HEMANJİYOM NEDİR?

Hemanjiyom, kan damarlarının artması sonucu oluşan damar tümörleridir.  Hemanjiyomlar; Infantil hemanjiyomlar, Cherry hemanjiyom, Konjenital hemanjiyomlar gibi ayrı ayrı sınıflandırılabilirler. Ayrıca kapiller hemanjiom, kavernöz hemanjiyom olarak da ayrılabilirler. Hemanjiomlar en sık rastlanan damarsal yani vasküler tümörlerdir. Kapiller hemanjiyomlar, deriden kabarık, keskin kenarlı gölcüklerden ve bazen de papüllerden oluşur. Genellikle çapları 1-6 mm kadardır. Kavernöz hemanjiomlar daha büyük boyutlu olabilirler. Kavernöz hemanjiomlar tek bir yerde olabileceği gibi birden çok  yerde de görülebilirler.

hemanjiom1.png


Chery yani çilek hemanjiyom  en sık görülen  vasküler tümördür. Küçük, parlak kırmızı renkli genellikle erişkinlerde ve yine genellikle gövdede görülür. Boyutları gözle ancak görülebilecek kadar küçük olabileceği gibi birkaç milimetre çapa kadar değişken olabilir. Deri düzeyinde lekeler  şeklinde görülebileceği gibi yüzeyden kabarık, kubbe şekilli lezyonlara da rastlanabilir. Kırk yaşından itibaren görülme sıklıkları artar. Tek tek yerleşebilecekleri gibi birden çok yerde de  rastlanır. Gövde ensık yerleşim bölgesidir. Daha sonra sık olarak kol ve bacakların üst bölgelerinde de görülür. Rengi parlak kırmızıdır.  Lekeler keskin kenarlı, yuvarlak-oval lezyonlardır. 

Hemanjiyomlar aslında derinin üst kısmında artmış ve genişlemiş kan damarlarından oluşur. Eğer açık kırmızı renk koyulaşırsa, genişlemiş olan kılcal damarlar artık tıkanmaya başlamıştır. 

Tedavisinde, çok ufak cerrahi ile çıkartılabilir, kriyoterapi, elektrokoter veya vasküler lazer kullanılabilir. 

hemanjiom2.png

 


Damar, Damar Tıkanıklığı ve Yetmezliği ve Damar Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Damar hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış, bu bacak kesilir"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.