AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI EN İYİ İLGİYİ GÖRDÜM

Ameliyat oncesi ve sonrasi
VARİS ÇORABIYLA BİLE AĞRI OLUYORDU

Saygıdeğer Hocam
Öncelikle tarifsiz duygular içindeyim. Kelimelerimi toplayamıyorum. Size sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hayatım bambaşka anlam kazandı. Sağlığıma kavuştum sayenizde Allah sizden ve ekibinizden razı olsun. Sizin gibi doktorlarımızın sayıları artsın. Önceden yaşıyordum ama hayat kalitem çok düşüktü. Venöz yetmezliğini 13 yıl çektim ve şuan sayenizde kurtuldum. Ameliyat olmakla ne iyi etmişim, sizlere ne desem az olur hocam Allah sizi eksik etmesin. Hergün varis çorabına bağımlıydım ve akşam çorapla bile ağrı, şişlik dinmeyen basınç dolgunluk hissi hep mutsuzdum. Şimdi sanki yeniden doğdum. Tekrar sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Allah size sağlık huzur versin daim olsun. Sonsuz teşekkürler Ahmet Akgül hocam.

Özlem

İÇVARİS AMELİYATINA AZERİ TEŞEKKÜR 

venoz_yetmezlik.pngicvaris_tedavisi.png


Hörmetlerle dr Ahmete;

Gözel insan, değerli ve peşekar Ahmet hekim.

Sözlerle ifade edebilmeyeceğim yüksek duygularla vetenim Azarbeycana gaydıram. Ölkelerimiz ayrı olsa da canımız bir kökümüz bir, kalbimiz vurdu hemşe.

Geldiğimizde bizi asil gardaş kimi hürmet ve mehebbetle garşıladınız. Bunu ayrıca unutmayacağım.

Dünyada hiç kimin edebilmediği varis (kapakçık tamiri) ameliyatını menim için gerçekleştirdiniz. İllerle eziyet çektiğim hasteliğime son verip sağlığıma kavuşturdunuz, hayatımı değiştiniz.

Ettikleriniz için ekibinize başta siz olmakla teşekkürümü bildirirem.

Hekimlerin hekimi elleriniz hemişe şefa veren, canınız sağlam, hayatınız firavan keçsin. Her zaman sesiniz yükseklerden gelsin, menim Türk gardaşım.

Şehla (Bakü-Azerbeycan) 21.01.2017

VARİS KAPAKÇIK ONARIMI 

estetik.png
Sayın Hocam Teşekkürler

İlk olarak bu e-mail imi yazabilecek derecede moralim ve sağlığım yerinde olduğu için.

Benim hikayem ilginç. Siz biliyorsunuz ama okuyanlarda bilsin. Biliyorum hasta yorumlarını web sitenizden yayınlıyorsunuz.

2001 yılında doğum yaptım. Ben özel bir kolejde öğretmenim. Yıllardır devam eden varis hastalığım vardı, ama önemsemedim, "estetik" ve "kozmetik" olarak da çok önemsemedim, eşim de bir şey demiyordu zaten, aslında doktorlara da gitmiştim 99 yılında, şöyle bir uzaktan baktı ve şu ilacı kullan dedi, varis çorabı al dedi ve gönderdi. Ne bir muayene ne bir tetkik yoktu. Bana "varisini göster" dedi, zar zor hazırlandım, 20 dakikada ama doktor yalnızca gözleriyle baktı yani 3 saniye. Bilseydim hazırlanmazdım.

Bu nedenle bir daha da "varis tedavisi" için doktor aramadım. Zaten diğer öğretmen arkadaşlarıma da "iğne ile varis tedavisi" yapmışlardı ve yeniden çıkmıştı. Diğer bir komşuma da "varis ameliyatı" yapmışlar ama bu sefer bacağın her tarafında "kılcal damarlar" ve varisler çıkmıştı. Sonuçta varisin tedavi edileceğine inanmıyordum.

Neyse, 2001 yılında doğum yaptıktan sonra bacağımdaki varisler iyice azdı. Hamilelikte artan varislerim diğer bacağıma da geçti. Artık özellikle akşam ve geceleri artan bacak ağrısı, baldırda kramplar, tarif edemeyeceğim bir his yani karıncalanma, dolgunluk, bacağımda ağırlık hissi gelişti. Geceleri eşim bile rahatsız oluyordu, sıçramalar, bacakta irkilmeler ani hareketler. Sonunda eşim beni ikna etti, yine "varis tedavisi" için doktor aramaya başladık. Bu sefer "en ünlü" ve "en iyi doktoru" aramaya başladım. İnternette 3 isme rastladım. Birincisine gittik, bu sefer bacağıma 10 saniye baktı ve dopler ultrason istedi. Dopleri yaptırdım ama sonra öğrendim ki dopler ayakta çekilmeliymiş, o doktor yatarak çekti. Bir sürü de para harcadım, dopler sonrası bana varis ameliyatı önerdi. Halbuki kendi reklamında "ameliyatsız varis tedavileri" yazıyordu. Hemen tedavi olup, yarım saat sonra işime dönecektim güya. Demek ki yalnızca reklammış, bana ameliyat önerdi, ben de ona ameliyat nasıl olacak dedim. "Kasıktan ameliyat" kesisi yapılacak ve "varisli damarım" çıkarılacak dedi. "Peki" dedim, "bende niye varis var" diye sordum, o da bana "toplardamar içindeki kapakçıklarda yetmezlik olduğunu buna tıp dilinde "reflü" dendiğini ve bu nedenle damarım genişleyip varis olduğumu" söyledi. Ben de ona, "sorun kapakçıktaysa niye yalnızca onu onarmıyorsunuz da tüm damarımı çıkarıyorsunuz" dedim. O da "varis te kapak onarımı tedavisi" yok, "damar çıkarılmalı" dedi. Ben de ona, "bacaktaki bu çıkaracağınız damar hani yedek damardı", yarın bir gün "kalp ameliyatı olurken kullanılacaktı" dedim. Cevap veremedi.

Ayrıca ona dedim ki, "damar bir organ ise ve o organın bir yerinde sorun varsa neden orayı tamir etmiyorsunuz da tüm damarı çıkarıyorsunuz" dedim, doktorun yüzü ekşidi ve artık beni tedavi etmek istemediğini söyledi. Hatta muayene ücretimi de iade etti.

Eve giderken eşimle tartıştık, bana "doktora kabalık ettin" dedi, "çok bilmiş" gibi davranmışım. Ben haklıydım ama kafam da karışmıştı. İnadına tüm gece internette neredeyse tüm "varisle ilgilenen doktor ve cerrahları" inceledim.

damar_haritalama.jpg

 
Yukarıdaki gazete haberinin tamamı aşağıda renkli olarak yazılmıştır, sonra kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz:

VARİS, LENFÖDEM, DAMAR TIKANIKLIKLARI TEDAVİSİNDE EN ETKİN YÖNTEM: DAMAR HARİTALAMA

Prof. Dr. Ahmet Akgül, toplum sağlığının en büyük sorunlarından biri olan, bacaklarda görülen varis, lenfödem ve damar tıkanıklıkları hastalıklarının artık sorun olmaktan çıktığını söyledi. Akgül, “Özellikle ileri yaşta ortaya çıkan bacak ağrıları ve şişlikle ilerleyen bu kardeş hastalıklar toplumda hem sağlık sorunu hem de ekonomik sorun olarak yerini korumakta” dedi.
Prof. Dr. Ahmet Akgül, varis, lenfödem ve damar tıkanıklıkları tedavisinde yeni bir başarıya imza attıklarını belirterek, “Damar Haritalama olarak adlandırılan yeni yöntemle kendi geliştirdiğimiz özel yazılımlarla Renkli Doppler Ultrason cihazı ile hasta ayakta dururken bacağındaki tüm damar, varis, lenf sisteminin haritası çıkarılmaktayız. Damar yaşını ölçen, damardaki değişimleri kaydeden, daha sonra damarda tıkanma veya bozulma riskini ortaya koyan bir sistem. Böylece özellikle genç bayan hastaları etkileyen varisi olan bir hastada varise neden olan durumlar tek tek ortaya çıkarılmakta. Varis damarındaki kapakçıkların sayısı, yetmezlik derecesi, fazladan bir damar olup olmadığı, varis içinde pıhtı olup olmadığı, varis tedavisi acaba yeterli olmuş mu gibi birçok soruya cevap bulunmakta. Aynı şekilde daha çok ileri yaşta ve sigara içen erkekleri etkileyen bacak atardamarı tıkanıklığı ve damar sertliği ile ilgili en ince ayrıntılar, bacak neden tıkanmış, tıkanıklık nerede, damar tedaviye uygunmu, ameliyat başarılı olabilir mi, ameliyat yapıldıysa başarılı olmuş mu, tekrar eder mi gibi sorular aydınlatılmakta. Bir türlü yüzü gülmeyen hasta grubu olan Lenfödem hastaları da unutulmamış. Hastada niye bacak şişliği var, lenf damarları nasıl çalışıyor, niye lenf damarları tıkanmış, nasıl açılır, ameliyat çözüm mü, ameliyat sonrası başarı var mı, lenf masajı işe yarar mı gibi sorular tedaviden önce cevaplanmakta.” diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hangi yaşta olursa olsun damar hastalıkları toplumumuzun çoğunu etkilemekte. Genç bayanlar estetik nedenli veya ağrı ve şişliklerden şikayetçi olup bacaklarında varislerden yakınmaktalar. Yaşı birazcık ilerlemiş erkekler de ise daha çok damarlarda sertlik, kireçlenme ve tıkanma şikayetleri olmakta. Hatta her yaşta görülen ve her iki cinsiyette de sıklıkla rastlanan lenf damarlarında tıkanıklıklarla seyreden lenfödem hastaları var. Şimdiye kadar tüm dünyada ve ülkemizde damar tedavileri hep hastalığı görünen damarlar üzerinedir. Yani hastada varis varsa varisi tedavi edelim, atardamar tıkanıklığı varsa o damara baypass yapalım, lenfödem varsa lenfödem masajı yapalım gibi. Hiçbir zaman her 3 damar sistemin de aynı ağın yansıması olduğu dikkate alınmıyor. İşte biz alıyoruz. Bunu bir örnekle tarif edeyim: Hasta yıllardır varis hastalığı çekmekte ve sonunda karar veriyor ve varis ameliyatı oluyor. Ama korktuğu başına geliyor ve varis tekrarlıyor. Peki neden? İşte biz hem bu sorulara cevap veriyoruz hem de hastanın varis ameliyatı öncesi damarlarını haritalayarak tüm damar sistemindeki sorunları çözüyoruz ve varis tedavisi sonrası varis tekrarlamıyor. Aynı şekilde tekrarlayan varisleri de kalıcı olarak tedavi ediyoruz. Niye kalıcı dedim? Çünkü hastanın bacağındaki her 3 damar sistemindeki sorunu çözüyoruz bu teknikle. Böylece hem varis hem lenfödem hem de damar tıkanıklıkları kalıcı şekilde tedavi edilebiliyor. Her yaş ve cinste herkese uygulanabiliyor hatta hamilelere bile. Hastaya acı vermiyor, radyasyon içermiyor, ses dalgalarını kullanıyor. Özel yazılımlarla güçlendirilmiş bu cihaz, bir radar cihazı gibi dokulara ses dalgalan gönderiyor ve ses dalgaları dokuların yoğunluğuna göre geri yansıtıyor. Yansıyan bu ses dalgaları cihazın özel bilgisayar tarafından görüntülere çevrilir. Yani hareket eden cisimlerin yansıyan ses dalgalarından elde edilen bilgilere göre görüntü elde edilir. Hareket eden cisimler kan hücreleri olduğu için, akan kan hücrelerinin hızı ve yönü özel bilgisayar tarafından yine iki boyutlu, ancak kanın akış yönüne göre renklendirilmiş canlı görüntülere dönüştürülür. Bu özel sistem, damarlar hakkında fizyolojik ve anatomik bilgi edinebilinir. Basit, rahat uygulanabilen, radyasyon riski içermeyen ve hem damarın iç kısmını, kapakçıkları hem de damar duvarını gösterebilen değerli bir tanı yöntemidir. Varis hastalığında reflü sonucu oluşan varislerin çoğu fizik muayene ile tespit edilebilinir. Ancak kapak yetmezliği sonucu varise neden olan ven veya venler, yani olayın temel nedeni çıplak gözle veya elle yapılan muayene ile anlaşılamaz. Bu venlerin anatomisini, morfolojisini, içinden geçen akımın özelliklerini, kapaklardaki kaçağın durumunu bize görüntüleyebilir.
Varis tedavisine başlamadan önce mutlaka yaptırılmalıdır. Örneğin köpük, skleroterapi, iğne tedavilerinden önce de mutlaka yaptırılması gereken bir işlemdir. Varis tedavisinin doğru yapılabilmesi için venöz hastalığı olan hastalar bu cihaz ile incelenmeli, hastalıklı damarların haritası çıkarılmalı ve tedavi bu haritaya göre yapılmalıdır. Damar haritalama, mutlaka deneyimli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Varis ameliyatı sonra tekrar varis oluşmasının esas nedeni, yanlış haritalandırmadır. Değerlendirmede, tüm bacak venöz sisteminin, derin, yüzeyel ve perforatör venelerin çapı, anatomik seyri, dallanması ve varyasyonların anatomik özelikleri, Safeno femoral bileşke (SFB) ve Safeno popliteal bileşke’deki (SPB) akım yönleri, ven lümenleri ve duvar yapısı, kapak fonksiyonları, venlerde obstrüksiyon, arteryal dolaşım incelemeye alınır.”

Hastanın VENÖZ YETMEZLİĞİ düzeltildikten sonra LENFÖDEM MASAJI yapılmalıdır. Bilinmelidir ki lenfödem ile varis hastalıkları birlikte seyreder. Varisler genelde iç varistir, deride varis olsa bile, zaten lenfödem şişliğinden gözle görülmez.


Hala anlamadığım şuydu, "ileride işime yarayacak damar neden çıkarılıyor" da yalnızca "kapak onarılmıyor". Kalpte kapak yetmezlikte olunca kalp çıkarılıyor mu ki, yalnızca kapakçık tamir ediliyor.

İşte bu gibi kafamda sorularla sizin gazete haberlerinizi ve videoları izledim ve size ulaştım.

Önce kapıda sizi karşılıyorlar, herkes güler yüzlü. Eviniz gibi. Sanki "aileden biri gelmiş" gibi hissediyorsunuz. Diğerleri gibi hasta olduğunuz için kendinizi suçlamıyorsunuz.

Ahmet Hoca ile görüşmek çok keyifli. Varis için gidiyorum ama sağlık durumunuzu öyle teferruatlı ve dikkatli soruyor ki, tüm şikayetlerinizi rahatça anlatıyorsunuz, acele etmeden sıkılmadan, utanmadan. Sonra sizi muayene ediyor yalnızca varisleri değil tüm sistemi, "baştan ayak tırnaklarına".

Sonra tetkiklere bakıyor ve sizin için notlar alıyor ve size "neyiniz olduğunu", "niye olduğunu", "nasıl tedavi edileceğini", "kim veya kiminle bu işleri yapacağını", "nerede yapacağını" tek tek anlatıyor. Bacağınızı önce yanındaki beyaz tahtaya çiziyor ve "varis nedir ve niye oluşur", bizdeki "sorun nedir" ve "nasıl tedavi edilir" anlaşılır şekilde anlatıyor. Kendi deyimiyle:

"Varisi anlamak için varis Profesörü olmaya gerek yok" diyor ve gerçekten okuma yazmayı bilen herkes onun anlatışıyla kendinde ne olduğunu anlıyor.

Aynı zamanda video ve görsel resimlerle durumu tam olarak anlıyorsunuz. Sabırla tüm sorulara cevap veriyor. Hiç sıkılmadan ve sıkmadan. Zaten yarı yarıya, o nu görünce tedavi oluyorsunuz. Böyle bir doktor var ya, tedaviye bile gerek yok, zaten tedavi oldum hissi uyanıyor insanda :)))

Doplerleri ayrıntıyla inceliyor ve eksiklerini buluyor. O nedenle Dopleri kendi ekibi tekrar çekiyor. Aslında onların çektiği alışık olduğunuz Dopler değil "damar haritalama", önce biraz yatıyorsunuz ve damarlar işaretleniyor sonra ayakta duruyorsunuz ve her iki bacak kasıktan topuğa kadar Doppler cihazı ile inceleniyor. Kesinlikle yatarak yapılan Doplere güvenmiyor. Çünkü gerçekten de bende aynı fikirdeyim Hocamla, "varis ayakta duranlarda olan bir yerçekimi hastalığıdır", haklı, o zaman niye tanısı yatarak yapılsın ki.

Buradan varis veya lenfödem şüphesi olan herkese sesleniyorum, Ahmet Akgül Hocama gidecekseniz, hiçbir yerde Doppler yaptırmayın çünkü Hoca en doğusunu kendi ve ekibi tekrar yapıyor. Boş yere ücret ve zaman kaybınız olur.

"Damar haritalama" işleminde, toplardamarlar, aksesuar yani fazladan damarcıklar, doğumla artan damarlarım, kapakçıklar, kapakçıkların yeri ve sayısı, varisler arası bağlantılar, bacakta varise neden olan tüm bulguları ortaya çıkarıyorlar ve özel bir forma işaretliyorlar. Ayrıca tüm görüntüler tek tek kayıt ediliyor. Ahmet Hoca kapakçıkların yapısına ve hareketlerine ayrıca özen gösteriyor.

Herkesin 3-5 dakika içinde yaptığı Dopler görüntüleme işlemi, Ahmet Hocanın damar haritalamasıyla 35-40 dakika sürüyor. Gerçekten hastalığınızın önemli olduğunu, bir doktorun anlaması insanı rahat ettiriyor. Herkes gibi "önemsiz bir varis işte" denmiyor orada.

Yani Ahmet Hoca insana insan olduğu, hastaya da hasta olduğu için ayrıca değer veriyor. İlk defa bir doktorun yanında hastalığımla ilgili tüm bilgileri öğrendim, vakit kısıtlaması olmadan.

AYAKTA RENKLİ DOPLER ÇEKİMİ VE DAMAR HARİTALAMA
yeniafak.jpg


Hocam da varis tedavim için "küçük bir işlem" dedi. Ameliyat mı dedim? "Evet ama bildiğin büyük ameliyat değil dedi 20 dakikada kasıktan 2-3 santim kesi ile işaretli kapakçığa ulaşıp kapak tamiri yapacağım o kadar" dedi. Ne yani damarı çıkarmayacak mısınız dedim. Yok dedi, varis tedavisi için damarı yok etme devri bitti dedi. Lazer, radyofrekans, köpük, buhar tedavilerini anlattı, klasik ameliyatı da anlattı ve tahtaya çizdi. Hepsinde damar imha oluyor, ameliyatta da çekip çıkarılıyor, yani anlayacağınız kapakçık yetmezliği ile oluşan varisli damarın tedavisinde herkes o damarı yok ederken, Ahmet Hoca yalnızca sorunlu kapağı onarıp suçu olmayan damarı yerinde bırakıyor.

Peki yalnızca görünen damarlara köpük veya iğne tedavisi yapalım. Birçok öğretmen arkadaşım böyle yaptırmış dedim.

Bana bir örnek verdi, artık her şey berraklaştı kafamda:

" Düşün ki, bir musluk sızdırıyor ve damlatıyor, siz ise devamlı lavaboyu kuruluyorsunuz, kuru kalır mı, hayır, önce akan musluktaki contayı tedavi etmeliyiz ki önce kaynak düzelsin, sonra lavaboyu kurularız. İşte, iğne ve varisi kurutma tedavisi, eğer varis kapakçıkları içerden kaçırıyorsa, gereksiz, zaman, para ve moral harcayıcı bir işlem, önce kapakçıklar onarılmalı sonra kurutma ve estetik tedavileri yapacağız, yoksa ilk varis kurutma tedavisi yaparsak aynı yerde çıkmaz ama hemen yanında tekrar çıkar" dedi.

Ertesi gün işlemi yaptı, odamdan ameliyathaneye gidişim ile gelişim arası 35 dakika. İşlem bitti mi dedim, evet dedi. Hep yanımdaydı. Damarım duruyor mu dedim, evet dedi, bacağıma baktım estetik olmuş kadar tertemizdi ama içindeki bana sonradan lazım olacak damarlar aynen korunmuş, kapakçığım onarılmıştı.

Bugün teneffüste yazıyorum bu yazıyı, 2 ay oldu hem estetik olarak mükemmel hem de tüm ağrı ve ağırlık hislerim kayboldu.  Hocama binlerce kez teşekkür ederim, keşke yıllardır boş yere çekmeseydim bu sıkıntıyı.

Hocam, size ulaşmamı sağlayan gazete haberini de ekliyorum mektuba, belki başka bir arayana faydası olur, bana oldu, lütfen aynen yayınlayın.

Aylin Öğretmen 

YILLARDIR YAŞADIĞIM ACILAR SON BULDU

ic_varis_ameliyati.png
Yaklaşık 6-7 yıldır varis hastasıydım ta ki Ahmet hocamla tanışıp ameliyat olana kadar kendisinin de dediği gibi "Bir şifacı bulunur elbet" yıllardır yaşadığım ağrılar ve sabahları hasta, yorgun uyanmalarım son buldu. Kendisine ve ekibine gözünüz kapalı güvenin ve gerisini Ahmet Akgül'e bırakın.
Yaşama sevincimi bana geri kazandırdığı için çok ama çok teşekkürler ederim. 

Varis İç Varis Venöz Yetmezlik Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Varis hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.