ben işin görsel kısmını bıraktım sağlığıma kavuşmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

TENDİNİT Mİ, LENFÖDEM Mİ?

Ben iş dolayısıyla Tanzanya'da yaşıyorum. Bu sebeple size gelip muayene olamıyorum. O yüzden yazmak, danışmak istedim. İlk iznimde mutlaka yanınıza gelmek tüm tetkiklerimi sizinle paylaşmak varsa bir çaresi derman bulmak isterim. Ancak şu an gelemediğim için ve psikolojik olarak 1 aydır bu şişlikten dolayı biraz olumsuz etkilendiğim için hemen size yazmak istedim. Mevzu şu hocam, 3 yıl önce sağ overimde 20cm boyutunda dermoid kist tespit edildi ve ameliyat oldum. Ameliyat esnasında lenf dokularımında bir kısmının alındığını söylediler. Biyopsi sonucumda lenflerimle ilgili notlarda "Reaksiyoner lenf nodları 29 adet. Paraaortik, bilateral eksternal iliyak ve sağ obturator lenf nodları, lenf nodu diseksiyonu" yazıyor. Yani burada 29 adet lenf nodum alınmış anlamına mı geliyor bilmiyorum. Her neyse ameliyatımın üzerinden 3 yıl geçti. Bu 3 yıl içerisinde ayak bileğim 1 sene önce palet kullandığım için 1 kere şişti. Onun dışında ayak bileğimde bir şişlik olmadı. Sadece regl dönemim yaklaştığında kasığımda 2 küçük ceviz büyüklüğünde şişlik oluyordu ve regl bitince o da geçiyordu. Fakat 1 ay kadar önce ben yine palet kullandım ve ayak bileğim yine şişti. Bu kez öyle bir ağrı var ki ayak bileğimden başlayıp, baldırımın iç kısmından kasığıma kadar uzanan bir ağrı. Birisi ayağıma dokununca bastırınca ağrıdan gözlerimden yaşlar geliyor. Normalde acıya çok dayanıklıyımdır, uyuşturucu iğne olmadan dolgu yaptırırım sesim çıkmaz ama bu ağrıya dayanamıyorum. Bunun üzerine Tanzanya’daki hastanede doppler yaptırdım. Temiz çıktı damarlarımda sorun yok, ayağımda kaşıntı yok, kızarıklık yok, ısı değişimi yok, sadece ödem ve belli bir hatta ağrı var. Hatta diyelim ki pantolon giyiyorum sanki yukarı doğru içeriden bişi yukarı doğru çekiyor gibi ağrıyor. Sanki dirseğini vurunca uyuşan bir ağrı olur ve kısa sürer sanki onun gibi ağrıyor. Ortopediste gittim mr çektirdim yine temiz çıktı. Tendinit olabilir dedi doktor, Advil tarzı bir ilaç verdi. Lenfödem için gittim fizyoterapist lenfödemde ağrı olmaz dedi. Lenfödem olsanız ameliyattan hemen sonra tüm bacağınız şişerdi dendi. Yani anlayacağınız hocam ben lenfödem miyim değil miyim, başka bir derdim mi var ben anlamadım. Sizin görüşünüzü almak istedim. Biliyorum direkt muayene etmeniz gerekir böyle maille bir tanı koyma şansınız yoktur ama en azından beni yönlendirebilirsiniz diye umuyorum.

ETLERİMDE ACI

Ahmet bey benim sol bacağım ve sağ bacağım baldır bölgesinden ayak bölgesine uzanan bir huzursuzluk var, ağrı var. Böyle ayağı parçalamak istiyorum acı gitsin diye sürekli aklıma oluyor sürekli kafamda oluyor. Bir de bende gece gündüz fark etmez otururken falan bacak sallama var acaba dediğiniz gibi bende de hücreler dışkılarını yukarı çıkaramadıklarından mı oluyor? Bacaklarımda şişlik falan yok, normaller.

KİNCİ BİR GÖRÜŞ İSTİYORUM

Internette dolaşır ve lenfödem hastalığı hakkında okurken sizin sayfanıza rastladım ve en iyi bilgileri veren sayfa olduğunu düşündüğümden başvurmak istiyorum. Hangi şehirdesiniz tam olarak? Ben daha önce 1 kez liposuction ameliyatı oldum ve reçeteli düzenli olarak elle sen drenaj masajı yaptırıyorum. Yine de doktorum bacaklarımın ön ve arkasından 2 kez ve bacak iç kısmından da 1 kez daha ameliyat olmadan iyi bir sonuç alamayacağımızı söyledi. Başka bir doktora daha görünmek ve fikir almak istiyorum.

LİPO LENFÖDEM

Annem, 40 senedir bir bacağında, 5 senedir de diğer bacağında şişlik var. Kan tahlilleri yapıldı, lenfosintigrafi çekildi. En son, Ankara ... hastanesinde, lipolenfödem teşhisi konuldu. Önce Liposuction yapılması, sonra lenfödem tedavisinin yapılması gerektiği söylendi. Ankara ... hastanesindeki doktor ise Liposuction yapılmasının lenf kanallarına zarar vereceğini, mikrocerrahi uzmanına gidilmesi gerektiğini söyledi ve nihayi tedavinin mümkün olmadığını söyledi. Annemin sizin tarafınızdan muayene olmasını ve tedavisinin yapılmasını isterim.

AYAĞA DARBE

Lenfödem hastalığı başlangıç seviyesindeyim. Sağ bacağım kaval kemiğimin orası iki gün önce ateş ve titremeyle şişti ve kıpkırmızı oldukça büyük bir alan. Geçtiğimiz Ramazan ayında halı saha maçında bacağıma darbe almıştım, yüzülmüştü. Yaklaşık iki hafta sonra da bacağımda kaval kemiğimin orda yine şişlik ödem oluşmuştu ama kızarıklık olmamıştı. Tahlillerim yapıldı sizle tedavime başlamak istiyorum.

ANKARA’DAN

Annem 1955 doğumlu,2006 yılında Rectum CA tanısı kondu ve ameliyatı yapıldı. 2011 yılında da Kolostomi torbası takıldı (daimi olarak). Bütün gereken tedaviler yapıldı ve sürekli olarak da kontrollere gitmektedir. Ancak 2019 Temmuz ayından bu yana önce ayakları ve ilerleyen süreçte tüm bacakları şişmeye başladı. Bu şişlik göğüs altına kadar ulaştı. En sonunda Ankara ... Hastanesinde yapılan inceleme sonucunda Lenfödem tanısı konuldu. Saygı değer hocam bu işin ehli sizsiniz. Bu durumda annem için tedavi uygun görür müsünüz? Bu işlemlerin süresi tahminen ne kadar sürer ve maliyeti ne kadar olur? Bu konuda bana yardımcı olursanız size duacı ve minnettar olurum. Çok derin selam ve saygılarımla.

AŞIRI KİLOLU LENFÖDEM HASTASI

Hocam merhaba ben 39 yaşında lenf ödem hastasıyım. Yaklaşık 200 kilonun üstündeyim hocam ben 7 ay önce doğum yaptım. Doğumdan sonra karnımın sağ tarafında ayağımdaki gibi bir şişlik oluştu. Hocam oda hastalığıma bağlı bir şey midir? Bana yardımcı olabilir misiniz çok zor durumdayım. Allah rızası için cevap yazabilir misiniz ne yapmam gerektiği için.

AYAKKABI SIKIYOR

Sağ ayağımda şişlik bulunmakta. Ayağıma ayakkabı olmuyor ayak ağrım oldukça fazla. 39 yaşındayım. Oturarak çalışıyorum. Gittiğim kalp damar cerrahları venöz yetmezlik dediler, varis çorabi ve daflon tedavisi verdiler. Kimi dr. ise lazer varis ameliyatı kimi yapıştırma yöntemi. Bu durumu ben yıllardır çekiyorum artık son noktadayım. Sağ ayak bileğim şiş zaten 41.5 olan ayakkabılarım daha büyüğü yok. Ankara’dayım. Bot giyemiyorum, fermuarları açık hep. Lütfen acilen yardımcı olun.

VARİS VE LENFÖDEM

Merhaba benim uzun yıllar varis problemim var ve şu anda sol bacağımda ki şişlikler çoğaldı ve bir doktora başvurdum. Sintigrafi çekildi ve venoze bağlı olarak lenfödemin de olduğu söylendi. Bacağındaki şişlikler pantolondan da çok fazla belli oluyor. Bu beni rahatsız ediyor. İnternetten araştırdığımda sizin isminizi gördüm ve bu işle ilgili uzmansınız. Sizinle iletişime geçmek yerinizi ve muayene ücretinizi öğrenmek istiyorum.

LENFÖDEM LAZER EPİLASYON

Sol bacağımda 1-3 cm farkla Lenfödem var. Lazer epilasyona 2019 Mart'ta başladım 4 seans bitti 4 seans kaldı. Hangisiyle devam etmem "diğerine göre" daha güvenli olur? Buz lazer mi? Alex mi? (4 seansta Buz lazer yapıldı. Olumsuz bir durum olmadı. Ama Alex ile devam etsem bahsettiğiniz kıl kökü iltihaplanması ihtimali için daha mı riskli bir durum?)

AVRUPA’DA YAŞIYORUM

Hocam 2 aydır sağ bacağımda manasız bir şişlik var ve ayak bileğimde dolgunluk hissi, hafif ağrı. Tam iner gibi oluyor ama eski haline geri dönüyor. Sol bacağım ince uzun duruyor ama sağ bacağım bariz bir şekilde kocaman burada doktorlar teşhis edemediler. Avrupa’dayım. Sizden nasıl randevu alabilirim, teşhis ve tedavi süresi nedir? Saygı ve sevgilerimle Çok teşekkürler.

Hocam Var Mı Bu Bizim Derdimizin Dermanı

Merhaba hocam, nasılsınız eşimin 07.04.2020 tarihinde sağ memesinden 2 cm tümör alında ve sağ kolundaki 11 tane lenf bezlerini aldılar. Bundan dolayı kolda şişlik oldu, 1 ay fizik tedaviye gitti normale dönmesini az kalmıştı. Kemoterapi aldı ve sonrasında 17.11.2020 de meme boşaltılarak slikon takıldı, ameliyatından sonra 28 seans radyoterapi gördü tedaviden sonra sağ elinin üzeri bilek kola doğru şişmeye başladı. Sanırım tedavi edilebilen bir durum herhalde, sizin yazılarınızı nette videolarını konuşmalarınızı dinledim. Hocam var mı bu bizim derdimizin dermanı yardımcı olur musunuz?

Nerden Başlayacağımı Bilmiyorum

Annem 55 yaşında, bacaklarında ayaklarında ve kollarında yarayla beraber aşırı şişlik mevcut. Devlet hastanelerinde hiçbir sonuç alınamadı, taki kendi başıma internetten araştırmaya başlayana kadar. Makalelerinizi, hasta yorumlarını okudukça anladım ki hastalığın lenfödem, lipödem vs. Olduğunu. Belki çok fazla ilerlemiş olabilir, belki geç kalmış olabiliriz ama yeni farkına vardım böyle bir hastalığın olduğunu. Araştırırken size denk geldim. Nerden başlayacağımı bilmiyorum. Lütfen yardımınızı istiyorum.

Bacaklarının Kendine Çok Ağır Geldiğini Söylemesi

Oğlum 14 yaşında, genetik olarak lenf ödem hastası ve pda hastası. Lenf ödemi yeni belirti göstermeye başladı ve hasta yorumlarınızda tedavi olan kişiler gördüm. Sizinle görüşmek ve oğlumu tedavi ettirmek istiyorum. Henüz yeni başladı, sadece fiziksel olarak belirtileri var. Henüz kılcal damarlarda morluk gibi çok belirginlik, ayağın iç kısmında ve ayak bileğinde ve bacaklarında şişme ayrıca bacaklarının kendine çok ağır geldiğini söylemesi. Ben varis çorabı ile önlem almaya çalışıyorum ama ilaç bile vermedi Doktor. Size ulaşmak ve oğlumu getirmek istiyorum yanınıza.

Tedavisi Yok Dediler

İyi günler, Kalp damar doktoruna gittim lenf ödem var dediler. Tedavisi yok dediler, internet üzerinden sizin videonuzu izledim ve randevu almak istiyorum. Randevu için telefon numaranızı aradım, ulaşamadım ilgilenirseniz memnun olurum.

MANTAR

Merhaba, 88 yaşında olan dedem yaklaşık 3-4 ay önce bacağında (bilek) şikayetleri üzerine kalp damar doktoruna götürmüş bulunmaktayım ( özel hastane). İlaç ( antibiyotik) tedavisine yanıt vermediği için enfeksiyon bölümüne yönlendirdi doktorumuz fakat yine ilaç (antibiyotik) tedavisine yanıt vermediğinden iki kere hastaneye yatırıldı enfeksiyon 119’dan 39’a düştüğü anda taburcu edildi ve ilaç tedavisi başlatıldı tekrar yanıt vermeyince o şekilde kaldı. 1 ay önce yaralar çıktı. Cildiyeciye götürdüm ve yaraları merhem ile iyileşti bu süreçte diyet uyguladım ve şekeri tamamen kestim. Tedavi edilmesi için elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum çünkü bacağı hala şiş, sert ve kırmızı bir renkte. Şişen ayağında mantar ve tırnak deformasyonu var. Mantarı tedavi edildi ama tekrar geri geldi. Sizden bu süreçte tavsiye veya nasıl sizinle iletişime geçip tedavi edebiliriz ? Eskişehir’den yazıyorum teşekkürler iyi günler dilerim.

LENFÖDEM EVRESİ

Kısaca kendimi ve hastalığımı tanıtayım. 26 yaşında primer lenfödem hastasıyım sintigrafimi Kayseri ... hastanesinde hocam sayesinde çektirdim . 2. Evre alt ekstremite iki ayak bileğe kadar şiş. Takibimi bölümünde yapıyordu. Daha sonra araştırma üzerine Estetik Cerrahi bölümünde Dr buldum. Bu hastalıkla ilgilenen ama her şey para olduğu için çevremde yüksek olmadığından ilgilenilmedim. Size kısaca bahsetmek istedim. Neden bilmiyorum kimse bu hastalığın evresi ilerlemeden önemseyerek yaklaşmıyor, “git evine şiş” der gibi, aşırı şişlik olmamasından dolayı tüm gittiğim Doktorlar önemsemedi. Hastalık evrem yüksek olmadığı için bende yoruldum bunları yaşamaktan her seferinde. En son Dr ... yazdım. Ama o da parasızlığımı kibarca yüzüme vurdu. Size bunları anlatıyorum ki ne kadar hayal kırıklığıyla doluyum bilin istiyorum. Ankara’da Dr. ... muayene etti ayak üstü toplamda 2 dakika ve bana bir kaç isim saydı. Siz hariç hepsiyle görüştüm. Ve ilk muayene ücretini ödemek yerine ön bilgilendirme yapar misiniz dediğim için geri çevrildim. Çünkü sen ileri evre değilsin yardımcı olamayız demek için para ödemeyi kim ister ki? Ben de randevu için size yazdım ama ücretli mi bakarsınız, ne dersiniz takdir sizin. Saygılar. 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.