Menopoz bir kadının kalıcı olarak adetten kesilmesi ve yumurtalık fonksiyonlarının (hem üreme hem östrojen yapımı) sona ermesi ile karakterize bir durumdur. Menopoz fizyolojik bir süreçtir. Pratik hayatta, menopoz kadının doğurganlığının bitişi ve overde foliküler aktivitenin bitmesi nedeniyle adet görmenin sonlanması anlamına gelir. Ortalama yaşam süresinin uzaması ile ortalama olarak her kadının ömrünün 1/3'ünün menapoz sonrası dönemde geçeceği düşünülmektedir. Bu dönemde huzursuzluk, ter basması, panik atak ve kemik  değişiklikleri ile ilgili şikayetlerin azaltılması ve korunma amacı ile  takip ve gerektiğinde tedavi verilmesi önem kazanmaktadır. Standart bir tedavi planı olmayıp hasta ve şikayetlerine göre tedavi planı yapılması önerilmelidir. Östrojen, progesteron, her ikisinin kombinasyonu, bifosfonatlar, kalsiyum bu dönemde en sık kullanılan tedavilerdir. 

 

Menopoz fizyolojik bir süreçtir. Pratik hayatta, menopoz kadının doğurganlığının bitişi ve overde foliküler aktivitenin bitmesi nedeniyle adet görmenin sonlanması anlamına gelir. Ortalama yaşam süresinin uzaması ile her kadının ömrünün ortalama üçte birinin postmenopozal dönemde geçeceği düşünülmektedir. Menopozda yaşam kalitesinin korunması sağlık alanındaki en önemli hedeflerden biridir. Birinci basamakta menopozda yaşam kalitesini arttırmak için gerektiği durumlarda tedavinin yanı sıra yaşam tarzı değişiklikleri önem kazanmaktadır. Bunlar arasında alkolün azaltılması/bırakılması, sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz, kilo verilmesi, sağlıklı beslenme, kan basıncının düzenlenmesi, kan şekeri ve lipid kontrolü unutulmamalıdır. 


 


 

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.